Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν μπήκε ο Γιάννης και οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές σε στάδιο πρώτοι να παρελάσουν, αλλά ηταν οι πρώτοι που έκαναν βαρκάδα στο Σηκουάνα...
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η τελετή έναρξης - Πρώτη στην παρέλαση στο Σηκουάνα η ελληνική αποστολή - dailypost.gr

Η παράδοση είναι να εμφανίζεται πρώτη η ελληνική αποστολή και αυτό έγινε. Που είδατε το αντίθετο; Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου...

Κατά την διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων γινόταν εκεχειρία και όποια πόλη κράτος δεν το τηρούσε τιμωρουνταν με αποκλεισμό των αθλητών της χωρίς διακρίσεις....

Το ολυμπιακό ιδεώδες σχεδόν έχει εκλείψει στη σύγχρονη εποχή!...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τώρα που το σκέφτομαι εμείς είχαμε βγάλει κάτι Ντάτσουν με καρπούζια το 2004 στην τελετή....Αναθεωρω πολύ καλή τελετή έναρξης σε ένα μαγευτικό , βροχερό Παρίσι και εναν εμβληματικό Πύργο του Άιφελ με τους Ολυμπιακούς κύκλους...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εμένα μου άρεσε πολύ η τελετή. Πρωταγωνιστησε η πόλη και η ομορφιά της πρώτα απ' όλα!!!! Και ήταν ωραίο το πώς συνεδεσαν το διακυβευμα της Γαλλικής Επανάστασης "Liberte egalite, fraternite" με τα ίδια η έστω παρόμοια αιτήματα του σήμερα. Ανατριχίλα το φινάλε με τη Céline Dion και το αερόστατο "Ολυμπιακή Φλόγα". Νομίζω η πιο ωραία τελετή που έχω δει (Ακόμα και η βροχή έδενε ωραία!)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
802
Likes
1.183
δεν μου άρεσε...δεν μου άρεσε..πως να το πω? ταράτσες...μονταρισμένα κονσέρβα βιντεάκια...χορευτικά που δεν με μάγεψαν....ξεκούδουνα πλάνα.έρημα αστικά τοπία... που ήταν οι αθλητές ?
είδαμε μήπως τους τιμώμενους σημαιοφόρους από κάθε χώρα να γεμίζουν περηφάνια την μαγική στιγμή που κορυφώνεται η παρέλασή τους? υπήρχε κορύφωση στην παρέλαση των αθλητών? ένιωσαν την μαγεία της συμμετοχής στην έναρξη των ολυμπιακών αγώνων? βαρέθηκα να βλέπω ένα μεταλλικό άλογο να τρέχει στο νερό...
η αποκεφαλισμένη? άλλο και τούτο...ότι πρέπει εικόνα για να βλέπουμε με τα παιδιά μας...έπρεπε να υπάρχει συμφωνώ..θα μπορούσε να αποδοθεί διαφορετικά....
μου άρεσε όμως το τελευταίο κομμάτι..στον πύργο του Άιφελ.τα φώτα..τα λαμπιόνια..η βροχή.....μου άρεσε πολύ το σημείο αυτό...και η λαμπαδιοδρομία οκ..και το άναμα του αερόστατου..πρωτότυπο και με ιστορική σημασία.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
933
Likes
2.100
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πολύ καλή γιορτούλα αλλά όχι για τελετή έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων. Θα την θυμάμαι για άλλους λόγους άσχετους με τον σκοπό της.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Αν εξαιρέσουμε τα τελευταία πέντε λεπτά με τον αιωνόβιο ολυμπιονίκη στο καροτσάκι που έδωσε τη φλόγα στο ζευγάρι που άναψε το αερόστατο κ το τραγούδι της Σελίν, το υπόλοιπο ήταν ο,τι χειρότερο κ ο,τι πιο άσχετο.
Πήραν μια φανταστική ιδέα, αυτή της τελετής σε εξωτερικό χώρο μέσα στην πόλη και την κατέστρεψαν. Ακόμα κ το πρώτο όμορφο πλάνο με τον καπνό στα χρώματα της σημαίας κατέστρεψαν κόβοντας το πρόωρα.
Θα μπορούσε όλο αυτό να είναι ένα εξαιρετικό pride, eurovision, ένα άλλο street event, συναυλία, φεστιβάλ, οτιδήποτε.
Τόσο potential στα σκουπίδια.
Μέχρι κ τα 'live' acts ο θεός να τα κάνει δεν ακούγονταν. Μια lady gaga για ωτοασπιδες με κάτι ροζ πονπον, αυτή που λέει το djadja με playback ενώ βαριοταν να είναι όρθια, ένας ραππερ επίσης για ωτοασπιδες, στο τέλος ενώ περιμέναμε δύο ώρες το καραβάκι με τη φλόγα, ένας τύπος 'χορευε' πόση ωρα με ταλέντο κάτω από τον πάτο κ ήταν κ κεντρικό πλάνο αυτό τώρα για λεπτά ολόκληρα, το άλογο της Beyonce επίσης δύο ώρες έκοβε βόλτες, ο assassin's creed υποτίθεται πήγε να κάνει παρκούρ κ πήδηξε δύο κεραμίδια ενώ η στολή του ήταν από τα αποκριάτικα του Μουστάκα. Τι να πρωτοκραξω δεν ξέρω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Αν ισχύουν αυτά που είδα από φωτό, ευτυχώς που δεν έκατσα να το δω live.

Καρακιτσαριό παντελώς άσχετο με το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων κ την ιστορία τους,κακόγουστο,αντιαισθητικό.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
143
Likes
524
Δεν μου άρεσε που οι αθλητές απο πρωταγωνιστές γίναν ντεκόρ για ένα θέαμα αμφιβόλου ποιότητας. Η σύλληψη να γίνει η γιορτή στον Σηκουάνα ήταν καλή αλλά τελικά η υλοποίηση της δεν με ικανοποίησε. Υπήρχαν μακρόσυρτοι χρόνοι, όπως το «σιδερένιο άλογο» ή «η επίδειξη μόδας» η οποία ήταν και κακόγουστη. Καλή στιγμή ήταν η Ντιόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom