Γενικά Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό!

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Λονδινο λεω εγω και μονοημερη στο bath αν και οι μερουλες σου δεν ειναι παρα πολλες αλλα και η Ρωμη δεν ειναι ασχημη ιδεα , ειναι και πιο ατμοσφαιρικη... νομιζω οτι η Τοσκανη δεν κανει για πρωτο ταξιδι και θα σε δυσκολεψει κιολας εχω την εντυπωση ... γνωμη μου παντα ... οτι και αν αποφασισεις παντως ταξιδακι θα ειναι και μαλιστα το πρωτο και θα ειναι σιγουρα αξεχαστο....
Υ.Γ και μενα μ αρεσει η Πραγα αλλα δες πρωτα καποιους προορισμους πιο MUST και πας αργοτερα εκει ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον σου αρεσει η φωτογραφια και τα φυσικα τοπια.
Θεωρητικα η πρωτη μου προταση ειναι η Βαυαρια με ωραια τοπια και ωραιες πολεις-χωρια.Πρακτικα ομως μας λες οτι ειναι το πρωτο σου ταξιδι ..οποτε μαλλον θα σου ειναι δυσκολο να οργανωσεις road trip για να δεις αυτα τα ωραια μερη.
Αρα λοιπον εχω 2 αλλες προτασεις:
1. Βενετια -ειναι καταπληκτικη πολη ..πολυ ατμοσφαιρικη /μπορεις να βγαλεις τελειες φωτο.Δες την ταινια "Tourist" με Ντεπ/Τζολι να παρεις μια γευση.
2.. Πραγα -παρα πολυ ωραια πολη και μπορεις να κανεις ημερησια σε Τσεσκυ Κρουμλωβ ..μπες στο προφιλ μου να δεις φωτο απο Πραγα και Τσεσκυ.
Επιπλεον για Πραγα τα πρακτορεια εχουν χαμηλες τιμες ..αν τελικα δεν νιωσεις σιγουρη και ετοιμη να κανεις μονη σου αυτο το πρωτο ταξιδι.
 

harilander

Member
Μηνύματα
563
Likes
476
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πάρε ένα χάρτη της Ευρώπης, κλείσε τα μάτια και πέτα ενα βελάκι, όπου κάτσει εκει θα πας!:D
Οπου και να πας για πρώτη φορά σίγουρα θα σου φανεί διαφορετικό και θα σε ενθουσιάσει.Για ωραια τοπία για φωτογραφίες με πράσινο και κάστρα εμενα θα μου άρεσε Τοσκάνη και Βαυαρία αλλά θα θέλεις καλυτερα αυτοκίνητο για να μετακινηθείς, δεν ξέρω εαν είναι εφικτό αλλιως θα πρέπει να περιοριστείς εντος καποιας πόλης. Ουφ, :roll:τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν πάρα πολλά μέρη που μπορεί να δει καποιος για πρώτη φορά, για βάλε και άλλους περιορισμούς...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ σαν πρωτάρα Ρώμη ή Πράγα θα της πρότεινα ΑΛΛΑ το ότι δεν θέλει κοσμοπλημμύρα με αποτρέπει απ'το να το κάνω.

Είπε κάτι στην αρχή που δένει και με τα υπόλοιπα που ανέφερε και κανείς δεν το έλαβε υπόψη.Σκωτία.Και κάστρα μπόλικα και ατμόσφαιρα και φύση και φωτογραφικό θέμα μπόλικο και η άνοιξη-καλοκαίρι είναι θαυμάσια και δεν γίνεται και χαμός από κόσμο.

Εδιμβούργο και Highlands από μένα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
+ 1 για Εδιμβούργο και από μένα! Με τον καιρό δεν θα έχεις πρόβλημα και θα απολαύσεις μεσαιωνικά τοπία και κάστρα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
πάρε ένα χάρτη της Ευρώπης, κλείσε τα μάτια και πέτα ενα βελάκι, όπου κάτσει εκει θα πας!:D
Οπου και να πας για πρώτη φορά σίγουρα θα σου φανεί διαφορετικό και θα σε ενθουσιάσει.Για ωραια τοπία για φωτογραφίες με πράσινο και κάστρα εμενα θα μου άρεσε Τοσκάνη και Βαυαρία αλλά θα θέλεις καλυτερα αυτοκίνητο για να μετακινηθείς, δεν ξέρω εαν είναι εφικτό αλλιως θα πρέπει να περιοριστείς εντος καποιας πόλης. Ουφ, :roll:τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν πάρα πολλά μέρη που μπορεί να δει καποιος για πρώτη φορά, για βάλε και άλλους περιορισμούς...
Φανταζεσαι το βελακι να πεσει στη Μοσχα?:haha:

Κι εγώ σαν πρωτάρα Ρώμη ή Πράγα θα της πρότεινα ΑΛΛΑ το ότι δεν θέλει κοσμοπλημμύρα με αποτρέπει απ'το να το κάνω.

Είπε κάτι στην αρχή που δένει και με τα υπόλοιπα που ανέφερε και κανείς δεν το έλαβε υπόψη.Σκωτία.Και κάστρα μπόλικα και ατμόσφαιρα και φύση και φωτογραφικό θέμα μπόλικο και η άνοιξη-καλοκαίρι είναι θαυμάσια και δεν γίνεται και χαμός από κόσμο.

Εδιμβούργο και Highlands από μένα.
Maltakia η σκεφτηκα την Σκωτια ,ειδα οτι την ειπε η κοπελα αλλα αυτα τα μερη θελουν αμαξι.
Εχει την εμπειρια να νοικιαζει ..να οδηγει ..να ψαχνει?Θα παει με καποιον εμπειρο οδηγο στο εξωτερικο?
Δεν την απορριπτω σαν λυση ,ωστοσο,αλλα μαλλον θα πρεπει να τις καλυψει αυτες τις μετακινησεις ενα πρακτορειο απο κει και περα.
Τα πρακτορεια εχουν ακριβα τις εκδρομες Σκωτια -Highlands
Δεν μας εχει πει βεβαια και το budget που διαθετει.Μπορει να τα εχει τα χρηματα για οργανωμενο ταξιδι εκει.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι δα.Κατ'αρχήν το Εδιμβούργο είναι θαυμάσια πόλη και εντελώς μέσα σε αυτό που έχει στο μυαλό της η φίλη μας.Κι ύστερα υπάρχουν τοπικά γραφεία που οργανώνουν εξαιρετικά day tours στα Highlands σε πολύ νορμάλ τιμές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παρένθεση....

Θυμάμαι εμάς ο ξεναγός-οδηγός του mini-van ήταν ένας καρασκωτσέζος απόστρατος αξιωματικός.Ακόμα θυμάμαι δύο χαρακτηριστικές ατάκες του από τις δεκάδες που είπε:

Περνώντας έξω από το νεόκτιστο γήπεδο rugby του Εδιμβούργου "we are very proud of our new rugby field,......we lost from the fucking English here last week!"

Μια ανίδεη Ιαπωνεζούλα τον ρωτάει "is the Ness Lake interesting to see" και εξοργισμένος -μιας και μας έχει ήδη εξηγήσει τι σημαίνει lake,loch,glen,ben κι όλες τις γαελικές λέξεις που χαρακτηρίζουν την τοπογραφία εκεί- την κατακεραυνώνει "IT'S NOT A LAKE,IT'S A LOOOOOOCHHHHHH".

Μα κι αυτή,πρώτη φορά άκουγε τo loch ness;
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Γιατί δεν σκέφτεσαι και την Κωνσταντινούπολη (εκτός Ευρώπης βέβαια) ως έναν πιθανό προορισμό? Είναι κοντά, είναι σχετικά οικονομικός προορισμός, έχει πολλά να δεις και να κάνεις (για όλα τα γούστα), η εποχή που θέλεις να πας είναι καλή και γενικά ενδείκνυται για τις 4-6 ημέρες που θα μπορέσεις να διαθέσεις. Βέβαια, δεν έχει μεσαιωνικά κάστρα, πράσινα τοπία κ.λ.π που αναφέρεις, όμως έχει πολλά άλλα που θα σε κερδίσουν και θα σε κάνουν να θέλεις να ξαναπάς...(Ρώτα και την Έρση).
Η Σκωτία θέλει αρκετές ημέρες (4 ημέρες δεν φτάνουν ούτε για να δεις τα βασικά) οπότε θα σου έλεγα να την ξεχάσεις και να το κάνεις όταν θα έχεις τουλάχιστον μία εβδομάδα στην διάθεση σου. Η Ρώμη επίσης (για πρώτη φορά).
Νομίζω πως απο αυτά που προαναφέρθηκαν, η Πράγα δείχνει ιδανικός προορισμός. Μικρή, ατμοσφαιρική, με όμορφα τοπία, κάστρα και όλα αυτά που ζητάς στις ημέρες που τα ζητάς. Αν μπορούσες να συνδυάσεις και μια μονοήμερη στη Δρέσδη θα ήταν ότι πρέπει.

Όπως είπε και η elenara88, ο,τι κι αν αποφασίσεις, να είσαι σίγουρη πως θα σου μείνει αξέχαστο!

Καλό διάβασμα! :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παρένθεση....

Θυμάμαι εμάς ο ξεναγός-οδηγός του mini-van ήταν ένας καρασκωτσέζος απόστρατος αξιωματικός.Ακόμα θυμάμαι δύο χαρακτηριστικές ατάκες του από τις δεκάδες που είπε:

Περνώντας έξω από το νεόκτιστο γήπεδο rugby του Εδιμβούργου "we are very proud of our new rugby field,......we lost from the fucking English here last week!"

Μια ανίδεη Ιαπωνεζούλα τον ρωτάει "is the Ness Lake interesting to see" και εξοργισμένος -μιας και μας έχει ήδη εξηγήσει τι σημαίνει lake,loch,glen,ben κι όλες τις γαελικές λέξεις που χαρακτηρίζουν την τοπογραφία εκεί- την κατακεραυνώνει "IT'S NOT A LAKE,IT'S A LOOOOOOCHHHHHH".

Μα κι αυτή,πρώτη φορά άκουγε τo loch ness;
Α την καψερη κι αυτην!
Δεν ηταν καλη φαινεται στο μαθημα των αγγλικων στο σχολειο.:haha:
Οι Αγγλοι το λενε lake,οι Σκωτσεζοι loch και -νομιζω -οι Ουαλοι lough.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όοοοοοχιιιιιιιι.Είναι άλλο πράγμα το lake άλλο το loch.Μη μπερδεύεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom