Μουντιάλ 2010

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εντάξει ο GTS "έγραψε".

Αλλά από την άλλη το troktiko δεν είναι -όχι απλά σοβαρή- ούτε καν πηγή ενημέρωσης.Υπάρχει μια φημολογία στο διαδίκτυο για το θέμα,που ξεκίνησε από μια συνέντευξη ενός αυτοεξόριστου πρώην προπονητή της DPRK αλλά τίποτα περισσότερο.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
96
Στην Αργεντινη παντως το αθλημα των μπουρζουα ειναι κυριως το πολο και δευτερευοντως το γκολφ!
Σωστή παρατήρηση Έρση, εγώ απλός διευκρινίζω πως η Έρση αναφέρεται στο πόλο με τα άλογα και όχι στην γνωστή στους περισσότερους υδατοσφαίριση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ηχηρό «χαστούκι» στους -πολλαπλασιαζόμενους- επικριτές της Jabulani δίνει η Sabrina «Boing Boing». Το μοντέλο από τη Βραζιλία -που το nickname της αποκαλύπτει ποιο είναι το… δυνατό της σημείο- δοκίμασε με το δικό της τρόπο την περίφημη μπάλα του Μουντιάλ και απεφάνθη ότι όλα όσα ακούγονται εναντίον της είναι προϊόντα προκαταλήψεων.


«Δεν καταλαβαίνω πολλά από μπάλες ποδοσφαίρου, μόνο από… σιλικονάτες! Πάντως, αυτή είναι πολύ ελαφριά και είναι… ομορφούλα. Δεν έχω τίποτα εναντίον της», ανέφερε χαρακτηριστικά η Sabrina, πριν μιλήσει για τη… δοκιμή:

«Όταν παίζαμε με την Πορτογαλία έβαψα τα στήθη μου -που είναι τα μεγαλύτερα στη Βραζιλία- και παρακολούθησα έτσι το παιχνίδι. Το έκανα αυτό για να δω την αντίδραση των οπαδών και να διαπιστώσω αν όντως η Jabulani επηρεάζει το αποτέλεσμα».

Αφού τόνισε, λοιπόν, ότι «οι φίλαθλοι σταμάτησαν να παρακολουθούν το ματς για να δουν τις δικές μου Jabulani», εξήγησε τον λόγο που… συμπάσχει με την μπάλα του Μουντιάλ:

«Οι κριτικές ενάντια στη συγκεκριμένη μπάλα είναι αποτέλεσμα προκατάληψης επειδή είναι καινούργια -ακριβώς έτσι όπως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν προκατάληψη με τα μεγάλα στήθη».


Γιώργο έχεις πρωτογενές ρεπορτάζ από εκεί που είσαι;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.081
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
έτσι όπως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν προκατάληψη με τα μεγάλα στήθη».

Μεγάλη διαμάχη για τα στήθη στη Βραζιλία... Οι "παραδοσιακοί" Βραζιλιάνοι προτιμούν το κλασικό μοντέλο Βραζιλιάνας: χοντρά μπούτια, τεράστιος κώλος (αν δεις τα τσοντοπεριοδικά στα περίπτερα είναι σαν διαφήμιση υπέρ της κυτταρίτιδας) και πολύ μικρά στήθη, κοροϊδεύοντας το "ευρωπαϊκό" γούστο των μικρών-σφιχτών οπισθίων και των μεγάλων Jabulani. Έλα όμως που η παγκοσμιοποίηση έφερε κι εδώ τις ξένες σειρές, τσόντες, διαφημίσεις, σαπουνόπερες (ναι, κάνουν και εισαγωγή εκτός από εξαγωγή), λαγουδάκια και μαζί και μια γενιά που έχει πλέον "ευρωπαϊκό" στιλ.

Τώρα, το ότι τα στήθη της είναι τα μεγαλύτερα στη Βραζιλία, το αφήνω στην κρίση της λογικής του καθενός... Όσο για το ότι ο κόσμος σταμάτησε να βλέπει το Μουντιάλ για τα στήθη της κυρίας,ε μη λέμε και τζουμακιές. Εχθές Πέμπτη πληρώθηκα σε ρεάις και πάω να κάνω μια έρευνα να δω πού θα τα αλλάξω σε ευρώ, την Παρασκευή, τελευταία ημέρα διαμονής στο Ρίο. Σε όσες τράπεζες, ανταλλακτήρια, ξενοδοχεία κι αν πήγα, η απάντηση ήταν "αλλάξτε τα σήμερα, αύριο θα είμαστε κλειστά". Είναι ανεπισήμως αποδεκτό πως Παρασκευή δε θα δουλέψει ούτε μια Τράπεζα, ούτε ένα ανταλλακτήριο, ούτε ένα περίπτερο, αφού παίζει η σελεσάο. Μέχρι και το ότι δεν θα περάσει το λεωφορείο για το αεροδρόμιο με ειδοποίησαν, ενώ ταξί δε βρήκα, η τηλεφωνήτρια του ραδιοταξί γελούσε όταν της είπα για ποια μέρα και ποια ώρα θέλω το ταξί, λες κι επιλέγω εγώ το πότε πετάνε οι αεροπορικές. Τελικά θα με πάει μια φίλη στο αεροδρόμιο, αλλά είναι σίγουρη πως δε θα υπάρχει κανείς στο γκισέ να μου κάνει τσεκ ιν. Φυσικά θα πάω...τώρα διότι κι αυτή θέλει να δει το ματς...

Σόρυ Boing Boing, αλλά οι κανονικές Jabulani ακόμη υπερέχουν των δικών σου. Στα τραγικά του Μουντιάλ να σημειώσουμε πως ομιλητής που ήρθε από το Κείπ Τάουν πέταξε μέσω... Λονδίνου-Λισσαβώνας για το Ρίο διότι δεν υπάρχει ίσνος εισιτηρίου προς/από Ν.Αφρική, την εξαγωγή βουβουζέλας (τη χρησιμοποιούσαν για να σημάνουν την υπέρβση του χρόνου εκ μέρους των ομιλητών), την ανακωχή στον πόλεμο των δύο μαφιών για τον έλεγχο της φαβέλας Γοσίνιο όσο διαρκεί το Μουντιάλ και το πρωτοφανές φαινόμενο της εκτόξευσης πλαστικών καρεκλών από τα μπαλκόνια κάθε φορά που βάζει γκολ η σελεσάο... Μετά κατεβαίνουν στο δρόμο, μαζεύουν την καρέκλα τους, χαιρετιούνται και αλληλοσυγχαίρονται και περιμένουν το νέο γκολ για να την πετάξουν...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
.. το "ευρωπαϊκό" γούστο των μικρών-σφιχτών οπισθίων και των μεγάλων Jabulani....
Το πρώτο το δέχομαι,αλλά τα τεράστια Jabulani είναι καθαρά Βορειοαμερικανική μόδα την οποία ποτέ δεν ενστερνίστηκαν οι "κλασάτοι" κάτοικοι της ηπείρου μας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Goooooooooooaaaaaaaaaaaaaal
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τρια τραγικά λάθη (τα δύο γκολ και η ηλίθια κόκκινη) της Βραζιλίας ήταν αρκετα για να την πετάξουν έξω.
Οι Βραζιλιάνοι πλήρωσαν την υπεροψία τους, που νόμισαν ότι μετά το 1-0 το παιχνίδι έληξε.
Πάντως μπάλα πάλι δεν είδαμε παρά μόνο ένα πεντάλεπτο στο τέλος.

Αντε να δούμε πόσες αυτοκτονίες θα μετρήσει ο φίλος μου Τraveller.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είναι ντροπή για μια χώρα που παραδοσιακά είναι συνδεδεμένη με το επιθετικό ποδόσφαιρο να παρουσιάζει αυτήν την εικόνα. Μια εικόνα ομάδας που περιμένει τον αντίπαλο, που δεν ενδιαφέρεται να δημιουργήσει ποδόσφαιρο, και με τους παίχτες σε ΑΥΤΑ τα χάλια από πλευράς ψυχολογίας. Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρονται έτσι σε ΚΑΘΕ απόφαση του διαιτητή, από τα πρώτα λεπτά.

Ο κύριος Dunga είχε τους ποδοσφαιριστές με τα καλύτερα φυσικά προσόντα του μουντιάλ και τους ευνούχισε για να παίξει το αμυντικό του ποδόσφαιρο, και δεν είναι τυχαίο ότι είχαν τέτοια νεύρα. Όταν βλέπεις τον προπονητή να κάνει τα ίδια καραγκιοζιλίκια στον πάγκο από την αρχή του ματς, καταλαβαίνεις τι ψυχολογία τους έχει περάσει. Περαστικά του και να μας αδειάσει τη γωνιά. Στο μουντιάλ της Βραζιλίας το 2014 θέλουμε να δούμε ομάδα που να παίζει ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ποδόσφαιρο και να χαίρεται το ματς, όχι αυτό το έκτρωμα.

Για την Ολλανδία τα είχα πει από την αρχή, είναι μια καλή ομάδα, χωρίς κάτι το εξαιρετικό, πλην του Σνάιντερ που είναι αληθινά μια ομάδα μόνος του. Δίκαια προκρίθηκε αλλά νομίζω ότι υστερεί απέναντι στη Γερμανία που πιστεύω ότι θα πάει τελικό (αν πάει η Αργεντινή δίνω 50-50).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φέρτε μας τους Γερμανούς (αν περάσουμε :haha:)
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Aπλά ο Ντούνγκα παρουσίασε μια "Ευρωπαικη" Βραζιλία που έπαιζε μόνο για το αποτέλεσμα. Οι προθέσεις του φάνηκαν καθαρά και στο παιχνίδι με την Πορτογαλία που έπαιξε αποκλειστικά για το 0-0.
Τώρα οι συμπατριώτες του θα τον περιμένουν με ανοικτές αγκάλες που λέει ο λόγος:haha::haha::haha:.
Δηλαδή ο φετινός μέτριος Ροναλντινιο δεν έιχε θέση σε αυτή την ομάδα, έστω ως αλλαγή για να γυρίσει το παιχνίδι με μια ενέργεια.
Defk εμένα δεν με έχει πείσει καμία ομάδα ότι είν αι φαβορί. Όλες κινούνται δυστυχώς σε μέτρια επίπεδα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φαβορί δεν είναι καμία με την έννοια που το λέμε συνήθως. Αλλά εμένα η αρχική μου θέση είναι ότι αυτό θα είναι το μουντιάλ των προπονητών. Και όπως έχω ξαναγράψει, ο Λεβ τους έχει ΟΛΟΥΣ.

Ο Ντούνγκα έτσι που κατέβαζε την ομάδα του ήταν λογικό κάποια στιγμή να το πληρώσει. Αλλά η εικόνα των παιχτών να κοπανιούνται σαν χαζά σε κάθε σφύριγμα ήταν τραγική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom