Μουντιάλ 2010

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Γιώργο είπες σε προηγούμενο ποστ σου ότι με μερικές αλλαγές θα γινόταν ποιο ενδιαφέρον το άθλημα, θες να μας πεις τι έχεις σκεφτεί;

ΥΓ: Ελπίζω να μην είμαι offtopic :D.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ισπανία - Πορτογαλία σήμερα, και όλοι περιμένουν ματσάρα. Εγώ περιμένω μια τρελή σούπα. Μάλιστα θάλεγα ότι όλα τα υπόλοιπα ματς από δω και πέρα δε μετράνε, μέχρι το σάββατο και τον πόλεμο Γερμανίας - Αργεντινής.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν νομίζω να περιμένουν ΟΛΟΙ ματσάρα.Μάλλον φόλα περιμένουν οι περισσότεροι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξέρωγω, γιατί οι κλαψιάρηδες έχουν μια "φήμη" της "βραζιλίας της ευρώπης", ενώ και η Ισπανία ήταν 1ο φαβορί πριν τη σέντρα του μουντιάλ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.002
Likes
20.156
Προφανώς είναι από τις "φήμες" που οι ίδιοι έχουν σπείρει για τον εαυτό τους? :haha:

Βραζιλία είναι μία και δεν υπάρχει ούτε της Ευρώπης, ούτε της Αφρικής και είναι και πάλι το πρώτο φαβορί γιατί απλά έχει ομαδάρα....και άσε τώρα τους Άγγλους να κλαίγονται μια ζωή, οι Γερμαναράδες τους ρίχνουν ξύλο όπου τους βρουν κι ας έχουν ό,τι ομάδα-μπάζο θες. Ο τίτλος του φαβορί τους έχει μαράνει τους άμπαλους...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.937
Likes
3.929
O Iούλιος στο Ρίο είναι παράξενη εποχή... δεν είναι βέβαια χειμώνας αλλά δεν είναι και καλοκαίρι καλοκαίρι... οι βροχές είναι συχνές και η υγρασία μεγάλη... αυτό όμως δεν εμποδίζει τους "αγαπημένους μου" Βραζιλιάνους να γεμίζουν ασφυκτικά το μεγαλόπρεπο Μαρακανά όταν έχει αγώνες και ενίοτε δε να αυτοκτονούν, όπως τότε...

Ιούλιος λοιπόν ήταν τότε, του 1950... το παγκόσμιο κύπελο γίνονταν στη χώρα της Σάμπα και η Βραζιλία φάνταζε το απόλυτο φαβορί... η μεγαλύτερη ομάδα όλων των εποχών, μαζί ίσως με την Ουγγαρία του 1954, ένα χρόνο πριν είχε ξεκληριστεί στη Σουπέργκα και οι αντικαταστάτες της μεγάλης Γκρανάτα δεν μπορούσαν να συγκριθούν με τον αξέχαστο Βελεντίνο Μαντσόλα και τους φίλους του... με διαλυμένη την Ιταλία λοιπόν, την Αργεντινή απούσα λόγω απεργίας των παικτών και την Γερμανία διεγραμμένη από τα κατάστιχα της FIFA, οι Βραζιλιάνοι έκαναν παρέλαση σε κάθε αγώνα... έφτασαν περίπατο στον άτυπο λόγω συστήματος τελικό και ακόμη και με ισοπαλία σήκωναν το κύπελλο... αντίπαλος ήταν η Ουρουγουάη του Σκιαφίνο...

Δεκαέξη Ιουλίου 1950 έγινε λοιπόν ο μεγάλος τελικός και μαζί η μεγαλύτερη κηδεία στην ιστορία του ποδοσφαίρου... η Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο εκπληκτικός Σκιαφίνο λίγο αργότερα ισοφάρισε... το ρολόι έγραφε 79' όταν ο Γκίτζια πλάσαρε τον Μπαρμπόζα και έκανε το 1-2... από τότε μέχρι και μήνες μετά οι Βραζιλιάνοι αυτοκτονούσαν ομαδικώς... η ιστορία έγραψε ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 1-2... η μεγάλη Βραζιλία που πολλοί ανεξήγητα θαυμάζουν καταξεφτιλίστηκε... αν υπήρχε τρόπος να ξαναδώ κάποιο ματς στην ιστορία του ποδοσφαίρου το συγκεκριμένο θα ήταν μακράν το ζητούμενο...

Κάθε δεκαέξη Ιουλίου η διάθεση μου χτυπάει limit up...κάνω πλάκα στους Βραζιλιάνους φίλους μου που σχεδόν πάντα μου κλείνουν το τηλέφωνο και πίνω μια μπύρα στην μνήμη του Σκιαφίνο για την αιώνια χαρά που έδωσε σε εμάς τους ορκισμένους αντιβραζιλιάνους... Ουρουγουάη σε ευχαριστούμε και πάντα σε αγαπάμε...
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
lol τι χαιρεκακια ειναι αυτη?:D

Το ενδιαφερον μου επικεντρωνεται στο αποψινο παιχνιδι και αν ηταν στο χερι μου θα απεκλεια κ τις δυο ομαδες λογω του οτι μου ειναι αντιπαθεστατες. Ομως ψαχνοντας μεσα μου διαπιστωσα οτι αυτη τη στιγμη αντιπαθω την ισπανια λιγο παραπανω, ισως λογω της υπεροψιας της. Γι' αυτο ας κερδισει η πορτογαλια και θα προσποιηθω πως χαιρομαι...

ps: ας ζητησει η ομοσπονδια της πορτογαλιας απο τον ronaldo να παιζει με μασκα η καποιο προστετευτικο για το προσωπο, οχι για να μην παθει τιποτα, αλλα γιατι καθε φορα που βλεπω τη φατσα του μου ανεβαινει η πιεση...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Για να θυμάσαι φάση,λεπτό και παίκτες...έχεις φάει τρελλή εμμονή!!!
Για το βραδινό πάντως,αν κάποια από τις 2 δεν δείξει σημάδια βελτίωσης(όπως οι τιτανομέγιστοι Βραζιλιάνοι)δεν πρόκειται να πάει και πολύ μακριά
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
O Iούλιος στο Ρίο είναι παράξενη εποχή... δεν είναι βέβαια χειμώνας αλλά δεν είναι και καλοκαίρι καλοκαίρι... οι βροχές είναι συχνές και η υγρασία μεγάλη... αυτό όμως δεν εμποδίζει τους "αγαπημένους μου" Βραζιλιάνους να γεμίζουν ασφυκτικά το μεγαλόπρεπο Μαρακανά όταν έχει αγώνες και ενίοτε δε να αυτοκτονούν, όπως τότε...

Ιούλιος λοιπόν ήταν τότε, του 1950... το παγκόσμιο κύπελο γίνονταν στη χώρα της Σάμπα και η Βραζιλία φάνταζε το απόλυτο φαβορί... η μεγαλύτερη ομάδα όλων των εποχών, μαζί ίσως με την Ουγγαρία του 1954, ένα χρόνο πριν είχε ξεκληριστεί στη Σουπέργκα και οι αντικαταστάτες της μεγάλης Γκρανάτα δεν μπορούσαν να συγκριθούν με τον αξέχαστο Βελεντίνο Μαντσόλα και τους φίλους του... με διαλυμένη την Ιταλία λοιπόν, την Αργεντινή απούσα λόγω απεργίας των παικτών και την Γερμανία διεγραμμένη από τα κατάστιχα της FIFA, οι Βραζιλιάνοι έκαναν παρέλαση σε κάθε αγώνα... έφτασαν περίπατο στον άτυπο λόγω συστήματος τελικό και ακόμη και με ισοπαλία σήκωναν το κύπελλο... αντίπαλος ήταν η Ουρουγουάη του Σκιαφίνο...

Δεκαέξη Ιουλίου 1950 έγινε λοιπόν ο μεγάλος τελικός και μαζί η μεγαλύτερη κηδεία στην ιστορία του ποδοσφαίρου... η Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο εκπληκτικός Σκιαφίνο λίγο αργότερα ισοφάρισε... το ρολόι έγραφε 79' όταν ο Γκίτζια πλάσαρε τον Μπαρμπόζα και έκανε το 1-2... από τότε μέχρι και μήνες μετά οι Βραζιλιάνοι αυτοκτονούσαν ομαδικώς... η ιστορία έγραψε ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 1-2... η μεγάλη Βραζιλία που πολλοί ανεξήγητα θαυμάζουν καταξεφτιλίστηκε... αν υπήρχε τρόπος να ξαναδώ κάποιο ματς στην ιστορία του ποδοσφαίρου το συγκεκριμένο θα ήταν μακράν το ζητούμενο...

Κάθε δεκαέξη Ιουλίου η διάθεση μου χτυπάει limit up...κάνω πλάκα στους Βραζιλιάνους φίλους μου που σχεδόν πάντα μου κλείνουν το τηλέφωνο και πίνω μια μπύρα στην μνήμη του Σκιαφίνο για την αιώνια χαρά που έδωσε σε εμάς τους ορκισμένους αντιβραζιλιάνους... Ουρουγουάη σε ευχαριστούμε και πάντα σε αγαπάμε...
Φίλε Νίκο μπορείς να δεις και τους παρακάτω τελικούς για να έρθεις στα ίσα σου:
1.1958 Βραζιλία-Σουηδία 5-2
2.1962 Βραζιλια-Τσεχοσλοβακία 3-1
3.1970 Βραζιλια-Ιταλία 4-1
4.1994 Βραζιλία-Ιταλία 3-2(πεν)
5.2002 Βραζιλία-Γερμανία 2-0

Αλήθεια θα μπορούσες να μου πεις ποια άλλη χώρα έχει περισσότερες κατακτήσεις από τους καριόκας;:bleh::bleh::bleh:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το ριπλέι δεν έχει μπει στο ποδόσφαιρο διότι έτσι (δεν) θέλει ο Μπλάτερ, το γιατί το ξέρει αυτός, μετατρέποντας το ποδόσφαιρο στο άθλημα με τα τραγικότερα διαιτητικά λάθη.
έχουμε εξελίξεις στο θέμα δια στόματος Μπλάτερ:

Το μόνο μέτρο που μπορούμε να συζητήσουμε για να δούμε αν μπορεί να γίνει πράξη είναι η χρήση ριπλέι στην γραμμή του τέρματος. Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που δεν σταματά ποτέ και σε περιπτώσεις που δεν γνωρίζουμε αν η μπάλα πέρασε ή όχι την γραμμή, οι ομάδες θα μπορούν να κάνουν χρήση ριπλέι μία ή δύο φορές μέσα στο ματς όπως γίνεται στο τένις
και

Είναι προφανές ότι μετά από όλα όσα έχουν συμβεί, δεν θα ήταν άσχημο να τεθεί προς συζήτηση το θέμα της τεχνολογίας στο ποδόσφαιρο, το διήμερο 21-22 Ιουλίου στο Κάρντιφ"
Πηγή:

Απολογήθηκε σε Αγγλία και Μεξικό ο Μπλάτερ - Παγκόσμιο Κύπελλο - Ν. Αφρική 2010 - Contra.gr
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Φίλε Νίκο μπορείς να δεις και τους παρακάτω τελικούς για να έρθεις στα ίσα σου:
1.1958 Βραζιλία-Σουηδία 5-2
2.1962 Βραζιλια-Τσεχοσλοβακία 3-1
3.1970 Βραζιλια-Ιταλία 4-1
4.1994 Βραζιλία-Ιταλία 3-2(πεν)
5.2002 Βραζιλία-Γερμανία 2-0

Αλήθεια θα μπορούσες να μου πεις ποια άλλη χώρα έχει περισσότερες κατακτήσεις από τους καριόκας;:bleh::bleh::bleh:

Μα τωρα και εσύ προκαλείς....
Το '58 έβρεχε,το '62 ΔΕΝ ήταν δίσεκτο,το '70 είχε εμπάργκο η Κούβα,το '94 ήταν ακούρευτος ο Μπάτζιο και το '02 ήταν τετράγωνη η μπάλλα.Με τέτοια εύνοια και η Ελλάδα θα κέρδιζε Μουντιάλ.
Όποιος ξέρει να μετράει αστεράκια σε φανέλα,ξέρει και τους ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ο CR7 διέπρεψε πάλι με την απουσία του.Καλά τι περίμενε ο looser,εδώ τον άφησε ο Άγγελος με...την μπάλλα στο χέρι,ο Νταβίντ τι θα του έκανε;
Highlight ο Capdevilla νε λέει στον R.Costa "θα τα πούμε στην Ισπανία",και ο CR7 να φτύνει προκλητικά προς την κάμερα που τον ακολουθούσε μετά την λήξη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
899.663
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom