Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Είμαι 101% άθρησκος αλλά δε θέλω να κριτικάρω ή σατιρισω οτιδήποτε θρησκευτικό γιατί για τον διπλανό μου μπορεί να είναι ιερό. Τέλος πάντων όμως, όπως νιώθει κανείς. Αν τώρα ο καλλιτεχνικός διευθυντής που εννοείται επραξε εκ του ασφαλούς, τολμούσε να σατιρίσει το Ισλάμ, πολύ φοβάμαι ότι με την τελετή έναρξης θα είχαμε ταυτόχρονα και τελετή λήξης..
Την κατανοω την αποψη σου αλλα σκεφου οτι σε παραστασεις, βιβλια, τηλεοπτικα σοου επιλεγεις τι βλεπεις οποτε επιλεγεις να δεις τη σατυρα. Κ επιβαλλεται να γινεται κριτικη οταν η θρησκεια μεσω της εφαρμογης της σε κοινωνικα συνολα περιοριζει, σκοτωνει, κανει πλυση εγκεφαλου κτλ.
Ενω σε μια μεγαλη παγκοσμια εκδηλωση που το βλεπει ενα μεγαλο ποσοστο του ανθρωπινου πληθυσμου χωρις να ξερει τι θα δει κ καλως ή κακως η πλειοψηφια ειναι θρησκευομενη, γιατι να πας να μπλεξεις με συμβολα; Για να προκαλεσεις κ μονο. Και υστερα ταχα μου να λες οτι το εκανες για την ενοτητα λες κ δεν υπαρχουν αλλοι τροποι.
Ε ναι προφανως κ εκει που τον επαιρνε εκανε τη σατυρα ή whatever ηταν αυτη η βλακεια χρησιμοποιωντας εναν πινακα οροσημο στην τεχνη. Σιγα μην τολμουσε να κανει κατι αντιστοιχο με τους ιδιους περφορμερ γυρω απο ενα αντιγραφο του βραχου της μεκκας ας πουμε.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Απεχθανομαι τη θρησκεια (ολες) κ απολαμβανω καθε κριτικη κ σατυρα απεναντι τους, σε κειμενα, θεατρο, μουσικη κτλ.
Ομως απο τη στιγμη που απευθυνεσαι ως καλλιτεχνικος διευθυντης σε ενα παγκοσμιο κοινο, δεν υπαρχει θεωρω λογος να διαλεξεις ακριβως εκεινη τη στιγμη για να αγγιξεις οτιδηποτε παραπεμπει σε θρησκεια (ποσο μαλλον μεσω ενος εργου τεχνης παγκοσμιας εμβελειας με καρακιτς τροπο). Κ ακομα κ αν το κανεις, μετα να παρηστανεις δηθεν τον ανηξερο οτι αυτο θα προκαλουσε, αυτο ειναι στην καλυτερη κοροϊδια. Οταν ζεις σε μια χωρα που μια σκιτσογραφικη θρησκευτικη σατυρα καποια χρονια πριν οδηγησε σε σκληρες δολοφονιες σε γραφεια τυπου. Επισης κατι τετοιοι ειναι ταχα μου προχωρημενοι μεχρι εκει που τους περνει εκ του ασφαλους. Δεν θα τολμουσε ποτε να σατυρισει μεσω ισλαμικων αναφορων.
Συμφωνώ 100%. Αλλο η σατυρα και αλλο το καρακιτσιαριο και το παιζω προχωρημενος αλλα αμα με κραξουνε, τα μαζευω εκ του ασφαλους.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πόσο υποκριτικό είναι να θες όντως να σεβαστείς τα δικαιώματα των ανθρώπων μονο με την σεξουαλική προτίμηση , φύλο κτλπ. Για να μην παρεξηγηθώ είναι σεβαστό η καθεμία κ ο καθένας να έχει οποια ζωή θέλει και αλίμονο εαν το ετος 2024 δεν μπορει καποια/ος να επιλεγει τι θα κανει στο κρεβατι και στην ζωη του!
Από εκεί κ πέρα δεν είδα καποια αναφορα για τα δικαιώματα των ανθρώπων των τρίτων χωρών που παρεπιπτοντως δουλεουν 20 ωριτσες για ψωροδιφραγγα για να ραβονται οι Λουι Βιτον και το καθε "in" προιον που αγοραζουμε. Δεν ειδα να θιγονται οι κτηνωδιες που γινονται σε συνανθρωπους μας στους πολέμους (Η Ρωσία καλώς αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες , αλλά το Ισραήλ δεν αποκλείστηκε...). Δεν ειδα αναφορα για τα δικαιωματα των γυναικων ανα τον κοσμο. Και ποσα ακομα δικαιωματα παγκοσμιως που τωρα μου ξεφευγουν.
Αρα 2 μετρα και 2 σταθμα αναλογα τι μας βολευει , τι πουλαει και τα δικαιωματα πανε περιπατο.
Αν εξαιρεσει καποιος τα μνματα της Γαλλικης Επαναστασης που ητανε οντως σωστα και καλο ειναι να προβαλονται , δεν εισεπραξα κατι ουσιαστικο!

Οταν καποια/ος τα θιξει ολα αυτα μαζι σε κατι αντιστοιχο που θα εχει την θεαση ολου του κοσμου, σκουντηξτε με να ξυπνησω!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Συμφωνώ 100%. Αλλο η σατυρα και αλλο το καρακιτσιαριο και το παιζω προχωρημενος αλλα αμα με κραξουνε, τα μαζευω εκ του ασφαλους.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πόσο υποκριτικό είναι να θες όντως να σεβαστείς τα δικαιώματα των ανθρώπων μονο με την σεξουαλική προτίμηση , φύλο κτλπ. Για να μην παρεξηγηθώ είναι σεβαστό η καθεμία κ ο καθένας να έχει οποια ζωή θέλει και αλίμονο εαν το ετος 2024 δεν μπορει καποια/ος να επιλεγει τι θα κανει στο κρεβατι και στην ζωη του!
Από εκεί κ πέρα δεν είδα καποια αναφορα για τα δικαιώματα των ανθρώπων των τρίτων χωρών που παρεπιπτοντως δουλεουν 20 ωριτσες για ψωροδιφραγγα για να ραβονται οι Λουι Βιτον και το καθε "in" προιον που αγοραζουμε. Δεν ειδα να θιγονται οι κτηνωδιες που γινονται σε συνανθρωπους μας στους πολέμους (Η Ρωσία καλώς αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες , αλλά το Ισραήλ δεν αποκλείστηκε...). Δεν ειδα αναφορα για τα δικαιωματα των γυναικων ανα τον κοσμο. Και ποσα ακομα δικαιωματα παγκοσμιως που τωρα μου ξεφευγουν.
Αρα 2 μετρα και 2 σταθμα αναλογα τι μας βολευει , τι πουλαει και τα δικαιωματα πανε περιπατο.
Αν εξαιρεσει καποιος τα μνματα της Γαλλικης Επαναστασης που ητανε οντως σωστα και καλο ειναι να προβαλονται , δεν εισεπραξα κατι ουσιαστικο!

Οταν καποια/ος τα θιξει ολα αυτα μαζι σε κατι αντιστοιχο που θα εχει την θεαση ολου του κοσμου, σκουντηξτε με να ξυπνησω!
Είναι αυτό που λέμε pinkwashing. Και κάνει κ μπαμ όταν συμβαίνει. Η εκμετάλλευση του αγώνα ίσων δικαιωμάτων για εμπορικούς λόγους. Σαν κάτι καλλιτέχνες ο θεός να τους κάνει που προσποιούνται ότι είναι κουιρ χωρίς να είναι στην πραγματικότητα ή άλλοι που χτίζουν ολόκληρο brand πάνω σε αυτό καθαρά για να εκμεταλλευτούν το κίνημα για κερδος. Κ αυτό πιστεύω κάνει ζημιά αντί για καλό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Συμφωνώ 100%. Αλλο η σατυρα και αλλο το καρακιτσιαριο και το παιζω προχωρημενος αλλα αμα με κραξουνε, τα μαζευω εκ του ασφαλους.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πόσο υποκριτικό είναι να θες όντως να σεβαστείς τα δικαιώματα των ανθρώπων μονο με την σεξουαλική προτίμηση , φύλο κτλπ.
Από εκεί κ πέρα δεν είδα καποια αναφορα για τα δικαιώματα των ανθρώπων των τρίτων χωρών που παρεπιπτοντως δουλεουν 20 ωριτσες για ψωροδιφραγγα για να ραβονται οι Λουι Βιτον και το καθε "in" προιον που αγοραζουμε. Δεν ειδα να θιγονται οι κτηνωδιες που γινονται σε συνανθρωπους μας στους πολέμους (Η Ρωσία καλώς αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες , αλλά το Ισραήλ δεν αποκλείστηκε...). Δεν ειδα αναφορα για τα δικαιωματα των γυναικων ανα τον κοσμο.
Υποκρισία λέγεται. Κατάφεραν πάντως να τους κράζουν από όλο τον πλανήτη από ισλαμιστές κ Χριστιανούς,από Ευρώπη ως Ασία,Αφρική.

Η μεν όψιμη συγνώμη δεν έπεισε,το δε θέαμα συζητιέται για όλους τους λάθος λόγους,από την ασέβεια και την καρακακογουστιά ως τη φυγή χορηγών...
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Εμένα η τελετή μου φάνηκε τραγική κ κιτς, παρόλο που σαν open event στο Παρίσι θα μπορούσαν να γίνουν πολλά πράγματα. Τι εννοώ, δεν περιμένω την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, και μάλιστα στο Παρίσι, για να δω την Lady Gaga που την βλέπω και στο Super Bowl. Δηλαδή μια χώρα που συνδέεται με την Αναγεννησιακή τέχνη, αλλά και πιο σύγχρονη με μυθιστορήματα σαν οι Αθλιοι, The Count of Monte Cristo, Madame Bovary, In Search of Lost Time και πολλά άλλα ιστορικά γεγονότα (The Fall of the Bastille, Napoleon Bonaparte's Reign, The French Revolution, κλπ), αυτό που τους ήρθε στο μυαλό ήταν η Lady Gaga μαζί με όλα τα υπόλοιπα?! Και όλα αυτά πέρα απο τα συμφέροντα και μηνύματα που θέλουν να περάσουν κάποιοι.

Αν το 2024 στο Παρίσι τραγούδησε η Lady Gaga, το 2028 στο Los Angeles ποιός θα τρουδήσει?! Για μένα είναι πολύ μεγαλύτερο το πρόβλημα, και αφορά την κρίση ταυτότητας που έχει η Γαλλία. Έχουν μπερδέψει την προοδευτικότητα που είχαν πάντα οι Γάλλοι και το ήταν open-minded λαός με μια μαζική ξενόφερτη υποκολτούρα.

Και να το πω όσο πιο απλά μπορώ: Βλέπεις την τελετή και σκέφτεσαι πόσο χάλια είναι εκεί, βλέπεις την ταινία του Γούντι Άλεν Midnight in Paris, και λες να επισκεφτώ το Παρίσι.

 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.002
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Απόστολος Χρήστου τελικός 100μ υπτιο σήμερα το βράδυ...Μη ξεχνιόμαστε
Ωραίο μεσημέρι για τους λάτρεις του τένις με Σακαρη και Τσιτσιπα κατά σειρά ενώ το βράδυ παίζουν και στο διπλό μεικτό μαζί....
 
Μηνύματα
7
Likes
7
Είδα λίγο την τελετή έναρξης και ήτανε όλα άθλια...δεν γίνεται να γίνεται έτσι μετά από 16 χρόνια που έχω να δω... ολυμπιακοί αγώνες ξανά το 2028 δηλαδή μετά από 20 χρόνια θα δω ξανά...
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Χωρίς να έχω δει ολόκληρη την τελετή, μπορώ να πω πως ως θέαμα δε μου φάνηκε τόσο κακή. Τη βρήκα διασκεδαστική σε κάποια σημεία, αν και υπερβολικά μακρόσυρτη και επαναλαμβανόμενη σε άλλα. Το ότι επιχείρησε να δώσει ένα πιο σύγχρονο πρίσμα στη γαλλική κουλτούρα αντί να μείνει μόνο στις παλιές δόξες ήταν στα θετικά για μένα.

Ωστόσο, αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι πως περισσότερο θύμισε κάποιο μουσικό/καλλιτεχνικό σόου με την φιλοδοξία και το καλλιτεχνικό όραμα των δημιουργών να καταποντίζει καταφανέστατα το ολυμπιακό πνεύμα και την ουσία των αγώνων. Η αθλητική παράδοση, το ολυμπιακό ιδεώδες ήταν περισσότερο το φόντο παρά ο πυρήνας όπως θα έπρεπε.

Καλά, για τον αντιπολεμικό χαρακτήρα με τον οποίο είναι σύμφυτο το πνεύμα του ολυμπισμού ούτε λόγος. Και εκκωφαντική σιωπή για το αιματοκύλισμα στη Γάζα. Αλλά όταν συμμετέχει κανονικότατα στους αγώνες ένα κράτος-εισβολέας σα να μην τρέχει τίποτα, τι άλλο να πούμε..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Χωρίς να θέλω να γίνει το θέμα πολιτικό αλλά επειδή βλέπω να το γράφετε ξανά και ξανά κι επειδή ποσταριστηκε και ένα άρθρο που έγραφε το ίδιο πράγμα, πως είναι δυνατόν να γίνει αναφορά στα εγκλήματα του Ισραήλ όταν η Γαλλία (και οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες) στηρίζει φανατικά το Ισραήλ; Άλλαξε κάτι; Ακόμα κι αν υπήρχε κάποιας μορφής σχολιασμού θα ήταν τεράστια υποκρισία όταν έμπρακτα η διοργανώτρια χώρα στηρίζει το Ισραήλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.520
Μηνύματα
898.844
Μέλη
39.241
Νεότερο μέλος
kyriakos Reppas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom