Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
ρε παιδια ειναι κατι που θελω να το βαλω καιρο και ολο το ξεχναω ισως γιατι δεν το εχω δοκιμασει η ιδια, αλλα φιλος που βρισκομασταν στο Λονδινο μαζι. Προκειται για ενα μαγαζι στο οποιο γινεται κυριολεκτικα σκοτωμος και πουλαει γιαουρτια!!
Φοβερο design, μεγαλη ποικιλια σε γευσεις. Το Snog εχει κανει το γιαουρτι ταση ...
Ξαναλεω , δεν το εχω δοκιμασει, αλλα μου φαινεται εξυπνη ως επιχειρηση και βλεπω οτι προσελκυει πολυ κοσμο και ιδιαιτερα νεους .
Snog Pure Frozen Yogurt / You’ll never forget your first Snog
Μόνο στο Soho το έχω δεί, γεμάτο με Ασιάτες έφηβους και μόνο.
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Λοιπόν, επειδή ρώτησε και το menelaki, ακολουθεί το πρόγραμμά μου και θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
9.00-10.00 St Paul’s Cathedral
10.30-12.00 Στάση στο London Bridge: Tower Bridge / London Tower
12.30-14.00 Tate Modern.
14.30-16.00 Επίσκεψη στο Βρετανικό Μουσείο.
16.30-… : Covent Garden

ΣΑΒΒΑΤΟ

9.30 Trafalgar Square (ίσως & National Gallery).
Westminster Bridge / Big Ben / House of Parliament / Westminster Abbey

12.00-13.30 London Eye



13.30-15.00 Buckingham Palace / Green Park / St James Park & Hyde Park

15.30 Oxford Street

ΚΥΡΙΑΚΗ

Αγώνας Fulham-Blackpool στις 13.30.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παρασκευη ξεκινα καλυτερα με Βρετανικο που αν θυμαμαι καλα ειναι σχετικα κοντα στο ξενοδοχειο σου (εκτος κι αν κανω λαθος). Μετα το St Paul's θα πας Tate Modern. Απεναντι ειναι. Μετα στα Tower. Covent ή θα πας στο τελος ή μετα το Βρετανικο το πρωι. Εχω την εντυπωση πως ισως προλαβαινεις να πας και στα Μουσεια Επιστημων, Φυσικης Ιστοριας και Victoria and Albert (με προτιμηση στο επιστημων).

Σαββατο αν δεν πας στην Πινακοθηκη δεν εχει νοημα να πας Trafalgar, μπορεις να τη δεις το βραδι ή μεσα απο το λεωφορειο (αν περασεις απο κει). Big Ben, τα Westminster κλπ και London Eye ειναι ολα μαζι. Οποτε μην χωριζεις τις ωρες οπως σου κατσει. Παντως δε νομιζω να καθεσαι μια ωρα κατω απο το ρολοι.
Απο το London Eye θα πηδηξεις για να φτασεις στα παρκα;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Απο το London Eye θα πηδηξεις για να φτασεις στα παρκα;
:haha:
H αληθεια ειναι πως πρεπει να τα συνδυασεις αναλογα με το αν ειναι κοντα. Αλλιως θα κανεις ταξιδι απ'το ενα μερος στο αλλο! Θυμησου το αυτο που σου λεμε.

Παρασκευη: Συμφωνω να πας πρωτα στο Βρετανικο και μετα σε ολα τα υπολοιπα οπως τα λεει ο tripakias. Καθεδρικος Αγ. Παυλου εννοειται μαζι με Tate, μια γεφυρα τα ενωνει.

Σαββατο: Ξεκινα παλι στις 9.00 ;) με Westminster Bridge / Big Ben / House of Parliament / Westminster Abbey μετα London Eye. Επειτα πηγαινε Trafalgar (εμενα μου αρεσε πολυ η πλατεια! γιατι να μη παει μια βολτα;). Απο'κει ξεκινα ενας τεραστιος δρομος για το παλατι, την ωρα που θα πας δεν εχει καν αλλαγη φρουρας. Δεν αξιζει καθολου να ριξεις τοσο περπατημα! Βλεπεις απλα το κτηριο τιποτε αλλο. Και διπλα απ'το παλατι ειναι το St. James Park.
Θα σου'λεγα να μη πας στο παλατι, να πας σ'ενα παρκο και μετα στην Oxford. Να'χεις κουραγιο να κανεις τη βολτα σου στο Soho το βραδακι. Αν και μετα τα ψωνια δυσκολο το βλεπω. Ισως η νυχτερινη βολτα να μπει τη πρωτη μερα.

Κυριακη: Θα'σαι ολη μερα στον αγωνα;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Να κλεισεις εισιτηρια μεσω ιντερνετ, ειναι πολυ απλο και ευκολο. Μετα πας απλα σ'ενα μηχανημα και σου εκτυπωνει τα εισιτηρια σου. Στη τιμη περιλαμβανεται και το 4D experience. 10 λεπτα υποθεση ειναι δε θα σου φαει χρονο αλλα αξιζει, ειναι ωραιο... ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.895
Likes
9.975
Βρε μόνο τις ώρες που θα πας για πιπί δεν μας έγραψες...:bleh:
Μα τόσος προγραμματισμός? Προσωπικά με αγχώνει να είναι προγραμματισμένο με τόση ακρίβεια ένα ταξίδι...
Κι αν κάπου σ' αρέσει περισσότερο και θες να αφιερώσεις χρόνο?
Αν κάποιος αστάθμητος παράγοντας σε βγάλει έξω από το χρονοδιάγραμμά σου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα χασει τα ψωνια στην Oxford. Ενταξει ο ανθρωπος βαζει αρκετο περιθωριο σε ολα τα μερη. Οποτε λιγο θα καθισει παραπανω στο ενα, λιγο λιγοτερο στο αλλο.

@manelaki βρε να παει, ειπα γω να μην παει; Απλως αν ειναι να μην παει Πινακοθηκη, ας παει ο,τι ωρα να 'ναι για να προλαβει τα αλλα. Εκει ειναι η πλατεια δεν φευγει ουτε κλεινει.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Μιάμιση ώρα στο Βρεταννικό?!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Ορίστε και μια φώτο από Trafalgar με το countdown των Ολυμπιακών/ Παρα-ολυμπιακών για να σας ανοίξω την όρεξη (sorry για την ποιότητα αλλά είναι τραβηγμένη με iPhone).
 

Attachments

depy!!!

Member
Μηνύματα
773
Likes
2.101
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παιδιά γεια σας κι από εμένα και συγνώμη που παρεμβαίνω στην κουβέντα για το σχεδιασμό του προγράμματος του sebastiengr -σου εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα- αλλά βλέποντας απαντήσεις από πολλούς "ειδήμονες" του Λονδίνου θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το Πάσχα θα είμαι κι εγώ εκεί και συγκεκριμένα Μ. Παρασκευή στο Λονδίνο, Μ Σάββατο στο Εδιμβούργο. Φέτος γιορτάζουμε μαζί με τους καθολικούς. Με τους Αγγλικανούς τι γίνεται; Δεν έχω ιδέα γι αυτό το -πως να το πω- παρακλάδι της θρησκείας. Ο εορτασμός του Πάσχα γίνεται τις ίδιες μέρες με τους καθολικούς; Ακολουθούν ανάλογο τυπικό με περιφορά επιταφίου και ανάσταση στις 12.00; Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιορταζεται αλλα μην περιμενεις να σουβλιζουν αρνια στην Τραφαλγκαρ, ουτε να τσουγκραν κοκκινα αυγα. Παντως μπορεις να κανεις και Ορθοδοξο Πασχα παρεα με την ελληνοκυπριακη κοινοτητα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
773
Likes
2.101
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γιορταζεται αλλα μην περιμενεις να σουβλιζουν αρνια στην Τραφαλγκαρ, ουτε να τσουγκραν κοκκινα αυγα. Παντως μπορεις να κανεις και Ορθοδοξο Πασχα παρεα με την ελληνοκυπριακη κοινοτητα.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να πάω σε ορθόδοξη εκκλησία. Αφού θα είμαι εκτός της χώρας μου είναι ευκαιρία να γιορτάσω το Πάσχα όπως το γιορτάζουν οι Άγγλοι. Αν μη τι άλλο, να δω τον τρόπο εορτασμού του.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
899.663
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom