Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Κατι που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο νεος κοσμος νοικιαζει επιπλωμενα.
Με ενα 500ρικο αγοραζεις τον απαραιτητο ηλεκτρικο εξοπλισμο τυπου νεανικου μικρα μεγεθη, οχι ψυγεια ντουλαπεςκαι με αλλα τοσα παιρνεις μεταχειρισμενα επιπλα απο αλλους φοιτητες η τη φτηνη σειρα του ΙΚΕΑ.
Αν μιλαμε για περιοδο 4-5 χρονων για φοιτητες, τι νοημα εχει να νοικιαζει κανεις μηνα μηνα και τον εξοπλισμο που δεν ειναι καν του γουστου του καθενα. Μετα το τελος των σπουδων αν δεν τον θες τον πουλας.
Δεν εχω μεινει ποτε σε επιπλωμενο ουτε σαν 18 χρονη, εφερνα παντα τα επιπλα μου απο σπιτι σε σπιτι. Ουτε σε γκαρσονιερα, μονο με συγκστοικηση σε μεγαλυτερο σπιτι ως φοιτητρια. Ως εργαζομενη δικαιωματικα σε σπιτι ολοδικο μου.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
303
Το να μεινουμε μονοι μας ειναι δηλαδη ανηκουστη αναγκη.
Στο μεταξυ ακους τετοια σχολια κατα 99.9% απο ατομα που ζουν με ανεση κ κρινουν τις αναγκες λιγοτερο προνομιουχων
Και το να έχεις ιδιοκτητο σπίτι από κληρονομιά άδικο είναι, για τους μη προνομιούχους που δεν είχαν αυτή τη τύχη.
Όλοι έπρεπε.να έχουν δικαίωμα στη στέγαση.
Όμως πάει αλλού η κουβέντα.
Τη πραγματικότητα σε σχέση με τα δεδομένα που υπάρχουν αναφέρουμε.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
2.402
Γιώργο με το link που παραθέτεις προκύπτει ότι το 54% των εργαζομένων παίρνει μέχρι 1000€. Πάνω από 1000€ παίρνει μόνο το 46% δηλαδή.
Δεν αναφέρει πουθενά όμως το άρθρο αν τα χρήματα αυτά είναι καθαρά η μεικτά. Υποπτευομαι ότι είναι μεικτά. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση αν προσθέσουμε και την κατηγορία των 373.163 εργαζομένων που παίρνει από 1000 μέχρι 1200€ μικτά έχουμε 1.606.060 εργαζόμενους που παίρνουν καθαρό μισθό μέχρι 1000€ περίπου.

Αυτός ο αριθμός αποτελεί το 70% των 2.296.845 εργαζομένων.
Δηλαδή το 70% των εργαζομένων παίρνει καθαρό μισθό μέχρι 1000€ με την πλειοψηφία από αυτούς να παίρνει μέχρι 800€
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Το να μεινουμε μονοι μας ειναι δηλαδη ανηκουστη αναγκη.
Στο μεταξυ ακους τετοια σχολια κατα 99.9% απο ατομα που ζουν με ανεση κ κρινουν τις αναγκες λιγοτερο προνομιουχων
Υπάρχει το επιθυμητό, υπάρχει και το εφικτό. Απλώνεις τα πόδια σου εκεί που φτάνει το πάπλωμα. Κι εγώ ήθελα Λαμποργκίνι αλλά βολεύομαι Μ αυτό που έχω. Ούτε κατηγορώ την Λαμποργκίνι για αισχροκέρδεια επειδή είναι ακριβά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.829
Υπάρχει το επιθυμητό, υπάρχει και το εφικτό. Απλώνεις τα πόδια σου εκεί που φτάνει το πάπλωμα. Κι εγώ ήθελα Λαμποργκίνι αλλά βολεύομαι Μ αυτό που έχω. Ούτε κατηγορώ την Λαμποργκίνι για αισχροκέρδεια επειδή είναι ακριβά.
Μου θυμίζεις κάτι ΤΣΕΟ που λένε ότι οι νέοι βαρίουνται να δουλέψουν

Επίσης το να συγκρίνεις βασικές ανάγκες με τη Λαμποργκίνι επίσης είναι φθηνιαρικη δημιουργία εντυπωσεων.

Άμα το πάπλωμα δεν σε παιρνει να φας, θα μείνεις δηλαδή μέχρι εκεί που σε παίρνει κ δεν θα τολμήσεις να θελήσεις να φας. Αυτές οι ιδεολογίες μου θυμίζουν Αντουανέτες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φούσκα είναι και θα σκάσει. Πρέπει όμως πρώτα να καταφέρει το κράτος να φορολογήσει με κάποιο τρόπο και τα μαύρα γιατί η φούσκα θα συντηρείται όσο κάποιοι θα μπορούν να πληρώνουν εξωφρενικά νοίκια σε σχέση με το εισόδημά τους/το μισθό τους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Άμα το πάπλωμα δεν σε παιρνει να φας, θα μείνεις δηλαδή μέχρι εκεί που σε παίρνει κ δεν θα τολμήσεις να θελήσεις να φας. Αυτές οι ιδεολογίες μου θυμίζουν Αντουανέτες.
Αν το πάπλωμα δεν μου έφτανε,το άλλαζα. Κι έχω αλλάξει πολλές δουλειές στην ζωή μου.
Δεν έβγαζα μίρλα και γκρίνια. Και ούτε μου έφταιγαν οι άλλοι. Πάλευα και παλεύω από ανήλικος.
Ξενιτεύτηκα και δεν μου χαρίστηκε τίποτα. Ακόμα και τώρα μένω 50 χιλιόμετρα μακριά από την Βαρκελώνη γιατί το πάπλωμα μου έφτανε για εκεί. Δεν βγάζω μίρλα γιατί δεν μπορώ να μείνω
στο κέντρο. Σοβαρέψου με του χαρακτηρισμούς.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.829
Αν το πάπλωμα δεν μου έφτανε,το άλλαζα. Κι έχω αλλάξει πολλές δουλειές στην ζωή μου.
Δεν έβγαζα μίρλα και γκρίνια. Και ούτε μου έφταιγαν οι άλλοι. Πάλευα και παλεύω από ανήλικος.
Ξενιτεύτηκα και δεν μου χαρίστηκε τίποτα. Ακόμα και τώρα μένω 50 χιλιόμετρα μακριά από την Βαρκελώνη γιατί το πάπλωμα μου έφτανε για εκεί. Δεν βγάζω μίρλα γιατί δεν μπορώ να μείνω
στο κέντρο. Σοβαρέψου με του χαρακτηρισμούς.
Νομιζω είσαι το τελευταίο άτομο που μπορεί να μιλήσει για χαρακτηρισμούς, έχω λάβει από σένα ένα σωρό.

Τώρα για το παραμύθι του self made στην Ελλάδα του σήμερα, ευχαριστώ αλλά δεν το ακούω.

Ξαναλέω το να βαφτίζει κανείς μίρλα τα τεράστια ζητήματα που αντιμετωπίζουν μαζικά οι νεότερες γενιές που δεν μπορούν μόνες να δημιουργήσουν σχεδόν τίποτα, είναι τουλάχιστον απόδειξη ότι ζεις εκτός τόπου κ χρόνου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Και να συμπληρώσω ότι επειδή γράφτηκε το 2 μέρες την εβδομάδα έξοδος ότι αυτό δεν υπάρχει στην Ευρώπη .
Ορίστε; Από που προκύπτει αυτό; Φυσικά υπάρχει έξοδος περισσότερες από μία φορές τη βδομάδα στην Ευρώπη. Το πάμε για ένα ποτό μετά την δουλειά είναι κλασσικό. Συν ότι οι περισσότεροι έχουν χόμπι που τα χρυσοπληρωνουν.

Σε καμία πόλη της Ευρώπης δε μπορεί να νοικιάσει κάποιος διαμέρισμα μόνος του
Ένα σπίτι θέλει 2 μισθούς.
Ορίστε νο2; Αυτό απλά δεν ισχύει. Η συντριπτική πλειοψηφία 30αρηδων+ που γνωρίζω μένουν μόνοι τους σε διαμέρισμα. Δηλαδή μέσα σε αυτούς κι εγώ. Η ζήτηση είναι τεράστια, σε κάποιες πόλεις βγαίνει αγγελία και δεν προλαβαίνεις να την δεις τόσο γρήγορα που το κλείνουν.

Η διαφορά μισθών πτυχιούχων/με εξειδίκευση από την προσωπική μου εμπειρία είναι χαώδης. Στους ανειδίκευτους εργάτες δυστυχώς υπάρχει παντού εκμετάλλευση, αν και πάλι πιστεύω ότι ένας ανειδίκευτος εργάτης πχ στο Παρίσι είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από ανειδίκευτο εργάτη στην Αθήνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλο το να μπορείς να μείνεις και άλλο το να μπορείς να ζήσεις.

Καλε που το ξεθαψες, αρθρο του 2020 για να μας πει για την κατσικα του γειτονα, ενω ξερουμε οτι η πιπιλα για τα κλειστα διαμεριματα καταγραφει αυτα που νοικιαζονται μαυρα, οπως λες και πιο πανω.
Δε θέλει και πολύ ξεθάψιμο, πάρε άρθρο προ μηνών
Στέγη: Ο γρίφος με τα 750.000 κενά σπίτια
Ορίστε και προ διμήνου αν σε παρηγορεί:
Αντικίνητρα για μη χρησιμοποίηση κενών ακινήτων προτείνει η "Δημιουργία" - Kalimera Arkadia

Ψάξε και τις δηλώσεις του δημάρχου Αθηναίων φέτος που αναφέρει μεγαλύτερους αριθμούς από τα 132.000 που λέει το άρθρο μόνο για το Δήμο Αθηναίων. Ναι περιλαμβάνονται και τα μαύρα, κι αυτά να βάλεις μέσα πάλι είναι εξωφρενικός ο αριθμός, θέλει πολλές αλλαγές κι έχουν αργήσει κιόλας. Μερικά στοιχεία είναι εντελώς απίθανα, αν ισχύουν:

  • Το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων έχει 10.000 και άλλα 10.000 έχει το Άσυλο Ανιάτων, χωρίς να κάνουν κάτι, για να τα εκμεταλλευτούν.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
303
Το πάμε για ένα ποτό μετά την δουλειά είναι κλασσικό
Σε ποια χώρα ζεις?
Μόνο Ισπανία το έχω δει και αυτό το δικαιολόγησα για το κόστος.

Εγώ προσωπικά ξέρω ελάχιστους που μπορούν να συντηρήσουν μόνοι τους ένα κόστος ενοικίου στη χώρα που ζω .
Κάποτε συνέβαινε, όχι πια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο με το link που παραθέτεις προκύπτει ότι το 54% των εργαζομένων παίρνει μέχρι 1000€. Πάνω από 1000€ παίρνει μόνο το 46% δηλαδή.
Τα ποσοστά που βγάζει περιλαμβάνουν και 400.000 εργαζόμενους που δεν απασχολούνται πλήρως, αν μιλάμε για μισθούς εργαζομένων πλήρως απασχολούμενων το ποσοστό όσων πληρώνονται πάνω από 1000€ είναι ξεκάθαρη πλειοψηφία. Κι εγώ πήγα το Φλεβάρη κι έκανα 3 μεροκάματα, στην Εργάνη εμφανίστηκα ως εργαζόμενος των 145€.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.159
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom