Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Marinetta

Member
Μηνύματα
359
Likes
2.405
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Οκ καταλαβα.Βασικα μπηκα στη διαδικασια να εκδοσω πιστωτικη γιατι θα χρειαστω ωστε να νοικιασω αυτοκινητο σε ταξιδι τα χριστουγεννα.Εκτος απο καποια μελλοντικη αγορα εισιτηριων απο Aegean η καποια αγορα απο συνεργαζομενη επιχειρηση με την Alpha Bank ΑΝ μπει καποια προσφορα τυπου 1€=10 bonus ποντοι,δε σκοπευω να κανω συστηματικη χρηση της πιστωτικης.Ακομη κι ετσι συμφρει η premium;;; 🤔
Πριν από ένα χρόνο δεν είχα καν πιστωτική και σκεφτόμουν να μην βγάλω ποτέ στη ζωή μου. Χωρίς να είμαι υπέρ του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα, μπορώ να πω ότι πρώτη φορά παίρνω κάτι πίσω. Χρησιμοποιώ την aegean bonus visa σαν απλή χρεωστική με το που αγοράσω κάτι και 10€ να κάνει βάζω κατευθείαν τα χρήματα. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχω πληρώσει ποτέ μα ποτέ τόκο και φυσικά ούτε τόκο υπερημερίας.
Τι έχω κερδίσει λοιπόν και τι έχω χάσει;
Έχω χάσει : 40€ το χρόνο συνδρομή.
Έχω κερδίσει : κουπόνι 20€ για πτήση Aegean.
2 κουπόνια fast track ( που δεν τα χρησιμοποιησα ποτέ βέβαια)
2 κουπόνια για δωρεάν βαλίτσα εσωτερικού ( επίσης δεν τα χρησιμοποίησα)
αγορές με ΑΤΟΚΕΣ δόσεις
5000 bonus ποντους
πάνω από 100.000 μίλια , δεν έχω διάθεση να φλεξάρω απλά νομίζω ότι αυτή η χρήση είναι μια πολύ έξυπνη χρήση οποιασδήποτε πιστωτικής κάρτας που σου ανταποδίδει κάτι.
Αν με ρωτάς αυτά τα 40€ αξίζουν και με το παραπάνω. Φυσικά εννοείται δεν θα σου πω εγώ τι να κάνεις, απλά παραθέτω το πως την χρησιμοποιώ εγώ.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
359
Likes
2.405
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αν με ρωτάς αυτά τα 40€ αξίζουν και με το παραπάνω.
Ελπίζω να μην παρακολουθούν από την alpha το νήμα.
Αν το παρακολουθείτε, μείωση συνδρομής επιθυμούμε :heart:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.730
Likes
44.188
Πριν από ένα χρόνο δεν είχα καν πιστωτική και σκεφτόμουν να μην βγάλω ποτέ στη ζωή μου. Χωρίς να είμαι υπέρ του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα, μπορώ να πω ότι πρώτη φορά παίρνω κάτι πίσω. Χρησιμοποιώ την aegean bonus visa σαν απλή χρεωστική με το που αγοράσω κάτι και 10€ να κάνει βάζω κατευθείαν τα χρήματα. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχω πληρώσει ποτέ μα ποτέ τόκο και φυσικά ούτε τόκο υπερημερίας.
Τι έχω κερδίσει λοιπόν και τι έχω χάσει;
Έχω χάσει : 40€ το χρόνο συνδρομή.
Έχω κερδίσει : κουπόνι 20€ για πτήση Aegean.
2 κουπόνια fast track ( που δεν τα χρησιμοποιησα ποτέ βέβαια)
2 κουπόνια για δωρεάν βαλίτσα εσωτερικού ( επίσης δεν τα χρησιμοποίησα)
αγορές με ΑΤΟΚΕΣ δόσεις
5000 bonus ποντους
πάνω από 100.000 μίλια , δεν έχω διάθεση να φλεξάρω απλά νομίζω ότι αυτή η χρήση είναι μια πολύ έξυπνη χρήση οποιασδήποτε πιστωτικής κάρτας που σου ανταποδίδει κάτι.
Αν με ρωτάς αυτά τα 40€ αξίζουν και με το παραπάνω. Φυσικά εννοείται δεν θα σου πω εγώ τι να κάνεις, απλά παραθέτω το πως την χρησιμοποιώ εγώ.
Ολα αυτα ακριβως, συν πηρα ακομη περισσοτερα μιλια συν (κι εγω δεν θελω να φλεξαρω και ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος) οι μεγαλες αγορες σπασμενες σε ατοκες 1. Βοηθουν τους πειθαρχημενους σε ακομη πιο πειθαρχημενη διαχειριση των οικονομικων τους. 2. Μεταθετουν στο αμεσο μελλον την εξοφληση ενω το αρχικο ποσο μενει στην τραπεζα και τοκιζεται ειτε ακομη καλυτερα επενδυεται και φερνει καποια αποδοση. Οι καλοθελητες που θα πουν "μα ο τοκος δεν ειναι μεγαλος", εγω ξερω οτι παιρνω καποια βραδια διαμονης δωρο απο τους τοκους για παντα αντι να το δωσω στην αγορα κασερι, ειτε επανατοκιζεται. Για ΠΟΛΥ πειθαρχημενους καταναλωτες λειτουργει.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
359
Likes
2.405
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ολα αυτα ακριβως, συν πηρα ακομη περισσοτερα μιλια συν (κι εγω δεν θελω να φλεξαρω και ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος) οι μεγαλες αγορες σπασμενες σε ατοκες 1. Βοηθουν τους πειθαρχημενους σε ακομη πιο πειθαρχημενη διαχειριση των οικονομικων τους. 2. Μεταθετουν στο αμεσο μελλον την εξοφληση ενω το αρχικο ποσο μενει στην τραπεζα και τοκιζεται ειτε ακομη καλυτερα επενδυεται και φερνει καποια αποδοση. Οι καλοθελητες που θα πουν "μα ο τοκος δεν ειναι μεγαλος", εγω ξερω οτι παιρνω καποια βραδια διαμονης δωρο απο τους τοκους για παντα αντι να το δωσω στην αγορα κασερι, ειτε επανατοκιζεται. Για ΠΟΛΥ πειθαρχημενους καταναλωτες λειτουργει.
Εγώ προσωπικά αν δεν ένιωθα ότι είχα τον απόλυτο έλεγχο των αγορών μου , δεν θα έβγαζα πιστωτική.
Πολύ έξυπνο αυτό με το κεφάλαιο και τις άτοκες δόσεις πάντως, δεν το είχα σκεφτεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.730
Likes
44.188
Εγώ προσωπικά αν δεν ένιωθα ότι είχα τον απόλυτο έλεγχο των αγορών μου , δεν θα έβγαζα πιστωτική.
Πολύ έξυπνο αυτό με το κεφάλαιο και τις άτοκες δόσεις πάντως, δεν το είχα σκεφτεί.
Ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα των 1000 ευρω.Αν το σπασω σε 36 ατοκες, μετα απο 3 χρονια ο πληθωρισμος που τρεχει με 3% θα εχει ανεβασει την τιμη του αντικειμενου κατα 9%. Αντι να μαζευω λιγο λιγο το 1000ρικο να το πληρωσω ντουκου ακριβοτερα μετα απο 3 χρονια, μεταθετω το προβλημα στην επιχειρηση Ταυτοχρονα επενδυω το 1000ρικο και παιρνω κατι πισω. Τι λες?
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
359
Likes
2.405
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα των 1000 ευρω.Αν το σπασω σε 36 ατοκες, μετα απο 3 χρονια ο πληθωρισμος που τρεχει με 3% θα εχει ανεβασει την τιμη του αντικειμενου κατα 9%. Αντι να μαζευω λιγο λιγο το 1000ρικο να το πληρωσω ντουκου ακριβοτερα μετα απο 3 χρονια, μεταθετω το προβλημα στην επιχειρηση Ταυτοχρονα επενδυω το 1000ρικο και παιρνω κατι πισω. Τι λες?
αυτό το έχω σκεφτεί όντως ότι με τον πληθωρισμό έτσι κι αλλιώς στο τέλος θα πληρώσω λιγότερα με άτοκες.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
130
Likes
1.044
Ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα των 1000 ευρω.Αν το σπασω σε 36 ατοκες, μετα απο 3 χρονια ο πληθωρισμος που τρεχει με 3% θα εχει ανεβασει την τιμη του αντικειμενου κατα 9%. Αντι να μαζευω λιγο λιγο το 1000ρικο να το πληρωσω ντουκου ακριβοτερα μετα απο 3 χρονια, μεταθετω το προβλημα στην επιχειρηση Ταυτοχρονα επενδυω το 1000ρικο και παιρνω κατι πισω. Τι λες?
Αν έχω καταλάβει καλά, το πρόβλημα το μεταθετεις στην τράπεζα, όχι στον χ κωτσοβολο. Ο κωτσοβολος παίρνει την ώρα της αγοράς από την τράπεζα όλο το ποσό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.730
Likes
44.188
Αν έχω καταλάβει καλά, το πρόβλημα το μεταθετεις στην τράπεζα, όχι στον χ κωτσοβολο. Ο κωτσοβολος παίρνει την ώρα της αγοράς από την τράπεζα όλο το ποσό.
Ας το παρει οποιος θελει. Εγω μονο να μην εχω το +9% σε ο,τι μπορω.

Δεν μιλαω για ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα. Το παραδειγμα που ειπα αναφερεται σε επιπλα πχ. Στα ηλεκτρικα το οφελος ειναι αυτο που λεμε στο χωριο μου instant gratification αφου δεν περιμενω 3 χρονια για να αντικαταστησω το ψυγειο που χαλασε.
Σκεψου τωρα να ειχες αγορασει χρυσο με τα λεφτα που δεν εδωσες στον εμπορο και να ειχε αποδοση 37% σε εναν χρονο- αυτο μου λεει το google.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.562
Μηνύματα
901.377
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom