ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, υπάρχουν δυο έξοδοι - μια αν έχεις να δηλώσεις κάτι και μια αν δεν έχεις. Οπότε αν πας στην έξοδο που δεν έχεις να δηλώσεις κάτι, ουσιαστικά λες ψέμματα. Εγώ ζω στις ΗΠΑ δώδεκα χρόνια και έχω συνηθίσει να είμαι ειλικρινής - εξάλλου για αυτό έφυγα από την ελλάδα μόλις έκλεισα τα 18.
εννοεις μαλλον το Ελευθεριος Βενιζελος. γιατι στην επαρχια, τουλαχιστον στην πολη που ζω εγω, μια ειναι η εξοδος.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πολύ χαλαρά έχετε πάρει οι περισσότεροι τα περί τελωνείου. Δεν ελέγχουν τις λίστες λέει ένας, γιατί να δηλώσω τα προϊόντα που εισάγω από τρίτη χώρα (πιθανόν αξίας χιλιάδων ευρώ) λέει ο άλλος κτλ. Σε λίγο θα μας πουν οτι η λαθρεμπορία ( γιατί περί αυτού πρόκειται) είναι μαγκιά. Εννοείται οτι οποτεδήποτε θελήσουν οι τελωνειακοί έχουν πρόσβαση στις λίστες επιβατών και επίσης εννοείται οτι υποχρεούσαι να υποστείς έλεγχο και να συνεργαστείς κατά την είσοδο σου. Ούτε φυσικά δεσμεύονται από τα τιμολόγια που τυχόν προσκομίζεις, όταν έχουν υποψίες υποτιμολόγησης.
Diavatirio.com μια χαρά τα λες, αλλά όπως βλέπεις αρκετοί είτε από άγνοια είτε από νεοελληνική κουτοπονηριά συνυφασμένη με άκρατο ωφελιμισμό έχουν άλλη γνώμη.
ναι εμεις θα σωσουμε την Ελλαδα.. Μα σοβαρα τωρα? Οπως ειπε και ο Αντωνης αρκετα ήλιθια αισθανομαι όταν αγοραζω ενα ζευγαρι σεντονια πχ στον Καναδα (ουτε καν στην Αμερικη που ειναι ακομα φθηνοτερα) για 48 δολαρια και το ιδιο κομματι το βρισκω εναμιση χρονο αργοτερα σε γνωστο καταστημα 200 ευρω. Και ποιος μιλησε για τιμολογια?? Δεν αγοραζουμε προιοντα για να τα πουλησουμε στην επιχειρηση μας αλλα για προσωπικη μας χρηση. Δεν ειναι ουτε θεμα αγνοιας ουτε κουτοπονηριας κοπελα μου και χαλαρωσε λιγο. Μηπως εισαι τελωνειακος?
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλά, μάθε να ξεχωρίζεις πρώτα τα φύλα και μετά αφού τελειώσεις το δημοτικό και το άπλωμα των σεντονιών, ασχολήσου και με την τελωνειακή νομοθεσία, η οποία είναι μάλλον περίπλοκη για σένα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζοντας το έγγραφο μου λύθηκε τουλάχιστον μι ααπορία. Έχω δικαίωμα 50 πούρα και για τα υπόλοιπα πληρώνω 73 ευρώ/μισό κιλό... εκτός κι αν είναι πούρα Αβάνας (οποιασδήποτε μάρκας!), οπότε πληρώνω 293?/μισό κιλό. Δηλαδή δεν κάθονται να εξετάσουν καν αν τα πούρα μου είναι αξίας ή όχι, ακόμη κι αν είναι πούρα των 20$ (που συνήθως είναι), θα πρέπει να πληρώσω 293? γιατί το κριτήριο είναι... το βάρος.

Κατά τ' άλλα έχω άπειρες απορίες που δεν απαντώνται στο έγγραφο...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλά, μάθε να ξεχωρίζεις πρώτα τα φύλα και μετά αφού τελειώσεις το δημοτικό και το άπλωμα των σεντονιών, ασχολήσου και με την τελωνειακή νομοθεσία, η οποία είναι μάλλον περίπλοκη για σένα.
:haha::haha::haha: πολυ αστειο το σκεφτηκες πολυ?? Πρωτον δε με ξερεις και δευτερον δεν με ενδιαφερει να μαθω την τελωνειακη νομοθεσια. Εσυ που την ξερεις καλα να την τηρεις. Κατα τα αλλα ναι οταν εχεις οικογενεια τι κανεις και αγοραζεις και πλενεις και απλωνεις και σιδερωνεις σεντονια.
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ειπαμε για οριο 430ε ανα ατομο. Να υποθεσω για πακεταρισμέμα προιόντα με αποδειξη αγορας. Α. Εχω αγοράσει 20 είδη ρουχισμου επώνυμα απο ΝΥ
( που πες εχω δωσει 1000ε) τα οποία ειναι χύμα στην βαλίτσα (μπλουζες-μπουκαμισα-παντελονια αντε και 2 ζευγαρια παπουτσια), εκει τι να ελεξουν? και αν ναι πως θα τιμολογίσουν ενα μπλουζάκι Lacoste?
Ή μήπως κοιτάνε μόνο για ηλεκρικά ειδη? Και εκει παλι αν τα ξεπακεταρω το ιδιο με τα ρουχα δεν ισχυει? Ή μήπως πρέπει να δηλώσω στη έξοδο απο Ελλαδα τι έχω μαζί μου πχ την Φωτο/νη?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Οι περισσότερες ερωτήσεις που γίνονται εδώ δεν αφορούν ερωτήματα σχετικά με το νόμο. Yorgos, το έγγραφο που διάβασες δεν είναι ο νόμος και δεν έχει ισχύ νόμου. Οι νόμοι περιγράφουν τι επιτρέπεται και τι όχι - στην πράξη, οι ελεγκτικές υπηρεσίες μπορούν να χρησιμοποιήσουν οποιονδήποτε τρόπο για να διαπιστώσουν την τήρηση ή παράβαση του νόμου. Δηλαδή να αξιολογήσουν την αξία των προιόντων με όποιο τρόπο θέλουν, και εσύ μπορείς να πας στα διοικητικά δικαστήρια.

Οι ερωτήσεις που γίνονται εδώ πέρα δεν είναι ερωτήσεις σχετικά με το νόμο, αλλά πως εφαρμόζεται ο νόμος στην πράξη με σκοπό την καταστρατήγησή του. Αλλά σε αυτές τις ερωτήσεις δεν υπάρχουν απαντήσεις - πάντα υπάρχει τρόπος οι υπηρεσίες να κάνουν κάτι καινούριο ή διαφορετικό για να πετύχουν την εφαρμογή του νόμου. Είναι σαν να ψάχνεις πως θα κάνεις το τέλειο έγκλημα που δεν αφήνει ίχνη - πάντα υπάρχουν όμως ίχνη που δεν περίμενες. Τέλος, η συζήτηση για μεθόδους καταστραγήγησης του νόμου κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστή σε δημόσιο φόρουμ αφού ενθαρρύνει την παρανομία. Σε άλλες χώρες όπως τις ΗΠΑ, η συζήτηση και μόνο που ενθαρρύνει την παράβαση του νόμου μπορεί να επιφέρει ποινικές κυρώσεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ειπαμε για οριο 430ε ανα ατομο. Να υποθεσω για πακεταρισμέμα προιόντα με αποδειξη αγορας. Α. Εχω αγοράσει 20 είδη ρουχισμου επώνυμα απο ΝΥ
( που πες εχω δωσει 1000ε) τα οποία ειναι χύμα στην βαλίτσα (μπλουζες-μπουκαμισα-παντελονια αντε και 2 ζευγαρια παπουτσια), εκει τι να ελεξουν? και αν ναι πως θα τιμολογίσουν ενα μπλουζάκι Lacoste?
Ή μήπως κοιτάνε μόνο για ηλεκρικά ειδη? Και εκει παλι αν τα ξεπακεταρω το ιδιο με τα ρουχα δεν ισχυει? Ή μήπως πρέπει να δηλώσω στη έξοδο απο Ελλαδα τι έχω μαζί μου πχ την Φωτο/νη?
και όμως ελέγχουν αυστηρώς και τα ρούχα, παπούτσια κτλ,
και σε ότι αφορά το κοστος αγοράς τους,
αλλά και σε οτι αφορά την γνησιότητά τους...
τουλάχιστον στο εξωτερικό...

το παραδειγμα που ανέφερα πριν αφορούσε μεταξυ αλλων αγορά ακριβών κοστουμιών και ο αλλος, καραεπώνυμος σελέμπριτι εφαγε καμπάνα 120 χιλιάδες ευρώ από δικαστήριο παρακαλώ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να ρωτίσω κάτι κι εγώ
επιτρέπετε στην ΕΕ να φέρω από κράτη μη ΕΕ μόνο 2 πακέτα τσιγάρα κι 1 λίτρο βότκα

όταν θα είμαι σε transit πτήση στο Κιεβο, από τα Duty Free μπορώ να πάρω μια κούτα τσιγάρα, η θα με τσακίσουν στο τελώνειο στην αθήνα (έτσι όπως γίνεται πάντα στα τελώνεια μεταξύ Πολώνιας -Ουκρανίας/Λευκορώσιας :/
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
104
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Παιδιά, επιτρέπονται είδη μέχρι 430 ευρώ ατελώς εφόσον όμως προορίζονται για ατομική χρήση, αν δηλ. εχει κάποιος 100 τεμ. από ένα είδος που στοιχίζει 4 ευρώ στις περισσότερες περιπτώσεις δεν περιλαμβάνονται αυτά στην ατέλειά του κι εννοείται ότι οφείλει τους αναλογούντες δασμούς, φόρους κλπ.
Για τα προϊόντα που υπόκεινται σε Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης ορίζονται χωριστά οι ποσότητες π.χ. ατελώς από τρίτες χώρες για αεροπορικές μεταφορές δικαιούται ο κάθε επιβάτης 200 τσιγάρα (1 κούτα), 50 γραμ. καπνό αν θυμάμαι καλά κ.α. όπως 1 λίτρο αλκοολούχα ποτά (αυτό αλλάζει λίγο για κρασί κλπ). Ο τελωνειακός (ελεγκτής) μπορεί να εκτιμήσει ο ίδιος την αξία των ειδών που μεταφέρει ο επιβάτης αν δεν του παρουσιαστεί απόδειξη αγοράς ή έχει υποψίες υποτιμολόγησης. Για χρησιμοποιημένα είδη (π.χ. φωτογραφικές μηχανές) μπορεί να σας χρεώσουν μόνο αν έχουν βάσιμες υποψίες ότι αγοράστηκαν στο ταξίδι κι όταν λέω βάσιμες εννοώ π.χ. να υπάρχει κάπου στις αποσκευές η συσκευασία, η απόδειξη αγοράς κλπ.

Οι βαλίτσες που παραδίδονται στην αεροπορική εταιρεία στο check in και προέρχονται από τρίτες χώρες ελέγχονται στο σημείο που παραλαμβάνονται από τον επιβάτη (π.χ. σε πτήση transit θα ελεγχθούν στο τελευταίο σημείο). Αυτές ξεχωρίζουν γιατί έχουν ολόασπρο tag ενώ στις πτήσεις από Ευρ.Ένωση κι εσωτερικού το tag έχει 2 πράσινες γραμμές δεξιά κι αριστερά και στα περισσότερα αεροδρόμια γίνεται διαχωρισμός ώστε να βγαίνουν από διαφορετικό ιμάντα. Εννοείται ότι το τελωνείο έχει λίστες επιβατών με ονόματα, τεμάχια και βάρος αποσκευών πριν την άφιξη ακόμα της πτήσης. Επίσης καλό είναι να προσέχουμε λίγο τις εξόδους για δήλωση ή μη, γιατί βάσει τελωνειακών διατάξεων αν κάτι δεν δηλωθεί και βρεθεί στον έλεγχο ή μετά την έξοδο είναι λαθρεμπορία (βέβαια μην τρελαίνεστε αν έχετε μικρής αξίας είδη, μιλάμε για αντικείμενα αξίας). Για τον ίδιο λόγο 1η ερώτηση που πρέπει ο τελωνειακός να απευθύνει στον επιβάτη είναι αν έχει κάτι να δηλώσει κι αναλόγως κρίνει αν θα ελέγξει ή όχι. Όλα αυτά επαφίονται βέβαια και στην τυπικότητα του υπαλλήλου αλλά δύσκολο να ασχοληθεί κανείς με μπλουζάκια (με ετικέτες ή όχι) και σεντόνια, εκτός κι αν η ποσότητα "βγάζει μάτι"...
Τώρα για τις ταχυδρομικές αποστολές από τρίτες χώρες η ένδειξη "δώρο" ή "χωρίς αξία" δεν διασφαλίζει την μη πληρωμή δασμών και φόρων.
Ο τελωνειακός έλεγχος είναι δειγματοληπτικός και γίνεται με διάφορα κριτήρια.
Σχετικά με τις ατέλειες κλπ υπήρχε στο >> Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων << στα τελωνειακά θέματα ένα εγχειρίδιο με συνήθεις ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω αν είναι επικαιροποιημένο.
Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα...:)
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημερα παιδια,
Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μια ερωτηση. Ειμαι στην Ταιλανδη και ποιο συγκεριμενα στο Πουκετ.
Βρηκα σε καλη τιμη το ipad 2 και το αγορασα. Η τιμη του 390 ευρω μαζι με τον ΦΠΑ. Βεβαια στο αεροδρομιο δικαιουμαι επιστροφη φορου. περιπου 40 ευρω (7%)
Θα περασω τελωνειο; Η πτησεις επιστροφης ειναι Phuket-Bangkok-Istanbul και απο εκει οδικως μεχρι Αλεξανδρουπολη.
ο ελεγχος, αν γινει θα γινει στο τελωνειο των Κηπων;
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
taou με ποια εταιρεία εκανες αυτό το ταξίδι για πουκετ από Κωνσταντινούπολη? πόσο σου κόστισε? καλή εποχή αυτή που πήγες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.370
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom