πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Παλι διπλασιο στη τιμη ειναι το βασικο αγαθο στην Ελλαδα απο οτι στις Βορειες χωρες! Σημερα ειναι Δεκαπλασια η τιμη του Χ 10!!!!!!!!
Υπαρχει ζητηση για ενεργεια λογω καυσωνα και τουρισμου. Ολοι πρεπει να βαλουμε πλατη. Αν ερθουν μερικα ακομη απιθανοεκατομμυρια τουριστες θα δουμε μεγαλη αναπτυξη κσι θα καμαρωνουμε την πατριδα μας στην κορυφη.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Υπαρχει ζητηση για ενεργεια λογω καυσωνα και τουρισμου. Ολοι πρεπει να βαλουμε πλατη. Αν ερθουν μερικα ακομη απιθανοεκατομμυρια τουριστες θα δουμε μεγαλη αναπτυξη κσι θα καμαρωνουμε την πατριδα μας στην κορυφη.
Και η Ισπανία έχει τρελή ζήτηση λόγω τουρισμού και οι τιμές ακόμα κινούνται σε νορμάλ πλαίσια. Απλά εδώ κάνουν κουμάντο τα καρτέλ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η απορία μου πάντα μετά από τέτοιες ειδήσεις είναι : Κατάλογο δεν βλέπουνε πριν παραγγείλουν?
Προσφατα είχα αυτή ακριβώς την κουβεντα σε ταβέρνα, που ήρθε η σερβιτόρα και μας ειπε τι υπάρχει χωρίς να δουμε ποτε καταλογο. Σε αντιστοιχη ερωτηση, ηταν οτι υπάρχει αναρτημένος ο καταλογος...ο οποίος ηταν οντως αναρτημενος στο εσωτερικό του μαγαζιου διπλα στην τουαλέτα.
Εμεις βεβαια καθόμασταν σε εξωτερικό χωρο, οπότε εαν δεν ειχες σκοπο να χρησιμοποιησεις την τουαλετα, δεν υπήρχε περίπτωση να δεις τιμές.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Και η Ισπανία έχει τρελή ζήτηση λόγω τουρισμού και οι τιμές ακόμα κινούνται σε νορμάλ πλαίσια. Απλά εδώ κάνουν κουμάντο τα καρτέλ!
η πρωτεύουσα της Καταλονίας των 1,62 εκατομμυρίων κατοίκων προσέλκυσε μόνο πέρυσι 16 εκατομμύρια επισκέπτες. Η στεγαστική κρίση, ο υπερτουρισμός και τα διδάγματα της Βαρκελώνης | in.gr

Οσο ειμαστε τουριστικο αξιοθεατο και πηγη ευκολου κερδους για 35 εκατομμυρια ευκολων γρηγορων χρηματων....τοσο θα πληρωνουμε την αγγουροντοματα και μουσακα οσο την πληρωνουν οι Καναδοι και Φιλανδοι Τουριστες!
Εφοσον επελεξαν να μας κανουν απο αγροτικη και βιομηχανικη σε τουριστικη χωρα θα πληρωνουμε το αντιτιμο του υπερτουρισμου και υπερακριβειας και υπεριτιμολογησης σαν να ειμαστε ευρωπαιοι πολιτες ασχετα αν ειμαστε Βαλκανιοι!

Σε ερωτημα μου ποσο χρεωνουν το aperol σε παραλιακο θερετρο της Ρωμης στα 30 χλμ σε φιλο Ιταλο που την ιδια ωρα επινα το δικο μου στο παραλιακο θερετρο της Β.Α. Αιγαιου Ακτη Φαναρι Εφριξε ο Ιταλος φιλος που ακουσε οτι πληρωνουμε την ιδια τιμη σε Ρωμη και Κομοτηνη!
Μαλιστα οταν ανεφερα σε φιλο που ηταν την ιδια ωρα στο Παρισι οτι η τιμη της βραδιας για τετραμελη οικογενεια δωματιου Airbnb φτανει και τα 190 ευρω στην ιδια περιοχη της Θρακης....μου μετεφερε επι λεξη οτι η Πρωτευουσα της Γαλλιας ειναι πιο φτηνη στη διαμονη απο την Ελλαδα την περιοδο αυτη!
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Προσφατα είχα αυτή ακριβώς την κουβεντα σε ταβέρνα, που ήρθε η σερβιτόρα και μας ειπε τι υπάρχει χωρίς να δουμε ποτε καταλογο. Σε αντιστοιχη ερωτηση, ηταν οτι υπάρχει αναρτημένος ο καταλογος...ο οποίος ηταν οντως αναρτημενος στο εσωτερικό του μαγαζιου διπλα στην τουαλέτα.
Εμεις βεβαια καθόμασταν σε εξωτερικό χωρο, οπότε εαν δεν ειχες σκοπο να χρησιμοποιησεις την τουαλετα, δεν υπήρχε περίπτωση να δεις τιμές.
Μόνο σε κάνα δυο-τρια εστιατόρια δεν ζητάω κατάλογο γιατί πάω από πιτσιρικάς, ξέρω τις τιμες τους και ξέρω τι σωστοί άνθρωποι έχουνε τις επιχειρήσεις. Αν πάω σε ένα καινούριο εστιατόριο και μου πει δεν έχω κατάλογο, τότε ευγενικά ενημερώνω ότι δεν μπορώ να παραγγείλω με αυτόν τον τρόπο και φεύγω. Σε αναγκάζουν να ντραπεις και να μην ζητήσεις τιμές για το κάθε τι και να το εκμεταλλευτούν όλο αυτό προς όφελος τους. Οι σωστές επιχειρήσεις που σέβονται τον πελάτη έχουν κατάλογο και σου αναφέρουν και στα πιάτα ημέρας επίσης τις τιμές στο μιλητο. Οι ίδιοι δηλαδή όταν πάνε να φτιάξουν το αμάξι τους δεν ζητάνε να μάθουν τιμή? Αφήνουν εν λευκώ στον μάστορα και ότι βγει?
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Συγνώμη λίγο δεν έχουμε τον χρόνο να ζητάμε παντού καταλόγους και κόστη υπηρεσίας....Πολλές φορές επαφίομαι στην κοινή λογική οποία όμως έχει χαθεί πλέον στο Ελλαδιστάν του 28% πρώην 41%
Παράδειγμα άφησα παιδικό ποδήλατο για επισκευή Ρέθυμνο σε γνωστό απαράδεκτο κατάστημα στην Σταμαθιουδάκη (Παπα@κάτι ) πέρασα στις 11.00 δεν το είχε ξεκινήσει ,πέρασα στη 13.00 το είχε κάνει και μου ζήτησε 32 ευρώ δλ. 8 ευρώ οι ντίζες και 24 ευρώ 1,30 ώρα εργατικά δλ. πόσο παίρνει ο μάστορας 16 ευρώ την ώρα άρα 128 το οχτάωρο.. ΚΛΕΦΤΕΣ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Συγνώμη λίγο δεν έχουμε τον χρόνο να ζητάμε παντού καταλόγους και κόστη υπηρεσίας....Πολλές φορές επαφίομαι στην κοινή λογική οποία όμως έχει χαθεί πλέον στο Ελλαδιστάν του 28% πρώην 41%
Παράδειγμα άφησα παιδικό ποδήλατο για επισκευή Ρέθυμνο σε γνωστό απαράδεκτο κατάστημα στην Σταμαθιουδάκη (Παπα@κάτι ) πέρασα στις 11.00 δεν το είχε ξεκινήσει ,πέρασα στη 13.00 το είχε κάνει και μου ζήτησε 32 ευρώ δλ. 8 ευρώ οι ντίζες και 24 ευρώ 1,30 ώρα εργατικά δλ. πόσο παίρνει ο μάστορας 16 ευρώ την ώρα άρα 128 το οχτάωρο.. ΚΛΕΦΤΕΣ
16 ευρω την ωρα ειναι μια λογικη τιμη για εξειδικευμενο τεχνικο που πληρωνει εξοδα στεγασης, λογαριασμους, ασφαλιση και σου εδωσε αποδειξη.
Δηλαδη στα κομμωτηρια και τα νυχαδικα δεν πειραζει σε 20 λεπτα κουρεμα η το εχουμε συνηθισει? Οποιος δεν θελει να συμβαλλει στα εξοδα της επιχειρησης φερνει κομμωτρια στο σπιτι μαυρα και δινει τα μισα. Ετσι παει.
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Συγνώμη λίγο δεν έχουμε τον χρόνο να ζητάμε παντού καταλόγους και κόστη υπηρεσίας....Πολλές φορές επαφίομαι στην κοινή λογική οποία όμως έχει χαθεί πλέον στο Ελλαδιστάν του 28% πρώην 41%
Παράδειγμα άφησα παιδικό ποδήλατο για επισκευή Ρέθυμνο σε γνωστό απαράδεκτο κατάστημα στην Σταμαθιουδάκη (Παπα@κάτι ) πέρασα στις 11.00 δεν το είχε ξεκινήσει ,πέρασα στη 13.00 το είχε κάνει και μου ζήτησε 32 ευρώ δλ. 8 ευρώ οι ντίζες και 24 ευρώ 1,30 ώρα εργατικά δλ. πόσο παίρνει ο μάστορας 16 ευρώ την ώρα άρα 128 το οχτάωρο.. ΚΛΕΦΤΕΣ
Καλο ειναι να γνωριζουμε πριν κανουμε κριτικη και αναφερουμε κλεφτη ενα καταστημα.
Στα υποτιθεμενα 128 ευρω που βγαζει το 8 ωρο το 24% ειναι ΦΠΑ το 22% ειναι εφορια οποτε κοντα στο μισο κοστος παει στο κρατος. Μειναμε με 65 εως 70 ευρω απο τα οποια πληρωνει τα υπολοιπα εξοδα και οτι του μεινει το κραταει για αυτον!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
και μου ζήτησε 32 ευρώ δλ. 8 ευρώ οι ντίζες και 24 ευρώ 1,30 ώρα εργατικά δλ. πόσο παίρνει ο μάστορας 16 ευρώ την ώρα άρα 128 το οχτάωρο..

Τα 128 ευρώ που τον υπολόγισες για 8ωρο είναι λογικό ποσόν για μάστορα. Δηλαδή 80 ευρώ καθαρά σαν μεροκάματο τεχνίτη συν την ασφάλειά του συν έξοδα καταστήματος μαζεύεται το ποσόν.

Εκεί που έχω σοβαρές αντιρρήσεις και δικαιολογώ την αγανάκτησή σου είναι ο χρόνος που σου είπε ότι ασχολήθηκε με την επισκευή. Επειδή γνωρίζω καλά από μαστορέματα σε μιάμιση ώρα ένας τεχνίτης συναρμολογεί ολόκληρο ποδήλατο από βίδες, μια απλή αλλαγή σε 2-3 ντίζες δεν θα του έπαιρνε πάνω από 15 λεπτά δηλαδή 6-8 ευρώ σε μαστορικά ήτοι 15-16 ευρώ – βαριά 20 - συνολικά με τα εξαρτήματα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Καλο ειναι να γνωριζουμε πριν κανουμε κριτικη και αναφερουμε κλεφτη ενα καταστημα.
Στα υποτιθεμενα 128 ευρω που βγαζει το 8 ωρο το 24% ειναι ΦΠΑ το 22% ειναι εφορια οποτε κοντα στο μισο κοστος παει στο κρατος. Μειναμε με 65 εως 70 ευρω απο τα οποια πληρωνει τα υπολοιπα εξοδα και οτι του μεινει το κραταει για αυτον!
1oν ΔΕΝ δούλεψε μιάμιση ώρα.. Σίγουρα όχι.
2ον Μιλάμε για το πόσο πληρώνει τον μάστορα.. Εσύ πιστεύεις ότι τον πληρώνει τόσο;
3ον Ποια εφορία ποιο ΦΠΑ πού ζείτε σε άλλη χώρα; Δηλ. εσύ πιστεύεις ότι τα κόβει ΟΛΑ; ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ...Εμένα μου έκοψε απόδειξή επειδή έκανα φασαρία.. Άρα τσεπώνει και τον ΦΠΑ και την Εφορία δλ. το 48%
Εκτός από τον πληθωρισμό μεγαλύτερή μάστιγά είναι ο κρυφός πληθωρισμός των υπηρεσιών που δεν μετριέται και το ότι ανεξέλεγκτα ζητάνε ότι θέλουνε και τσεπώνουν τον ΦΠΑ και την Εφορία.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
16 ευρω την ωρα ειναι μια λογικη τιμη για εξειδικευμενο τεχνικο που πληρωνει εξοδα στεγασης, λογαριασμους, ασφαλιση και σου εδωσε αποδειξη.
Δηλαδη στα κομμωτηρια και τα νυχαδικα δεν πειραζει σε 20 λεπτα κουρεμα η το εχουμε συνηθισει? Οποιος δεν θελει να συμβαλλει στα εξοδα της επιχειρησης φερνει κομμωτρια στο σπιτι μαυρα και δινει τα μισα. Ετσι παει.
Ναι το πρόβλημα είναι αυτό ότι θεωρούμε φυσιολογικές τις τιμές αυτές για αυτές τις υπηρεσίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom