Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Εγώ πάλι εξακολουθώ να βρίσκω άσκοπη τη σύγκριση δύω εκ διαμέτρου αντίθετων πόλεων.
Κι αν για τη Πράγα μπορείς να βρεις κάποια ανάλογη, δε ξέρω με ποια μπορείς να συγκρίνεις τη Βενετία, μια μοναδική πόλη που δε σου μοιάζει με τίποτ' άλλο.

Κοινός παρονομαστής και στις δύο αυτό που αναφέρθηκε πολλές φορές, ο υπερτουρισμός, ωστόσο εγώ έχω να τις θυμάμαι σε διαφορετική κατάσταση, τουλάχιστον με κόσμο τόσο-όσο ώστε να μην ενοχλεί το πρόγραμμα μου σε καμία περίπτωση.

Με τη Βενετία έπαθα πλάκα, με την Πράγα όχι τόσο, ωστόσο θα ψηφίσω τη δεύτερη μόνο και μόνο για να γίνει παιχνίδι, αλλά και για το γεγονός πως θεωρώ ότι είναι για περισσότερες ημέρες κατά τη δική μου κρίση. Στη Βενετία μου αρκούν και μια-δυο. Ευχαρίστως βέβαια θα ξαναπήγαινα και στις δύο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Στη Βενετία μου αρκούν και μια-δυο. Ευχαρίστως βέβαια θα ξαναπήγαινα και στις δύο.
Ιεροσυλια. Αν αρχισει καποιος να μπαινει στα μουσεια και να εξερευνα την ιστορια της, απο το Αρσεναλε ως τις ιστορικες γειτονιες, την εβραικη συνοικια και τα κτιρια, δεν φτανει μια εβδομαδα.
Ετσι πανε τα γκρουπ, 2 μερες και τελος.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
686
Likes
2.824
Δεν θα ψηφισω γιατι δεν εχω παει Πραγα κ δεν νομιζω να παω.
Εγω τη Βενετια την ειδα φουλ καλοκαιρι, αμεσως μετα τον κοβιντ κ ολους τους κρουαζιεραδες οποτε δεν καταλαβα καν που ειμαι. Εβλεπα κεφαλια αντι για κτιρια κ περπατουσα λες κ περιμενα σε ουρα.
Ομως ενα πρωι που ξυπνησα νωρις κ 6 με 8 περπατησα κ δεν ηταν κανεις, τοτε καταλαβα. Απο τις 8 κ μετα ομως παλι εξαφανιστηκε καθε ομορφια. Απλως δεν εβλεπες κατι, ηταν αδυνατο.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
84
Likes
131
Κι όμως, ενώ κάποιος θα περίμενε το σκορ να είναι 100 - 0 για τη Βενετία, ίσως η Πράγα μέσα στους άπειρους τουρίστες να κρύβει επίσης συγκινήσεις.
Γαληνοτάτη, ως πρώτη σκέψη, φυσικά. Ο μυστικισμός της Πράγας, πάντως, γοητεύει.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.265
Likes
6.439
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Βενετία έχω πάει τρεις φορές πολύ πριν γίνει πανηγυράκι. Στην Πράγα μόνο μία, επίσης προ αμνημονεύτων χρόνων. Η ωραιότερη ανάμνηση από τη Βενετία είναι όταν το πλοίο της γραμμής έπιανε ξημερώματα στο λιμάνι με το πανόραμα της πόλης να ξεχύνεται μπροστά στα μάτια μου. Κι όταν μέσα στην καραντίνα ξαναδιάβασα τον Θάνατο στη Βενετία αυτή τη Βενετία σκεφτόμουνα. Δεν θέλω να ξαναπάω για να μην χαλάσω τις εικόνες που κράτησα (μπορεί και να θέλω όμως, Βενετία είναι αυτή). Η Πράγα πάλι μ' αφήνει παγερά αδιάφορη, όμορφη αλλά κρύα, άψυχη. Venezia per sempre λοιπόν!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πράγα δεν έχω πάει ακόμη όμως είμαι από τους τυχερούς που είδαν τη Βενετία χωρίς κόσμο.
Καλοκαίρι 2021 μόλις άνοιξαν οι πτήσεις είδα μαλιατα τελικό Euro εκεί με τους Ιταλούς να το σηκώνουν!
Δύσκολα να ξεπεραστεί αυτή η ανάμνηση. Βενετία στα καλύτερα της , έμεινα σε ξενοδοχείο πάνω στο κανάλι με ...τρίχες και ειδικά τα βράδια ήταν σχεδόν έρημη
Ανεκτίμητο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε σχέση με τον υπερτουρισμό, είναι όταν προτείνετε να αποφεύγουμε τα τουριστικά σημεία. Δηλαδή θα πάω Βενετία κ δε θα πάω στην πλατεία του Αγίου Μάρκου;
Ή στην Αθήνα δε θα δω την Ακρόπολη γιατί έχει ορδές; και τι να κάνω να πάω Περιστέρι να δω τα μπετά;
Οκ να δούμε και τις γειτονιές αν έχουμε χρόνο, αλλά αν δεν δεις αυτά για τα οποία έγινε διάσημη η πόλη ποιός ο λόγος.
Πάντως Βενετία το ρίχνω κ ας μην πήγα στην άλλη. Ασυναγώνιστη είναι όπως και ναχει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε σχέση με τον υπερτουρισμό, είναι όταν προτείνετε να αποφεύγουμε τα τουριστικά σημεία. Δηλαδή θα πάω Βενετία κ δε θα πάω στην πλατεία του Αγίου Μάρκου;
Ή στην Αθήνα δε θα δω την Ακρόπολη γιατί έχει ορδές; και τι να κάνω να πάω Περιστέρι να δω τα μπετά;
Οκ να δούμε και τις γειτονιές αν έχουμε χρόνο, αλλά αν δεν δεις αυτά για τα οποία έγινε διάσημη η πόλη ποιός ο λόγος.
Επειδη τα εγραψα για Πραγα, απαντω πανω σ αυτο: το τουριστικο πακετο "Πραγα" εγινε διασημο για 3-4 μερη στην πολη που μπηκαν στο στοχαστρο στο πακετο των πρακτορειων "3 πρωτευουσες σε μια εβδομαδα". Αυτο σημαινει οτι το συνολο που εγραψα βγαινει σε 1,5 μερα για να αναχωρησουν για αλλου. ΟΚ, κανει καποιος υπομονη 1,5 μερα με το μπουλουκι κι απο κει και μετα συνεχιζει μονος του αντιθετα στα μπουλουκια τις επομενες μερες.
Το ιδιο ισχυει και για τη Βενετια, εχω δει προγραμμα μιας μερας με τα "διασημα" για να πανε για υπνο στο Μεστρε με τα πρακτορεια. Ομως αλλου ειναι τα ωραια, οχι οπωσδηποτε στα διασημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για μενα πλεον είναι αργά για τη Βενετία τώρα που πνίγεται απο τις ορδές, πάει, δεν θα τη δω ποτέ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Ιεροσυλια. Αν αρχισει καποιος να μπαινει στα μουσεια και να εξερευνα την ιστορια της, απο το Αρσεναλε ως τις ιστορικες γειτονιες, την εβραικη συνοικια και τα κτιρια, δεν φτανει μια εβδομαδα.
Ετσι πανε τα γκρουπ, 2 μερες και τελος.
Ναι, θα χω εγώ μια βδομάδα διαθέσιμη και δε θα πάω Μπογκοτά, θα μείνω στη Βενετία να βλέπω τις γόνδολες και να πληρώνω 11 ευρώ το σαντουήτς.
Δύο και καλά της είναι, με 20 ευρώ εισιτήριο για Τρεβιζο θα ξαναπάμε και θα ξαναπάμε, ακόμα και για λιγότερο. 😉
(Εντυπωσιαστηκα με την πόλη δε το συζητώ, τα χω γράψει).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Για μενα πλεον είναι αργά για τη Βενετία τώρα που πνίγεται απο τις ορδές, πάει, δεν θα τη δω ποτέ!
Εγω εχω αδεια καλοκαιρι. Οσοι μπορειτε να ξεκλεψετε μεσα στον Φλεβαρη πχ που δεν παει ο κοσμος, γιατι οχι? Μαλιστα θα το ζηλευα κι εγω, με ομιχλη κλπ...
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
84
Likes
131
Η Βενετία το χειμώνα είναι (επίσης) πανέμορφη. Και η Πράγα πανέμορφη είναι. Μάλλον οι Τσέχοι φταίνε που την έχουν κάνει μια τουριστική παγίδα και αφήνει αυτή την περίεργη αίσθηση στον ταξιδιώτη.

@psilos3 που έφαγες στη Βενετία σάντουιτς με 11€. Ακόμη και εκεί υπάρχουν οικονομικές επιλογές. Cicchetti με καλές τιμές πάντα θα υπαρχουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom