Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Έχω πάει προ κοβίτ 3 φορές Φεβρουάριο (αρχές) στην Βενετία για να γιορτάσω τα γενέθλια μου. Τις 2 φορές ήταν σχεδόν άδεια η Βενετία με καλό καιρό την 3 φορά είχε πολύ κόσμο και την δεύτερη μέρα κρύο και βροχή. Από το 1973 που πήγα (με πήγαν) για πρώτη φορά μετά το απόγευμα η πόλη αδειάζει σε μεγάλο βαθμό. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν πλημμυρίζει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολυ προ κοβιντ 2 φορες Φλεβαρη εκτος καρναβαλιού, ειδα πολλες καραφλες, καπελα, ομπρέλες, αναμεσα τους εβλεπες και καποια κτίρια, ακομη και στις 2-3 το πρωι ειχε ενοχλητικα πολυ κισμο.

Αν και η ψηφος μου δεν εχει να κανει μονο με την πολυκοσμια, αλλα με το ποσο νεκρή ειναι σαν πολη, ελαχιστη αισθηση ζωής, πιο πολυ ανοιχτο μουσείο. Αρχιτεκτονικα προτιμω την Πραγα επίσης, θεμα γουστου ειναι αυτό.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Πανεμορφη, εντυπωσιακη και μοναδικη η Βενετια με ωραια σοκακια, την επισκεφθηκα προσφατα τον Μαιο και ητανε οντως ιδιαιτερης ομορφιας πολη που δεν βρισκεις κατι αντιστοιχο! Ανοιχτο μουσειο με πολυ ωραια σημεια και αρκετα ενδιαφερουσα! Απο εκει και περα δεν με κερδισε , δεν ητανε ζωντανη πολη απλα μια πολη που περπατιεται απο απειρο κοσμο και το βραδυ νεκρωνει χωρις να εχει ζωη. (Το καφριλικι εισιτηριο εισοδου σε μια πολη ας το αφησουμε ασχολιαστο)
Απο την αλλη η Πραγα ειναι κουκλιστικη με γοτθικα στοιχεια, τελειως διαφορετικο στυλ! Μου αρεσαν παρα πολυ καποια σημεια της και η αρχιτεκτονικη της ειναι πιο κοντα στα γουστα μου. Εχει ζωη το βραδυ και ωραια μαγαζια σε γειτονιες μακρια απο το τουριστικο κεντρο.
Απο εκει και περα και οι 2 πολεις εχουνε υπερτουρισμο , σε εμενα μου φανηκε σε πιο κακη μορφη στην Βενετια και οταν ειχα παει Πραγα λιγο πριν τα Χριστουγεννα ητανε πιο ανθρωπινα. Προφανως το ποτε πας και ποσο κοσμο θα βρεις κτλπ παιζει τον ρολο του. Γενικα στην Ιταλια που την εχω γυρισει αρκετα δεν με κερδισαν τα φαβορι της ( Βενετια , Φλωρεντια ) αλλα τα αουτσαιντερ ( Τορινο, Ναπολι, Μπολονια) . Γουστα βεβαια ειναι αυτα! Μαλλον γιατι δεν ειναι τουριστικες και εχουνε περισσοτερους ντοπιους τα βραδια εξω!. Και στις 2 πολεις θα σκεφτομουνα σοβαρα να ξαναπαω λογω υπερτουρισμου αλλα αν ητανε μια να ψηφισω θα επελεγα την Πραγα, και το θεμα κοστους ειναι κ αυτο σοβαρος λογος οταν θα επισκεφθεις δευτερη φορα μια πολη!
 
Last edited:

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Κι εγώ προτιμώ την αρχιτεκτονική της Πράγας και το μυστήριο που αποπνέει.
Την είδα αρχές Απριλίου και ο κόσμος ήταν πολύ λιγότερος σε σχέση με τη Βενετία οπότε το ευχαριστηθηκαμε μπορώ να πω. Στη Βενετία γινόταν ο κακός χαμός, πλημμύρισε κιόλας, σε σημεία τα κανάλια μυριζαν άσχημα, ένιωσα ότι χάθηκε η ομορφιά της! Υπό άλλες συνθήκες, αν τύχει να τις πετύχω ποτέ, θα μου άρεσε πάντως
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
867
Πολυ προ κοβιντ 2 φορες Φλεβαρη εκτος καρναβαλιού, ειδα πολλες καραφλες, καπελα, ομπρέλες, αναμεσα τους εβλεπες και καποια κτίρια, ακομη και στις 2-3 το πρωι ειχε ενοχλητικα πολυ κισμο.
Πώς καταλαβαίνεις ότι καποιος ειναι ψηλος! Εγώ ας πουμε στην πολυκοσμία θα ελεγα " είδα πλάτες, αγκώνες, μπράτσα".
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
873
Likes
883
Ειναι δυνατον να μπαινει η Βενετια σε οποιοδηποτε travel war? :clap:
Εχω παει χειμωνα, καλοκαιρι, καρναβαλι, σε πλημμυρες, με τρενο, αυτοκινητο, καραβι, αεροπλανο, για δουλεια, για διασκεδαση, για μονοημερη, για ο,τι θες... την εχω δει με πολυκοσμια (συνηθως) και με λιγο(τερο) κοσμο... εχω μεινει σε απαισια χοστελ, σε καλα ξενοδοχεια και φιλοξενουμενη απο ντοπιους, καθε μα καθε φορα η αισθηση μου ειναι η ιδια: Αυτη η πολη ειναι μοναδικη, ειναι στολιδι του πλανητη μας και πρεπει να διασωθει και επιτελους μπηκε εισιτηριο εισοδου. Και πολυ αργησε!
Δηλωνω ερωτευμενη με την Βενετια!
 
Last edited:

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Δεν έχω πάει Πράγα οπότε δεν ψηφίζω αλλά η Βενετία είναι σίγουρα μια μοναδική πόλη. Αφήνω εδώ αυτό το εκπληκτικό video που δείχνει με πολύ όμορφο τρόπο πως κατασκευάστηκε

Εξαιρετικό βίντεο. Το είχα δει τυχαία πρόσφατα, που μου το είχε προτεινόμενα στο youtube.

Ας αξιοποιήσω το παράδειγμα ως κριτήριο στη σύγκριση ανάμεσα στις 2 πόλεις.

Αν δεν είχα δει το βίντεο δε θα είχα ιδέα για το συγκεκριμένο θέμα και ας έχω πάει Βενετία πολλές φορές και έχω διαβάσει όχι λίγα σχετικά με την ιστορία της.
Εχει φυσικά πτυχές που ξεπερνούνε την μηχανική, αυτή καθ αυτή, και επεκτείνονταί σε επιστήμη, ιστορία κλπ.
Θυμάμαι επίσης, όταν είχα πάει Πράγα, από τα πρώτα πράμματα που έμαθα διαβαζοντας την ιστορία της, ήταν για τη Γέφυρα του Καρόλου και πόσο σημαντική ήταν, ποία ήταν η μηχανική της και η ιστορία της (στην αρχή ξύλινη κλπ). Σχεδόν να πώ οι μίσες, άντε το 1/4 των πληροφοριών που βρήκα ήταν γύρω από αυτό.

Η Βενετία προφανώς έχει χιλίαδες από τέτοιες ιστορίες, και το φανταστικό είναι ότι δε χρειάζεται καν να τις διαφημίσει, απλά είναι εκέι για να τις ανακαλύψεις...
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
Η Βενετία είναι ίσως η μόνη πόλη που δικαιολόγησε τις προσδοκίες μας...αν και Πράγα έχω πάει δύο-τρεις φορές για 5ωρα stop over και μόνο για την συμπεριφορά των ντόπιων τρώει άκυρο.
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Aν και παιδι του καλοκαιριού και καθε ταξιδι σχεδον που έκανα καλοκαίρι μου άρεσε περισσότερο απο την μουντιλα του χειμώνα, σε αυτες τις δυο πόλεις έγινε ακριβώς το αντιθετο.
Λάτρεψα την Πραγα που την επισκέφτηκα στολισμένη τα Χριστούγεννα πριν πολλά χρόνια, με τις βόλτες μέσα στην ομίχλη στη γέφυρα του Καρολου και την υπεροχη γοτθική της αρχιτεκτονικη. Κοσμο που να με τρομαξει δεν ειδα και δεν απέφυγα τιποτα τουριστικό. Ωραιο και το μαυρο θεατρο με τη θεσούλα του ο καθένας, ωραία και η κρουαζιέρα στον Μολδάβα. Ενταξει ειχε αρκετο κοσμο στην κεντρικη πλατεια αλλα καμια σχεση με αυτο που ειδα περιμενοντας σε ουρες να δω καποιο μουσειο στη Ρωμη ή το Παρίσι.
Από την άλλη την Βενετία την επισκεφτηκα καλοκαιρι. Η ζεστη, η υγρασία, η μυρωδια και τα κουνουπια το βραδυ δεν ηταν και το καλυτερο μου και δεν με αφησαν να απολαυσω όσο θα ήθελα την υπέροχη κατά τα άλλα πολη. Θα ηθελα ωστοσο να της δωσω αλλη μια ευκαιρια με επισκεψη σε αλλη εποχη Ανοιξη ή Φθινόπωρο που πιστευω θα μου αρεσει περισσότερο.
Ψηφίζω ωστόσο Βενετία γιατί πιστευω ότι υπάρχει με καλύτερες συνθήκες προοπτική μελλοντικού έρωτα :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο αγώνας φαινόταν από την αρχή ότι ήταν άνισος. Απέναντι στη Θαλασσοκράτειρα ταιριάζει μια Φλωρεντία. Από τις δύο αυτές πόλεις ξεκίνησε ταυτόχρονα σχεδόν η Αναγέννηση και ο ανταγωνισμός τους, στο ποια θα δημιουργήσει τα καλλίτερα έργα με αποτέλεσμα να μας αναστήσουν την αρχαιά μας Μυθολογία με τις Αφροδίτες τις Ευρώπες -καβάλα στο ταύρο Δία- και πολλά άλλα, που οι τουρκοκρατούμενοι Έλληνες είχαμε μαύρα μεσάνυχτα.
Κι επειδή αυτός ο πόλεμος των δύο Πόλεων διχάζει τους ερευνητές ακόμα, η δική μας σύγκριση αποκτά αρκετό ενδιαφέρον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom