OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Οι θέσεις της Α θέσης στα intercity γυρίζουν, ακόμη και οι διπλές, στη φορά που θέλεις με τη βοήθεια ενός μοχλού κάπου στο πλάι. Και σχετικά εύκολα. Οπότε, μπορείς να κάνεις παρεούλα τετράδα, κάνοντας έξαλλους τους ελεγκτές εισιτηρίων, κάτι που κατάφερα καναδυό φορές.
Είναι μια δυνατότητα που δίνουν στους καλούς πελάτες της Α θέσης να ταξιδεύουν πάντα με τη "βολική" φορά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έξαλλους γιατί μπορείς να μας πεις? ;) κι εγω αυτό ηξερα ότι μονο στην α΄θεση εξασφαλιζεις τη φορά .... εχω ένα ψιλοπροβληματακι αν κάθομαι ανάποδα προς τη φορά που κινήται
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.115
Likes
1.787
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
έξαλλους γιατί μπορείς να μας πεις? ;) κι εγω αυτό ηξερα ότι μονο στην α΄θεση εξασφαλιζεις τη φορά .... εχω ένα ψιλοπροβληματακι αν κάθομαι ανάποδα προς τη φορά που κινήται
Δυστυχώς ούτε στην Α θέση εξασφαλίζεις κάθισμα με τη φορά της αμαξοστοιχίας. Αυτό που αναγράφεται παραπάνω για τις θέσεις που .. μετακινούνται ισχύει για τα παλιά βαγόνια, στα καινούργια οι θέσεις είναι σε κουπέ των 6 και είναι θέμα τύχης...πως θα κάτσεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
οκ σας ευχαριστώ πολύ όλους.Το κατάλαβα το λάθος αφού έκλεισα το εισιτήριο:)
Θα ξέρω για την επόμενη φορά τουλάχιστον...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
έξαλλους γιατί μπορείς να μας πεις? ;) κι εγω αυτό ηξερα ότι μονο στην α΄θεση εξασφαλιζεις τη φορά .... εχω ένα ψιλοπροβληματακι αν κάθομαι ανάποδα προς τη φορά που κινήται
Μου έβαλε ένας υπάλληλος τις φωνές, ότι τάχα αυτό το κάνουν μόνο οι υπάλληλοι του τρένου, όχι οι επιβάτες. Δεν κατάλαβα σε τι τους ενοχλούσε, αν και προκαλούσε μια αναστάτωση στο βαγόνι.
Αν πράγματι είναι τώρα η Α θέση μόνο σε κουπέ, δεν φαίνεται τόσο χρήσιμη η πληροφορία. Με την κρίση, το πρώτο που έκοψα ήταν η Α θέση στα ταξίδια. Τώρα κυνηγάω και τις θέσεις με 9 Ε...:roll:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν πράγματι είναι τώρα η Α θέση μόνο σε κουπέ, δεν φαίνεται τόσο χρήσιμη η πληροφορία. Με την κρίση, το πρώτο που έκοψα ήταν η Α θέση στα ταξίδια. Τώρα κυνηγάω και τις θέσεις με 9 Ε...:roll:
Κουπέ έχει, εκτός από την Α' θέση, και το 2º βαγόνι όλων των αμαξοστοιχιών. Στα δε νυκτερινά τρένα κουπέ έχουν το 2º και το 3º βαγόνι. Η διαφορά των κουπέ αυτών με τα κουπέ της Α' θέσης είναι ότι υπάρχει λίγο περισσότερος χώρος για τα πόδια. Επίσης όσοι έχουν εισιτήριο Α' θέσης δικαιούνται δωρεάν και ένα καφέ/αναψυκτικό/ρόφημα.

Άρα και οι θέσεις των 9 ευρώ, που λίγες μέρες πριν το ταξίδι μπορεί να κοστίζουν μέχρι και 39 ευρώ, δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά με τις υπόλοιπες. Μου έχει τύχει, ουκ ολίγες φορές, να συζητώ με τον διπλανό μου και να διαπιστώνω ότι έχει εισιτήριο σε τιμή 3πλάσια από το δικό μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
:haha::haha::haha: Ναι, ε; Ε, φαίνεται γι' αυτό τον δίνουν δωρεάν!
Συγγνώμη, πόση διαφορά στην τιμή έχουν 20 γραμμάρια καφέ της προκοπής από το άθλιο κατασκεύασμα που δίνουν τζάμπα, αν σκεφτεί κανείς ότι πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για την Α θέση. Απ' τη μύγα ξύγκι, πια....:mad:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
επειδη εχω να ταξιδεψω κανα τετραμηνο , το μεσημεριανο τρενο των 3 απο αθηνα για θεσσαλονικη σταματα ακομα λαρισα η λιανοκλαδι ενα πενταλεπτο να αλλαξει μηχανη? γιατι καφες χωρις τσιγαρο δε πινεται
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Ω, ναι σταματάει! Παραμονή χριστουγέννων πρόλαβα τσιγάρο και χιονοπόλεμο (10 λεπτά στάση)! Το πρωινό τρένο των 7 ήταν...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
επειδη εχω να ταξιδεψω κανα τετραμηνο , το μεσημεριανο τρενο των 3 απο αθηνα για θεσσαλονικη σταματα ακομα λαρισα η λιανοκλαδι ενα πενταλεπτο να αλλαξει μηχανη? γιατι καφες χωρις τσιγαρο δε πινεται
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το συγκεκριμένο δρομολόγιο, αλλά ναι, σχεδόν πάντα (κάποιες φορές κοιμάμαι, οπότε δεν μπορώ να είμαι τελείως σίγουρη ότι σταματάει πάντα) σταματάει. Εγώ έχω πετύχει δρομολόγια που σταματάνε στο Δομοκό για αλλαγή μηχανής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.028
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom