πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Samion

Member
Μηνύματα
10.465
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Όσο υπάρχει κόσμος που χρυσοπληρωνει ξαπλώστρες τόσο θα υπάρχουν επιχειρήσεις που θα ανεβάζουν το κασέ! Απλά συμφωνώ όπως αναφέρθηκε ότι έχει χαθεί το μέτρο.
Είτε στο ποσοστό της παραλίας που καταλαμβάνουν τα μαγαζιά με ξαπλώστρες είτε στο ποσό που ζητάνε... Βέβαια το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει... Με ότι αυτό συνεπάγεται για την ενοικίαση του χώρου , μίζες, προστασία και χίλια δυο μαύρα φράγκα... Όλα αυτά τα πληρώνει στο τέλος ο καταναλωτής μαζί με το υπέρογκο κέρδος που θέλει να βγάλει ο κάθε επιχειρηματίας.
Εγώ ποτέ μου δεν έχω πληρώσει ξαπλώστρα γιατί το θεωρώ κοροϊδία μιας και όταν πάω σε ένα εστιατόριο η σε μια καφετέρια πληρώνω το κάθισμα? Σέβομαι ότι κάποιοι συνάνθρωποι μου θέλουν την ευκολία της ξαπλώστρας αλλά αυτό το καφριλικι να πιάνουν όλη την παραλία είναι εμετικό. Δυστυχώς η φάση για εκεί πάει λόγω και του υπέρ τουρισμού...
Και για να να μην παρεξηγηθώ προφανώς η ίδια κακή εικόνα των τσαντιριών σε μια παραλία με βρίσκει αντίθετο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γενικά αποφεύγω ιδεολογικά να πληρώνω ξαπλώστρες, αλλά καταλαβαίνω ότι προφανώς κ ο επαγγελματίας πληρώνει δημοτικά τέλη & υπαλλήλους. Αντί χρέωσης θα προτιμούσα να έχει μια (λογική) ελάχιστη κατανάλωση & π.χ. να απαγορεύεται η κατανάλωση προϊόντων εκτός μπαρ...
Ξαπλώστρες με άλλη τιμή ανά σειρά και κρατήσεις, μου φαίνονται ούτως ή αλλως τραγικά, όπως επίσης να καταλαμβάνουν ολόκληρες δημοφιλείς (κ μη) παραλίες οι ξαπλώστρες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις απολαυσεις αλλιώς.

Από την άλλη πρόσφατα πήγα σε κυκλαδίτικη παραλία που πέρυσι λειτουργούσε beach bar & φέτος όχι, όπου οι τέντες που είχαν στήσει οι λουόμενοι ήταν σχεδόν σαν αντίσκηνα, με αποτέλεσμα εαν καθόσουν πίσω, να μην βλέπεις καν θάλασσα!

Σίγουρα το μέτρο είναι η λύση...αλλά πότε είχαμε μέτρο!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
Όσο υπάρχει κόσμος που χρυσοπληρωνει ξαπλώστρες τόσο θα υπάρχουν επιχειρήσεις που θα ανεβάζουν το κασέ! Απλά συμφωνώ όπως αναφέρθηκε ότι έχει χαθεί το μέτρο.
Για μια 5τια , να αντέξει ακόμα ο κόσμος, ήδη τα τελευταία 3 χρόνια, τις καθημερινες είναι άδειες οι παραλιες
Δε νομίζω να αντεξουν τα νέα παιδια , να δίνουν 30 ευρώ για ένα μπάνιο, και το βράδυ να θέλουν να βγουν παλι :cool:
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Γενικά αποφεύγω ιδεολογικά να πληρώνω ξαπλώστρες, αλλά καταλαβαίνω ότι προφανώς κ ο επαγγελματίας πληρώνει δημοτικά τέλη & υπαλλήλους. Αντί χρέωσης θα προτιμούσα να έχει μια (λογική) ελάχιστη κατανάλωση & π.χ. να απαγορεύεται η κατανάλωση προϊόντων εκτός μπαρ...
Ξαπλώστρες με άλλη τιμή ανά σειρά και κρατήσεις, μου φαίνονται ούτως ή αλλως τραγικά, όπως επίσης να καταλαμβάνουν ολόκληρες δημοφιλείς (κ μη) παραλίες οι ξαπλώστρες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις απολαυσεις αλλιώς.

Από την άλλη πρόσφατα πήγα σε κυκλαδίτικη παραλία που πέρυσι λειτουργούσε beach bar & φέτος όχι, όπου οι τέντες που είχαν στήσει οι λουόμενοι ήταν σχεδόν σαν αντίσκηνα, με αποτέλεσμα εαν καθόσουν πίσω, να μην βλέπεις καν θάλασσα!

Σίγουρα το μέτρο είναι η λύση...αλλά πότε είχαμε μέτρο!
Δεν μπορώ να ξεχάσω το άθλιο θέαμα στην παραλία του Κεδρόδασους στην Κρήτη.

Τσαντιρια, πιατικα, αντίσκηνα, ημισκηνα, αιώρες δεμένες στους προστατευόμενους ΚΕΔΡΟΥΣ.
Αηδιαστικο θέαμα.
Χίλιες φορές να είχε καμιά δεκαριά ξύλινες ξαπλώστρες χωρίς μουσική χωρίς τίποτα, πάρα αυτή η ξεφτίλα που είδα.
Οπότε και τα δάση της ξαπλώστρας είναι τραγικά αλλά και τα δάση από τσαντιρια, ειδικά όταν παίζει κ το ηχείο του καθενός.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν μπορώ να ξεχάσω το άθλιο θέαμα στην παραλία του Κεδρόδασους στην Κρήτη.

Τσαντιρια, πιατικα, αντίσκηνα, ημισκηνα, αιώρες δεμένες στους προστατευόμενους ΚΕΔΡΟΥΣ.
Αηδιαστικο θέαμα.
Χίλιες φορές να είχε καμιά δεκαριά ξύλινες ξαπλώστρες χωρίς μουσική χωρίς τίποτα, πάρα αυτή η ξεφτίλα που είδα.
Οπότε και τα δάση της ξαπλώστρας είναι τραγικά αλλά και τα δάση από τσαντιρια, ειδικά όταν παίζει κ το ηχείο του καθενός.
Καλά στο Κεδρόδασος έτυχε να πάω πέρυσι και ενώ είναι απίστευτο μέρος, αν πας λίγο πιο πίσω βλέπεις άπειρα σκουπίδια κ χαρτιά υγείας! Μου έκανε εντύπωση όλοι εκείνοι που θέλουν να συνδεθούν με την φύση, να μην την σέβονται!

Αλλά όταν λέω για αντίσκηνα, δεν εννοω κατασκηνωτές...άνθρωποι που είχαν πάει για κάποιες ώρες στην παραλία κ έστηναν σκηνές, τέντες, ολοκληρες υπερκατασκευες αντι απλής ομπρελας
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Καλά στο Κεδρόδασος έτυχε να πάω πέρυσι και ενώ είναι απίστευτο μέρος, αν πας λίγο πιο πίσω βλέπεις άπειρα σκουπίδια κ χαρτιά υγείας! Μου έκανε εντύπωση όλοι εκείνοι που θέλουν να συνδεθούν με την φύση, να μην την σέβονται!

Αλλά όταν λέω για αντίσκηνα, δεν εννοω κατασκηνωτές...άνθρωποι που είχαν πάει για κάποιες ώρες στην παραλία κ έστηναν σκηνές, τέντες, ολοκληρες υπερκατασκευες αντι απλής ομπρελας
Η πλειοψηφία αυτών που θέλουν να συνδεθούν με την φύση στην πραγματικότητα συνδέονται με το τσάμπα και την βρωμιά. Λίγοι δυστυχώς που κάνουν ελεύθερο σέβονται το περιβάλλον και τον τριγύρω κόσμο.
Από όπου και να το πιάσεις είναι τελικά νοοτροπία κόσμου και στο μπιτσομπαρο και στο ελεύθερο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
[
Η πλειοψηφία αυτών που θέλουν να συνδεθούν με την φύση στην πραγματικότητα συνδέονται με το τσάμπα και την βρωμιά. Λίγοι δυστυχώς που κάνουν ελεύθερο σέβονται το περιβάλλον και τον τριγύρω κόσμο.
Από όπου και να το πιάσεις είναι τελικά νοοτροπία κόσμου και στο μπιτσομπαρο και στο ελεύθερο...
Μεγαλωνοντας με διακοπες στη Χαλκιδικη (σε δωματια), οι παραλιες υποδεχονταν τους επισκεπτες με τη γκριζα ζωνη των κωλοχαρτων των σκηνιτων στους θαμνους και τους ξεχειλισμενους καδους να προηγειται της επισκεψης στην παραλια και τις μπουγαδες στα δεντρα. Απο τοτε συνδυασα τη σκηνη με τον καραγκιοζ μπερντε, που μπορει να ειναι αδικο για τους πολλους, αλλα το τοπιο βιαζοταν.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
[

Μεγαλωνοντας με διακοπες στη Χαλκιδικη (σε δωματια), οι παραλιες υποδεχονταν τους επισκεπτες με τη γκριζα ζωνη των κωλοχαρτων των σκηνιτων στους θαμνους και τους ξεχειλισμενους καδους να προηγειται της επισκεψης στην παραλια και τις μπουγαδες στα δεντρα. Απο τοτε συνδυασα τη σκηνη με τον καραγκιοζ μπερντε, που μπορει να ειναι αδικο για τους πολλους, αλλα το τοπιο βιαζοταν.
Ναι και εγώ το έχω συνδυάσει δυστυχώς κάπως έτσι, αλλά προσπαθώ (με νύχια και με δόντια :haha:) να μην τσουβαλιάζω!
 

8avos

Member
Μηνύματα
695
Likes
6.933
Στην Ελλάδα, όλοι έχουμε και από μια εξήγηση για το λόγο που συμβαίνει το τάδε ή το δείνα, έρχεται όμως μια είδηση όπου ο κάθε "ευρωπαϊκός" κοινός νους καίγεται με τέτοιες "ειδήσεις" όπου ο τραμπουκισμος του περιβάλλοντος προέρχεται απ' τα ψηλά κλιμάκια

Επιχείρηση «καταστρέψτε τη θέα» στον Άλιμο: Παλιά αυτοκίνητα του δήμου μεταφέρθηκαν μπροστά από παραλιακά μαγαζιά
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.769
Στο Καμάρι πάντως είναι λίγο πιο νορμάλ έως πολύ νορμάλ, σε σχέση με Φηρά και Οία, οι τιμές.. μπύρα 500 ml βαρέλι και λευκό κρασί ποτήρι (μπολικο) στα 5 ευρώ έκαστο και στα 8-9 τα κοκτέιλ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.215
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom