Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
Μην ξεχνας ομως οτι ειναι η μονη πρωτευουσα που μπορεις να χρησιμοποιεις δωρεαν τα λεωφορεια καθως λογω δυαλυσης των συγκοινωνιων απο ελλειψη προσωπικου δεν μπαινει ελεγκτης χρονια τωρα και ουτε 1 στους 10 χτυπανε εισιτηριο πλεον. Μονο στο λεωφορειο του αεροδρομιου ελεγχουν και το μετρο σωζεται λογω τον πορτων που δεν ανοιγουν. Να τα λεμε κι αυτα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
688
Likes
2.832
Παρασκευή κ Σάββατο στο μεταξύ που υποτίθεται πάει ως αργά, μπορεί το τελευταίο να το περιμένεις πάνω από μισάωρο πράγμα που σε κάνει να πας να προλάβεις προ τελευταίο κ βάλε. Κ έστω το καλοκαίρι θα μπορούσε να έχει έστω κ ένα δύο δρομολόγια πιο αργά. Υποτίθεται είναι η χώρα κ η πόλη του έξω.

Το μέτρο με τα 9€ είναι σκανδαλώδες.
Μια φορά το περίμενα κ δεν ήρθε στο μισάωρο έφυγε έτσι ο συρμός κ περίμενα μια ώρα, έχοντας πληρώσει 9€ κ έχοντας να μπω κ σε λεωφορείο μετά (άρα τυπικά με ληγμένο εισιτήριο αφού λήγει στη 1.30 ώρα).
Και είχε κ καύσωνα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
3.800
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μην ξεχνας ομως οτι ειναι η μονη πρωτευουσα που μπορεις να χρησιμοποιεις δωρεαν τα λεωφορεια καθως λογω δυαλυσης των συγκοινωνιων απο ελλειψη προσωπικου δεν μπαινει ελεγκτης χρονια τωρα και ουτε 1 στους 10 χτυπανε εισιτηριο πλεον. Μονο στο λεωφορειο του αεροδρομιου ελεγχουν και το μετρο σωζεται λογω τον πορτων που δεν ανοιγουν. Να τα λεμε κι αυτα.
Δεκτόν, αν και δε "χρυσώνει απόλυτα το χάπι".:lol: Να αναφέρω επίσης και ένα άλλο θετικό: ότι σε γενικές γραμμές το ταξί παραμένει ένα μάλλον φθηνό μέσο για εντός αστικού ιστού και εντός λεκανοπεδίου μετακινήσεις σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης. Αν και τα τελευταία 2 καλοκαίρια παρατηρώ έντονες δυσλειτουργίες και μεγάλες αναμονές και στις διάφορες εφαρμογές ταξί. Επί τη ευκαιρία, νοιώθω την ανάγκη να αναφέρω (συγγνώμη αν είμαι ίσως off-topic) ότι ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη για μένα φέτος ήταν και το γεγονός ότι ειδικά μια συγκεκριμένη εφαρμογή ταξί δουλεύει εξαιρετικά καλά και σε περιαστικές περιοχές της Αθήνας. Χρειάστηκα 3 φορές ταξί φέτος για μετακίνηση εντός της περιοχής της Λούτσας στην ανατολική Αττική και προς έκπληξή μου, μου ήρθε ταξί πολύ άμεσα (με πολύ μικρότερο χρόνο αναμονής απ'ότι π.χ. στην Κυψέλη ή στους Αμπελόκηπους)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Η Αθήνα είναι όμορφη σε ανθρώπους που είναι καταπιεσμένοι στις χώρες του, και θέλουν να είναι λίγο πιο ελευθεροι - χυμα στις διακοπές τους ( Γερμανους, Άγγλους μεσαίας τάξης και κάτω) ,

Σε κανέναν άλλον δεν αρέσει η Αθήνα - Ελλάδα.

Για αυτό δεν θα δεις ποτε τους υψηλόμισθους ξένους στην Ελλάδα, με τα Cartier και τα Valerin Constantine, να έρχονται.

Κανε μια βολτα προς Βουλιαγμενη…
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τι σχέση έχει όμως το ομορφότερη με το συγκοινωνιακό?
αυτό πάει στο λειτουργικότερη η κάτι τέτοιο τέλος πάντων
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
1. Μαλλον δεν ζεις Αθηνα. Εχει υψηλης κλασης ξενοδοχεια που γεμιζουν απο ανθρωπους με πολυ χρημα. Αποδειξη οι ουρες σε εμπορικα καταστηματα οικων μοδας με πολυ υψηλες τιμες που δεν τολμαει να πατησει ντοπιος.
Φυσικα και τους αρεσει να ερχονται οπως αρεσουν σε πολλους, και μελη του φορουμ, οι τριτοκοσμικες πρωτευουσες για τουρισμο. Ολα αυτα δεν επιβιωνουν απο τους χαμηλης κλασης τουριστες.
2 Νομιζα οτι ειναι γνωστο πως οι αεροπορικες πετανε απ ευθειας Ιονιο απο χωρες της Ευρωπης. Κερκυρα, Κεφαλλονια κλπ.
Βέρος Αθηναίος του κέντρου είμαι.

Μάλλον ονειρεύεσαι, που είδες ουρές σε εμπορικά μαγαζιά, στην Ερμού το 80 ℅ των μαγαζιών είναι του πεταματου .

Στο Attica, μόνο αμα βρεις μάρκες ρουχων, και στη Βουκουρεστίου, που εγω που είμαι συνεχώς στο κέντρο, ουρά δεν έχω δει πουθενα .

Μόνο στο Attica έχω δει ουρές τον Αυγούστο και τον Ιανουάριο, που πανε και παίρνουν με 50 ℅ έκπτωση , οι Έλληνες, τα Burberry και τα Armani .

Ο μέσος τουρίστας, είναι ο πλουσιος εδώ, όταν βγάζει ένας άνθρωπος στη Ελλάδα 1200 ευρώ το μήνα, ο Άγγλος πχ βγάζει 2500 ευρώ το μήνα.

Όποτε δεν είναι πλουσιος , απλά είναι στη χώρα μας πλουσιος, στη χώρα του είναι κανονικός - φτωχός.

Όπως εμείς παμε στην Ταϊλάνδη, στην Βουλγαρία, ή στη Πολωνία και περνιομαστε για πλουσιοι, έτσι και ο Γερμανός νομίζει πως είναι πλουσιος στη Ελλάδα.

Τέλος ναι πετανε , για το Ιόνιο, αλλά ευτυχώς δεν παει η Σαρα και η μαρα, από του Έλληνες, γιατί από Πειραιά δεν έχει δρομολόγια ακόμα.

Φιλικά όλα αυτάαυτά 😎
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Δεν είναι μόνο το πράσινο αλλά και η κουλτούρα ,τα μνημεία ,οι άνθρωποι ,η γαστρονομία που ορίζουν μια πόλη.Δε μπορώ να βλέπω τα πράγματα μονοδιάστατα.Επιτέλους πρέπει να εκτιμήσουμε αυτό που έχουμε.Ιδίως όσοι έχουμε ταξιδέψει λιγάκι παραπάνω.
Χαλι μαύρο το Βουκουρέστι λίγο καλύτερο από το Αμμαν.Οι πλατείες βρώμικες, καταθλιπτικες, τα σοβιετικής αισθητικής κτίρια το ίδιο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Ουρές τεράστιες είχε τουλάχιστον 2-3 Σάββατα Ιούνιο,Ιούλιο στη Βουκουρεστιου σε Ηermes και όχι μόνο.Πανω από 30 άτομα έξω, όπως τα λέει η @paefstra .
Έλεος με το μηδενισμο.Μετρουσαμε δεκάδες κόσμο και λέγαμε ποιος έχει τόσο χρημα
Και καθημερινή την προπερασμενη βδομάδα γεμάτο Κινέζους. Πάλι Βουκουρεστιου
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
Ουρές τεράστιες είχε τουλάχιστον 2-3 Σάββατα Ιούνιο,Ιούλιο στη Βουκουρεστιου σε Ηermes και όχι μόνο.Πανω από 30 άτομα έξω, όπως τα λέει η @paefstra .
Έλεος με το μηδενισμο.Μετρουσαμε δεκάδες κόσμο και λέγαμε ποιος έχει τόσο χρημα
Και καθημερινή την προπερασμενη βδομάδα γεμάτο Κινέζους. Πάλι Βουκουρεστιου
Νομίζω πως φαντάζεστε πως είστε στη 5th Avenue, μερικοι, με το ' ουρές ' που λέτε.
Το είπες μόνος / μόνη σου στο Hermes.

Δεν μηδενιζω τίποτα, από ποτε η αντικειμενικοτητα έγινε μηδενισμός ;

Οι Κινέζοι ναι υπάρχουν, έχουν αγοράσει, όλο το Ψιχικο και τη Φιλοθέη .

Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν ξένοι που ξοδεύουν , αλλά η χώρα παραμενει ανοργάνωτη και βρώμικη .

Φιλικα όλα αυτά 😎
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Νομίζω πως φαντάζεστε πως είστε στη 5th Avenue, μερικοι, με το ' ουρές ' που λέτε.
Το είπες μόνος / μόνη σου στο Hermes.

Δεν μηδενιζω τίποτα, από ποτε η αντικειμενικοτητα έγινε μηδενισμός ;

Οι Κινέζοι ναι υπάρχουν, έχουν αγοράσει, όλο το Ψιχικο και τη Φιλοθέη .

Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν ξένοι που ξοδεύουν , αλλά η χώρα παραμενει ανοργάνωτη και βρώμικη .

Φιλικα όλα αυτά 😎
Της είπες πως ονειρεύεται που είδε ουρές και σου απαντώ πως ουρές υπάρχουν. Αυτό μόνο. Ούτε είπα για 5th Avenue και προσωπικά δεν είχα και φιλοδοξία να δω έτσι την Αθήνα.
Βρώμικη είναι δυστυχώς και είναι θέμα δημάρχου. Τα σκουπίδια μεγάλο πρόβλημα. Μπορώ βέβαια να σου αναφέρω δεκάδες πρωτεύουσες περισσότερο ή εξίσου βρώμικες.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
προσωπικά δεν είχα και φιλοδοξία να δω έτσι την Αθήνα.
Συγγνώμη αλλά δεν φιλοδοξεις να δεις έτσι την Αθήνα ;;

Με αγορά στη 5th Avenue, που έχει εκατομμύρια από κόσμο, που ψωνιζει, όλη μέρα .

Το κράτος εκεί είναι κράτος, αν τολμήσεις να πεταξεις κάτι στο δρόμο, στο βάζουν να το φας. Οχι Ελλάδα που η κατσαρίδα κάνει αγώνα με το ποντικι , ποιος θα βγει πρωτος .

Σε οργάνωση κράτους είμαστε τριτοκοσμικοι, σε εν αντίθεση με την Αμερική που είναι κορυφή 😎
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.194
Σε καθαρά τουριστικό επίπεδο η Αθήνα την τελευταία δεκαετια έχει ανέβει επίπεδο όπως δείχνουν κι όλα τα rankings, η αύξηση των διανυκτερευσεων κι η επέκταση της σαιζόν ουσιαστικά όλο το χρόνο. Η ποιότητα ζωής είναι άλλο καπέλο, από το οποίο λίγα πράγματα παίρνει είδηση ο τουρίστας πέρα από τα σκουπιδια κ τη λειτουργία των ΜΜΜ κι αυτό όχι τοσο γ τα μεσαία κ άνω πορτοφόλια, γ τ οποία τα ταξί μας φαίνονται όπως μου φάνηκαν εμένα τα ταξί στη Σμύρνη, οι δε πραγματικοί λεφτάδες έχουν ιδιωτικό τρανσφερ κ δε συγχρωτιζονται με την πλεμπα. Δε θα πιάσω τη γνώριμη σύγκριση με Βαλκάνια η ανατολική Ευρώπη, αλλά ας πούμε ποια είναι η συγκλονιστικη ομορφιά τ λατρεμένου μου Βερολίνου, πέρα από το πολυ πράσινο;(πράσινο έχει κ η συμπαθής κ πεντακάθαρη Σοφια, δεν είδα κανέναν να τη θεωρεί ομορφότερη της Αθήνας ομως).Τι το συγκλονιστικο αισθητικά έχει το Δουβλίνο, το οποίο σε αντίθεση με Αθήνα κ Βερολίνο δε διαθετει κ κανένα πρωτοκλασάτο αξιοθέατο ή μουσείο (οριακά κ επιεικως τη βιβλιοθήκη του Trinity College ισως); Ακόμα κι η Λισαβόνα πέρα από το όμορφο κέντρο της (όπου κι εκεί υπάρχουν παρακμιακά στοιχεία)είναι από αδιάφορη ως χαβουζα. Νομίζω ότι η αντικειμενικα δύσκολη κι ενιοτε αφορητη καθημερινότητα μας επηρεάζει αρνητικά την κρίση μας για την πόλη ως τουριστικού προορισμού. Έχοντας μερική εποχιακη εμπλοκή με τον τουριστικό κλάδο, σας διαβεβαιώνω ότι τα ποσοστά ικανοποίησης είναι άνω του 90%, όσοι δε θυμούνται την πόλη σε παλιότερες εποχές μιλούν για θεαματική μεταμόρφωση. Το ποσό ωφελουμαστε οι μόνιμοι κάτοικοι από αυτή τη μεταμόρφωση είναι μια άλλη συζήτηση που δεν αναιρεί τα παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom