ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Μάλλον μπερδευτήκαμε, το σχόλιο ήταν για τον Yorgos που έλεγε αν ξέρουν οι τελωνειακοί την προέλευση των επιβατών. Εγώ φταίω που δεν έκανα παράθεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου έχει συμβεί στο εξωτερικό να μου ζητήσουν να αποδείξω ότι η βαλίτσα είναι δική μου με το απόκομμα.Δηλαδή, αν το πετάξεις κινδυνεύεις να μην σε αφήσουν να πάρεις την βαλίτσα, αφού μπορεί να προσπαθείς να κλέψεις την βαλίτσα κάποιου άλλου. Ριψοκίνδυνη επιλογή δηλαδή.

Μου έχει τύχει κι εμένα να μου ζητήσουν την ταυτοποίηση της βαλίτσας, χωρίς να έχω το χαρτάκι. Σε τρεις περιπτώσεις αρκούσε που πάνω είχε ταμπελάκι με το όνομά μου, σε μία περίπτωση (δε θυμάμαι αν ήταν Μεξικό ή Κολομβία) με έβαλαν να τους περιγράψω τα περιεχόμενα της βαλίτσας και πολύ σύντομα με άφησαν ήσυχο. Δεν αντιλέγω πως είναι ριψοκίνδυνο (και μάλλον και παράνομο; μπορούμε να το πούμε με σιγουριά αυτό; ), απλώς καταγράφω την εμπειρία μου, χωρίς να προτρέπω κανέναν να κάνει το ίδιο.

Τέλος, αν το αυτοκόλλητο γράφει πόλη εκτός ΕΕ, θεωρείται δεδομένο ότι όλα τα περιεχόμενα συσκευάστηκαν εκτός ΕΕ - εκτός αν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο.


Είναι δική μου υποχρέωση να το αποδείξω ή δική τους; Επιπλέον, με το που παραλαμβάνω τη βαλίτσα μου, συνήθως το πρώτο που κάνω είναι να την ανοίξω και να βάλω μέσα τη χειραποσκευή μου, ή ό,τι βαρύ είχε αυτή μέσα (π.χ το λάπτοπ). Είναι παράνομο αυτό; Απαγορεύεται να βάλω/βγάλω πράγματα από τη βαλίτσα μου πριν περάσω από το τελωνείο; Διότι αν επιτρέπεται, τότε το σύστημα είναι τελείως διάτρητο.

Εξακολουθώ να έχω την απορία του πώς αξιολογούν αυτοί τι κοστίζει πάνω από 430 ευρώ και τι όχι. Υπάρχουν πούρα Αβάνας (νομιμότατα, του εμπορίου) που κάνουν 20$/κουτί και άλλα που κάνουν 1500$, μου φαίνεται δύσκολο να γνωρίζουν όλες τις μάρκες και ποικιλίες και τα πούρα είναι μόνο ένα παράδειγμα. Αν αυτός επιμένει π.χ πως το κολιέ μου είναι όντως μαύρο κοράλι κι εγώ λέω ότι είναι από βαμμένο κόκκαλο, πώς βγάζουμε άκρη όταν έρχομαι από χώρα που δεν είναι υποχρεωτικές οι αποδείξεις (ή δεν υπάρχουν καν);

Κάτι μου λέει ότι ο taver έχει αρχίσει το ψάξιμο...

(παρεμπιπτόντως: ενδιαφέρον το σάιτ του φίλου που απάντησε)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Στην Ελλάδα που οι νόμοι δεν εφαρμόζονται, ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Στις αναπτυγμένες χώρες, όταν το τελωνείο θέλει να μάθει κάτι, πολύ απλά σε ρωτάει. Αν πεις ψέμματα, κινδυνεύεις με φυλάκιση. Αν αρνηθείς να απαντήσεις, θα σε ξεσκίσουν στο ψάξιμο και θα χάσεις ώρες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αχ, τι καλά που το ανοίξατε το θέμα! Κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να εκτελωνίσω πολύ σύντομα κάποιες αγορές μου. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το ποσό που θα πληρώσω είναι fix ή υπολογίζεται επί των αγορών μου; Επιπλέον, πληρώνω για κάθε αντικείμενο ξεχωριστά ή ο φόρος υπολογίζεται απ'ευθείας επί του συνόλου των αγορών μου; Αν, λόγου χάρη, αγοράσω τρία ΜacBook, θα φορολογηθώ για 3000 ευρώ ή για 1000 και 1000 και 1000;
Αν το ποσό είναι fix, θα ήθελα να ξέρω πόσο είναι.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Πολύ χαλαρά έχετε πάρει οι περισσότεροι τα περί τελωνείου. Δεν ελέγχουν τις λίστες λέει ένας, γιατί να δηλώσω τα προϊόντα που εισάγω από τρίτη χώρα (πιθανόν αξίας χιλιάδων ευρώ) λέει ο άλλος κτλ. Σε λίγο θα μας πουν οτι η λαθρεμπορία ( γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι μαγκιά. Εννοείται οτι οποτεδήποτε θελήσουν οι τελωνειακοί έχουν πρόσβαση στις λίστες επιβατών και επίσης εννοείται οτι υποχρεούσαι να υποστείς έλεγχο και να συνεργαστείς κατά την είσοδο σου. Ούτε φυσικά δεσμεύονται από τα τιμολόγια που τυχόν προσκομίζεις, όταν έχουν υποψίες υποτιμολόγησης.
Diavatirio.com μια χαρά τα λες, αλλά όπως βλέπεις αρκετοί είτε από άγνοια είτε από νεοελληνική κουτοπονηριά συνυφασμένη με άκρατο ωφελιμισμό έχουν άλλη γνώμη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α, βρήκα το σάιτ του τελωνείου:
ΤΕΛΩΝΕΙΟ - Καλώς Ήλθατε στο Διαδικτυακό μας Τόπο

Θα του ρίξω μια ματιά, να δω αν απαντούνται τα ερωτήματά μου. Μου φαίνεται περίεργο να πρέπει να αποδείξω εγώ ότι τα πούρα μου είναι όντως της πλάκας κι όχι αυτοί το ότι είναι πανάκριβα και σε περίπτωση αντιδικίας να υπερισχύει η δική τους άποψη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι κι εγώ τώρα το είδα, με πρόλαβες. Του ελληνικού δεν το βρήκα, παραιτούμαι. Κάποιος τελωνειακός θα υπάρχει και σε αυτό το φόρουμ να μας κατευθύνει...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, υπάρχουν δυο έξοδοι - μια αν έχεις να δηλώσεις κάτι και μια αν δεν έχεις. Οπότε αν πας στην έξοδο που δεν έχεις να δηλώσεις κάτι, ουσιαστικά λες ψέμματα. Εγώ ζω στις ΗΠΑ δώδεκα χρόνια και έχω συνηθίσει να είμαι ειλικρινής - εξάλλου για αυτό έφυγα από την ελλάδα μόλις έκλεισα τα 18.
Δεν γνώριζα καν για τις 2 εξόδους και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Δε μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου και γι'αυτό. Και ξαναλέω, οι τελωνειακοί πληρώνονται, ας κάνουν τους ελέγχους - δεν έχουμε πρόβλημα. Είναι εις γνώση μας ότι αν ελεγθούμε θα πληρώσουμε, αλλά όχι να τους κάνουμε και τη δουλειά τους. Στη δική μου δουλειά, μια χαρά τα καταφέρνω.

Αχ, τι καλά που το ανοίξατε το θέμα! Κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να εκτελωνίσω πολύ σύντομα κάποιες αγορές μου. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το ποσό που θα πληρώσω είναι fix ή υπολογίζεται επί των αγορών μου; Επιπλέον, πληρώνω για κάθε αντικείμενο ξεχωριστά ή ο φόρος υπολογίζεται απ'ευθείας επί του συνόλου των αγορών μου; Αν, λόγου χάρη, αγοράσω τρία ΜacBook, θα φορολογηθώ για 3000 ευρώ ή για 1000 και 1000 και 1000;
Αν το ποσό είναι fix, θα ήθελα να ξέρω πόσο είναι.
Αν και έχω παραγγείλει αρκετές φορές απο Αμερική και έστειλα και πράγματα που έχουν εκτελωνιστεί, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει πώς υπολογίζεται το τι πληρώνεις. Πάντως ένα ποσό έχει να κάνει με τους δασμούς και άλλο ένα με την αξία-κάτι τέτοιο... :rolleyes:

Πολύ χαλαρά έχετε πάρει οι περισσότεροι τα περί τελωνείου. Δεν ελέγχουν τις λίστες λέει ένας, γιατί να δηλώσω τα προϊόντα που εισάγω από τρίτη χώρα (πιθανόν αξίας χιλιάδων ευρώ) λέει ο άλλος κτλ. Σε λίγο θα μας πουν οτι η λαθρεμπορία ( γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι μαγκιά. Εννοείται οτι οποτεδήποτε θελήσουν οι τελωνειακοί έχουν πρόσβαση στις λίστες επιβατών και επίσης εννοείται οτι υποχρεούσαι να υποστείς έλεγχο και να συνεργαστείς κατά την είσοδο σου. Ούτε φυσικά δεσμεύονται από τα τιμολόγια που τυχόν προσκομίζεις, όταν έχουν υποψίες υποτιμολόγησης.
Diavatirio.com μια χαρά τα λες, αλλά όπως βλέπεις αρκετοί είτε από άγνοια είτε από νεοελληνική κουτοπονηριά συνυφασμένη με άκρατο ωφελιμισμό έχουν άλλη γνώμη.
Βρε παιδί μου, τα ίδια και τα ίδια λέμε! Όποιου δουλειά είναι να ελέγξει ότι ελέγξει και να ψάξει ότι ψάξει και να φορολογήσει ότι είναι να φορολογήσει ας το κάνει. Το να κάθεται όμως κάποιος σε μιά έξοδο (που απορώ πόσοι το γνωρίζουν αυτό) και να περιμένουν να πάει ο οποιοσδήποτε επιβάτης να δηλώσει κάτι, δεν ξέρω πως μπορεί να επιτευχθεί. Οπότε ας μήν κατηγορούμε καθέναν που δε πλήρωσε φόρο στο τελωνείο. Το σύστημα για άλλη μια φορά το επιτρέπει. Άν ήθελαν, δε θα το επέτρεπαν, είμαι βέβαιος! Αλλά τότε θα πλάκωνε και πολύ δουλεια...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κι τις 10 φορές που πήγα Ουκρανία κι τις 10 στην επιστροφή με ελέγξανε στην είσοδο μου στην Πολώνια. Βλέπετε 5 κάφροι φοιτητές που πήγα μόνο για μια μέρα Ουκρανία, σίγουρα κάτι κρύβουν μας ξέσκιζαν. Που πήγατε, γιατί αγοράσατε 10 λίτρα μπύρα (που το όριο είναι 16). Μέχρι κι στο τρένο που γυρνάγαμε για Κρακοβία, οι αστυνομικοί των σιδηροδρόμων μας ελέγξανε ξανά μην τυχών κι αγοράσαμε παραπάνω τσιγάρα/βότκα στους λαθρέμπορους στην πολώνια (εκεί την σκαπουλάραμε γιατί είχε ο καθένας από 2 λίτρα βότκα παραπάνω)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν γνώριζα καν για τις 2 εξόδους και δε με ενδιαφέρει κιόλας. .
νομίζω οτι θα έπρεπε,,,
γιατί είσαι υποχρεωμένος οπως τα εγραψε πολύ σωστά το μελος διαβατήριο κομ να δηλώσεις αν έχεις κάτι να δηλώσεις, πχ χρήματα, αγορές μεγάλης αξίας, κοκ...
2ον ολα αυτά που γράφει ο διαβατηριο.κομ τα γράφει και στην έξοδο σε εμφανές σημείο και αφορούν ολους ανεξαιρέτως τους επιβάτες...
αν πχ εγώ εχω 4 μπουκάλια ουζο που τα πάω για δώρο στους συγγενείς μου, και πάω να περάσω από την εξοδο που δεν δηλώνουν κάτι και με κάνουν στην άκρη και ελέγξουν και βρουν οτι παρατύπως δεν δήλωσα, την ...εκατσα την βάρκα, οικονομικά τουλάχιστον

στο φόρουμ μπορείς να γράφεις αυτά που γράφεις,
αλλά αν αυτά που γράφτηκαν δεν τα τηρήσεις σε άλλες χώρες,
θα έχεις κακά ξεμπερδέματα.
αν με αυτο δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα, ουδέν πρόβλημα.

για οποιον ενδιαφέρεται τι ισχύει στα αεροδρόμια της Γερμανίας πχ του Μονάχου,
4 σελίδες στα αγγλικά είναι αρκετά διαφωτιστικές:
http://www.munich-airport.de/en/consumer/fluginfo/ein_ausreise/zoll/ankunft/index.jsp
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom