Ο Ρίσκο-Τζαμπας … γιατιιιι ???

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Καταρχήν χαιρετώ όλες τις ταξιδιάρες ψυχές ,

Ίσως να έχει ανοιχτή κάποιο παρόμοιο πόστ στο παρελθόν αλλά δυστυχώς σαν νεουλης εδώ δεν διάβασα κάτι παρόμοιο , παρόλα ταύτα πολλά πόστ που διάβασα έχουνε αφορμή τις πολύ φτηνές έως και τζάμπα διακοπές , πάντα αναφέρομε για εκτός Ελλάδας .
Ας υποθέσουμε ότι θέλεις να πας σε μια χωρά τις Ευρώπης και έχεις κάποιον συγγενή , φίλο η γνωστό , τότε οκ το καταλάβω και εγώ το ίδιο θα έκανα θα πήγαινα εκεί με ένα φτηνό εισιτήριο και θα κατσικονομουνα στο σπίτι τους , φυσικά θα απολάμβανα την τζάμπα φιλοξενία και φυσικά θα είχα τους ποιο καλούς ξεναγούς . Ευρώπη πολιτισμένοι άνθρωποι (εντός παρενθέσεως γιατί δεν ισχύει για όλες τις χώρες) με συνεπεία να μην φοβάσαι τις κλοπές τις τροφές και άλλες κακοτοπιές , όλο και κάποιον θα βρεις να συνεννοηθείς που θα σε κατατόπιση , άντε εδώ το καταλάβω και το επικροτώ .
Ας πάμε στο άλλο σενάριο , μπαίνεις στην air tickets και βρήκες τα φτηνά σου εισιτήρια βρήκες και ένα τριαστερο ξενοδοχείο πχ κάπου στο Ρίο ντε τζάνερο η στο ανοί (Βιετνάμ) κουβαλάς μια dslr μηχανή αξίας 3000 ευρώ , μετρητά τουλάχιστον Κανά δυο χιλιάδες ευρώ , πορτοφόλι με κάρτες , διαβατήριο και όλα τα λιμα , δεν ξέρεις κανέναν και απλά το παίζεις τουρίστας , δεν έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί ξανά και ούτε καν ξέρεις να λες καλημέρα στην γλωσσά τους και ερωτώ ? που πας βρε καραμητρο που πας ? φόβο δεν έχεις ?
Μην σας κουράσω άλλο , απλά θέλω να καταληξω αλλού .
Οκ είσαι πρώτος κάνε μια ερευνά αγοράς και μετά την χρηματοοικονομική μελέτη του ταξιδιού σου δες ποσό κοστίζει , ρωτά ένα γραφείο να δεις ποσό θα σου κοστίσει το ίδιο πακέτο με αυτούς , δες και το γκρουπ που πολλές φορές είναι φτηνότερο και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να τους ακολουθήσεις .
Δεν δουλεύω σε ταξιδιωτικό γραφείο και δεν έχω κάποιο συμφέρων από αυτούς , πληροφοριακά το όφελος που έχουνε τα γραφεία (tour operators)από τον ταξιδιώτη είναι μεταξύ 5-10 % και έχει αρκετά η Αθηνά .συνεπώς αξίζει κάποιος ταξιδιώτης που διαθέτει κάποιες χιλιάδες ευρώ για ένα ταξίδι από το να ρισκάρει 100 η 200 ευρώ που ενδεχόμενος να πληρώσει στο εξειδικευμένο γραφείο ?
Όπως και να έχει πρέπει να πληρώσεις για κάποιες πληροφορίες , που σίγουρα θα σου φανούνε χρήσιμες μελλοντικά αν επισκέπτης μεμονωμένα την ιδία χωρά., αφού Ίδη θα ξέρεις που θα πατάς και που θα πηγαίνεις.

Πληροφορίες είναι καλό να παίρνεις αλλά όχι πάντα να τις εμπιστεύεσαι !!!
Όλοι δεν έχουμε τα ιδία γούστα !!!
Αφού πληρώσεις και μάθεις τότε να το παίξεις πουλμουρ !!!
Μην είσαι φτηνός στο αλεύρι και ακριβός στα πίτουρα !!!

Το υπαρχον ποστ “δεν αναφέρεται σε
Μεμονωμένους ταξιδευτές που κουβαλάνε ένα μπλουτζίν και 2 εσώρουχα , σε αυτούς που πάνε σε ένα ξενοδοχείο και κοιμούνται όλοι μέρα η σε μια παραλία και λιάζονται και σε χώρες Αμερική , Καναδά , Ευρώπη (εκτός ανατολικής).

ΥΓ. μονός έκλεισα εισιτήρια για Λίβανο και πάω μεμονωμένος , απλά είμαι λίγο εξεικιωμενος με τις αραβικες χωρες . Βενεζουέλα πήγα μεμονωμένος (έχω φίλους) με ένα μπλουτζίν 2 τισερτ και 2 εσώρουχα :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.844
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κ
Ας πάμε στο άλλο σενάριο , μπαίνεις στην air tickets και βρήκες τα φτηνά σου εισιτήρια βρήκες και ένα τριαστερο ξενοδοχείο πχ κάπου στο Ρίο ντε τζάνερο η στο ανοί (Βιετνάμ) κουβαλάς μια dslr μηχανή αξίας 3000 ευρώ , μετρητά τουλάχιστον Κανά δυο χιλιάδες ευρώ , πορτοφόλι με κάρτες , διαβατήριο και όλα τα λιμα , δεν ξέρεις κανέναν και απλά το παίζεις τουρίστας , δεν έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί ξανά και ούτε καν ξέρεις να λες καλημέρα στην γλωσσά τους και ερωτώ ? που πας βρε καραμητρο που πας ? φόβο δεν έχεις ?
Been there, done that (περίπου). Με τα κατάλληλα μέτρα προστασίας, όλα γίνονται. Και πρέπει να είσαι και στοιχειωδώς υποψιασμένος.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Να σου δωσω εγω μια απαντηση οπως το βλεπω το πραγμα.Καταρχην επειδη ανεφερες το Βιετναμ (που φευγω σε 20 μερες!!:haha:) και το κοστος,η αληθεια ειναι οτι κατω από 1500 που σκοπευω να μου κοστισει το ταξιδι 5 βδομαδες (και οτι χαλασω εκει ετσι?) δεν νομιζω να βρω καποιο πρακτορειο να μου το δωσει (και πτηση μεσα ετσι??).
Oσον αφορα τους κινδυνους,η αληθεια ειναι οτι παντα οταν πας καπου μονος σου παντα στην αρχη το σκεφτεσαι.Εκει αρχιζεις και ψαχνεις στο Internet να βρεις ιστοριες από κάποιους που εχουν κανει το ιδιο ταξιδι με σενα (σιγουρα δεν εισαι και ο Χριστοφορος Κολομβος να πας πρωτος καπου!).Παιρνεις και εναν LP σα σημειο αναφορας, ο οποιος ειναι ο πιο εγκυρος πιστευω οσον αφορα την ορθοτητα των πληροφοριων που δινει (αν και με ειχε κρεμασει στο Μαροκο και εψαχνα σα βλακας το σταθμο των λεωφορειων στη Φες εκει που ηταν μονο κατι ΜακΝτοναλντς αλλα whatevah).Κλεινεις τα αυτια σε ολους τους γυρω που σε απειλουν οτι δεν θα γυρισεις ποτε (συγκεκριμενα η κοπελα μου σκοπευει να με αποχαιρετησει σα να με βλεπει για τελευταια φορα!!).Ε μετα ο θεος βοηθος.Δεν παμε και στη Σομαλια μονοι μας!Και εννοειται οτι δεν κουβαλας δυο χιλιαρικα μαζι σου!Και εννοειται οτι χωριζεις τις καρτες σου ετσι ωστε αμα χασεις τη μια να εχεις τις αλλες!Οσο για τη DSLR ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι αυτοι που θελουν να τους βγαλεις φωτογραφια!Αν και η αληθεια ειναι οτι στο Ριο δεν κυκλοφορεις με οτιδηποτε δεν θελεις να αποχωριστεις σε εμφανη σημεια!!
Λιγο θαρρος και κοινη λογικη θελει πιστευω (πχ δεν περπατω βραδυ στην Ομονοια μονος μου) και ολα γινονται!
 

galois

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Διαφωνώ κάθετα varis81! χάνεις το νόημα του ταξιδιού με πρακτορείο. Ασφυκτικά προγράμματα που απευθείνονται κυρίως σε αυτούς που φοβούνται μην τυχόν καιπάθουν κάτι. Φόβοι (συνήθως) ανύπαρκτοι ή ελάχιστοι που έχουν καλλιεργηθεί εδώ και χρόνια σε κοινωνίες όπως η δική μας όπου ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει την ιδέα του ταξιδευτή. Γι'αυτό και πολλές φορές μας αντιμετωπίζουν σαν τρελούς ή ριψοκίνδυνους. Με μια καλή προετοιμασια (που είναι μέρος του ταξιδιού για μένα) θα "ανακαλύψεις" πολύ περισσότερα από τις κονσέρβες των γραφείων.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Διαφωνώ κάθετα varis81! χάνεις το νόημα του ταξιδιού με πρακτορείο. Ασφυκτικά προγράμματα που απευθείνονται κυρίως σε αυτούς που φοβούνται μην τυχόν καιπάθουν κάτι. Φόβοι (συνήθως) ανύπαρκτοι ή ελάχιστοι που έχουν καλλιεργηθεί εδώ και χρόνια σε κοινωνίες όπως η δική μας όπου ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει την ιδέα του ταξιδευτή. Γι'αυτό και πολλές φορές μας αντιμετωπίζουν σαν τρελούς ή ριψοκίνδυνους. Με μια καλή προετοιμασια (που είναι μέρος του ταξιδιού για μένα) θα "ανακαλύψεις" πολύ περισσότερα από τις κονσέρβες των γραφείων.
εξτρα ποιντς του galois!!!:clap:
 

galois

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Να διορθώσω το λάθος μου! η διαφωνία μου είναι με τον johnpro και όχι με τον varis81. είμαι νέος ακόμα στο site και ακόμα ψάχνομαι.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
θα "ανακαλύψεις" πολύ περισσότερα από τις κονσέρβες των γραφείων

Συνυπογράφω κι εγώ τα λόγια σου galois ,που έχω ταξιδέψει
και με τους δύο τρόπους.:)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
galois κι εγω θα συμφωνησω μαζι σου φυσικα!!:clap:
Στην σημερινη εποχη του ιντερνετ,οτι πληροφορια θελεις την ψαχνεις και την βρισκεις! Ασε που για μενα η μεγαλυτερη γοητεια του ταξιδιου ειναι η προετοιμασια...
Ειμαι ολη μερα πιεσμενη,δουλεια,σπιτι,προγραμμα...Δεν θα κανω και τις διακοπες μου ετσι..Για μενα ταξιδι ειναι ελευθερια!
Ασε που τα πιο ωραια που εχω δει στα ταξιδια μου,ειναι τα τυχαια,αυτα που κανενας οδηγος ή ταξιδιωτικος πρακτορας δεν μπορει να στα προσφερει...
Ακομα θυμαμαι την μαγικη βραδυα στην Τζαμαικα σε ενα χωριο χωρις ονομα,οπου την παραγκα του χωριου με το τζουμποξ, την μετατρεψαμε σε μπαρακι,παραγγελνοντας αυτοσχεδια δικα μας κοκτειλ με βαση το τζαμαικανο ρουμι στην καλοσυνατη κυρια που εστελνε τους γειτονες να φερνουν κι αλλα μπουκαλια, πινοντας και χορευοντας ολη νυχτα,ολοι μαζι στο τελος!!!:clap:
Εχουμε ακομα φοβους και ανασφαλειες που μας καλλιεργουνε δυστυχως εδω στην Ελλαδα...Αλλα ελπιζω οτι οι καινουργιες γενιες δεν θα ειναι ετσι..
Στο εξωτερικο,δεν συμβαινει με τιποτα αυτο! Ακομα θυμαμαι τα κοριτσακια των 20 στο Βαρανασι, τα 19χρονα Αυστραλακια στο Μεξικο και παρα πολλα παραδειγματα.
Κατανοοω ομως πληρως ατομα μεγαλυτερη ηλικιας που ταξιδευουν με πρακτορεια και εκει φαινεται και η διαφορα των καλως επαγγελματιων. Οταν ψαχνω για τους γονεις μου εχω τυχει περιπτωσεις απαραδεχτες που θελουν να βγαλουν υπερβολικο κερδος!! Τεραστιες διαφορες! Και την εχουμε πατησει απο γνωστα ονοματα ,που αλλαζουν το προγραμμα,τους πανε μεσω αλλων πολεων για να μαζεψουν ατομα κ.ο.κ. Καποια αλλα ομως ειναι συνεπεστατα και περνανε πολυ καλα! Επομενως θελει πολυ ψαξιμο κι εκει!!!:roll:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Να διορθώσω το λάθος μου! η διαφωνία μου είναι με τον johnpro και όχι με τον varis81. είμαι νέος ακόμα στο site και ακόμα ψάχνομαι.
Mα λεω και εγω διαφωνεις με εμενα παραθετοντας περισσοτερα επιχειρηματα να με υποστηριξεις lol!Βtw διορθωσε το σημα οτι εισαι κοριτσακι αφου απο το

είμαι νέος ακόμα στο site
εγω καταλαβαινω οτι εισαι αγορακι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.844
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Διαφωνώ κάθετα varis81! χάνεις το νόημα του ταξιδιού με πρακτορείο. Ασφυκτικά προγράμματα που απευθείνονται κυρίως σε αυτούς που φοβούνται μην τυχόν καιπάθουν κάτι. Φόβοι (συνήθως) ανύπαρκτοι ή ελάχιστοι που έχουν καλλιεργηθεί εδώ και χρόνια σε κοινωνίες όπως η δική μας όπου ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει την ιδέα του ταξιδευτή. Γι'αυτό και πολλές φορές μας αντιμετωπίζουν σαν τρελούς ή ριψοκίνδυνους. Με μια καλή προετοιμασια (που είναι μέρος του ταξιδιού για μένα) θα "ανακαλύψεις" πολύ περισσότερα από τις κονσέρβες των γραφείων.
Εντάξει, ας μην τα ισοπεδώνουμε, πάρα πολλά προγράμματα πρακτορείων, κυρίως για Ευρώπη & Μ. Ανατολή είναι έτσι, αλλά όχι όλα. Υπάρχουν και καλά πρακτορεία, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, που προσφέρουν (με το κατάλληλο τίμημα) υπηρεσίες επιπέδου. Προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά ξέρω ότι υπάρχουν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οκ είσαι πρώτος κάνε μια ερευνά αγοράς και μετά την χρηματοοικονομική μελέτη του ταξιδιού σου δες ποσό κοστίζει , ρωτά ένα γραφείο να δεις ποσό θα σου κοστίσει το ίδιο πακέτο με αυτούς , δες και το γκρουπ που πολλές φορές είναι φτηνότερο και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να τους ακολουθήσεις .
Δεν δουλεύω σε ταξιδιωτικό γραφείο και δεν έχω κάποιο συμφέρων από αυτούς , πληροφοριακά το όφελος που έχουνε τα γραφεία (tour operators)από τον ταξιδιώτη είναι μεταξύ 5-10 % και έχει αρκετά η Αθηνά .συνεπώς αξίζει κάποιος ταξιδιώτης που διαθέτει κάποιες χιλιάδες ευρώ για ένα ταξίδι από το να ρισκάρει 100 η 200 ευρώ που ενδεχόμενος να πληρώσει στο εξειδικευμένο γραφείο ?
Το γκρουπ δεν είναι πολλές φορές φτηνότερο είναι ελάχιστες φορές φτηνότερο... μην αποπροσανατολίζετε τον κόσμο... ειδικά στα ευρωπαικά ταξίδια παίζει πολλή εκμετάλλευση από τα ταξιδιωτικά γραφεία (σε συγκεκριμένους προορισμούς)...
 

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Συμφωνώ κι εγώ με τη meli! Ένα μεγάλο μέρος της γοητείας του ταξιδιού, είναι η προετοιμασία του! Και δεν υπάρχει φόβος όταν ξέρεις που πηγαίνεις και τι θ'αντιμετωπίσεις εκεί. Βασικά εγω που ήμουν μια ζωή άσχετη στη γεωγραφία, έχω αρχίσει ν'ανακαλύπτω με πολύ διασκεδαστικό τρόπο τον κόσμο!! Τι πιο ωραίο απο το να γνωρίσεις τ'αρώματα, τις μουσικές, τις συνήθειες των λαών τους οποίους επισκέπτεσαι!! Με τα "προκάτ" πακέτα βγαίνεις απο τον κόπο αλλά χάνεις και τη μαγεία του τόπου και των ανθρώπων του....
Ξεκίνα με ανοιχτό μυαλό, με την περιέργια ενός μικρού παιδιού που ανακαλύπτει τον κόσμο, ακολούθα τη διαίσθησή σου για ν'αποφύγεις τις κακοτοπιές, άσε τις φοβίες σου στο σπίτι και θα χεις κάνει το πρώτο βήμα για ένα αξέχαστο ταξίδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.385
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom