Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Βαρσα μου λογικο ειναι να χασεις το προσανατολισμο σου....πιασαμε τωρα το driver που ειναι ακριβως στην αλλη ακρη του νησιου δεν εχει να κανει με Χανια...

Αν αλαζαμε τοπικ θα εχανε η μανα το παιδι και ο σκυλος τον αφεντη.....θα τρεχανε οι μισοι για Χανια οι αλλοι για Λασιθι......εδω βρισκονται ολα μαζι...Οτι ειναι για σενα αναφερεται στο νομο Χανιων...εχεις βγαλει το πργραμμα μη σε αγχωνει...αν θελεις αλλαγες εδω ειμαι αλλα νομιζω οτι εισαι Ο΄Κ

Σαββατο θα ειμαι Μυλοποταμο και μετα Φραγκοκαστελο- Πλακια τη Δευτερα...οποτε το βραδυ θα εχεις ανταποκριση....
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
βαρσα
μην σε ανχωνει που βλεπεις καινουρια πραγματα και τοποθεσιες!
για να καταγερεις να τα κανεις ολα αυτα που εχουν γραφτει σιγουρα πρεπει να ερθεις για κανενα μηνα χωρις μωρο....και να παρεις και ενα απο εμας που ξερει τα κατατοπια μαζι σου μηπως και τα καταφερεις να τα δεις ολα!
φαντασου εγω μενω 28 χρονια κρητη και εχω παει σε πολυ λιγα μερη απο ολα αυτα που εχουμε πει......
μεινε λοιπον νομο χανιων....φτανει!!!
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
varsa sorry, δεν ηθελα να δημιουργησω προβλημα, αλλα οπως λεει και το rethimno θα χαναμε τον μπουσουλα αν ανοιγα καινουργιο θεμα.....συγνωμη αν εγινα αφορμη να μπερδευτεις!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
varsa sorry, δεν ηθελα να δημιουργησω προβλημα, αλλα οπως λεει και το rethimno θα χαναμε τον μπουσουλα αν ανοιγα καινουργιο θεμα.....συγνωμη αν εγινα αφορμη να μπερδευτεις!!!
κανενα προβλημα driver01, απολυτως:D, αλλα μου φαινεται οτι ειναι κριμα τοσες χρησιμες πληροφορίες, που θα θελει και καποιος αλλος, για την ανατολική Κρήτη, να μην μπορει να τις βρει. Αλλιώς, δεν εχω κανενα απολυτως θέμα... εβγαλα ακρη τελικα τι να κανω με τον δικο μου προορισμο, μιας και το προγραμμα δεν βλέπω να χωραει κι αλλες τοποθεσίες...:lol:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.434
Likes
7.543
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλή μας Βάρσα,
δεν μας γράφεις το προγραμμα με τα μέρη που σκοπεύεις να επισκεφτείς τελικά, μιας και το εν λογω τοπικ συμπλήρωσε 9 σελίδες και θα είναι πολύυυ δυσκολο για ενα νέο μελος-επισκέπτη του φόρουμ να παρακολουθήσει το τοπικ;

Οφείλω και μερικές απαντήσεις στην Ευη-Ρεθυμνο για ποιο λόγο εχω αποτραβηχτεί απο το συγκεκριμένο τόπικ.
λεω να σε ανακυρηξουμε επιτημο μελος....τετοια εγραψα και στο thano και δεν ξαναμπηκε στο τοπικ....εξαφανηστηκε τελειως.....παει και η Κνωσσος και η Φαιστος....τα μαζεψε και εφυγε....λες να φοβηθηκε ποιος ξερει..
1ον δεν είναι τα ταξιδιωτικά μου χωράφια η Κρήτη. Απλά έτυχε να βρεθώ εκεί, και ανέβασα μερικές φωτό που ετυχε να βγάλω απο μέρη που αναφέρθηκαν.
2ον αν αρχίσω και εγώ από 1000 χιλιόμετρα μακρυά να κάνω προτάσεις για το που να πας στην Κρήτη, νομίζω οτι τελικά θα γίνεις ένας θηλυκός Θησέας στον Λαβύρινθο:haha:

Α, και προτείνω να ανοιχτούν διαφορετικά τοπικ για τον κάθε νομό της Κρήτης με τον ενδεικτικό τίτλο:
Ρέθυμνο, ολιγοήμερες διακοπες
Ηράκλειο, ολιγοήμερες διακοπές
κοκ...
:cool:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
δεν ξέρω αν πρέπει να ανοιχτούν διαφορετικά τοπικ (ίσως ναι!) πάντως ίσως θα πρέπει να μετονομαστεί αυτό, γιατί έχει πλούσιες info για όλους τους νομούς και είναι κρίμα να μην το ανοίγει κάποιος που ψάχνει π.χ. για ανατολική κρήτη :)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εντος των ημερων που θα ηρεμισω λιγο, θα βαλω τελικα σε ποιες διαδρομες κατεληξα... θεωρητικα παντα και ευχομαι και πρακτικα... βεβαια, κατι νομιζω χρωσταει ακομα ο soudianos...
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
για όσους πάνε Χανιά

1. Μην παραλέιψετα να διαβάσετε το δυνατό λογοτέχνημα του ptsingan για την πόλη
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Kei...aniaReturn.pdf
2. Θα βρείτε ένα σωρό πληροφορίες στο σαιτ www.chaniatown.gr
3. Θα περάσετε υπέροχα, ακόμα και με μηδέν πληροφορίες. Θα ψάχνετε όταν γυρίσετε με νοσταλγία για το τί γράφτηκε στο Travelstories (όπως κάνω εγώ τώρα!;))
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
1. Μην παραλέιψετα να διαβάσετε το δυνατό λογοτέχνημα του ptsingan για την πόλη
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Kei...aniaReturn.pdf
2. Θα βρείτε ένα σωρό πληροφορίες στο σαιτ www.chaniatown.gr
3. Θα περάσετε υπέροχα, ακόμα και με μηδέν πληροφορίες. Θα ψάχνετε όταν γυρίσετε με νοσταλγία για το τί γράφτηκε στο Travelstories (όπως κάνω εγώ τώρα!;))
το πρωτο link δε ανοιγει...:(
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
[media=youtube]ALKLU9j7jyI[/media] ...ανια...να μην ερθεις και τελειως ασχετος?????
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Α, και προτείνω να ανοιχτούν διαφορετικά τοπικ για τον κάθε νομό της Κρήτης με τον ενδεικτικό τίτλο:
Ρέθυμνο, ολιγοήμερες διακοπες
Ηράκλειο, ολιγοήμερες διακοπές
κοκ...
:cool:
Θανο αστειευεσαι παιδι μου ??? ποιος θα ειναι ο τυχερος που θα καθισει να τα ξεκαθαρισει ολα αυτα ????? σχεδον 3Ο σελιδες με αμετρητες πληροφοριες και δεν πιασαμε ακομα το νομο Ηρακλειου και το μισο Ρεθυμνο......
Ας μεινει καλλιτερα οπως ειναι ή απλα να αλλαξει σε ...Διακοπες στη Κρητη...παλι δεν γινεται εχουμε συνηθισει το τιτλο....μας θυμιζει και τη Βαρσα....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τα καλάσνικωφ κροτάλιζαν

Σε γάμο κρητικό πας Βάρσα; στην αρχή ρωτούσες πως είναι. Χθες ήμουν σε ένα αλλά τον θεωρώ κρητικό κατά το ήμισυ γιατί ο γαμπρός ήταν από Χανιά και η νύφη από τα Σφακιά (όταν λέμε Σφακιά ενοούμε όλη την επαρχία που περιλαμβάνει πολλά χωριά). Πριν λίγες ώρες έδειξε στιγμιότυπα το τοπικό κανάλι από το γάμο αυτό, καθ' ότι ο γαμπρός είναι και διευθυντής του. Η νύφη ήλθε κατ΄ευθεία από το χωριό της. Πρίν από το αυτοκίνητο που τη μετέφερε προηγουταν κάποιο άλλο με υψωμένη την ελληνικη σημαία (δεν ξέρω γιατί). Κατεβαίνουν. Μπροστά από τη νύφη τρεις λυράληδες να παίζουν και να τραγουδούν.
Τη στιγμή που φιλιότουσαν γαμπρός και νύφη, γίνηκε χαλασμός, ένα καλασνικωφ, ενα ούζι, δύο πιστόλια, από τους Σφακιανούς, δίπλα στο κόσμο, στους νομάρχες/βουλευτές/πρώην κομματάρχες (!), δημάρχους κλπ κλπ. Γέμισε το έδαφος από κάλυκες. Δεν το έχω ξαναδεί.
Το κέντρο το καλύτερο του Ρεθύμνου (1900 άτομα χωρητικότητα). Η είσοδος του ζεύγους συνοδευτηκε με πεντοζάλι και χορεύοντας συνέχισαν στην πίστα.Κατόπιν χόρεψαν παιδιά από σχολή κρητικών χορών με τοπικές ενδυμασίες, και μετά οι υπόλοιποι.
Τώρα για το μένου που ρώτησες. ο κατάλογοσ έιχε το όνομα του ζεύγους. Μενού Γ...-Α.... : ορεκτικά: Γραβιέρα, Μέλι, Ανθότυρο, Καλιτσούνια, Συκωτάκια Τηγανιτά, Ντάκος Κρητικός, Παξιμάδια, Τσικουδιά, Γίδα τσιγαριαστή(Σφακιανή βέβαια απ ΄αυτές που ζουν στα απάτητα βουνα), Ξεροτήγανα. Πρώτο πιάτο:Πιλάφι, βραστό κρέας, Γιαούρτη. Δεύτερο πιάτο : Ψητό κρέας με πατάτες, σαλάτα εποχής. Μετα:Φρούτα - Γλυκά - Τούρτα. Μακαρόνια με Ανθότυρο. και Βέβαια κρασί κόκκινο βαρελίσιο. (σημ. τα καλιτσούνια ήταν φτιαγμένα με τα χεράκια της νύφης και των τάδε φίλων της).
Τι χρειάζονται τα μακαρόνια;;;;αυτά σερβίρονται μετά τις 0400, για να στρώσει το στομάχι μετά από την πολύ κατανάλωση ουίσκυ και σαμπάνιας, γιατί γύρω στις 0130 το κρητικό συγκρότημα φεύγει και τη θέση του παραχωρεί στα λαικά της πίστας, εκεί που η παραγγελίες σαμπάνιας "πέφτουν βροχή"!!!!!!!!. Παιδιά και στα δικά σας οι ελεύθεροι.
Κάτι που υποσχέθηκα θα το περάσω αύριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.552
Μηνύματα
900.840
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom