ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αμάν βρε παιδί μου, τι ψώνισες;;; Όχι ότι εγώ πήγα πίσω..αλλά τόσα ρολόγια σίγουρα όχι! Εγώ θα γινόμουν ρεζίλι αν άνοιγαν λόγω τσαντών :) Πρέπει να αγοράσα τη δεύτερη φορά τουλάχιστον 10!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Εμένα προσωπικά δεν με έχουν σταματήσει όταν φθάνω στην Ελλάδα από τρίτες χώρες πουθενά για έλεγχο. Πάιρνω τις αποσκευές μου και γειά σας. Θεωρώ ότι οι έλεγχοι γίνονται δειγματοληπτικά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Προλαβα τις εποχές που ψάχνανε σχολαστικά, το 2007 και το 2009 που γύρισα από ΗΠΑ κανένας μα κανενας δεν ασχολήθηκε με τις βαλίτσες μας.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Αν εισάγεις εμπορεύματα μέχρι 430 ευρώ και έρχεσαι αεροπορικώς, δεν υπάρχει δασμός - οπότε δεν χρειάζεται να κρύβεσαι. Δες το ΦΕΚ 2395 του 2008 σχετικά.
Αν εισάγεις εμπορεύματα με αξία άνω των 430, έχεις υποχρέωση όταν φτάσεις να τα δηλώσεις με δική σου βούληση, ακόμα και αν δεν σε ρωτήσει κανένας τίποτα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν εισάγεις εμπορεύματα με αξία άνω των 430, έχεις υποχρέωση όταν φτάσεις να τα δηλώσεις με δική σου βούληση, ακόμα και αν δεν σε ρωτήση κανένας τίποτα.
Σοβαρά;
Συγνώμη κιόλας, αλλά ποιός μ*&^%ς θα το έκανε αυτό;
Πείτε με ελληνάρα -δε με νοιάζει- περισσότερο ηλίθιος θα ένιωθα αν δήλωνα όσα κουβάλησα απο ΗΠΑ εδώ. Ήδη νιώθω κορόιδο που ξέρω πόσο αγοράζουμε εδώ αυτά που στην Αμερική παίρνουμε στο 1/5 της τιμής...

Επίσης, βρίσκω κάπως άτοπη τη φράση ''έχεις υποχρέωση όταν φτάσεις να τα δηλώσεις με δική σου βούληση''. Μπορεί να βγεί νόημα με τις λέξεις υποχρέωση και βούληση στην πρόταση αυτή;

Καλύτερα αυτοί που πληρώνοται για να ελέγχουν να το κάνουν και να μην περιμένουν καθέναν να το δηλώσει μόνος. Άκου εκεί!!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σοβαρά;
Συγνώμη κιόλας, αλλά ποιός μ*&^%ς θα το έκανε αυτό;
Πείτε με ελληνάρα -δε με νοιάζει- περισσότερο ηλίθιος θα ένιωθα αν δήλωνα όσα κουβάλησα απο ΗΠΑ εδώ. Ήδη νιώθω κορόιδο που ξέρω πόσο αγοράζουμε εδώ αυτά που στην Αμερική παίρνουμε στο 1/5 της τιμής...

Καλύτερα αυτοί που πληρώνοται για να ελέγχουν να το κάνουν και να μην περιμένουν καθέναν να το δηλώσει μόνος. Άκου εκεί!!
Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, υπάρχουν δυο έξοδοι - μια αν έχεις να δηλώσεις κάτι και μια αν δεν έχεις. Οπότε αν πας στην έξοδο που δεν έχεις να δηλώσεις κάτι, ουσιαστικά λες ψέμματα. Εγώ ζω στις ΗΠΑ δώδεκα χρόνια και έχω συνηθίσει να είμαι ειλικρινής - εξάλλου για αυτό έφυγα από την ελλάδα μόλις έκλεισα τα 18.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, υπάρχουν δυο έξοδοι - μια αν έχεις να δηλώσεις κάτι και μια αν δεν έχεις. Οπότε αν πας στην έξοδο που δεν έχεις να δηλώσεις κάτι, ουσιαστικά λες ψέμματα. Εγώ ζω στις ΗΠΑ δώδεκα χρόνια και έχω συνηθίσει να είμαι ειλικρινής - εξάλλου για αυτό έφυγα από την ελλάδα μόλις έκλεισα τα 18.
Δυστυχώς φίλε μου όπως βλέπεις εμείς ακόμη στην Ελλάδα λειτουργούμε έτσι, για αυτό πάμε κατά διαόλου... στον στρατό υπηρέτησες πριν τα 18?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δυστυχώς φίλε μου όπως βλέπεις εμείς ακόμη στην Ελλάδα λειτουργούμε έτσι, για αυτό πάμε κατά διαόλου... στον στρατό υπηρέτησες πριν τα 18?
Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και νόμιμα εκτός στρατεύματος με αναβολή απ
αόριστο.

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιβιώσεις στην Ελλάδα αν θέλεις να είσαι καθόλα νόμιμος - αφού το κράτος δεν είναι εντάξει απέναντί σου - για αυτό και δεν μπορώ να ζήσω στην Ελλάδα. Αλλά δεν μου φαίνεται σωστό να ενθαρρύνουμε τους άλλους στο να παραβιάζουν τον νόμο, ειδικά σε ένα δημόσιο forum.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν από ένα μήνα ήρθα από την Κούβα μέσω Μαδρίτης. Μάλιστα στη Μαδρίτη είχα και stopover, έκατσα δηλαδή ένα βράδυ (αλλά τις βαλίτσες μου δεν τις παρέλαβα Μαδρίτη, παρά μόνο στην Αθήνα). Μου έγινε έλεγχος κι εμένα και όλων σχεδόν που ήταν στο αεροσκάφος, βασικά διότι η πτήση Μαδρίτη-Αθήνα ήταν codeshare με την AmericanAirlines, οι περισσότεροι επιβάτες απ' ό,τι είδα έρχονταν από το Μαϊάμι.

Με σταματάει ο τελωνειακός και με ρωτάει από πού ήρθα. "Μαδρίτη" απαντάω. "Όχι" λέει αυτός, ήρθατε από άλλο σταθμό και κάνει να δει την ετικέτα με το αυτοκόλλητο που κολλάνε οι αεροπορικές πάνω στη βαλίτσα, το οποίο όμως το είχα ξεκολλήσει και το είχα πετάξει. "Ξέρω ότι ήρθατε από άλλη χώρα", λέει αυτός. Δεν ήξερα αν με είχαν δει την ώρα που πετούσα το αυτοκόλλητο, ούτε τι διαδικασία υπάρχει, διότι όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι, συνήθως (για μένα πάντα μέχρι τότε σε δεκάδες πτήσεις), ερχόμενος εκτός Ευρώπης μέσω ευρωπαϊκού σταθμού περνούσα μαρς. Ανοίγω τη βαλίτσα, ρώτησε αν έχω κάτι αξίας πάνω από 430 ευρώ, είπα ψέμματα πως όχι και πριν ασχοληθεί περαιτέρω μαζί μου (μη αφήνοντάς με να φύγω πάντως), έπιασε τον αμέσως επόμενο επιβάτη.

"Εσείς από πού έρχεστε;", τον ρωτάει. "Μαδρίτη", λέει κι αυτός. "Όχι," λέει ο τελωνειακός, από Αμερική έρχεστε, το λέει και το καρτελάκι. "Κάνατε ψώνια άνω των 430 ευρώ;". "Εμ, στο Μαϊάμι ήμουν να μην ψωνίσω;", λέει ο τύπος. Και οι τρεις τελωνειακοί (που ήλεγξαν ΟΛΟΥΣ τους επιβάτες της πτήσης, μέχρι το σημείο που είδα εγώ τουλάχιστον), έπεσαν πάνω σε αυτόν, οπότε μάζεψα τη βαλίτσα μου κι έφυγα.

Ηθικόν δίδαγμα:
1. Όντως υπάρχει περίπτωση να σε ελέγξουν ακόμη κι αν έρχεσαι μέσω ευρωπαϊκού σταθμού. Από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως είναι μικρή η πιθανότητα (σε πάνω από 50 πτήσεις ελέγχθηκα πρώτη φορά, ή μάλλον για πρώτη φορά είδα να ελέγχουν ανθρώπους που έρχονταν από ενδιάμεσο ευρωπαϊκό σταθμό).
2. Μάλλον, όταν η πτήση έρχεται από Αμερική ή είναι codeshare πέφτει πολύ σύρμα.

Απορίες προς αυτούς που ξέρουν (να μάθουμε και κάτι σήμερα):
1. Από την ώρα που είχα πετάξει το αυτοκολλητάκι της αεροπορικής, με ποιο τρόπο μπορούσε ο τύπος να ξέρει από πού ήρθα; Αν εγώ επέμενα πως ήρθα από τη Μαδρίτη, τι θα έκανε; Μπορούσε να ζητήσει ας πούμε από την Ιμπέρια λίστα επιβατών; Δεν νομίζω να φτάνουν σε τέτοια άκρα.
2. Είναι παράνομο που πέταξα το αυτοκολλητάκι;(φαντάζομαι πως ναι)
3. Ας πούμε πως ο τύπος ανοίγει τη βαλίτσα μου και βλέπει ένα προϊόν που πωλείται τόσο στη Μαδρίτη, όσο και στην Κούβα (π.χ πούρα, ρούμι κλπ), και πάνω του δεν αναγράφεται πουθενά το πού παράγεται. Τι τρόπο έχει αυτός να αποδείξει πως το αγόρασα στη Μαδρίτη κι όχι στην Αβάνα;
4. Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να αγόρασα εγώ πούρα στην Κούβα και μάλιστα όχι μάρκας. Πώς θα ξέρει αυτός ποια είναι η πραγματική τους αξία; Αν η συγκεκριμένη μάρκα δεν πωλείται στην Ελλάδα; Αν αυτός επιμένει ότι το κουτί μου κάνει 500$ κι εγώ λέω πως κάνει 5$, πώς βγάζουμε άκρη; Να σημειωθεί πως για πάρα πολλά προϊόντα στην Κούβα δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς (διότι δεν υπάρχει ΦΠΑ, το κράτος δεν πληρώνει φόρους στον εαυτό του), δηλαδή σε πολλά από τα προϊόντα και να θέλω να έχω απόδειξη, απλώς δε γίνεται.

Χαζές ερωτήσεις, αλλά επειδή ποτέ δεν ψωνίζω, δε γνωρίζω τις διαδικασίες, ίσως κι επειδή λόγω εμπειρίας, είχα την εντύπωση πως όντως πετώντας μέσω ευρωπαϊκής χώρας δεν υπήρχε περίπτωση να με ελέγξουν. Αν γνωρίζει κάποιος, θα εκτιμούσα την απάντηση.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Το αυτοκολλητάκι στη βαλίτσα είναι αναγκαίο για να αποδείξεις ότι η βαλίτσα είναι δική σου και έχεις το απόκομμα του. Μου έχει συμβεί στο εξωτερικό να μου ζητήσουν να αποδείξω ότι η βαλίτσα είναι δική μου με το απόκομμα.
Δηλαδή, αν το πετάξεις κινδυνεύεις να μην σε αφήσουν να πάρεις την βαλίτσα, αφού μπορεί να προσπαθείς να κλέψεις την βαλίτσα κάποιου άλλου. Ριψοκίνδυνη επιλογή δηλαδή.

Τέλος, αν το αυτοκόλλητο γράφει πόλη εκτός ΕΕ, θεωρείται δεδομένο ότι όλα τα περιεχόμενα συσκευάστηκαν εκτός ΕΕ - εκτός αν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο.

Αν κάποιος έκανε αυτά τα κόλπα σε αμερικανικό τελωνείο, δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι συνέπειες θα είχε... στις ΗΠΑ, οι ψευδής δηλώσεις σε υπάλληλο του τελωνείου τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι πέντε ετών...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι η εταιρεία δεν δηλώνει προέλευση επιβατών, πριν λίγες μερες που γύρισα από Μαρόκο μέσω Ρώμης οι αποσκευές όλων των επιβατών από Καζαμπλάνκα βγήκαν από άλλο ιμάντα που οδηγούσε σε έλεγχο (δεν έγινε). Επειδή και άλλοι αναρωτήθηκαν τελικά οντως διαπιστώσαμε οτι υπήρξε διαχωρισμός (όλα αυτά βέβαια με πτήσεις στην ίδια εταιρεία).
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι η εταιρεία δεν δηλώνει προέλευση επιβατών, πριν λίγες μερες που γύρισα από Μαρόκο μέσω Ρώμης οι αποσκευές όλων των επιβατών από Καζαμπλάνκα βγήκαν από άλλο ιμάντα που οδηγούσε σε έλεγχο (δεν έγινε). Επειδή και άλλοι αναρωτήθηκαν τελικά οντως διαπιστώσαμε οτι υπήρξε διαχωρισμός (όλα αυτά βέβαια με πτήσεις στην ίδια εταιρεία).
Οι αποσκευές έχουν πάνω barcode και διαχωρίζονται αυτόματα. Η εταιρία δηλώνει προέλευση επιβατών, αλλά δύσκολο ακούγεται τώρα ο τελωνιακός να πάει και να ψάξει αυτές τις λεπτομέρειες.

Αντίθετα, όταν φτάνεις στις ΗΠΑ, που το τελωνείο και ο έλεγχος διαβατηρίων έχουν στενή συνεργασία, οι υπάλληλοι έχουν ετοιμάσει λίστα με ποιους θα ελέγξουν πριν φτάσει το αεροπλάνο.. είχα δει τον υπάλληλο να κοιτάει αν το όνομα μου είναι στη λίστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom