Μουντιάλ 2010

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τον Ιάπωνα που τον γκρέμισαν δύο φορές στην παράταση στα τελευταία λεπτά, τη μια φορά μέσα στη μεγάλη περιοχή και την άλλη λίγο έξω και ο διαιτητής το έδωσε επιθετικό (!) το είδε κανείς? Άλλη σφαγή κι εκεί...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για μένα η Πορτογαλία στο πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερες και πιο επικίνδυνες φάσεις, αν και υστερούσε στην κατοχή.
Η Ισπανία ήταν σαφώς καλύτερη στο δευτερο ημίχρονο και νίκησε δίκαια.
Η φάση είναι οριακή, αλλα έβαλα την ανάλυση για τη muya, που είχε αντιρρήσεις.
Η λογική λέει ότι θα περάσει την Παραγουαη και στα ημιτελικά θα βρεί τον νικητή του Αργεντινή-Γερμανία.
Εδώ θα δούμε τι ψάρια πιάνουν και αν είναι ικανοί για το τρόπαιο, όπως λένε.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εδώ θα δούμε τι ψάρια πιάνουν και αν είναι ικανοί για το τρόπαιο, όπως λένε.
Μπα, δε λενε πια τετοια, μετα απο τη πρωτη φαση που περασαν δυσκολα!
Ειναι πιο συγκρατημενοι, βγηκε και ο προηγουμενος προπονητης μετα την πρωτη ηττα και ελεγε οτι χασανε επειδη ηταν πολυ σιγουροι οτι θα περναγανε και σωπασαν τωρα τα μεγαλα λογια. Εγω μεχρι τους ημιτελικους τους βλεπω, μετα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.937
Likes
3.928
Δηλαδή για σένα ποια είναι συνολικά η ακλυτερη ομάδα στην ιστορία του ποδοσφαίρου και με ποια κριτήρια;
Εκπληκτική σοφιστία... τι πάει να πει ποιά είναι η καλύτερη διαχρονικά ομάδα?

Την δεκαετία του 30 ήταν η Ιταλία,του πενήντα ήταν η Ουγγαρία που δεν πήρε ποτέ κανένα κύπελλο, του 60 ήταν πολλές, του 70 ήταν η Ολλανδία που επίσης δεν πήρε κανένα κύπελλο, του 80 η Γερμανία... το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα... Ολυμπιακός είμαι, αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι το 85 - 95 τότε που μαζεύαμε φάπες από τον κάθε πικραμένο ο Ολυμπιακός ήταν η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας γιατί θα με πάρουν με τα λεμόνια... από που κι ως που καλύτερη ομάδα είναι αυτή που πάντα παίρνει τρόπαια... θα μας τρελλάνετε τελείως...

Και για να τελειώνει το θέμα με την Βραζιλία εδώ... η Βραζιλία πραγματικά μεγάλη ομάδα είχε μόνο 2 φορές... Το 1958 και το 1970... όσο και να ουρλιάζετε και να χτυπιόσαστε αυτή είναι η μοναδική αλήθεια... επίσης τα στραπάτσα που έχει πάθει η "καλύτερη" ας γελάσω, ομάδα του κόσμου είναι μνημειώδη, μην τα ξαναλέμε για τις κηδείες, τις αυτοκτονίες και τις τριάρες... κατεβείτε λοιπόν από το καλάμι και κυττάξτε πως θα ξεμπερδέψετε με την Ολλανδία γιατί δεν σας βλέπω καλά... α και να χαρείτε αν, λέμε αν, η ομαδάρα σας αποκλειστεί μην αρχίσετε πάλι τα ίδια με τα κλάματα και τις αυτοκτονίες... νισάφι πια...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πριν την έναρξη του μουντιάλ είχα πει ότι αυτό θα είναι το μουντιάλ των προπονητών. Με βάση αυτό λοιπόν, πιστεύω ότι ο Λεβ τους έχει όλους, και θα φτάσει μέχρι τον τελικό, για μένα είναι το πρώτο φαβορί πια για την κατάκτηση του τροπαίου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.155
Ερώτηση: γίνεται να δούμε τελικό Βραζιλία-Αργεντινή φέτος? Αυτό θα ειναι το ματς του αιώνα....μη μας πρήζετε συνέχεια με τους Ευρωπαίους και τα σαπάκια της Ιταλίας-Αγγλίας....μόνο οι Γερμανοί είναι άξιοι μεγάλου σεβασμού, γιατί όσο άμπαλοι κι αν είναι, είναι μεγάλοι μαχητές. Αλλά δε θέλω πάλι τελικό Βραζιλία - Γερμανία ή Αργεντινή - Γερμανία....

Θέλουμε Βραζιλία-Αργεντινή στο τελικό και το ερώτημα είναι αν αυτό είναι εφικτό σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Συμφωνώ με Τράβελλερ στα περί κριτηρίων καλύτερης ομάδας...η καλύτερη ομάδα δεν βγαίνει σύμφωνα με τους αριθμούς και κάθε εποχή είχε τη δική της....αλλά η Μπραζίλ συγκαταλέγεται φυσικά στις 2-3 μεγαλύτερες δυνάμεις αφού πάντοτε είναι πάρα πολύ δυνατή και ανταγωνιστική (διαχρονικά). Και σε αυτό το ΠΚ είναι το μεγάλο φαβορί, σύμφωνα με τη μπάλα που έχει παίξει κι όχι με τη φανέλα και τις φαντασιώσεις μας...
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Γίνεται να πάει έτσι ο τελικός.
Τσέκαρε το πώς έχουν οι αγώνες εδώ
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάλι ονειρεύομαι Ολλανδία vs Γερμανία ή Αργεντινή αν και προτιμώ τους πρώτους γιατί τους χρωστάω κάτι περισσότερο από τους άλλους.

Η Oranje είναι κάτι σαν τον ΠΑΟΚ,δεν ελπίζεις σε τίποτα αλλά παραμένεις μια ζωή.Εντάξει,μπορεί να μην είμαι ΠΑΟΚ αλλά στο Παγκόσμιο μου έχει κληρώσει εδώ και χρόνια αυτή η μοίρα.


Σε αντίθεση με κάτι άλλους που θυμούνται τον di Stefano με σορτσάκια,εγώ όταν έπαιζα στις αλάνες έτυχε να βλέπω στην TV αυτό και επιρρεάστηκα όπως καταλαβαίνετε ως παιδί.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.641
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom