Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Ακόμα απορώ με την αρχική ερώτηση, δηλαδή θεωρείται η Λευκωσία ωραιότερη πόλη από την Αθήνα; Όσο για διαμονή στην Ελλάδα, η προφανής απάντηση είναι Αθήνα, Θεσσαλονίκη που έμενα 1,5 χρόνο πέρασα πολύ καλά, αλλά πήγαινα παντού με τα πόδια, η έλλειψη ΜΜΜ είναι σοβαρό πρόβλημα, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση με το μετρό. Μου αρέσει πολύ και το Ναύπλιο, αλλά είναι μικρή πόλη και εύκολα βαριέσαι. Για μόνιμη διαμονή καλή επιλογή είναι τα νησιά, κατά προτίμηση μεγάλα για να μην είναι τελείως νέκρα το χειμώνα. Σάμο και Κέρκυρα που είχα διαμείνει θα ξαναέμενα αν και στην Κέρκυρα με εκνεύρισε η υγρασία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακόμα απορώ με την αρχική ερώτηση, δηλαδή θεωρείται η Λευκωσία ωραιότερη πόλη από την Αθήνα; Όσο για διαμονή στην Ελλάδα, η προφανής απάντηση είναι Αθήνα, Θεσσαλονίκη που έμενα 1,5 χρόνο πέρασα πολύ καλά, αλλά πήγαινα παντού με τα πόδια, η έλλειψη ΜΜΜ είναι σοβαρό πρόβλημα, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση με το μετρό. Μου αρέσει πολύ και το Ναύπλιο, αλλά είναι μικρή πόλη και εύκολα βαριέσαι. Για μόνιμη διαμονή καλή επιλογή είναι τα νησιά, κατά προτίμηση μεγάλα για να μην είναι τελείως νέκρα το χειμώνα. Σάμο και Κέρκυρα που είχα διαμείνει θα ξαναέμενα αν και στην Κέρκυρα με εκνεύρισε η υγρασία.
Ας πουμε εγω σε νησι εμεινα στη Σαντορινη. Αν βγαλεις το τριμηνο του καλοκαιριου ηταν εξαιρετικα, ειδικα το χειμωνα. Αλλος θα εκοβε φλεβες, για μενα οτι ειχα ενα απο τα πιο μαγικα μερη του κοσμου για μενα καθε μερα ηταν μαγεία και δεν το βαρεθηκα ποτέ. Οι ανθρωποι ειμαστε απιστευτα διαφορετικοι μεταξυ μας. Αν μου δωσεις ενα λογο που λατρεψα το χρονο μου στη Βιεννη (περαν των εξωφρενικα καλων ΜΜΕ και της οικονομικοτατης ζωης) ηταν ο καιρός. Το ελεγα σε Αυστριακους και με κοιτουσαν σαν εξωγήινο, προτιμούν τα 40ρια της Κρητης το καλοκαίρι.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
69
Likes
310
Σε Ελληνική πόλη εκτός της Αθήνας μόνο στη πόλη της Ρόδου θα ζούσα. Έχει μια αρχοντιά και μια νοσταλγία από τα 80's που μου αρέσει.
Αλλά και πάλι δεν είμαι 100%.

Σε Ευρωπαϊκή πόλη είμαι πιο ξεκάθαρος και μακάρι να μπορούσα να το κάνω .
Ίσως κάποτε

Seville το χειμώνα
San Sebastian το καλοκαίρι .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τι κυκλοφοριακό στην Αθήνα είναι θέμα. Το ανέφερα. Αλλά αν μου δινόταν η επιλογή πρέπει να ζήσεις Ελλάδα που να πήγαινα δηλαδή? Στην νύφη του Βορά...άσε ευχαριστώ...πέρασα μισή ζωή εκεί. Πάμε παρακάτω
Οκ, σαν την Χαλκιδική δεν έχει, κ χαλαρά κ σελεμελες αλλά δεν θα πάρω.
 

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Η Χαλκιδική δεν είναι για μόνιμη διαμονή, έχω αρκετούς συγγενείς που μένουν εκεί και πραγματικά απορώ. Φέτος τον Ιανουάριο χρειάστηκε να πάω για δουλειά και ο καιρός ήταν χάλια τις πρώτες μέρες, μετά που έφτιαξε πάντως πέρασα καλά, είχα και μόνη μου όλη την παραλία τι άλλο να ζητήσω;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η Χαλκιδική δεν είναι για μόνιμη διαμονή, έχω αρκετούς συγγενείς που μένουν εκεί και πραγματικά απορώ. Φέτος τον Ιανουάριο χρειάστηκε να πάω για δουλειά και ο καιρός ήταν χάλια τις πρώτες μέρες, μετά που έφτιαξε πάντως πέρασα καλά, είχα και μόνη μου όλη την παραλία τι άλλο να ζητήσω;
Εξαρτάται τι ψάχνει κ πως περνάει καλά ο καθενας
 

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Εξαρτάται τι ψάχνει κ πως περνάει καλά ο καθενας
Ισχύει, απλά εμένα μου φάνηκε πολύ βαρετή το χειμώνα και ο καιρός είναι συνήθως κρύος με πολύ υγρασία. Όταν έχει καλό καιρό όμως το χειμερινό κολύμπι είναι το κάτι άλλο.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
Ε το Παρίσι δε το λες και υποανάπτυκτο.
Ποιο party
Το Glastonbury των αρουραίων γίνεται εκεί!

Καλά αυτό με το Παρίσι, αλήθεια δεν το καταλαβαινω, για έναν Πυργο του Άιφελ, και έναν δρόμο με λουλούδια , να γίνεται τόσος ντόρος ;



Αλλά αφου έχουν κάνει το κόσμο να ονειρεύεται το Παρίσι, καλά κάνουν τα τους τα παιρνουν τα φράγκα.



Όλα είναι πως θα κάνεις σωστή διαφημίση, να απόκτηση φήμη η χώρα σου.

Για άλλες χώρες εννοώ, ανθρώπινες, Φιλανδία, Νορβηγία, Αυστρία 😎
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λογικό είναι...δες ποσα έργα για παράδειγμα έχουν σημείο αναφοράς το παρίσι, τραγούδια κλπ

Γαλλία έχω πάει μονο στα βουνά, συνεπώς δεν μπορώ να πω για τις πόλεις, αλλα ακόμα k έτσι το μέρος akzizei μια επίσκεψη.

αν βάλεις k τα μουσεία μέσα κλπ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Ναι. Ειχα δει απειρες θεατρικες παραστασεις. Ειχα ακρες και κλεινανε καλες θεσεις και πολλες φορες με ατελεια, δηλαδη δωρεαν.
Τα ψιχουλα που πετανε στην Θεσσαλονικη οταν ερχονται οι παραστασεις με λειψα σκηνικα και αντικαταστατες ειναι προσβλητικα.
Πανε και τα σχηματα μπουζουκιων μετα το Πασχα. 😎
 

annoula

Member
Μηνύματα
371
Likes
876
Η Αθήνα έχει το εξής που δύσκολα θα βρεθεί σε άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις.
Δε κοιμάται νωρίς.
Και ξυπνάει πολύ νωρίς.
Χειμώνα καλοκαίρι
Σημαντικό.
Αυτο μου έχει λείψει πιο πολύ απ' όλα.
Αυτα τα εχουν και τα Χανιά. Απλά συγχρόνως έχουν απαράμμιλη ομορφιά, εκπληκτικό φαγητό και απίθανα νερά. Η Αθήνα άσχημη δεν είναι, εχει ασχημες γειτονιές αλλα ομορφο κεντρο και καποιες επίσης ομορφες γειτονιές. Βρώμικη είναι σε πολλά σημεία, όπως και το Βερολίνο, το Βουκουρέστι, το Πόρτο που ηδη αναφέρθηκε,η Βαλέτα κλπ κλπ. Ο βασικος λογος για να μεινεις Αθηνα ειναι το να δουλευεις εκει υποχρεωτικα. Στα μεγαλα συν της οι πολλές επιλογες και η ωραια ατμοσφαιρα σε ολο το κεντρο της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom