Παρέα για Ταξίδια...

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βλεπω το θεματακι ελαβε τη θεση που του χρειαζοταν στο Σοσιαλ.
Να γραφουμε και τα συνοικεσια -αγγελιες γνωριμιων/ταξιδιων εδω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην είσαι τόσο σίγουρος. Δεν δοκίμασες παραδοσιακό καφέ Ερυθραίας. Καμμία σχέση με ο,τιδήποτε άλλο έχεις πιεί, όπως κι αν λέγεται ή το βαφτίζεις... Και σ' αυτό είμαι τόσο απόλυτος όσο και σύ.
μιλάμε για άλλα πράγματα..εσύ μιλάς προφανώς για την πρώτη ύλη ή για άλλο είδος καφέ. τότε δεν έχω καμμία αντίρρηση.
γιατί για το σερβιρισμένο εσπρεσσο δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος στον κόσμο από τη γείτονα χώρα. κι αν υπάρχει, από ιταλική μηχανή με ιταλικά χέρια θα βγαίνει..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μιλάμε για άλλα πράγματα..εσύ μιλάς προφανώς για την πρώτη ύλη ή για άλλο είδος καφέ. τότε δεν έχω καμμία αντίρρηση.
γιατί για το σερβιρισμένο εσπρεσσο δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος στον κόσμο από τη γείτονα χώρα. κι αν υπάρχει, από ιταλική μηχανή με ιταλικά χέρια θα βγαίνει..
Εννοείται ότι δε μιλάω ειδικά για εσπρέσσο (εκτός κι αν εννοείς ότι μόνον αυτός είναι καφές - που δεν το νομίζω). Για τον εσπρέσσο μπορεί να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλα για μένα καφές δεν είναι μόνο αυτός.

Και όχι, δεν μιλάω για την πρώτη ύλη (στην Ερυθραία έτσι κι αλλιώς δεν έχουν δική τους παραγωγή) αλλά για τον παραδοσιακό τρόπο παρασκευής του ροφήματος που είναι σκέτη μυσταγωγία από την αρχή μέχρι το τέλος και δίνει άλλη διάσταση (ισότιμα και κοινωνική πέραν της γευστικής) στην όλη τελετή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μιλάμε για άλλα πράγματα..εσύ μιλάς προφανώς για την πρώτη ύλη ή για άλλο είδος καφέ. τότε δεν έχω καμμία αντίρρηση.
γιατί για το σερβιρισμένο εσπρεσσο δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος στον κόσμο από τη γείτονα χώρα. κι αν υπάρχει, από ιταλική μηχανή με ιταλικά χέρια θα βγαίνει..
Αν ειναι καθαρο το φλυτζανι κι αμα δεν τον χυσουν, μπορει να 'χεις και δικιο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΥΓ Καφε δεν πινω.
Αν ειναι καθαρο το φλυτζανι κι αμα δεν τον χυσουν, μπορει να 'χεις και δικιο...
αφού δεν πίνεις μάλλον τα ονειρεύτηκες όλα αυτά.. η Ιταλία σε κυνηγά κ στα όνειρά σου. κλείσε τώρα Ρώμη με ΑΖ να ξαναβρείς τον ήρεμο ύπνο σου..

Εννοείται ότι δε μιλάω ειδικά για εσπρέσσο (εκτός κι αν εννοείς ότι μόνον αυτός είναι καφές - που δεν το νομίζω). Για τον εσπρέσσο μπορεί να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλα για μένα καφές δεν είναι μόνο αυτός.
προφανώς για εσπρέσσο μίλαγαν πιο πάνω αφού για Ιταλία επρόκειτο...
τελος πάντων επεκτάθηκε το θέμα κ εγινε πιο ενδιαφέρον. πιο βαρύς ήταν? έμοιαζε καθόλου με κανεναν από τους γνωστούς καφέδες?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
My apologies! Ξέχασα ότι είχες Αγγλίδα νταντά! :bleh:
Apologies accepted! lager for me, please.

αφού δεν πίνεις μάλλον τα ονειρεύτηκες όλα αυτά.. η Ιταλία σε κυνηγά κ στα όνειρά σου. κλείσε τώρα Ρώμη με ΑΖ να ξαναβρείς τον ήρεμο ύπνο σου..
Δεν πινω ειπα, οχι δεν δοκιμαζω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τελος πάντων επεκτάθηκε το θέμα κ εγινε πιο ενδιαφέρον. πιο βαρύς ήταν? έμοιαζε καθόλου με κανεναν από τους γνωστούς καφέδες?
Μμμμ... υπό μία πολύ ευρεία έννοια θα μπορούσες να πεις ότι έχει κοινά χαρακτηριστικά και με τον καφέ φίλτρου αλλά και με τον "δικό" μας (τούρκικο ή ελληνικό - όπως θες πες τον). Βαρύς δεν ήταν, δυνατός ήταν.

Πολύ περιληπτικά, η διαδικασία ξεκινάει κυριολεκτικά από την αρχή: Φρέσκοι σπόροι καφέ καβουρντίζονται εκείνη την ώρα πάνω στα κάρβουνα, γίνονται σκόνη στο γουδί, αναμιγνύονται σε ειδικό σκεύος με νερό, βράζει πάνω στη θράκα, τοποθετείται φίλτρο στο στόμιο του σκεύους, μεταγγίζεται και ξαναμεταγγίζεται 2-3 φορές και τελικά σερβίρεται σε μικρά φλυτζανάκια, σαν αυτά του δικού μας καφέ ή του εσπρέσσο. Η ποσότητα που παρασκευάζεται είναι για τριά φλυτζάνια καφέ κατ' άτομο. Η όλη τελετή μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 2 ώρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως, ένα είναι σίγουρο: Πιο εκτός θέματος δύσκολα να ξαναβγούμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.645
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom