Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
βαρσα
μην σε ανχωνει που βλεπεις καινουρια πραγματα και τοποθεσιες!
για να καταγερεις να τα κανεις ολα αυτα που εχουν γραφτει σιγουρα πρεπει να ερθεις για κανενα μηνα χωρις μωρο....και να παρεις και ενα απο εμας που ξερει τα κατατοπια μαζι σου μηπως και τα καταφερεις να τα δεις ολα!
φαντασου εγω μενω 28 χρονια κρητη και εχω παει σε πολυ λιγα μερη απο ολα αυτα που εχουμε πει......
μεινε λοιπον νομο χανιων....φτανει!!!
Και μόνο στους Α. Αποστόλους να μείνει της φτάνει. Είναι το Nr One του νομού. Έχω φίλους που μένουν μόνιμα 100 μέτρα απ΄το ξενοδοχείο της, και όλο το καλοκαίρι δεν πάνε πουθένα.Δε ξέρουν ούτε απο διήμερα ούτε τριήμερα. Που να πάμε λένε; Να αφήσουμε αυτό το θαυμάσιο μέρος και να πάμε για μπάνιο στα χωριά του νότου εκεί στη ξεραίλα; Αλλά είπαμε να γνωρίσει το νομό, ιδίως την ενδοχώρα. Και που να πας eva, όταν έχεις δίπλα σου τη θαυμάσια Αλμυρίδα; Κι΄ εγώ μόλις πριν 4 χρόνια πήγα στο Μπάλο, και πρίν 10 το πρώτο μπάνιο στα Φαλάσαρνα. Οι Ευρωπαίοι τουρίστες τα είχαν ανακαλύψει πολλά χρόνια πριν........
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
SOUDA BAY

Το πρώτο μέρος που θα συναντήσεις Βάρσα φτάνοντας στη Κρήτη για Χανιά είναι ο όρμος Σούδας (Souda bay όπως τον λένε οι Αμερικανοί και οι νατοϊκοί). Πρωί-πρωί μαζί με την ανατολή μπαίνετε μέσα. Στην είσοδο του κόλπου είναι το νησί Σούδα, οχυρωμένο με φρούριο που προστάτευε τον όρμο. Μετά την κατάκτηση της Κρήτης από τους Τούρκους το νησί αυτό, η Σπιναλόγκα και η Γραμβούσα με τα κάστρα τους, παρέμειναν ακόμη στη κατοχή των Ενετών. Η Ν. Σούδα προστάτευε τον όρμο Σούδας, η Σπιναλόγκα το Μεραμπέλου, και η Γραμβούσα τον κόλπο της Κισσάμου. Σ’ αυτά τα τρία νησιά βρίσκανε καταφύγιο οι κατατρεγμένοι από τη Τουρκική τυραννία Κρητικοί. Παλιοί εχθροί, τώρα σύμμαχοι. Tελευταίο παραδόθηκε το φρούριο της Σούδας (1715), 50 σχεδόν χρόνια μετά τη κατάληψη της υπόλοιπης Κρήτης . Τότε εκεί οι Τούρκοι τοποθέτησαν τουρκική σημαία από τενεκέ δηλώνοντας έτσι τη κυριαρχία τους στην Κρήτη. Στις 14 Φεβρουαρίου 1913 αφαιρέθηκε και στη θέση της τοποθετήθηκε η εξής μαρμάρινη επιγραφή :
ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ ΕΝ ΚΡΗΤΗ
1669-1913
ΗΤΟΙ 267 ΕΤΗ 7 ΜΗΝΕΣ 7 ΗΜΕΡΑΙ
ΕΤΗ ΑΓΩΝΙΑΣ
Το νησί Σούδα έγινε χώρος του ναυστάθμου Κρήτης, απαγορευμένος για τους πολίτες, αλλά τα τελευταία χρόνια παραδόθηκε στο δήμο και γίνονται επισκέψεις 2-3 φορές τη βδομάδα.
Στο απέναντι μέρος θα δείτε το φρούριο Ιτζεδίν, κοντά στο χωριό Καλάμι.( ο Ραούφ Πασάς νομίζω, διοικητής Κρήτης με έδρα τα Χανιά!, έδωσε το όνομα του γιου του Ιτζεδίν, στο φρούριο ) Τις δύο αυτές ακτές οι πρώην κατακτητές τις ένωναν με αλυσίδα για να προστατεύεται ο όρμος, και οι Γερμανοί είχαν τοποθετήσει υποβρύχιο δίκτυ να προστατεύουν τα πλοία τους από τα συμμαχικά υποβρύχια. Μετά την ένωση με την Ελλάδα, χρησιμοποιήθηκε σαν φυλακές, οι πιο αυστηρές, βαρυποινίτες και θανατοποινίτες . Η τελευταία εκτέλεση έγινε εδώ περίπου 1974. Εδώ γυρίστηκαν τα έργα «Μέρες του 36» του Αγγελόπουλου και «Τα πέτρινα χρόνια» του Π. Βούλγαρη, Οι φυλακές καταργήθηκαν , πήρε το φρούριο ο ναύσταθμος, αλλά κι αυτό παραδόθηκε στο δήμο Σούδας, αξιοθέατο και χώρος συναυλιών.
Μπαίνοντας τώρα στον όρμο στα δεξιά σας θα δείτε τις λιμενικές εγκαταστάσεις Αμερικανών/ΝΑΤΟ. Στο βάθος αριστερά είναι το λιμάνι Σούδας , και είναι τα Χανιά τυχερά που υπάρχει αυτό και να μένει ανέπαφο το ενετικό λιμάνι που αποτελεί πόλο έλξης των επισκεπτών.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Mπραβο Αντωνη πολυ καλη η περιγραφη σου, διαβασα πραγματα που δεν τα ηξερα......επισης στο γαμο θα ειχε πολυ τζερτζελε φανταζομαι.....το Πελαγος σου αρεσε ????
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Mπραβο Αντωνη πολυ καλη η περιγραφη σου, διαβασα πραγματα που δεν τα ηξερα......επισης στο γαμο θα ειχε πολυ τζερτζελε φανταζομαι.....το Πελαγος σου αρεσε ????
Γειααααα!
πως περνάς εκεί στο αφρικάνικο τοπίο του Φραγκοκάστελου!!!
ποιό είναι το πέλαγος; εδώ όλο πελάγη βλέπουμε
με είδες χθές στο "Κύδων"; 2135 έδειξε το γάμο
με αφήσατε το τριήμερο να "φυλάω Θερμοπύλες" αλλά το μεθεπόμενο θέλω τριήμερη άδεια
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γειααααα!
πως περνάς εκεί στο αφρικάνικο τοπίο του Φραγκοκάστελου!!!
ποιό είναι το πέλαγος; εδώ όλο πελάγη βλέπουμε
με είδες χθές στο "Κύδων"; 2135 έδειξε το γάμο
με αφήσατε το τριήμερο να "φυλάω Θερμοπύλες" αλλά το μεθεπόμενο θέλω τριήμερη άδεια
To κεντρο Μεγαρο εννοουσα.....( εχει και κεντρο Πελαγος ) ασε που δεν μου εστειλες πμ για να σε δω στο ΚΥΔΩΝ TV...πιανει παντου ξερεις....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Eρωτηση προς Χανιωτες και μη

Στη σελιδα 29 εβαλα σε λινκ ενα τραγουδι για το φιλο driver, (ειχα προβλημα με το emped) ζητησα βοηθεια απο το Σπορο

Επειδη το βιντεο - κλιπ εχει αρκετες φωτο απο Ηρακλειο -Αγιο Νικολαο και Χανια μπορει καποιος να με κατατοποισει για τη τελευταια παραλια που βρισκεται ???Αυτη που μοιαζει με Χερσονησο μεσα στη θαλασσα...

Βαρσα περιμενω να μου δωσεις το Ο.Κ για να προχωρησω.....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Eρωτηση προς Χανιωτες και μη

Στη σελιδα 29 εβαλα σε λινκ ενα τραγουδι για το φιλο driver, (ειχα προβλημα με το emped) ζητησα βοηθεια απο το Σπορο

Επειδη το βιντεο - κλιπ εχει αρκετες φωτο απο Ηρακλειο -Αγιο Νικολαο και Χανια μπορει καποιος να με κατατοποισει για τη τελευταια παραλια που βρισκεται ???Αυτη που μοιαζει με Χερσονησο μεσα στη θαλασσα...

Βαρσα περιμενω να μου δωσεις το Ο.Κ για να προχωρησω.....

Η παραλία του Γλάρου και το Καλαμάκι στους Αγ. Αποστόλους. Ίδε "ιστορία της παραλίας"...
Βλέπεις τα δενδράκια αριστερά; είναι εκεί που γράφω για τα ειδύλια.
στο βάθος φαίνεται μια άλλη χερσόνησος. μεταξύ των δύο αυτών υπάρχει λιμανάκια για βάρκες και καίκια και πάνω ακριβώς το "Πανόραμα" από τα πρώτα ξεν/χεια της περιοχής, που πηγαίναμε τις φίλες μας για παγωτό στο "μπαλκόνι" του δίπλα στη πισίνα και ρεμβάζαμε το πέλαγος!!!μα τι μούφερες μεσημεριάτικα; πάω για ξάπλα!!!!!!!11
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γεια σας και απο μενα!!!!
σουδιανε εγω σε ειδα στο κυδων!!!!!!
τυχαια την ωρα που στεγνωνα το μαλλι...........καλοι φιλοι η οικογενεια της νυφης και χωριανοι!
υποσχομαι οταν θα γινει η συναντηση μας,να σας παω να πιουμε καφε διπλα στις φυλακες στο καλαμι,να σας βγαλω φωτο με την νησιδα της σουδας φοντο και να δειτε και τις νατοικες εγκαταστασεις .......απο μακρια μονο......δεν μπορω να σας βγαλω αδεια δυστηχως ευκολα αλλα θα το προσπαθησω.
και για να βαλω και καμια χρησιμη πληροφορια:
υπαρχει καθημερινα ημερησια κρουαζιερα για την νησιδα της σουδας η οποια ξεκινα στις 9.45 το πρωι και επιστρεφει στις 16.45.
ξεκινα απο την σουδα ενα τουριστικο καραβακι,το "πορτο γραμβουσα" οπου πλεοντας κατα μηκος του κολπου,φτανει στην νησιδα κατα τις 10.15 οπου μπορειτε να επισκευτειτε το ενετικο καστρο και παραμενει εκει για 1,5 ωρα.
μετα αναχωρει για το μαραθι οπου μπορει κανεις να κανει το μπανιο του μεχρι τις 3.
επεισης μπορει κανεις να παρει και την απογευματινη κρουαζιερα οπου εχει δειπνο στο καραβακι και κρητικους χορους απο ομαδα χορευτων και βλεπετε και το ηλιοβασιλεμα!!!!
για οποια πληροφορια προσθετη....εχω ολες τις λεπτομεριες,απλα ρωτηστε με!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μη μου κλαις μουτράκι, το άλλαξε ο άτιμος αλλά το ξαναβρήκα!
Μπορείς να παραπονεθείς και στον ίδιο, είναι του συναφιού μας (ptsingan)

http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/ChaniaReturn.pdf

Ζανικο τελειο μπραβο σου που μας ξαφνιασες ευχαριστα.....περιμενουμε και αλλα σιγουρα θα εχεις και αλλες εκπληξεις....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μου βγήκε η φωτό, και αντι για γράμματα όλο το κειμενο μόνο τελείες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.551
Μηνύματα
900.829
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom