Πτήσεις με ανταπόκριση

Μηνύματα
73
Likes
425
Αρκούν, και με νορμάλ καθυστερήσεις της ταξης της 1 ώρας (απολύτως expected με Aegean). Στο Όσλο και εννιαίο εισιτήριο να είχες, πάλι θα έπρεπε να παραλάβεις τη βαλίτσα και να την ξαναπαραδώσεις...
Η αληθεια ειναι οτι προσωπικά ποτε η Aegean δεν μου εχει κανει καθυστέρηση ανω των 10 λεπτών.
Βεβαια συζηταμε θεωρητικά παντα.
Ευχαριστω για το feedback.
 

I love NY

Member
Μηνύματα
62
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Montreal -> Washington 15:53 (άφιξη)
Washington -> Αθήνα 17:15 (αναχώρηση)
Ενιαίο εισιτήριο με United express και United airlines.
Πρέπει να ανησυχώ...?😁
 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.004
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Montreal -> Washington 15:53 (άφιξη)
Washington -> Αθήνα 17:15 (αναχώρηση)
Ενιαίο εισιτήριο με United express και United airlines.
Πρέπει να ανησυχώ...?😁
Ε ναι....Δεν τους στέλνεις κάνα μήνυμα να κάνεις κάνα stopover Washington.. Εμένα σε παρόμοια περίπτωση με πήγαν την δεύτερη πτήση μετά από δύο μέρες χωρίς κόστος(η μικρό )..Νομίζω στο chat είχα μιλήσει δεν είμαι σίγουρος🤔......Βέβαια ισχύει το κλασικό που λέμε ότι αφού είναι ενιαίο το εισιτήριο θα σε βάλουν στην επόμενη αν γίνει κάτι...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
2.610
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
 
Last edited:
Μηνύματα
188
Likes
843
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
5.30 ώρες θεωρώ είναι αρκετές για να απολαύσετε το lounge, να χαζέψετε τα μαγαζιά και να προλάβετε τη δεύτερη πτήση σας χωρίς βιασύνη. Αφού φτάνετε ξημερώματα, δεν είμαι σίγουρη αν στις 5.30 ώρες θα προλάβετε και τον μπουφέ πρωινού και μεσηεριανού στο Lounge (τελευταία φορά που είχα πάει, για το μεσημεριανό υπήρχαν κάποιες έξτρα ζεστές επιλογές. 8.30 ώρες μου φαίνονται πολλές εκτός αν θέλετε να περάσετε πραγματικά πολλή ώρα στα μαγαζιά για ψώνια.

Ισχύει ότι υπάρχουν δωμάτια αλλά δεν είναι πολλά και δεν μπορείς να τα κλείσεις από πριν και απ ότι έχω δει σε φωτογραφίες δεν είναι κάτι ιδιαίτερα fancy (τα δωμάτια που παρέχονται μέσω Lounge δεν είναι ξενοδοχείο. Εκτός αν εννοείται ότι δικαιούστε κανονικό ξενοδοχείο για το οποίο δεν γνωρίζω).

Για την τελευταία ερώτηση δεν ξέρω να σας απαντήσω σίγουρα αλλά το lounge που έχω πάει εγώ ως gold στην aegean (το οποίο υποθέτω δεν είναι το μεγάλο), είναι επίσης εξαιρετικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
1. 5.30 more than enough
2. Ναι, πολυ γρηγορα
3. Βεβαιως, αν η επομενη πτηση ειναι business εννοειται. Αν κ η διαφορα μικρη, μονο στον αριθμο επισκεπτων. Για να παρεις «σουιτα» για υπνο αξιζει το business.
4. Δεν λενε μια, μη χανεις χρονο. Απλησιαστες τιμες. Ουτε για λουκουμια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.256
Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
Τα μετρημένα υπνοδωμάτια που έχουν, ακολουθούν την πολιτική, έρχεσαι πρώτος μπαίνεις πρώτος. Ενδέχετε να μην υπάρχει διαθεσιμότητα άρα τζάμπα η αναμονή 8 ωρών.
Αυτή των 5,5 ωρών είναι μια χαρά.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Συμφωνώ κι εγώ. 5,5 ώρες είναι more than enough για να απολαύσεις το lounge.
Από την άλλη, εγώ όποτε έχω transit στην Κωνσταντινούπολη και περνάει από το χέρι μου να επιλέξω πτήσεις, διαλέγω τέτοιες ώστε να έχω το περιθώριο χρόνου ν'απολαύσω τις δωρεάν ξεναγήσεις που προσφέρουν οι Τουρκικές Αερογραμμές.
Δες περισσότερα εδώ αν σε ενδιαφέρει:
https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/fly-different/touristanbul/
Τα δωμάτια στο lounge είναι μια χαρά για έναν υπνάκο. Tip: Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δωματίων στο Business Lounge, μπορείς να υπάρχει όμως στο Miles and Smiles Lounge, δοκίμασε να πας εκεί αν έχεις χρυσή κάρτα Star Alliance.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom