Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ για το σεβασμό και στον ανταποδίδω.
Στην απάντηση σου στο σχόλιο μου ότι το 2 φορές την εβδομάδα έξοδος στην Ευρώπη για τη πλειοψηφία σου σου φάνηκε παράλογο και που το αναφέρω .
Σα να κάνω στρέβλωση της πραγματικότητας ας πούμε .
Ποιος εγώ! Που ζω Ευρώπη μόνιμα από το 1996 σε διάφορες πόλεις και ταξιδεύω από το 1989 σε συχνότητα 2-3 φορές το χρόνο κάθε χρόνο λόγω σπουδών .
Το ότι εσύ λόγω ειδικότητας και καλής εργασίας και ο κύκλος σου μπορεί να στηρίξει το οικονομικό κόστος του ενοικίου στα ύψη αυτά και της καθημερινής εξόδου για ποτό μετά τη δουλειά που μου το έκανες και κανόνα δε σημαίνει ότι αυτό μπορεί να το στηρίξει η πλειοψηφία των κατοίκων της κάθε πόλης. Τι λέμε τώρα .
Με την ίδια λογική αυτά μπορεί να τα λέει και ένας digital nomad που ζει το όνειρο της ζωής του στην Αθήνα η τη Λισαβόνα
Τα ίδια με σένα βλέπει
Η χώρα και η πόλη διαφέρουν !
Έγραψες ότι σε καμία πόλη της Ευρώπης δεν μένει κάποιος μόνος του κι ότι το βγαίνω 2 φορές τη βδομάδα στην Ευρώπη απλά δεν υπάρχει. Δύο προτάσεις που απλά δεν ισχύουν.

Επίσης δεν έγραψα ότι είναι κανόνας να πηγαίνουν για ποτό μετά την δουλειά, έγραψα ότι είναι κλασσικό, συνηθισμένο, πως το λένε. Κάτι που εύκολα διαπιστώνεις αν περάσεις μια βόλτα απ'τα μπαρ και τις καφετέριες την ώρα που σχολάει ο κόσμος.

Αυτό που έγραψες για καλή δουλειά και αντίστοιχο κύκλο που έχω πάλι δεν ισχύει. Νορμάλ μισθό παίρνω για θέση πτυχιούχου σε αυτές τις πόλεις, το ίδιο και όσοι γνωρίζω. Προφανώς το τι θεωρείται νορμάλ μισθός για αυτές τις πόλεις και τι για την Αθήνα δεν έχει καμία σχέση. Το πόσα θα έπαιρνα στην Αθήνα το ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Πάντως για να καταλάβω, εσείς ρε παιδιά αν είχατε ένα ακίνητο για ενοικίαση, θα το δίνατε 200-300 ευρώ; Η θα προσπαθούσατε να βγάλετε το μέγιστο κέρδος; Πες τε μου ειλικρινά.
Αν είχα, ενδεχομένως να γινόμουν κι εγώ αληταράς προσπαθώντας να βγάλω ένα μισθό από ένα σπίτι-χρέπι που δεν αξίζει ούτε τα μισά, επειδή κάποιος μου δίνει αυτό το δικαίωμα!
Ξέρω άπειρες τέτοιες περιπτώσεις εδώ στη Θεσσαλονίκη, όπως κι ευτυχώς ξέρω και το αντίθετο από κοντινούς μου ανθρώπους που είναι κάτοχοι ακινήτων και νοικιάζουν σε τρίτους, οι οποίοι προτιμούν να τα δίνουν με ένα νορμάλ διαχειρίσιμο ενοίκιο γνωρίζοντας πως έτσι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι συνεπής ο ενοικιαστής στις πληρωμές του.

Εδώ θέλουμε να μένουμε μόνοι μας σε ένα σπίτι , σε καλή περιοχή και να βγαίνουμε έξω
δυο φορές την εβδομάδα.
Όχι θα θέλουμε μόνο να ζούμε για να πηγαίνουμε στη δουλειά, να πληρώνουμε λογαριασμούς και να περιμένουμε πότε θα πεθάνουμε.

Υπάρχει το επιθυμητό, υπάρχει και το εφικτό. Απλώνεις τα πόδια σου εκεί που φτάνει το πάπλωμα. Κι εγώ ήθελα Λαμποργκίνι αλλά βολεύομαι Μ αυτό που έχω.
Νομίζω αντιλαμβάνεσαι πόσο ατυχές είναι το παράδειγμα σου όταν μιλάμε για βασικά ζητήματα επιβίωσης και όχι για «πολυτέλειες και πολυκατοικίες» που λέει κι ο Ζαμπέτας.

Αν το πάπλωμα δεν μου έφτανε,το άλλαζα. Κι έχω αλλάξει πολλές δουλειές στην ζωή μου.
Δεν έβγαζα μίρλα και γκρίνια. Και ούτε μου έφταιγαν οι άλλοι. Πάλευα και παλεύω από ανήλικος.
Ξενιτεύτηκα και δεν μου χαρίστηκε τίποτα. Ακόμα και τώρα μένω 50 χιλιόμετρα μακριά από την Βαρκελώνη γιατί το πάπλωμα μου έφτανε για εκεί
Μπράβο σου γι' αυτό, προφανώς είσαι άξιος που το κατάφερες με τον προσωπικό σου αγώνα. Ένα παραπάνω όμως μιας και γνωρίζεις από δυσκολίες να μη κατηγορείς ανθρώπους που δεν είχαν απλά τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή όταν διεκδικούν τα βασικά. Τα πολύ βασικά κι όχι Λαμποργκίνι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
να μη κατηγορείς ανθρώπους που δεν είχαν απλά τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή όταν διεκδικούν τα βασικά.
Χαίρομαι που μου απάντησες. Πραγματικά χωρίς ίχνος ειρωνείας. Όταν μου φταίει ο γάιδαρος δεν βαράω το σαμάρι. Τι εννοώ; Δεν φταίνε τα ακριβά ενοίκια τόσο όσο αυτοί που μας κυβερνούν
μας κάνουν να μην έχουμε τα χρήματα να τα ενοικιάσουμε. Αλλά είπαμε να μην μιλήσουμε για πολιτικά.
Τις ευκαιρίες στην ζωή μου δεν τις είχα. Τις δημιούργησα,τις εφτιαξα, τις κυνήγησα. Και ακόμα
το κάνω. Δυστυχώς η ζωή δεν είναι εύκολη ούτε μου δώθηκε κάτι δωρεάν.
Ξέρω άπειρες τέτοιες περιπτώσεις εδώ στη Θεσσαλονίκη, όπως κι ευτυχώς ξέρω και το αντίθετο από κοντινούς μου ανθρώπους που είναι κάτοχοι ακινήτων και νοικιάζουν σε τρίτους, οι οποίοι προτιμούν να τα δίνουν με ένα νορμάλ διαχειρίσιμο ενοίκιο γνωρίζοντας πως έτσι είναι πολύ πιο πιθανό να είναι συνεπής ο ενοικιαστής στις πληρωμές του.
Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών είναι μεσαία τάξη που περιμένει από ένα σπίτι που το απόκτησε
δύσκολα με ένα σορό έξοδα φπα ενφια κλπ να βγάλειένα έξτρα εισόδημα η να ξεπληρώσει
το δάνειο στην τράπεζα. Δεν είναι αλήτες που θέλουν να πιούνε το αίμα των ενοικιαστών.
 
Last edited:

Georgie

Member
Μηνύματα
69
Likes
305
Έγραψες ότι σε καμία πόλη της Ευρώπης δεν μένει κάποιος μόνος του κι ότι το βγαίνω 2 φορές τη βδομάδα στην Ευρώπη απλά δεν υπάρχει. Δύο προτάσεις που απλά δεν ισχύουν.

Επίσης δεν έγραψα ότι είναι κανόνας να πηγαίνουν για ποτό μετά την δουλειά, έγραψα ότι είναι κλασσικό, συνηθισμένο, πως το λένε. Κάτι που εύκολα διαπιστώνεις αν περάσεις μια βόλτα απ'τα μπαρ και τις καφετέριες την ώρα που σχολάει ο κόσμος.

Αυτό που έγραψες για καλή δουλειά και αντίστοιχο κύκλο που έχω πάλι δεν ισχύει. Νορμάλ μισθό παίρνω για θέση πτυχιούχου σε αυτές τις πόλεις, το ίδιο και όσοι γνωρίζω. Προφανώς το τι θεωρείται νορμάλ μισθός για αυτές τις πόλεις και τι για την Αθήνα δεν έχει καμία σχέση. Το πόσα θα έπαιρνα στην Αθήνα το ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα.
Sorry αλλά με μπερδεύεις.
Εγω δεν είπα ότι κανείς δε μένει μόνος του.
Δε μπορώ να το γνωρίζω αυτό.
Μίλησα για τη πλειοψηφία.
Δε θέλω να αναφέρω το που εργάζομαι αλλά πίστεψέ με έχω δει πολλά παιδιά από Ευρώπη και από Ελλάδα να έρχονται για εργασία με παρα.πολυ καλό μισθό σε super εταιρεία σε IT και μόνο λίγοι να παραμένουν στις θέσεις τους για δεύτερο χρόνο . Πολλοί φεύγουν σε λίγους μήνες.
Βασικά μένουν αυτοί που έχουν συμβόλαιο και διαμονή πληρωμένη από την εταιρεία.
Δεν έχει να κάνει με τις συνθήκες της εργασίας αλλά από το κόστος μαζί με τη δυσκολία στην εύρεση κατοικίας.
Αν παίρνεις νορμάλ μισθό σε οποιαδήποτε πόλη της δυτικής Ευρώπης είναι δύσκολο να μείνεις σε μια αξιοπρεπή περιοχή της πρωτεύουσας μόνος σου και να έχεις και social life μαζί με ταξίδια κλπ . Απλά δε γίνεται.
Ο μισθός σου πρέπει να είναι 60k+ για να το υποστηρίξεις
Η νόρμα στην Ευρώπη είναι η συγκατοίκηση.

Οι περισσότερες πόλεις στο nightlife δε στηρίζονται από τους κατοίκους τους αλλά από τους τουρίστες.
Ειδικά τις καθημερινές
Έγραψες για ποτό μετά την εργασία ότι είναι κανόνας. Προσωπικά έχω να το ακούσω πάνω από 15 χρόνια.
Παίζει μόνο πριν τα Χριστούγεννα και κάνα δυο φορές .
Ανέφερες τη Λισαβόνα.
Αλήθεια πόσους Πορτογάλους είδες τη νύχτα έξω στη Λισαβόνα να παρταρουν?
Να σου πω εγώ που έχω πάει και 10 φορές?
Ελάχιστοι.
Οι περισσότεροι θεωρούν το κέντρο πανάκριβο και κατειλημμένο από τουρίστες
Μένουν στα estates και στα προάστια και πίνουν τις μπύρες τους στις μπυραρίες κάτω από τα συγκροτήματα κατοικιών.
Στο Παρίσι που ανέφερες
Κυριακή μέχρι Παρασκευή είδες το χαμό έξω?
Άσε τους τουρίστες
Και το Manhattan στη πόλη των πόλεων αν δεν είχε τους τουρίστες άδειο θα σου φαινόταν τις καθημερινές . Η μεσαία τάξη είναι αόρατη. Μόνο τουρίστες και πλούσιους βλέπεις την ημέρα τη working class τη βλέπεις κατά τις 12 το βράδυ στο underground να παίρνει τον ύπνο όρθια κρεμασμένη από τα χερούλια του βαγονιού εξαντλημένη από το τέλος της 3ης εργασίας για να βγει το cost of living .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Δεν φταίνε τα ακριβά ενοίκια τόσο όσο αυτοί που μας κυβερνούν
μας κάνουν να μην έχουμε τα χρήματα να τα ενοικιάσουμε.
Προφανώς είναι συνάρτηση το ενός του άλλου, δε πάει μόνο του, το ανέφερα κι εγώ, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον πλαφόν, για να μη θέσω άλλα ουτοπικά στο θέμα της στέγασης.

Αλλά είπαμε να μην μιλήσουμε για πολιτικά.
Δεν υπάρχει αυτό Παναγιώτη, τι πάει να πει να μη μιλήσουμε για πολιτικά; Η συζήτηση είναι πρωτίστως πολιτική, τα πάντα σχεδόν είναι πολιτική στη ζωή αυτή, πόσο μάλλον σε τέτοια ζητήματα.

Τις ευκαιρίες στην ζωή μου δεν τις είχα. Τις δημιούργησα,τις εφτιαξα, τις κηνύγησα. Και ακόμα
το κάνω. Δυστυχώς η ζωή δεν είναι εύκολη ούτε μου δώθηκε κάτι δωρεάν.
Προφανώς και είναι δύσκολη η ζωή για τους περισσοτέρους μας, όπως και σου ξαναλέω ότι είσαι άξιος για όσα πέτυχες. Άντε να βγάλω και τη λέξη «ευκαιρία» που είπα πιο πριν, δεν έχουν ρε φίλε όλοι οι άνθρωποι την ίδια ικανότητα πως να το κάνουμε; Αναιρεί αυτό το δικαίωμα στη στέγαση, τα βασικά της επιβίωσης και την ποιότητα ζωής;

Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών είναι μεσαία τάξη που περιμένει από ένα σπίτι που το απόκτησε
δύσκολα με ένα σορό έξοδα φπα ενφια κλπ να βγάλειένα έξτρα εισόδημα η να ξεπληρώσει
το δάνειο στην τράπεζα. Δεν είναι αλήτες που θέλουν να πιούνε το αίμα των ενοικιαστών.
Εγώ δεν είπα για αλήτες. Είπα για αληταράδες που πάνε να βγάλουν παραπάνω επειδή τους έχει δώσει κάποιος το δικαίωμα, πατώντας στην ανάγκη του άλλου για στέγαση, ακριβαίνοντας τα ενοίκια κατά το δοκούν επειδή απλά «έτσι», όλα έχουν ανεβεί, εκτός από τους μισθούς μας φυσικά. Τους ξεχώρισα από άλλες περιπτώσεις που σαφώς υπάρχουν, ωστόσο δεν αλλάζω γνώμη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Δεν υπάρχει αυτό Παναγιώτη, τι πάει να πει να μη μιλήσουμε για πολιτικά; Η συζήτηση είναι πρωτίστως πολιτική, τα πάντα σχεδόν είναι πολιτική στη ζωή αυτή, πόσο μάλλον σε τέτοια ζητήματα.
Το καταλαβαίνω τι λες , αλλά δεν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ.
δεν έχουν ρε φίλε όλοι οι άνθρωποι την ίδια ικανότητα πως να το κάνουμε;
Πως γίνεται κάποιος που δεν έχει την ικανότητα την ίδια με την δικιά σου πχ, να έχει τα ίδια
δικαιώματα με σενα που έχεις την ικανότητα; Το παράδειγμα που είχα πει ήταν για αναφορά διαμονής στο κέντρο με χαμηλό ενοίκιο. Όταν δεν σου φτάνουν ζαρώνεις και δεν βγαίνεις.
Παλεύεις με τον τρόπο σου και τις ικανότητες σου να αλλάξεις τα πράγματα. Δεν ρίχνεις τις ευθύνες αλλού. Και δεν μιλάω για σένα. Μιλάω γενικά, Είπαμε η ζωή είναι δύσκολη. Συνεχείς
αγώνας. Καλώς η κακώς στην δύση που ζούμε έτσι είναι τα πράγματα. Υπάρχουν και χειρότερα
στον τρίτο κόσμο.
Υγ.
Για το πλαφόν που ανέφερες στα ενοίκια αν είχα σπίτι για ενοικίαση και μου έβαζαν πλαφόν, απλά δεν θα το έδινα για ενοικίαση. Θα κοιτούσα με την πρώτη ευκαιρία να το πουλήσω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Πως γίνεται κάποιος που δεν έχει την ικανότητα την ίδια με την δικιά σου πχ, να έχει τα ίδια
δικαιώματα με σενα που έχεις την ικανότητα; Το παράδειγμα που είχα πει ήταν για αναφορά διαμονής στο κέντρο με χαμηλό ενοίκιο. Όταν δεν σου φτάνουν ζαρώνεις και δεν βγαίνεις.
Παλεύεις με τον τρόπο σου και τις ικανότητες σου να αλλάξεις τα πράγματα. Δεν ρίχνεις τις ευθύνες αλλού. Και δεν μιλάω για σένα. Μιλάω γενικά, Είπαμε η ζωή είναι δύσκολη. Συνεχείς
αγώνας. Καλώς η κακώς στην δύση που ζούμε έτσι είναι τα πράγματα.
Έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων, διαφωνούμε και δε χρειάζεται να το αναλύσουμε εδώ γιατί κουράζουμε και τους υπόλοιπους που δε χρωστάνε τίποτα.
Εφόσον πιστεύεις στο θέμα «ικανοτήτων» για το βασικό ζήτημα της διαβίωσης και αυτό που γίνεται στη δύση όπως λες είμαστε μακριά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων, διαφωνούμε και δε χρειάζεται να το αναλύσουμε εδώ γιατί κουράζουμε και τους υπόλοιπους που δε χρωστάνε τίποτα.
Εφόσον πιστεύεις στο θέμα «ικανοτήτων» για το βασικό ζήτημα της διαβίωσης και αυτό που γίνεται στη δύση όπως λες είμαστε μακριά.
Πάμε για άλλα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Υγ.
Για το πλαφόν που ανέφερες στα ενοίκια αν είχα σπίτι για ενοικίαση και μου έβαζαν πλαφόν, απλά δεν θα το έδινα για ενοικίαση. Θα κοιτούσα με την πρώτη ευκαιρία να το πουλήσω.
Στην Ισπανια παντως εχει ήδη θεσπιστει πλαφον για την ετησια αυξηση του ενοικιου...ίσως καποτε ακολουθήσει κ η μπανανια...συγγνωμη Ελλαδα

Επισης, στην Ελλαδα ελαχιστοι είναι οι ιδιοκτητες που ειναι μεσαια ταξη που το αγορασαν για εκμεταλλευση...συνήθως τα κληρονόμησαν για αυτο δεν αντιλαμβανονται οτι το στεγαστικό είναι πρωτιστως κοινωνικο θεμα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Το καταλαβαίνω τι λες , αλλά δεν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ.

Πως γίνεται κάποιος που δεν έχει την ικανότητα την ίδια με την δικιά σου πχ, να έχει τα ίδια
δικαιώματα με σενα που έχεις την ικανότητα; Το παράδειγμα που είχα πει ήταν για αναφορά διαμονής στο κέντρο με χαμηλό ενοίκιο. Όταν δεν σου φτάνουν ζαρώνεις και δεν βγαίνεις.
Παλεύεις με τον τρόπο σου και τις ικανότητες σου να αλλάξεις τα πράγματα. Δεν ρίχνεις τις ευθύνες αλλού. Και δεν μιλάω για σένα. Μιλάω γενικά, Είπαμε η ζωή είναι δύσκολη. Συνεχείς
αγώνας. Καλώς η κακώς στην δύση που ζούμε έτσι είναι τα πράγματα. Υπάρχουν και χειρότερα
στον τρίτο κόσμο.
Αυτα ειναι ρομαντικα καταλοιπα.
Ολα τα προβληματα λυνονται πολυ ξεκουραστα,, χωρις ικανοτητες με εναν καλο γαμο με προικα για αντρες και γυναικες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.488
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επισης, στην Ελλαδα ελαχιστοι είναι οι ιδιοκτητες που ειναι μεσαια ταξη που το αγορασαν για εκμεταλλευση...συνήθως τα κληρονόμησαν για αυτο δεν αντιλαμβανονται οτι το στεγαστικό είναι πρωτιστως κοινωνικο θεμα.
Ακριβώς. Όταν το ιδιόκτητο σπίτι είναι σχεδόν πολυτέλεια, το έξτρα ακίνητο προς εκμετάλλευση προέρχεται από κληρονομιά για τη συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών.
Κάποιοι (αρκετοί) το βλέπουν με σεβασμό και ευγνωμοσύνη, άλλοι το θεωρούν πηγή εύκολου και υψηλού παθητικού εισοδήματος με παντελή έλλειψη κοινωνικής συνείδησης.
Παρ' όλα αυτά δε μπορώ να θεωρήσω και ανήθικο έναν άνθρωπο που αυξάνει την τιμή που θα ενοικιασει το ακίνητό του όταν έχουν ξεφύγει τόσο τα καθημερινά εξοδα.
Επίσης είναι στην ανθρώπινη φύση να εκτιμά πολύ περισσότερο τα αγαθά που κατέκτησε με προσωπικό μόχθο σε σχέση με αυτά που του χαρίστηκαν, τα οποία συνήθως αντιμετωπίζει με μεγαλύτερη ασυδοσία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
την Ισπανια παντως εχει ήδη θεσπιστει πλαφον για την ετησια αυξηση του ενοικιου...ίσως καποτε ακολουθήσει κ η μπανανια...συγγνωμη Ελλαδα
Σίγουρα καταλαβαίνεις την διαφορά στο πλαφόν της αύξησης με το πόσο θα σου νοικιάσει το
σπίτι. Όταν δεν μπορείς να νοικιάσεις ,το πόσο θα σου ανέβει το ενοίκιο είναι τίποτα.
Σπίτι 55 τμ στο κέντρο 1650 όταν ο βασικός είναι 1180 ευρώ. Θέλει 2 μήνες εγγύηση συν
να ελέγξει την φορολογική σου δήλωση.
https://www.idealista.com/inmueble/105716982
Όχι στο κέντρο στην περιοχή sants Λίγο πιο μεγάλο 93 τμ 3000 ευρώ σε ημιόροφο
και πολυκατοικία χωρίς ασανσερ.
https://www.idealista.com/inmueble/98231408/
Ολα τα προβληματα λυνονται πολυ ξεκουραστα,, χωρις ικανοτητες με εναν καλο γαμο με προικα για αντρες και γυναικες.
Να τώρα τα λες. Πες τα πιο μπροστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom