ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Για να μην spamαρω το θεμα, θα σου απαντησω με προσωπικο μηνυμα.Παρακαλω αν μπορει καποιος να απαντησει στην απορια μου...
 

gianniotis

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΕΓΓΑΡΙ
Καλημερα παιδια,
Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μια ερωτηση. Ειμαι στην Ταιλανδη και ποιο συγκεριμενα στο Πουκετ.
Βρηκα σε καλη τιμη το ipad 2 και το αγορασα. Η τιμη του 390 ευρω μαζι με τον ΦΠΑ. Βεβαια στο αεροδρομιο δικαιουμαι επιστροφη φορου. περιπου 40 ευρω (7%)
Θα περασω τελωνειο; Η πτησεις επιστροφης ειναι Phuket-Bangkok-Istanbul και απο εκει οδικως μεχρι Αλεξανδρουπολη.
ο ελεγχος, αν γινει θα γινει στο τελωνειο των Κηπων;
Δεν πρόκειτε να σε ψάξει κανένας,το πολύ πολύ αν φοβάσαι πάρτο στα χέρια σου και πές ότι το είχες αγορασμένο από την ελλάδα.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν πρόκειτε να σε ψάξει κανένας,το πολύ πολύ αν φοβάσαι πάρτο στα χέρια σου και πές ότι το είχες αγορασμένο από την ελλάδα.
Αυτο σκεφτομαι να κανω, αλλα θελω να κρατησω και το κουτι του.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Επειδη δεν εχω πολλα μηνυματα στο φορουμ σου απανταω εδω για το ταξιδι στην Ταιλανδη
Καλησπερα,
το ταξιδι το εκανα απο Κων/πολη γιατι ειμαι απο Αλεξ/πολη και βολευε καλυτερα. Τα εισιτηρια κοστισαν 620 ευρω με επιστροφη (απευθειας πτηση) για τον Κων/πολη-Μπανγκοκ και 95 ευρω για το Μπανγκοκ-Πουκετ με επιστροφη.
Η πρωτη πτηση εγινε με την Turkish airlines και η δευτερη με Air asia, η οποια ειναι εταιρια χαμηλου κοστους στην Ασια.

για την εποχη, οσες ημερες ειμαι εδω δεν εχει βρεξει και πολυ, λιγα πραγματα. Αν και θεωρητικα ειναι εποχη των μουσωνων και βρεχει πολυ αυτους τους μηνες.
Εχω αρκετες ημερες ακομα εδω και θα παω και καποιες ημερες Μπανγκοκ. Οποια αλλη πληροφορια θελεις, μπορω να σου την δωσω.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
316
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όσες φορές έχω έρθει από χώρα που δεν είναι στην Ε.Ε μόνο μία φορά με είχε ρωτήσει μία κυρία από που έρχομαι και άμα αγόρασα κάτι πάνω από ένα ποσό (δεν θυμάμαι πόσο ήταν αυτό) Η πτήση μου ήταν απευθείας Μόντρεαλ-Αθήνα το 2001, 10 χρόνια πριν.

Ένα χρόνο πριν και κάτι που γύρναγα πάλι από Μόντρεαλ, Αθήνα με ενδιάμεσο σταθμό το Παρίσι δεν με ρώτησε άνθρωπος ούτε στο Παρίσι ούτε στην Αθήνα και δεν είχα καν Διαβατήριο από χώρα της Ε.Ε
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το προβλημα μου ειναι οτι εγω δεν θα μπω αεροπορικως στην χωρα, αλλα οδικως... Απο το τελωνειο των κηπων. Για αεροπορικως δεν το φοβαμαι ουτε εγω...
Βεβαια η εισοδος στην χωρα δε θα γινει με αυτοκινητο αλλα με το λεοφωρειο της γραμμης που κανει το δρομολογιο 2 φορες την ημερα. Την προηγουμενη φορα που ειχα παει Κων/πολη οδικως δεν ειχαμε κατεβει ουτε απο το λεοφωρειο. Συνηθως τετοια λεοφωρεια δεν τα ελεγχουν, αλλα ποτε δεν ξερεις σε ποιον θα πεσεις...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
316
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όταν είχα έρθει από Τουρκία με το τρένο ο Έλληνας τελωνειακός με είχε ρωτήσει τι δουλεά κάνω και από που είμαι...ούτε καν τι εχω στις βαλίτσες...τις οποίες δεν είχε ανοίξει...ο τούρκος απλά άνοιξε μία και έλεγε στα ελληνικα...μόνο ρούχα; Μόνο ρούχα;
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
104
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Το ότι συγχωνεύεται η τελωνειακή υπηρεσία του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» είναι καλό ή κακό..!?!

NewsIt.gr: Κλείνουν τελωνεία από Δευτέρα - Θα κλείσουν και 20 εφορίες
Για τον επιβάτη μάλλον αδιάφορο, η συγχώνευση αφορά σε εσωτερικά κυρίως τμήματα των Τελωνείων.
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Το προβλημα μου ειναι οτι εγω δεν θα μπω αεροπορικως στην χωρα, αλλα οδικως... Απο το τελωνειο των κηπων. Για αεροπορικως δεν το φοβαμαι ουτε εγω...
Βεβαια η εισοδος στην χωρα δε θα γινει με αυτοκινητο αλλα με το λεοφωρειο της γραμμης που κανει το δρομολογιο 2 φορες την ημερα. Την προηγουμενη φορα που ειχα παει Κων/πολη οδικως δεν ειχαμε κατεβει ουτε απο το λεοφωρειο. Συνηθως τετοια λεοφωρεια δεν τα ελεγχουν, αλλα ποτε δεν ξερεις σε ποιον θα πεσεις...
Καλή χρονιά. Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί κάτι μου θυμίζει αυτή διαδρομή φίλε taou...χαχα...είναι να περάσω κι εγώ με έναν φίλο μου με λεωφορείο τους Κήπους και μετά από Ατατούρκ για Ταϊλάνδη.
Θα ήθελα να μάθω τι ελέγχους σου έκαναν, μιας και εγώ θέλω να αγοράσω μηχανή και φορητό από Ταϊλάνδη...Σε έλεγξαν στο Ατατούρκ στην επιστροφή? Σε έλεγξαν τελικά στους Κήπους? Σου ζήτησαν να σημειώσουν ότι είχες όταν περνούσες από Ελλάδα ώστε να δουν μετά αν έχεις διαφορετικά πράγματα μαζί σου?
Αν γίνεται να μου απαντήσεις γενικά για την όλη εμπειρία με τα τελωνεία κλπ. Θα με βοηθούσες πολύ. Έψαχνα στο ιντερνετ και η περίπτωσή σου είναι σαν την δική μου. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Καλή χρονιά. Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί κάτι μου θυμίζει αυτή διαδρομή φίλε taou...χαχα...είναι να περάσω κι εγώ με έναν φίλο μου με λεωφορείο τους Κήπους και μετά από Ατατούρκ για Ταϊλάνδη.
Θα ήθελα να μάθω τι ελέγχους σου έκαναν, μιας και εγώ θέλω να αγοράσω μηχανή και φορητό από Ταϊλάνδη...Σε έλεγξαν στο Ατατούρκ στην επιστροφή? Σε έλεγξαν τελικά στους Κήπους? Σου ζήτησαν να σημειώσουν ότι είχες όταν περνούσες από Ελλάδα ώστε να δουν μετά αν έχεις διαφορετικά πράγματα μαζί σου?
Αν γίνεται να μου απαντήσεις γενικά για την όλη εμπειρία με τα τελωνεία κλπ. Θα με βοηθούσες πολύ. Έψαχνα στο ιντερνετ και η περίπτωσή σου είναι σαν την δική μου. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
είναι φίλε να πέσεις στην περίπτωση. Είναι ρώσικη ρουλέτα. Κι γω που πάω συχνά ουκρανία, είναι να πέσεις στον Τελωνειακό που έχει όρεξη, ή να δει ότι φοβάσαι ή τρέμεις, κι τότε έχασες το παιχνίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom