Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε ποια χώρα ζεις?
Έχω ζήσει σε Ιταλία, Γαλλία, Ολλανδία. Το 2 φορές τουλάχιστον τη βδομάδα έξω μάλλον θα το έλεγα κανόνα.

Εγώ προσωπικά ξέρω ελάχιστους που μπορούν να συντηρήσουν μόνοι τους ένα κόστος ενοικίου στη χώρα που ζω .
Κάποτε συνέβαινε, όχι πια.
Τότε έπρεπε να γράψεις για τη συγκεκριμένη χώρα κι όχι ότι αυτό συμβαίνει γενικά στην Ευρώπη. Ζούσα στο Παρίσι και τώρα στο Αμστερνταμ, δύο από τις πόλεις με τα ακριβότερα ενοίκια στην Ευρώπη που οι ενοικιαστές ζητάνε το συμβόλαιο για να δουν ότι παίρνεις τριπλάσιο μισθό από το ενοίκιο. Η ζήτηση είναι τεράστια, τρομάζεις να βρεις διαμέρισμα. Η συντριπτική πλειοψηφία 30αρηδων+ που γνωρίζω μένουν μόνοι τους. Επαναλαμβάνω η διαφορά μισθού/κόστου ζωής σε αυτές τις πόλεις με την Αθήνα είναι χαώδης όχι απλά μεγάλη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
ζητάνε το συμβόλαιο για να δουν ότι παίρνεις τριπλάσιο μισθό από το ενοίκιο.
Ρε συ το λες και μόνος σου. Παίρνεις τριπλάσιο μισθό από το ενοίκιο. Αν το ενοίκιο είναι
1500 μιλάμε για μισθό 4.500 και άνω.
Όχι για ενοίκιο Ελλάδας 800 ευρώ με μισθό 1000.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Παιδια ειμαστε απιθανοι.. πως καταφερνουμε να εχουμε σχεδον την ιδια άποψη και να διαφωνουμε, αυτο χρηζει ιδιαιτερης ανάλυσης..

Το ρεζουμε ειναι ενα.. υπάρχει μεγαλη ακριβεια.. τα ενοικια εχουν ξεφυγει και ενα νεο παιδι που μπαινει τωρα στην αγορα εργασιας κλ ή εχει λιγα χρονια δυσκολευεται να μεινει Αθηνα..ακομα και δημοσιος υπάλληλος η ιδιωτ. υπάλληλος σε καλη εταιρεια να εισαι... συμφωνουμε n'est pas;; και φυσικα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.. αλλα ο μεσος ορος εχει προβλημα.. Το αν ειμαστε περισσοτερο η λιγοτερο ακριβοι με άλλες χωρες ειναι για να δουμε που ειμαστε και που εχουμε προβλημα..

Παναγιωτη δεν θελει κανενας λαμποργκινι ενα μεσο αμαξι θελει και δυσκολευεται.. ναι μεχρι οπου φθανει η κουβερτα ολοι μας πρεπει να κουμανταρουμε τα οικονομικά αλλά αυτη η κουβερτα φθανει ολο και πιο λιγα πραγματα να καλυψει.. και το θεμα ειναι γιατι..

Απελευθερωσαμε ενεργεια και γιναμε δεσμιοι της.. ουτε να ζεσταθουμε.. βαλε φυσικο αεριο ειναι φθηνό... οχι απαγορευεται καυστηρας πλεον σε νεοδμητες οικοδομες, πετρελαιου η φυσικου αεριου.. ε αγαμοι θυτε ς

Προχθες στα λιντλ αγγουρια 90 λεπτα.. να μην πω που να τα ...ετε... τζατζικι με πεπονι αγουρο και κολοκυθι..

Η κατασταση ξεφευγει και δεν νομιζω οτι ειναι ιδεα μου..

Ακτοπλοικα στο θεο και πολιτικος (δεν ξερω αν ειναι αληθεια το διαβασα σε τιτλο) μας πρεοτρεψε να πάμε στα χωρια μας .. ευχαριστουμε για τις συμβουλές..

Μην το πολιτικοποιησουμε αλλα υπαρχει θεμα σοβαρό..
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ρε συ το λες και μόνος σου. Παίρνεις τριπλάσιο μισθό από το ενοίκιο. Αν το ενοίκιο είναι
1500 μιλάμε για μισθό 4.500 και άνω.
Όχι για ενοίκιο Ελλάδας 800 ευρώ με μισθό 1000.
Δεν σε καταλαβαίνω. Από την αρχή έγραψα ότι ο συνδυασμός μισθός/κόστος ζωής στην Αθήνα είναι για κλάματα. Δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλες χώρες και από Βαρκελώνη που είσαι εσύ έχω καλή εικόνα για μισθούς και κόστος ζωής, έχει καμία σχέση με τα χάλια της Αθήνας;

Αν δούλευα στην Αθήνα θα ήμουν κάπου στα 1200-1300ε/μηνα καθαρά αντε λίγο παραπάνω. Που διάολο θα έμενα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Δεν σε καταλαβαίνω. Από την αρχή έγραψα ότι ο συνδυασμός μισθός/κόστος ζωής στην Αθήνα είναι για κλάματα.

Αν δούλευα στην Αθήνα θα ήμουν κάπου στα 1200-1300ε/μηνα καθαρά αντε λίγο παραπάνω. Που διάολο θα έμενα;
Θες ενα καλο μετρο που χρησιμοποιει ο αδερφος μου-που ζει εξω σε ακριβη χωρα- για το ποσα μενουν αφαιρουμενου του ενοικιου?
Ποσα iphone αγοραζεις με το υπολοιπο του μισθου αφαιρωντας το ενοικιο. (Κανεις στην οικογενεια δεν χρησιμοποιει τη μαρκα αυτη, απλα το εχουμε μεταξυ μας ως διεθνες μετρο μετρησης της ευζωιας).
Ε λοιπον εδω κανενα. Η αλλιως ενα χαλασμενο κινητο οποιασδηποτε φθηνης μαρκας θα προκαλεσει οικονομικο πατατρακ εκεινο τον μηνα.
Αυτη ειναι η ποιοτητα ζωης μας.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
69
Likes
305
Έχω ζήσει σε Ιταλία, Γαλλία, Ολλανδία. Το 2 φορές τουλάχιστον τη βδομάδα έξω μάλλον θα το έλεγα κανόνα.



Τότε έπρεπε να γράψεις για τη συγκεκριμένη χώρα κι όχι ότι αυτό συμβαίνει γενικά στην Ευρώπη. Ζούσα στο Παρίσι και τώρα στο Αμστερνταμ, δύο από τις πόλεις με τα ακριβότερα ενοίκια στην Ευρώπη που οι ενοικιαστές ζητάνε το συμβόλαιο για να δουν ότι παίρνεις τριπλάσιο μισθό από το ενοίκιο. Η ζήτηση είναι τεράστια, τρομάζεις να βρεις διαμέρισμα. Η συντριπτική πλειοψηφία 30αρηδων+ που γνωρίζω μένουν μόνοι τους. Επαναλαμβάνω η διαφορά μισθού/κόστου ζωής σε αυτές τις πόλεις με την Αθήνα είναι χαώδης όχι απλά μεγάλη.
Καταρχήν μη νομίζεις ότι θεωρώ το κόστος ζωής της Αθήνας σε σχέση με τους μισθούς καλό.

Το Παράδειγμα της Ολλανδίας με παραξένεψε λίγο να σου πω την Αλήθεια
Με average salary 45k gross καταφέρνουν οι 30αριδες φίλοι σου να πληρώνουν μόνοι τους 1500 - 2000 + - ενοίκιο στο Amsterdam και να βγαίνουν και 2 φορές την εβδομάδα για dinner και ποτό η drink after work το λες και παράδοξο .

Για το Παρίσι δε, μόνο την Emily in Paris γνωρίζω που όντως έκανε ζωαρα.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Παναγιωτη δεν θελει κανενας λαμποργκινι ενα μεσο αμαξι θελει και δυσκολευεται.
Ήταν σχήμα λόγου, Μην κολάτε σε δευτερεύοντα.
Απελευθερωσαμε ενεργεια και γιναμε δεσμιοι της.. ουτε να ζεσταθουμε.. βαλε φυσικο αεριο ειναι φθηνό... οχι απαγορευεται καυστηρας πλεον σε νεοδμητες οικοδομες, πετρελαιου η φυσικου αεριου.. ε αγαμοι θυτε ς
Θα σου έλεγα φταίνε αυτοί που ψηφίζετε (γενικά) αλλά ζήτησες να μην πιάσουμε πολιτική κουβέντα.
Αν δούλευα στην Αθήνα θα ήμουν κάπου στα 1200-1300ε/μηνα καθαρά αντε λίγο παραπάνω. Που διάολο θα έμενα;
Πουθενά, Για αυτό έφυγες από την Ελλάδα, υποθέτω.
και από Βαρκελώνη που είσαι εσύ έχω καλή εικόνα για μισθούς και κόστος ζωής,
Τα πράγματα έχουν αλλάξει και γίνονται χειρότερα. Οι μισθοί παραμένουν ίδιοι ,ακόμα
πολλοί μειώνονται. Τα ενοίκια την ανηφόρα.
Μετά τον κοβιτ που άρχισε η τηλεργασία οι μεγάλες εταιρείες στράφηκαν σε άλλα κράτη.
Πχ Η σύζυγος μου που έχει τηλεργασία, τα τελευταία χρόνια δεν έγινε καμία πρόσληψη στον
τομέα της , αλλά δεκάδες προσλ'ηψεις σε Κάιρο ,Τουρκία και Ινδία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα
μεγάλες εταιρίες που έδιναν καλούς μισθούς, τώρα κοιτάνε αλλού.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.403
Τα ποσοστά που βγάζει περιλαμβάνουν και 400.000 εργαζόμενους που δεν απασχολούνται πλήρως, αν μιλάμε για μισθούς εργαζομένων πλήρως απασχολούμενων το ποσοστό όσων πληρώνονται πάνω από 1000€ είναι ξεκάθαρη πλειοψηφία. Κι εγώ πήγα το Φλεβάρη κι έκανα 3 μεροκάματα, στην Εργάνη εμφανίστηκα ως εργαζόμενος των 145€.
Το ότι 400.000 εργαζόμενοι ήταν parttime πως το βγάζεις; Αναφέρει ότι Με μισθούς ως 500 ευρώ αμείβονταν 284.134 εργαζόμενοι το 2023. Επίσης γράφει Με μισθούς από΄500 ως 700 ευρώ αμείβονταν 131.650 εργαζόμενοι το 2023. Αυτοί όλοι εργάζονταν ημιαπασχόληση; οκ δεκτό

Αυτός που εργάζεται ημιαπασχόληση όμως πολλές φορές μπορεί να μην βρήκε πλήρη απασχόληση η να τον έχουν δηλωμένο ότι εργάζεται ημιαπασχόληση ενώ εργάζεται κανονικά και να του δίνουν λιγότερα. Μπορεί και να τον δίνουν κανονικά βέβαια και τα μισά να είναι μαύρα. Τουλάχιστον αυτό γινόταν παλιότερα σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν γνωρίζω αν μπορούν να το κάνουν ακόμη με τους ελέγχους που γίνονται η τι γινόταν το 2023.

Αν έστω βγάλουμε 415.784 άτομα από το σύνολο των 2.296.845 εργαζομένων έχουμε 1.881.061 εργαζομένους εκ των οποίων οι 1.190.410 παίρνουν κάτω από 1000€ καθαρά. Είναι ένα ποσοστό 63,3% που μπορεί να είναι και ελαφρώς μεγαλύτερο
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το Παράδειγμα της Ολλανδίας με παραξένεψε λίγο να σου πω την Αλήθεια
Με average salary 45k gross καταφέρνουν οι 30αριδες φίλοι σου να πληρώνουν μόνοι τους 1500 - 2000 + - ενοίκιο στο Amsterdam και να βγαίνουν και 2 φορές την εβδομάδα για dinner και ποτό η drink after work το λες και παράδοξο .
Αν αυτός είναι ο μέσος μισθός της Ολλανδίας, δεν έχω ιδέα, τότε για το Άμστερνταμ είναι προφανώς μεγαλύτερος αλλά πέρα από αυτό όσοι γνωρίζω είναι πτυχιούχοι με αντίστοιχες δουλειές και παίρνουν αρκετά παραπάνω. Αλλά έστω ότι κάποιος παίρνει 2500ε/καθαρά το μήνα φυσικά και μπορεί να μείνει σε ένα διαμέρισμα με 1500 κι ένα είναι οκ οικονομικά, απλά αποκλείεται να του το νοικιάσουν όταν δουν το μισθό του. Έτσι κι αλλιώς θα βρουν άλλον αμέσως.

Όσο για το σχόλιο για την Εμιλυ στο Παρίσι. Δεν έγραψα πουθενά για ζωαρα. Τώρα αν πιστεύεις ότι όσοι ζουν στο Παρίσι δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν το ενοίκιο ή να βγουν 2 φορές τη βδομάδα είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Με όλο το σεβασμό φυσικά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.403
Στο Παρίσι μπορεί να έχει χρήματα να βγαίνει έξω κάποιος 2 φορές την εβδομάδα με τον κατώτατο βασικό μισθό και σε δικό του σπίτι η το πετυχαίνει αυτό συνήθως
με το να μοιράζεται ένα σπίτι με άλλα άτομα;

Γιατί μια Γαλλίδα που γνώριζα που έμενε στο Παρίσι πριν χρόνια μας είπε ότι δεν μπορούσε να τα βγάλει με τίποτα μόνη της και βρήκε τελικά μια σοφίτα που ήταν μια τρύπα και ήταν και προσφορά απίστευτη μάλιστα
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στο Παρίσι μπορεί να έχει χρήματα να βγαίνει έξω κάποιος 2 φορές την εβδομάδα με τον κατώτατο βασικό μισθό και σε δικό του σπίτι η το πετυχαίνει αυτό συνήθως
με το να μοιράζεται ένα σπίτι με άλλα άτομα;

Γιατί μια Γαλλίδα που γνώριζα που έμενε στο Παρίσι πριν χρόνια μας είπε ότι δεν μπορούσε να τα βγάλει με τίποτα μόνη της και βρήκε τελικά μια σοφίτα που ήταν μια τρύπα και ήταν και προσφορά απίστευτη μάλιστα
Ο κατώτατος βασικός πρέπει να ναι κάπου στα 1300 καθαρά και ναι πολύ δύσκολα τη βγάζεις στο Παρίσι με τέτοιο μισθό. Το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, ο ανειδίκευτος εργάτης τρώει πακέτο παντού. Προφανώς αυτοί μένουν στα προάστια. Αναφέρομαι σε πτυχιούχους, εργαζόμενους με εξειδίκευση εκεί είναι η μεγάλη διαφορά με την Αθήνα.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
69
Likes
305
Αν αυτός είναι ο μέσος μισθός της Ολλανδίας, δεν έχω ιδέα, τότε για το Άμστερνταμ είναι προφανώς μεγαλύτερος αλλά πέρα από αυτό όσοι γνωρίζω είναι πτυχιούχοι με αντίστοιχες δουλειές και παίρνουν αρκετά παραπάνω. Αλλά έστω ότι κάποιος παίρνει 2500ε/καθαρά το μήνα φυσικά και μπορεί να μείνει σε ένα διαμέρισμα με 1500 κι ένα είναι οκ οικονομικά, απλά αποκλείεται να του το νοικιάσουν όταν δουν το μισθό του. Έτσι κι αλλιώς θα βρουν άλλον αμέσως.

Όσο για το σχόλιο για την Εμιλυ στο Παρίσι. Δεν έγραψα πουθενά για ζωαρα. Τώρα αν πιστεύεις ότι όσοι ζουν στο Παρίσι δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν το ενοίκιο ή να βγουν 2 φορές τη βδομάδα είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Με όλο το σεβασμό φυσικά.
Ευχαριστώ για το σεβασμό και στον ανταποδίδω.
Στην απάντηση σου στο σχόλιο μου ότι το 2 φορές την εβδομάδα έξοδος στην Ευρώπη για τη πλειοψηφία σου σου φάνηκε παράλογο και που το αναφέρω .
Σα να κάνω στρέβλωση της πραγματικότητας ας πούμε .
Ποιος εγώ! Που ζω Ευρώπη μόνιμα από το 1996 σε διάφορες πόλεις και ταξιδεύω από το 1989 σε συχνότητα 2-3 φορές το χρόνο κάθε χρόνο λόγω σπουδών .
Το ότι εσύ λόγω ειδικότητας και καλής εργασίας και ο κύκλος σου μπορεί να στηρίξει το οικονομικό κόστος του ενοικίου στα ύψη αυτά και της καθημερινής εξόδου για ποτό μετά τη δουλειά που μου το έκανες και κανόνα δε σημαίνει ότι αυτό μπορεί να το στηρίξει η πλειοψηφία των κατοίκων της κάθε πόλης. Τι λέμε τώρα .
Με την ίδια λογική αυτά μπορεί να τα λέει και ένας digital nomad που ζει το όνειρο της ζωής του στην Αθήνα η τη Λισαβόνα
Τα ίδια με σένα βλέπει
Η χώρα και η πόλη διαφέρουν !
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom