Μουντιάλ 2010

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν είδα τον κ.Βασιλάκη, αλλά κι εγώ την ίδια άποψη έχω για την αρχή της φάσης, αλλά μετά βλέπω φάουλ του Κλόζε στον Άπσον.
Τι δουλειά έχει το χέρι του στο λαιμό του αμυντικού?
Μήπως προστατεύει τη μπάλα ή μήπως τον εμποδίζει να πάει προς αυτή?
Αναλώθηκε η φάση στο οφ-σαιντ και κανείς δε το σχολιάζει αυτό.

Όσο για το βραδυνό, όσο και να φωνάζει ο diegito για τα μαρκαρίσματα στο Μέσι, το 1ο γκολ και τυφλός επόπτης το ακύρωνε.

Όσο για το Μέσι, ένα γενικότερο σχόλιο είναι ότι όσο δε βάζει γκολ τόσο κακό θα κάνει στο παιχνίδι της Αργεντινής.
Για εμένα στο 1ο ημίχρονο ήταν απλά απαράδεκτος.
Τέρμα ατομιστής, εγώ θα τους περάσω όλους και θα βάλω γκολ.
Στο 2ο απλά είχε κάτσει μπροστά χωρίς να μαρκάρει και απλά δεν συμμετείχε.

Μιας και πήρα φόρα να πω την άποψη μου για το replay.
Σε αυτό το Μουντιάλ, όπως και στις τελευταίες διοργανώσεις όλα τα γήπεδα έχουν τουλάχιστον 1 γιγαντοοθόνη που δείχνει την τηλεοπτική κάλυψη. Εκεί που χθες έφαγαν ένα 5λεπτο συζητώντας ο επόπτης με το διαιτητή στο Αγγλία-Γερμανία μπορούσαν απλά για 5 sec να κοίταγαν το replay. Άσε που δε κατάλαβα τι συζητούσαν. Αφού το είχαν μετρήσει το γκολ από την αρχή, τι θα άλλαζε?
Αν προσέξατε χθες στο Αργεντινή-Μεξικό δείχνει τον Αγκίρε(προπονητής Μεξικού) να δείχνει στον 4ο τη γιγαντοοθόνη.

Εγώ δε βρίσκω κανένα φαόυλ στο γκολ του Κλοζε.
Η Γερμανία για μένα ήταν πολύ καλύτερη άπό τους Άγγλους τόσο στο συγκεκριμένο μάτς όσο και σε όλο το τουρνουά. Πέρασε δίκαια.
Για το γκολ έχω γράψει την άποψη μου ώρες πριν ακούσω το Βασιλακη, αλλά επειδή ο Defk δεν κατάλβε τι εννοούσα, έγραψα αργότερα αναλυτικά και την άποψη ενός ειδικού. Το κυριώτερο είναι ότι μια ομάδα που θέλει να πάει ψηλά στο Μουντιάλ δεν επιτρέπεται να τρώει γκολ από βολέ τερματοφύλακα.
Στο άλλο παιχνίδι το Μεξικό ήταν πιο ομάδα, αλλα τελικά νίκησε η ομάδα που έχει τους παίκτες με τις περισσότερες ικανότητες.
Αν βελτιωθεί η Αργεντινή θα έιναι καλό για τη διοργάνωση που πέρασε αντί των σομπρέρος.
Οσο για το Μέσι τα είπα και εγώ παραπάνω.
Για να δούμε τι θα δόυμε σήμερα από τους Βραζιλιάνους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην υπάρχει οφσάιντ από βολέ, ποια η διαφορά με ένα φάουλ που επίσης είναι στημένη φάση; σε κάθε περίπτωση βέβαια σωστά λες ότι δεν επιτρέπεται να τρως γκολ από βολέ.

Για σήμερα μία από τα ίδια θάχουμε. Θα μπει η Χιλή δυνατά, θα πάρει η βραζιλία καναδυο σφυρίγματα εξώφθαλμα, και μετά θα κάνει περίπατο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην υπάρχει οφσάιντ από βολέ, ποια η διαφορά με ένα φάουλ που επίσης είναι στημένη φάση; σε κάθε περίπτωση βέβαια σωστά λες ότι δεν επιτρέπεται να τρως γκολ από βολέ.

Για σήμερα μία από τα ίδια θάχουμε. Θα μπει η Χιλή δυνατά, θα πάρει η βραζιλία καναδυο σφυρίγματα εξώφθαλμα, και μετά θα κάνει περίπατο.
Όταν η μπάλα βγαίνει αουτ και επανέρχεται από κόρνερ, πλάγιο αούτ και ελεύθερο λάκτισμα τερματοφύλακα, ΔΕΝ υπάρχει οφσαιντ.
Αν ο τερματοφύλακας είχε μπλοκάρει από σουτ την μπάλα και πέταγε τη μπάλα με τα χέρια ή με βολέ με τα πόδια θα είχαμε κανονικά οφσαιντ.
Στην επίμαχη φάση η μπάλα επανήλθε από αουτ με τη μπάλα στημένη στη γωνία της μικρής περιοχής (όπως γίνεται δηλαδή στα κόρνερ και στα πλάγια).
Στα φάουλ δεν έχει βγει η μπάλα αουτ και για αυτό έχουμε οφσαιντ.

Το κριτήριο δηλαδή είναι ότι η μπάλα επανέρχεται από αουτ, και για αυτό ΔΕΝ υπάρχει οφσαιντ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
εσύ να ασχοληθείς με τα drafts
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενώ εδώ εμείς ανακαλύπτουμε επιθετικό φάουλ του Κλόζε και οφσάιντ γκολ τους Κλόζε, οι ίδιοι οι Αγγλοι, βλ. Guardian, έχουν άλλη άποψη:

«Η Γερμανία έκανε περίπατο, ενώ η Αγγλία ήταν ασύνδετη και κακή» έγραψε η «Guardian». Παράλληλα χαρακτηρίζει το πρώτο γκολ των Γερμανών που πέτυχε ο Κλόζε ως εξευτελισμό της αγγλικής άμυνας και τονίζει ότι οι «λεοντόκαρδοι» ήταν κατώτερη ομάδα.
Πηγή:
Αγγλικά ΜΜΕ: "Η Αγγλία μελαγχολική" | Άρθρα | Ελευθεροτυπία



Μάλλον ορισμένοι είναι βασιλικώτεροι της Βασίλισσας εντώ στο Ελλάντα!

Αν μετρούσε το γκολ της Αγγλιας που έπρεπε να μετρήσει και ειχαμε 2-2 πριν το ημίχρονο, ίσως να βλέπαμε αλλο ματς.
Ισως ομως και όχι.

Αν θες να λέγεσαι μεγάλη ομάδα, αδικείσαι σε μια φάση, συνεχίζεις να το παλεύεις, μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Κάτι που ειμαι σίγουρος οτι θα έκαναν οι Γερμανοί, αν ήταν στη θέση των Αγγλων.

Επόμενο ντέρμπι κορυφής το Σάββατο:
Αλεμάνια-Αρχεντίνα...
Ε ρε και κερδισει η παρέα του Μέσι, θέλω να δω πως θα πανηγυρίζει ο Ντιεγκίτο!!!:haha:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και κάτι ψιλοάσχετο:
α)Τώρα που οι ομάδες μειώθηκαν,και ελέω ΔΝΤ,επέστρεψε κανένας από τους παγκοσμίως διάσημους δημοσιογράφους της ΕΡΤ πίσω ή κάθονται με δικά μας έξοδα και χαίρονται τα ματσάκια;
β)Εφόσον οι δημοσιογράφοι απεργούν,σημαίνει ότι της μέρες της απεργίας δεν δουλεύουν.Άρα για τις μέρες της απεργίας θα καλύψουν ατομικά τα έξοδά τους;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.581
Likes
14.742
Αν προσέξατε χθες στο Αργεντινή-Μεξικό δείχνει τον Αγκίρε(προπονητής Μεξικού) να δείχνει στον 4ο τη γιγαντοοθόνη.
Στην απαγόρευση των ριπλέι από τις γιγαντοοθόνες των γηπέδων προχώρησε η FIFA
Αφορμή στάθηκαν οι έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του Μεξικού στο παιχνίδι με την Αργεντινή, όταν αντιλήφθηκαν από το βίντεο πως το πρώτο γκολ των «αλμπισελέστε» ήταν οφσάιντ.
«Κρίνοντας εκ των υστέρων, πιθανόν το γκολ έπρεπε να μην το είχαν δείξει. Έπαιξε, όμως, και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι’ αυτό», τόνισε σε δηλώσεις του ο εκπρόσωπος Τύπου της οργανωτικής επιτροπής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ζερμέιν Κρεγκ.

Αυτό αποφασίσθηκε σήμερα.Είναι σε διάφορα sites.
 
Last edited by a moderator:

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
"Κρυστάλλινα" ισοπεδωτικοί οι παντοκράτορες,έβαλαν όλα τα παπαγαλάκια που αμφισβητούσαν την υπεροχή τους,στα κλουβιά τους
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.085
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σαν πρώτη αιτιολόγηση θα σου πω ότι πιθανόν να κάνει την εξέλιξη του παιχνιδιού υπερβολικά αργή.Όταν σε κλειστά παιχνίδια έχεις καθαρό χρόνο με την μπάλα στο χορτάρι γύρω στα 50',φαντάσου τι θα γίνει αν σταματάνε κάθε τόσο να συμβουλεύονται τα replay.Γιατί θεωρώ σίγουρο ότι θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται για σοβαρές φάσεις και θα καταλήξει -για λόγους αναλογικότητας- να χρησιμοποιείται και για το τελευταίο τράβηγμα.

Σε κανένα άλλο άθλημα δεν χρησιμοποιείται για χαζομάρες, γι' αυτό υπάρχει ο διαιτητής για να κρίνει ποιο σφύριγμα διαμορφώνει αποτέλεσμα και ποιο όχι. Η ανάλυση του βίντεο παίρνει γύρω στα 5-6 δευτερόλεπτα, πολύ λιγότερο από τις αιώνιες διαμαρτυρίες. Στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο η εξέταση του ριπλέι κάνει λιγότερο από 10, το πολύ 20 δευτερόλεπτα, όσο κάνει στο ποδόσφαιρο να εκτελεστεί ένα βαρετό πλάγιο ή ελεύθερο. Στην Ευρωλίγκα το ίδιο, στο τσέχικο χόκει το ίδιο, στο γαλλικό ράγκμπι, το βλέπουμε κάθε μέρα στο Γουίμπλετον κλπ κλπ. Το ριπλέι δεν έχει μπει στο ποδόσφαιρο διότι έτσι (δεν) θέλει ο Μπλάτερ, το γιατί το ξέρει αυτός, μετατρέποντας το ποδόσφαιρο στο άθλημα με τα τραγικότερα διαιτητικά λάθη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
899.663
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom