Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Φέρε μας εσύ εικόνες και πληροφορίες από Κάιρο και σε αντάλλαγμα θα σου στείλω κανά λάχανο, κανά αυγό, κανά καρβέλι ψωμί και κανά μπουκάλι κρασί και θα την βγάλεις άρχοντας μέχρι να ξαναφύγεις! :clap:
:haha::haha::haha::haha:... έχω πέσει κάτω από τα γέλια! Αυτό είναι φόρουμ (...και το κρασί δωρεάν...) όχι μόνο πληροφορίες αλλά και τον άρτιο τον επιούσιο!

Discolata ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το πρόγραμμα που σκέφτεσαι τα σπάει!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
κοιτα και αυτό το παλιο αλλά καλό αρθρο..
αθηνόραμαtravel.gr | ΑΙΓΞ?Ξ*Ξ?ΟΣ (Ξ˜Ξ•ΞœΞ‘)
bon voyage! bil hana wa sifa! ( καλή όρεξη στ'αραβικά! ;)
Φρόντισες να μου ανοίξει η όρεξη με το άρθρο! Μόνο σώματι είμαι εδώ... αφού νομίζω πως ακούω το Δερβίση...
Πολύ περιεκτικά τα άρθρα που μου πρότεινες...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
8 ώρες πριν ήπιαμε τη τελευταία τζούρα ναργιλέ στο Ελ Χαλίλ πήραμε ταξί΄για αεροδρόμιο, φτάσαμε Αθήνα κατά τις 6 και στα καπάκια γραφείο... ήταν ένα ταξίδι μαγικό και σίγουρα θα το ξανακάνω αφιερόνοντας φυσικά περισσότερες μέρες. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, μας βοήθησαν πάρα πολύ! Χρωστάω φωτό και ιστορίες...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πωπω!!! παιδια με ξεσηκωσατε!! περιμενω φωτο φρεσκες... ασε που μυριζω τον ναργιλε... βρε παιδια, οντως μια φορα στην αιγυπτο δεν φτανει...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
πωπω!!! παιδια με ξεσηκωσατε!! περιμενω φωτο φρεσκες... ασε που μυριζω τον ναργιλε... βρε παιδια, οντως μια φορα στην αιγυπτο δεν φτανει...
Οι φωτό (φρεσκότατες) μαγειρεύονται και θα σερβιριστούν σύντομα. Πράγματι μια φορά δε φτάνει, και μάλιστα πιστεύω ότι μια "βόλτα" στις οάσεις και τη σαχάρα θα πρέπει να περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα στην επόμενη επίσκεψη! Αν δεις πιο πάνω σε μια απάντηση της discolata ένα προγραμματάκι από G.A.P... μούρλια!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
αντε να κανονισουμε να παμε γκρουπακι απο το τραβελ στοριζ!!! γουελκαμ μπακ!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
αντε να κανονισουμε να παμε γκρουπακι απο το τραβελ στοριζ!!! γουελκαμ μπακ!
Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.
Πρέπει να σου πω πως η επίσκεψη στη Νεκρόπολη (που μου είχες προτείνει) ήταν το highlight του ταξιδιού! Η ώρα που περάσαμε και η κουβέντα που κάναμε εκεί με μια οικογένεια που μας κάλεσε σπίτι και μας κέρασε τσάι είναι από τις πιό δυνατές ταξιδιωτικές εμπειρίες που είχα μέχρι σήμερα...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.
Πρέπει να σου πω πως η επίσκεψη στη Νεκρόπολη (που μου είχες προτείνει) ήταν το highlight του ταξιδιού! Η ώρα που περάσαμε και η κουβέντα που κάναμε εκεί με μια οικογένεια που μας κάλεσε σπίτι και μας κέρασε τσάι είναι από τις πιό δυνατές ταξιδιωτικές εμπειρίες που είχα μέχρι σήμερα...
για πες μας περισσοτερα..αφου βλεπεις το τραβαει ο οργανισμός μας...:D
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
για πες μας περισσοτερα..αφου βλεπεις το τραβαει ο οργανισμός μας...:D
Βγαίνοντας από τις πυραμίδες στη Γκύζα (οπού εκεί μπήκαμε από την "πίσω πόρτα" λαδώνοντας κάτι αστυνομικούς... άσε άλλη ιστορία...) αποφασίσαμε να πάμε στη Πόλη των Νεκρών. Ένα λεφούσι από οδηγούς ταξί είχαν πέσει πάνω μας, κάναμε τα παζάρια μας με έναν, μας πήρε πιό κει, κόντεψε να φάει ξύλο από τους άλλους, πάμε τέλος πάντων και μας βάζει σε ένα αυτοκίνητο (όχι ταξί) που αγκομαχώντας ξεκίνησε για την περιοχή που βρίσκεται κάτω από το μεγαλόπρεπο Citadel. Στο δρόμο μας σκάει την ιστορία, "εκεί που πάτε δεν μπορείτε να πάτε μόνοι σας, είναι πολύ μεγάλο το νεκροταφείο, θα σας τη πέσουν όλα τα παιδιά της γειτονιάς και θα ζητάνε πράγματα, δώστε κάτι παραπάνω και θα σας γυρίσω, θα σας ξεναγήσω θα σας πάω και σε μια φιλική οικογένεια που τους έχω σαν αδέρφια, μιλάω και καλά αγγλικά" το κλείσαμε στα 50 L.E.(7,5 ευρώ περίπου).
Από μια λεωφόρο (που η Αθήνα θα την ζήλευε) σε μια ανάσα, μια στροφή βρίσκεσαι σε έναν άλλο πλανήτη. Η τηλεμεταφορά σε φέρνει σε μια ξεχασμένη πολιτεία με χωμάτινους δρόμους όλο λακκούβες, αποπνικτική σιωπή, σκόνη και οσμές. Το κάδρο έχει: Ανακατεμένοι τάφοι και σπίτια ενός-δύο δωματίων όπου κατοικούν άπορες οικογένειες φροντίζοντας τους τάφους σε αντάλλαγμα, στο καθρέφτη του αυτοκινήτου βλέπεις πίσω ένα σύννεφο σκόνης να σηκώνεται από τις ρόδες, άνθρωποι (κυρίως γυναίκες και παιδιά) αραιά και που έξω από τα σπίτια στην απογευματινή ραστώνη, ο ήλιος πάει να δύσει, βλέμματα που σηκώνονται αργά, μας κοιτούν κάποιοι χαιρετάνε, κάποιοι γνωρίζουν τον οδηγό μας, άλλοι πλησιάζουν και μας καλωσορίζουν... λαβύρινθος και όχι μόνο κυριολεκτικά... Στάση!
Η "οικογένεια" του Μωχάμεντ με το που άκουσε το αυτοκίνητο να πλησιάζει βγήκε και μας υποδέχτηκε στην πόρτα. Γιαγιά, μαμά, κόρη, πιο μικρή κόρη και γιος. Γελαστοί, ξυπόλυτοι μας υποδέχονται με μια υπόκλιση ανεπαίσθητη (σχεδόν τηλεπαθητική) και μας δίνουν το χέρι κατά τα δυτικά πρότυπα. Περνάμε τη πόρτα βρισκόμαστε σε μια μικρή αυλή στο βάθος οι οικογενειακοί τάφοι, δεξιά το σπίτι. Γίνονται οι συστάσεις, νοιώθουμε αμήχανα και φροντίζουν να σπάσουν τον πάγο ρωτώντας για τη χώρα μας για τη μεταξύ μας σχέση, για τη δουλειά μας... βάζουν και βράζουν τσάι και μας προσφέρουν. Η Τονία -η κόρη- έχει τα γενέθλια της, ο πατέρας ήταν διευθυντής σε σχολείο αλλά όταν πέθανε τα οικονομικά της οικογένειας πήραν την κάτω βόλτα, ο Μωχάμεντ πήρε το χαλί του και βγήκε να προσευχηθεί, η μικρή κόρη και ο πιο μικρός γιος μας πλησιάζουν μας αγγίζουν και τρέχουν να κρυφτούν στα φουστάνια της γιαγιάς... η ώρα περνάει και φεύγουμε έχoντας μπολιάσει τη μνήμη μας με την σιωπή του παράξενου πλανήτη...
Πάλι στη πολύβουη λεωφόρο να σκέφτεσαι πως δε μπορεί, είδες ένα όνειρο... Ο ήλιος σβήνει και η νύχτα πέφτει γι' άλλη μια...
Άντε τώρα να πάω για meeting.
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ωραιο το σφηνακι ...σου... πραγματικα σε ζηλευω... καλο meeting. αλλα μην ξεχνιεσαι, ετσι???
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.200
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες :)

Οργανώνω ένα ταξίδι στην Αίγυπτο αυτό το καλοκαίρι, στο οποίο θα πάω μαζί με τους γονείς μου και τον αδερφό μου. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, αν και δεν θα πάμε με group, θα πρέπει να κάνω το ταξίδι κάπως "οικογενειακό" και "ασφαλές" μια και οι δικοί μου δεν έχουν μεγάλη εμπειρία.

Ημερομηνία αρχές Ιουλίου. Ο καιρός θα είναι μαλλον πολύ ζεστός τοτε ε? Αν έχετε κανένα tip για φτηνά εισιτήρια μέσω internet θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Σκέφτομαι για 3-4 μέρες Κάιρο. Ξενοδοχείο θα βρώ εύκολα όπως βλέπω. Διαβάζοντας τα άλλα posts για τα αξιοθέτατα προσανατολίζομαι σε Αιγυπτιακό μουσείο, Νεκτρόπολη, El al halili και πυραμίδες Γκίζας σαν τα βασικά αξιοθέατα. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης από το ξενοδοχείο σε αυτά τα μέρη κατά την γνώμη σας? Τι γίνεται με το φαγητό.... Πολλές ερωτησεις, ξέρω...

Σκέφτομαι επίσης για μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια και μια κρουαζιέρα μέχρι το Λούξορ. Αυτά πρέπει να τα κλείσω από εδω η κάπου στο Κάιρο? Έχουμε καμιά ιδέα πόσο βγαίνουν οικονομικά αυτές οι κρουαζιέρες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.394
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom