Πτήσεις με ανταπόκριση

Μηνύματα
77
Likes
425
Αρκούν, και με νορμάλ καθυστερήσεις της ταξης της 1 ώρας (απολύτως expected με Aegean). Στο Όσλο και εννιαίο εισιτήριο να είχες, πάλι θα έπρεπε να παραλάβεις τη βαλίτσα και να την ξαναπαραδώσεις...
Η αληθεια ειναι οτι προσωπικά ποτε η Aegean δεν μου εχει κανει καθυστέρηση ανω των 10 λεπτών.
Βεβαια συζηταμε θεωρητικά παντα.
Ευχαριστω για το feedback.
 

I love NY

Member
Μηνύματα
62
Likes
66
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Montreal -> Washington 15:53 (άφιξη)
Washington -> Αθήνα 17:15 (αναχώρηση)
Ενιαίο εισιτήριο με United express και United airlines.
Πρέπει να ανησυχώ...?😁
 

Hayate

Member
Μηνύματα
935
Likes
6.013
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Montreal -> Washington 15:53 (άφιξη)
Washington -> Αθήνα 17:15 (αναχώρηση)
Ενιαίο εισιτήριο με United express και United airlines.
Πρέπει να ανησυχώ...?😁
Ε ναι....Δεν τους στέλνεις κάνα μήνυμα να κάνεις κάνα stopover Washington.. Εμένα σε παρόμοια περίπτωση με πήγαν την δεύτερη πτήση μετά από δύο μέρες χωρίς κόστος(η μικρό )..Νομίζω στο chat είχα μιλήσει δεν είμαι σίγουρος🤔......Βέβαια ισχύει το κλασικό που λέμε ότι αφού είναι ενιαίο το εισιτήριο θα σε βάλουν στην επόμενη αν γίνει κάτι...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.115
Likes
2.615
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
 
Last edited:
Μηνύματα
191
Likes
849
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
5.30 ώρες θεωρώ είναι αρκετές για να απολαύσετε το lounge, να χαζέψετε τα μαγαζιά και να προλάβετε τη δεύτερη πτήση σας χωρίς βιασύνη. Αφού φτάνετε ξημερώματα, δεν είμαι σίγουρη αν στις 5.30 ώρες θα προλάβετε και τον μπουφέ πρωινού και μεσηεριανού στο Lounge (τελευταία φορά που είχα πάει, για το μεσημεριανό υπήρχαν κάποιες έξτρα ζεστές επιλογές. 8.30 ώρες μου φαίνονται πολλές εκτός αν θέλετε να περάσετε πραγματικά πολλή ώρα στα μαγαζιά για ψώνια.

Ισχύει ότι υπάρχουν δωμάτια αλλά δεν είναι πολλά και δεν μπορείς να τα κλείσεις από πριν και απ ότι έχω δει σε φωτογραφίες δεν είναι κάτι ιδιαίτερα fancy (τα δωμάτια που παρέχονται μέσω Lounge δεν είναι ξενοδοχείο. Εκτός αν εννοείται ότι δικαιούστε κανονικό ξενοδοχείο για το οποίο δεν γνωρίζω).

Για την τελευταία ερώτηση δεν ξέρω να σας απαντήσω σίγουρα αλλά το lounge που έχω πάει εγώ ως gold στην aegean (το οποίο υποθέτω δεν είναι το μεγάλο), είναι επίσης εξαιρετικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.486
Likes
9.478
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω κ γω τη γνώμη των ειδικών :) και ειδικά όσους έχουν ταξιδέψει business με turkish η χρησιμοποιήσει το lounge στο καινούργιο αεροδρόμιο:
Σε πτήση business από ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με ενιαίο εισιτήριο προς Αθήνα.
Έχω επιλογές transit 5,30 ώρες αναμονή ή 8.30 ώρες. Ποιο να κλείσω δεδομένου οτι:
1) δεν έχω ξαναπάει κ έχω διαβάσει πόσο χαώδης είναι
2) δε ξέρω στην άφιξη αν περνάμε ξανά έλεγχο κ πόσο καθυστερεί (φτάνω ξημερώματα)
3) θέλω να έχω χρόνο στο περίφημο lounge. Αν η δεύτερη πτήση είναι με Aegean μπορώ να πάω στο μεγάλο lounge της turkish??
4) θέλω να χαζέψω κ στα μαγαζιά εκεί

Κ όλα αυτά χωρίς να τρέχω

Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
1. 5.30 more than enough
2. Ναι, πολυ γρηγορα
3. Βεβαιως, αν η επομενη πτηση ειναι business εννοειται. Αν κ η διαφορα μικρη, μονο στον αριθμο επισκεπτων. Για να παρεις «σουιτα» για υπνο αξιζει το business.
4. Δεν λενε μια, μη χανεις χρονο. Απλησιαστες τιμες. Ουτε για λουκουμια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.936
Likes
7.652
Τι προτεινετε? Σκέφτομαι τη μεγάλη αναμονή γιατί διάβασα ότι δίνουν κ δωμάτια στο lounge? Αλλά ίσως φάω άκυρο κ βολοδερνω
Τα μετρημένα υπνοδωμάτια που έχουν, ακολουθούν την πολιτική, έρχεσαι πρώτος μπαίνεις πρώτος. Ενδέχετε να μην υπάρχει διαθεσιμότητα άρα τζάμπα η αναμονή 8 ωρών.
Αυτή των 5,5 ωρών είναι μια χαρά.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
118
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Συμφωνώ κι εγώ. 5,5 ώρες είναι more than enough για να απολαύσεις το lounge.
Από την άλλη, εγώ όποτε έχω transit στην Κωνσταντινούπολη και περνάει από το χέρι μου να επιλέξω πτήσεις, διαλέγω τέτοιες ώστε να έχω το περιθώριο χρόνου ν'απολαύσω τις δωρεάν ξεναγήσεις που προσφέρουν οι Τουρκικές Αερογραμμές.
Δες περισσότερα εδώ αν σε ενδιαφέρει:
https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/fly-different/touristanbul/
Τα δωμάτια στο lounge είναι μια χαρά για έναν υπνάκο. Tip: Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δωματίων στο Business Lounge, μπορείς να υπάρχει όμως στο Miles and Smiles Lounge, δοκίμασε να πας εκεί αν έχεις χρυσή κάρτα Star Alliance.
 
Last edited:

stafos30

Member
Μηνύματα
48
Likes
111
Ακουω γνωμες απο πιο εμπειρους...
Εχω κλεισει ενιαιο εισητηριο Μυτιληνη-Καιρο με Aegean.
Μου ηρθε μειλ πως αλλαξε η ωρα για το δευτερο σκελος της πτησης.
Φτανω Αθηνα στις 16.00 και ενω πετουσα ξανα στις 18.00 και ειχα ενα διωρο
στη διαθεση μου μετα την αλλαγη πεταω στις 17.00. Τι λετε και σεις; Με μια νορμαλ καθυστερηση
ας πουμε κανα τεταρτο προλαβαινω να περασω ελεγχο διαβατηριων κτλ. η ειναι μεγαλο
ρισκο και να δω τις εναλλακτικες;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
118
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ακουω γνωμες απο πιο εμπειρους...
Εχω κλεισει ενιαιο εισητηριο Μυτιληνη-Καιρο με Aegean.
Μου ηρθε μειλ πως αλλαξε η ωρα για το δευτερο σκελος της πτησης.
Φτανω Αθηνα στις 16.00 και ενω πετουσα ξανα στις 18.00 και ειχα ενα διωρο
στη διαθεση μου μετα την αλλαγη πεταω στις 17.00. Τι λετε και σεις; Με μια νορμαλ καθυστερηση
ας πουμε κανα τεταρτο προλαβαινω να περασω ελεγχο διαβατηριων κτλ. η ειναι μεγαλο
ρισκο και να δω τις εναλλακτικες;
Εκτός απροόπτου προλαβαίνεις. Αλλά να έχεις στο νου σου και τις εναλλακτικές. Δηλαδή ψάξε αν έχει αργότερα πτήση της EgyptAir ή της Aegean ώστε να ξέρεις τι θα γίνει τελικά αν δεν προλάβεις.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.485
Likes
3.876
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ακουω γνωμες απο πιο εμπειρους...
Εχω κλεισει ενιαιο εισητηριο Μυτιληνη-Καιρο με Aegean.
Μου ηρθε μειλ πως αλλαξε η ωρα για το δευτερο σκελος της πτησης.
Φτανω Αθηνα στις 16.00 και ενω πετουσα ξανα στις 18.00 και ειχα ενα διωρο
στη διαθεση μου μετα την αλλαγη πεταω στις 17.00. Τι λετε και σεις; Με μια νορμαλ καθυστερηση
ας πουμε κανα τεταρτο προλαβαινω να περασω ελεγχο διαβατηριων κτλ. η ειναι μεγαλο
ρισκο και να δω τις εναλλακτικες;
Εαν ταξιδευες σε ευρωπαϊκή χώρα εντός Schengen με ταυτότητα θα σου έλεγα ότι είσαι μάλλον ΟΚ. Λόγω όμως διαβατηριακου ελέγχου, δες καλύτερα εναλλακτικές λύσεις. Ειδικά αυτή την περίοδο οι έλεγχοι είναι κ λίγο παραπάνω πιο εξονυχιστικοι. Είναι θετικό το ότι και τα 2 σκέλη της πτήσης είναι με Aegean. Εάν μπορείς να φύγεις από Μυτιλήνη με προηγούμενη πτήση θα ήσουν νομίζω πιο κομπλέ
 

stafos30

Member
Μηνύματα
48
Likes
111
Οι επιλογες που εχω ειναι οι εξης...
Η περνω το ρισκο και αν δε μου βγει λογικα η aegean θα με βαλει στην επομενη πτηση
της που ειναι το ιδιο βραδυ στις 23.30. Αυτο συνεπαγεται πως θα φτασω σιγουρα μετα τις 3.00
στο ξενοδοχειο που και πολυ αργα ειναι και δεν θα το ηθελα αφου σιγουρα θα επηρεασει και
το προγραμμα της επομενης μερας η επιλεγω χωρις χρεωση να πεταξω με την πρωινη πτηση απο
Mυτιληνη αλλα με ενα 7ωρο αναμονη στο Βενιζελος. Δεν ξερω...Κολλησα με το τι να κανω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.589
Μηνύματα
902.884
Μέλη
39.336
Νεότερο μέλος
Sofval

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom