πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.737
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Στη χερσόνησο το παγωτό χωνάκι στα mac Donald's 3 ευρώ... Το απλό.... 🥴😠
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Επιβεβαιώνω. Ήμουν Αγκίστρι το σαββατοκύριακο που πέρασε. Σημείωση ότι πάω τουλάχιστον δύο σκ κάθε χρόνο τα τελευταία 7-8 χρόνια. Αυτό που είδα δεν το έχω ξαναδεί.
Να κάνουν κράτηση ξαπλώστρας (!), να περιμένουν όρθιοι μισή ώρα για να κάτσουν σε ψαροταβέρνα, το λεωφορείο για Απόνησο να φεύγει γεμάτο με τους μισούς όρθιους κι άλλους τόσους να έχουν μείνει έξω. Τα ενοικιαζόμενα ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια παντού.
Παρασκευή ήταν οκ, Σάββατο ξεκίνησε σταδιακά η απόβαση, Κυριακή δεν έβρισκες όχι να απλώσεις πετσέτα σε παραλία, όχι ξαπλώστρα, ούτε να πατήσεις το πόδι σου.
Περσι Μαιο που δεν ηταν κ πολυς κοσμος ηταν ενα ονειρο.
Οι ξαπλωστρες απονησο 5€ το σετ για ολη τη μερα, κ ηταν κρεβατια, κ μπορουσες να αλλαξεις οσες τοποθεσιες ηθελες κ νομιζω αυτα τα 5€ να τα καταναλωσεις σε καφε κτλ.
Μεσα σε λιγους μηνες αλλαξαν ολα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
2.607
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Όσον αφορά το Αγκίστρι, πιστεύω ότι το θέμα με πολυκοσμία και ακρίβεια προέκυψε γιατί πλέον ο κόσμος κοιτάει να πάει σε πιο κοντινά μέρη λόγω ακριβών ακτοπλοϊκών, οπότε ο Σαρωνικός γνωρίζει δόξες... Αίγινα δε, δύσκολα βρίσκεις δωμάτια ειδικά μέσα στη πόλη την υψηλή σεζόν... Ε, τι, να μη το εκμεταλλευτούν κ οι επιχειρηματίες των νησιών? Χώρια τις μονοήμερες που βολεύεται ο κόσμος (επειδή το έψαξα, ελάχιστα ξενοδοχεία στο Αγκίστρι δέχονται κρατήσεις μιας βραδιάς, από δύο και πάνω, οπότε αν δε θες να μείνεις ΠΣΚ, μόνο σε μονοήμερη βγαίνει)

Για τις ξαπλώστρες δε, έχετε δίκιο όσον αφορά την ακρίβεια. Εμένα μου αρέσουν οι οργανωμένες, αλλά όχι οι ακριβές τιμές και ειδικά οι "κρατήσεις".. Και βρε παιδιά, μη μου πείτε ότι προτιμάτε να βλέπετε κάτι τέτοιο αντί για ξαπλώστρες? Είναι δηλ. καλύτερο θέαμα? Παραθέτω ενδεικτική φωτο
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-07-12 113348.png


Ή κάτι τέτοιο που είδαμε πρόσφατα?
2fcea65ce4a54849b18569e0d783e5b7.jpg


Σε όλα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Αλλά ο Έλληνας δε ξέρει από μέτρο... Αυτό είναι το πρόβλημα
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
Ε ρε τάπερ με γεμιστά, παστίτσιο και καρπούζι που τους χρειάζεται, και ελληνικός σε θερμός......Οι επιχειρηματίες, καλά κάνουν, και λίγα παίρνουν, όσο υπάρχουν κουτοί.
Καλά τα λες.
Το καλυτερο απ' όλα είναι, να μη πηγαινεις ποτε για μπάνιο, όσα μπάνια τα κάναμε, ευτυχώς που ειμασταν σε ανθρώπινους καιρους, χωρίς ξαπλώστρες και κοράκια από πανω , να σου λένε τι θα παραγγειλεις .

Αμα σου πει η κοπέλα να πας , θες δε θες θα πας .
Άρα θα στα παρουν, άρα τα παιδια τώρα, είναι με δεμένα τα χέρια.

Οικονομία Μπαγκλαντες, ποιοτητα ζωής Παρισιού.

Εγώ βλέπω σε 10 χρόνια, το 70 % λόγω ανεργίας, της νεολαίας, θα έχει μεταναστεύσει στο εξωτερικο .

Οι υπόλοιποι που θα μπορουμε οικονομικά, θα πηγαινουνε , για μπάνιο, στον Αστέρα κλπ. Οι υπόλοιποι σπίτι τους ή σε παραλιες τζάμπα, αν υπάρχουν βέβαια :cool:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Όσον αφορά το Αγκίστρι, πιστεύω ότι το θέμα με πολυκοσμία και ακρίβεια προέκυψε γιατί πλέον ο κόσμος κοιτάει να πάει σε πιο κοντινά μέρη λόγω ακριβών ακτοπλοϊκών, οπότε ο Σαρωνικός γνωρίζει δόξες... Αίγινα δε, δύσκολα βρίσκεις δωμάτια ειδικά μέσα στη πόλη την υψηλή σεζόν... Ε, τι, να μη το εκμεταλλευτούν κ οι επιχειρηματίες των νησιών? Χώρια τις μονοήμερες που βολεύεται ο κόσμος (επειδή το έψαξα, ελάχιστα ξενοδοχεία στο Αγκίστρι δέχονται κρατήσεις μιας βραδιάς, από δύο και πάνω, οπότε αν δε θες να μείνεις ΠΣΚ, μόνο σε μονοήμερη βγαίνει)

Για τις ξαπλώστρες δε, έχετε δίκιο όσον αφορά την ακρίβεια. Εμένα μου αρέσουν οι οργανωμένες, αλλά όχι οι ακριβές τιμές και ειδικά οι "κρατήσεις".. Και βρε παιδιά, μη μου πείτε ότι προτιμάτε να βλέπετε κάτι τέτοιο αντί για ξαπλώστρες? Είναι δηλ. καλύτερο θέαμα? Παραθέτω ενδεικτική φωτο View attachment 468070

Ή κάτι τέτοιο που είδαμε πρόσφατα? View attachment 468071

Σε όλα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Αλλά ο Έλληνας δε ξέρει από μέτρο... Αυτό είναι το πρόβλημα
Βασικά κάποιοι δε προτιμάμε τίποτε από τα δυο, ούτε φυσικά η εναλλακτική του εφιάλτη της ξαπλώστρας είναι οι δυο αυτές τραγικες εικόνες, αν και εφόσον φυσικά ισχύουν. Υπάρχουν κ παραλίες χωρίς τίποτε από αυτά τα αισχη και εκεί πηγαίνουμε, όταν πηγαίνουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Περσι Μαιο που δεν ηταν κ πολυς κοσμος ηταν ενα ονειρο.
Οι ξαπλωστρες απονησο 5€ το σετ για ολη τη μερα, κ ηταν κρεβατια, κ μπορουσες να αλλαξεις οσες τοποθεσιες ηθελες κ νομιζω αυτα τα 5€ να τα καταναλωσεις σε καφε κτλ.
Μεσα σε λιγους μηνες αλλαξαν ολα.
Μαιο και δωρεαν επρεπε να τις δινουν.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.403
Όταν πάω για μπάνιο μόνος, πάω μια ώρα πριν την δύση του ήλιου και ούτε ομπρέλα χρειάζομαι ούτε μπιτσόμπαρο.

Στην Περαία της Θεσσαλονίκης που πέρασα εχθές που θεωρούνταν τόσα χρόνια υποβαθμισμένη παραλία (και είναι ακόμη αρκετά σε σχέση με της Χαλκιδικής) είχαν 10€ το σετ με τις δύο ξαπλώστρες και υποχρεωτική παραγγελία
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.220
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom