Μουντιάλ 2010

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κορδέλες,σερμπατίνες,κονφετί......καρναβάλι σκέτο η ομάδα.

Στο γήπεδο πάντως οι μόνοι παθιασμένοι που είδα φορούσαν πράσινα.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
..και οι μονοι αδικημενοι φορουσαν πρασινα..σιγουρα σημερα πολλα παιδακια θα "συμπαθησαν" λιγο παραπανω το (αδικημενο)μεξικο και θα το υποστηριζουνε απο δω και περα...και καποια αλλα παιδακια θα "συμπαθησαν" λιγο παραπανω την αργεντινη για αυτες τις κορδελες που δινουν ομορφη εικονα στη κερκιδα..αλλα μαλλον εχουμε ξεχασει (ειδικα εδω στην ελλαδα..)οτι ολο αυτο που συμβαινει στο χορταρι γινεται γι αυτους που βρισκονται εξω και γυρω γυρω απο αυτο...εδω η εννοια "οπαδος" εχουνε καταφερει να την κανουμε συνωνημη με τη λεξη "χουλιγκαν"..δυστυχως...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το σημαντικό είναι ότι σήμερα είδαμε δύο ωραία παιχνίδια (τουλάχιστον καλύτερα από αυτά των ομίλων), τα οποία όμως επισκίασαν τα τραγικά λάθη των διαιτητών.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά ενδοσυνενόηση έκανε ο επόπτης με τον τέταρτο διαιτητή:shock::shock::shock:. Για μένα ήταν η πιο τραγική διατητική απόφαση του Μουντιάλ.
Η Αργεντινή καλές μονάδες, σύνολο μηδές και ο Μέσι σε ρηχά νερά. Μέχρι να μπει το πρώτο γκολ δεν υπήρχε.
Αν δεν ανέβει κινδυνεύει άμεσα από τους Γερμανούς.
Πάντως μέχρι σήμερα δεν έχει πείσει καμία ομάδα

Η περιγραφή και πάλι άθλια. Ούτε ο σπίκερ στο Μεξικό δεν θα είπε τόσες φορές για το γκολ οφσαιντ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν τον είχα δεί τον αγώνα Αγγλίας - Γερμανίας το απόγευμα, τώρα είδα τις φάσεις και τα γκόλ. Οκ, το γκόλ των Άγγλων που ακυρώθηκε μόνο τυφλός και ο διαιτητής δεν θα το έβλεπε, αλλά, ρε παιδιά, γιατί το πρώτο γκόλ της Γερμανίας οφ-σάιντ? :shock:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ρε συ, τι σχέση έχει το ότι ήρθε από βολέ του τερματοφύλακα; θα ξεχάσουμε και τους κανονισμούς του αθλήματος τώρα; είναι 3 μέτρα μπροστά στο βολέ, δηλαδή την πάσα που παίρνει, άρα είναι οφσάιντ.
Εχει σχέση ότι από πλάγιο, κόρνερ και ελεύθερο λάκτισμα τερματοφύλακα ΔΕΝ υπάρχει οφσαιντ.Δεν υπάρχει πάσα από κόρνερ, πλάγιο και ελεύθερο λάκτισμα του τερματοφύλακα. Αφού λοιπόν δε μεσολάβησε κανείς παίκτης το γκολ των Γερμανών είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
Την γνώση μου επιβεβαίωσε και ο Βασιλάκης στη ΝΕΤ.
Οπότε Αγγλόφιλοι του φόρουμ περιορίστε τις διαμαρτυρίες σας στο πεντακάθαρο γκολ του Λαμπαρντ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν καταλαβαίνω πως ήταν οφσαιντ το γκολ του Κλοζε που προήλθε από το βολέ του τερματοφύλακα. Δε νομίζω ότι παρενεβλήθη κάποιος παίκτης. Μη γράφετε ό, τι να ναι.
Babaduma όπως βλέπεις σε έχω προλάβει προ πολλού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.086
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η επίσημη αιτιολόγηση της μη χρήσης του ριπλέι; Το βρίσκω τελείως ακατανόητο, λες και υπάρχει σχέδιο να χαλάνε όλες οι ποδοσφαιρικές διοργανώσεις. Δε φτάνει που δε θέλουν δεύτερο και τρίτο διαιτητή (Στο CL το έχουν ζητήσει οι ομάδες εδώ και χρόνια), αλλά στερούν και από τον πρώτο διαιτητή αυτό που έχει όλος ο πλανήτης: την άμεση επανάληψη σε αργή κίνηση και με ψηφιακή ανάλυση.

Ξαναλέω πως στο τένις (όποτε το ζητήσει κάποιος παίκτης), στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο (συνεχώς με χρήση ενδοσυνεννόησης), στο μπάσκετ (π.χ στο Ισπανικό πρωτάθλημα και στην Ευρωλίγκα γίνεται για όλες τις φάσεις στο τελευταίο δίλεπτο και για όσες το ζητήσει ο διαιτητής), στο μπέηζμπολ, η επιθεώρηση του ριπλέι είναι μέρος της δουλειάς του διαιτητή. Στο ποδόσφαιρο -που για μένα είναι πιο δύσκολο από πλευράς διαιτησίας- ο διαιτητής είναι έρμαιο του αν έβρεχε, αν πέρασε μπροστά τους κανένας παίκτης ή αν ο επόπτης του δεν είναι αλλήθωρος, διότι πρέπει να έχεις το ένα μάτι στη μπάλα και το άλλο στον τελευταίο αμυντικό, πράγμα ανθρωπίνως αδύνατον, εκτός κι αν είσαι η Ευγενία Πασχαλίδου, που κοιτούσε και τις τρεις κάμερες του στούντιο ταυτόχρονα όταν έλεγε τον καιρό την εποχή του Μαστοράκη (μπίνγκοοοο) στον ΑΝΤ1.

Νισάφι πια με τους αναχρονισμούς της ΦΙΦΑ, ας πει κάποιος στον Μπλάτερ πως ανακαλύφθηκε το ρεύμα... Το επιχείρημα πως "τα λάθη του διαιτητή είναι μέρος του παιχνιδιού" είναι έωλο. Αν είναι έτσι, να καταργήσουμε τα κομπιουτεράκια και τους υπολογιστές για να έχουν δουλειά οι καταμετρητές,, οι εισπράκτορες και οι γραφιάδες, που αποτελούν μέσο της διαδικασίας. Να μετράμε και το χρόνο με τη θέση του ηλίου, να μετράμε την απόσταση για το πέναλτι με τα βήματα του διαιτητή και να εξαρτάται από το νούμερο παπούτσι που φοράει, κι αν κάνουμε λάθος στον υπολογισμό του 90λεπτου, να πούμε πως φταίει ο ανθρώπινος παράγοντας. Έλεος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μια ωραία ομαδούλα με όμορφους συνδυασμούς kai τεχνικό ποδόσφαιρο που χαιρόσουν να τo βλέπεις, πάει σπίτι της.
Antios Mexico Lindo
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η επίσημη αιτιολόγηση της μη χρήσης του ριπλέι;

Σαν πρώτη αιτιολόγηση θα σου πω ότι πιθανόν να κάνει την εξέλιξη του παιχνιδιού υπερβολικά αργή.Όταν σε κλειστά παιχνίδια έχεις καθαρό χρόνο με την μπάλα στο χορτάρι γύρω στα 50',φαντάσου τι θα γίνει αν σταματάνε κάθε τόσο να συμβουλεύονται τα replay.Γιατί θεωρώ σίγουρο ότι θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται για σοβαρές φάσεις και θα καταλήξει -για λόγους αναλογικότητας- να χρησιμοποιείται και για το τελευταίο τράβηγμα.

Τα αθλήματα που αναφέρεις έχουν σαφώς πιο γρήγορη εξέλιξη από το ποδόσφαιρο κι έτσι ανέχουν στην πολυτέλεια της επανεξέτασης φάσεων.Συμφωνώ εν γένει με την αναμόρφωση κάποιων κανονισμών του ποδοσφαίρου για να γίνει πιο σύγχρονο και θελκτικό (να σου θυμίσω και τα φιάσκο του παρελθόντος βέβαια,με χρυσά και αργυρά γκόλ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν εύχομαι να γίνει NFL ή οποιαδήποτε άλλη χαζοαμερικανιά.

Στην τελική,ακόμα και με τα φαλτσοσφυρίγματα,αυτό είναι το άθλημα που αγάπησαν τόσα εκατομμύρια άνθρωποι ανά την υφήλιο τόσες δεκαετίες.Γιατί να αλλάξεις μια πετυχημένη συνταγή;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
618
Την γνώση μου επιβεβαίωσε και ο Βασιλάκης στη ΝΕΤ.
Οπότε Αγγλόφιλοι του φόρουμ περιορίστε τις διαμαρτυρίες σας στο πεντακάθαρο γκολ του Λαμπαρντ.
Δεν είδα τον κ.Βασιλάκη, αλλά κι εγώ την ίδια άποψη έχω για την αρχή της φάσης, αλλά μετά βλέπω φάουλ του Κλόζε στον Άπσον.
Τι δουλειά έχει το χέρι του στο λαιμό του αμυντικού?
Μήπως προστατεύει τη μπάλα ή μήπως τον εμποδίζει να πάει προς αυτή?
Αναλώθηκε η φάση στο οφ-σαιντ και κανείς δε το σχολιάζει αυτό.

Όσο για το βραδυνό, όσο και να φωνάζει ο diegito για τα μαρκαρίσματα στο Μέσι, το 1ο γκολ και τυφλός επόπτης το ακύρωνε.

Όσο για το Μέσι, ένα γενικότερο σχόλιο είναι ότι όσο δε βάζει γκολ τόσο κακό θα κάνει στο παιχνίδι της Αργεντινής.
Για εμένα στο 1ο ημίχρονο ήταν απλά απαράδεκτος.
Τέρμα ατομιστής, εγώ θα τους περάσω όλους και θα βάλω γκολ.
Στο 2ο απλά είχε κάτσει μπροστά χωρίς να μαρκάρει και απλά δεν συμμετείχε.

Μιας και πήρα φόρα να πω την άποψη μου για το replay.
Σε αυτό το Μουντιάλ, όπως και στις τελευταίες διοργανώσεις όλα τα γήπεδα έχουν τουλάχιστον 1 γιγαντοοθόνη που δείχνει την τηλεοπτική κάλυψη. Εκεί που χθες έφαγαν ένα 5λεπτο συζητώντας ο επόπτης με το διαιτητή στο Αγγλία-Γερμανία μπορούσαν απλά για 5 sec να κοίταγαν το replay. Άσε που δε κατάλαβα τι συζητούσαν. Αφού το είχαν μετρήσει το γκολ από την αρχή, τι θα άλλαζε?
Αν προσέξατε χθες στο Αργεντινή-Μεξικό δείχνει τον Αγκίρε(προπονητής Μεξικού) να δείχνει στον 4ο τη γιγαντοοθόνη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma όπως βλέπεις σε έχω προλάβει προ πολλού.
Μα δεν σε αμφισβήτησα αγαπητέ, ούτε διεκδίκησα "τα πρωτεία"! Τον είδες κανονικά τον αγώνα και έγραψες τη γνώμη σου. Δεν είχα άποψη μέχρι που είδα τη φάση και γω το βράδυ και συμφώνησα μαζί σου. Ε, μετά, το αιτιολόγησαν και στην TV.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom