Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Βρίσκεις μια χαρά διαμέρισμα στο Παγκράτι ή το Σύνταγμα με 700-800€.
700-800 € στην Ελλάδα δεν είναι τιμή ενοικίου, είναι μισθός...

με μέτριους μισθούς 1.100€
Όχι τα 1100 για τους περισσότερους δεν είναι μέτριος μισθός (που θα έπρεπε βάσει συνθηκων να θεωρείται και χαμηλός), είναι άπιαστο όνειρο.

Αυτό -ή μάλλον και- αυτό που γίνεται με τα ενοίκια στην Ελλάδα περιγράφεται μόνο με μια λέξη: Αλητεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Οχι δε μενω Αθηνα τωρα .. μενουν τα παιδια μου και τα ενοικια που εγραψα αρχικά αυτα αφορα..
Υπαρχουν παιδια που μενουν πολλα μαζι 3 και 4 σε πιο μεγαλα σπιτια σε ημιυπογεια κλ γιατι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν .. το γνωριζω αυτο .. η κατασταση με τα νοικια εχει γινει αφορητη στην Αθηνα.. μολις νοικιασα γκαρσνιερα .. δεν υπάρχει τιποτα σε οροφο κατω απο 400 επιπλωμενο..
Εγω θα ευχηθω πρωτα συγχαρητηρια και δευτερον οσοι ζουμε Αθηνα και τα παιδια σπουδαζουν Αθηνα γλιτωνουμε περιπου 20.000 μονο για ενοικιο και λογαριασμους 4 χρονια στην επαρχια. Αλλα 10.000 τα πηγαινε ελα και το φαι απ εξω. Αυτο για οσους δεν εχουν τετοιες υποχρεωσεις δεν γινεται αντιληπτο.
Μη μου λετε για αποταμιευση των 100 ευρω τον μηνα. Πρεπει πολυ περισσοτερα για να ανταπεξελθεις. Εγω τη γλιτωσα γιατι περασε Αθηνα.
Το αυξημενο κοστος στεγασης στην Αθηνα συνδεεται με πανεπιστημια και καλα νοσοκομεια για τους κατοικους. Αλλα η αισχροκερδεια δεν δικαιολογειται.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.765
Εγω θα ευχηθω πρωτα συγχαρητηρια και δευτερον οσοι ζουμε Αθηνα και τα παιδια σπουδαζουν Αθηνα γλιτωνουμε περιπου 20.000 μονο για ενοικιο και λογαριασμους 4 χρονια στην επαρχια. Αλλα 10.000 τα πηγαινε ελα και το φαι απ εξω. Αυτο για οσους δεν εχουν τετοιες υποχρεωσεις δεν γινεται αντιληπτο.
Μη μου λετε για αποταμιευση των 100 ευρω τον μηνα. Πρεπει πολυ περισσοτερα για να ανταπεξελθεις. Εγω τη γλιτωσα γιατι περασε Αθηνα.
Το αυξημενο κοστος στεγασης στην Αθηνα συνδεεται με πανεπιστημια και καλα νοσοκομεια για τους κατοικους. Αλλα η αισχροκερδεια δεν δικαιολογειται.

Ευχαριστω.. επισης συγχαρητηρια για το παιδι σου..

Τα εξοδα ειναι δυσβασταχτα για μια οικογενεια που ζει στην επαρχια και σπουδαζει παιδι στην Αθηνα .. πάντα ηταν τωρα ακομα χειροτερα.. το αστειο ειναι οτι το στεγαστικο για Αθηνα φοιτητων ειναι λιγοτερο απο αυτων που φοιτουν επαρχία... δεν καταλαβαινω το σκεπτικο..

Καλά αυτο με την αποταμιευση των 100 και 200 ευρω που λέω μερικοι, οι περισσοτεροι μαλλον θα γελάνε .. αν δεν μπορεις ομως τοτε σε κυριευει το αγχος πως θα ανταπεξελθεις.. α και δεν βαλαμε καθολου την παραμετρο του αυτοκινητου η μηχανης που αυξανει τα κοστη γενικά.. Και αναφερομαι κυριως για παιδια που ξεκινάνε η εχουν λιγα χρονια στην Αθηνα που δουλεουν.. Ξερω παιδια που κανουν 2 δουλειες ή που ακομα οι γονεις τους τους ενισχυουν μεχρι να ορθοποδησουν.. Αν περασουν καποια χρονια και δεν μπορει πλεον καποιος να βγει απο αυτο το λουκι τοτε μάλλον πρεπει να παρει δραστικές αποφασεις..

Το κοστος ζωης στην Αθηνα ειναι μεγαλυτερο κυριως λογω ενοικίου αλλά οσοι πανε απο επαρχια το κανουν απο αναγκη αφου εκει βρισκουν ας πουμε πιο ευκολα δουλεια ..

τωρα η ποιοτητα ζωης δεν ξερω αν μας παιρνει εδω για να αναλυθει.. ειναι τεραστιο θεμα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Τα εξοδα ειναι δυσβασταχτα για μια οικογενεια που ζει στην επαρχια και σπουδαζει παιδι στην Αθηνα .. πάντα ηταν τωρα ακομα χειροτερα.. το αστειο ειναι οτι το στεγαστικο για Αθηνα φοιτητων ειναι λιγοτερο απο αυτων που φοιτουν επαρχία... δεν καταλαβαινω το σκεπτικο..
Το σκεπτικο ειναι να αποσυμφορηθουν τα πανεπιστημια Αθηνας και Θεσσαλονικης και να γινουν πιο ελκυστικες οι σχολες της επαρχιας που οι θεσεις μενουν αδειες πολυ συχνα γιατι η μιση Ελλαδα και βαλε προτιμαει να σπουδασουν στα σπιτια τους, στα αστικα κεντρα που ζουν. Αποκεντρωση λεγεται.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Ποιότητα ζωής κατ΄ αρχάς είναι η υγεία.
Όλα τα άλλα έπονται.
Ποιότητα ζωής είναι η δωρεάν πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου δημόσια υγεία ναι, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ποιότητα ζωής είναι να μπορείς να ζεις ανθρώπινα και όχι απλά να επιβιώνεις. Να μπορείς να πας για ένα φαγητό έξω, να πιεις το ποτό σου, να καλύπτεις επαρκώς τις ανάγκες ένδυσης και υπόδησης και ναι, να μπορείς να πας τις διακοπές σου σαν άνθρωπος. Να μπορείς να ζεις αξιοπρεπώς από τη δουλειά σου και να απολαμβάνεις τους καρπούς των κόπων σου χωρίς να σκέφτεσαι πώς θα βγει ο μήνας.
Όλα αυτά είναι δικαιώματα, δεν είναι πολυτέλεια. Το να λέμε ότι όλα πέραν της υγείας είναι πολυτέλειες μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να χαμηλώνουμε τον πήχυ όλο και περισσότερο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.454
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ποιότητα ζωής είναι η δωρεάν πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου δημόσια υγεία ναι, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ποιότητα ζωής είναι να μπορείς να ζεις ανθρώπινα και όχι απλά να επιβιώνεις. Να μπορείς να πας για ένα φαγητό έξω, να πιεις το ποτό σου, να καλύπτεις επαρκώς τις ανάγκες ένδυσης και υπόδησης και ναι, να μπορείς να πας τις διακοπές σου σαν άνθρωπος. Να μπορείς να ζεις αξιοπρεπώς από τη δουλειά σου και να απολαμβάνεις τους καρπούς των κόπων σου χωρίς να σκέφτεσαι πώς θα βγει ο μήνας.
Όλα αυτά είναι δικαιώματα, δεν είναι πολυτέλεια. Το να λέμε ότι όλα πέραν της υγείας είναι πολυτέλειες μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να χαμηλώνουμε τον πήχυ όλο και περισσότερο.
Μάλλον δεν είδες τι έγραψα.
Ποιότητα ζωής κατ΄ αρχάς είναι η υγεία.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.765
Το σκεπτικο ειναι να αποσυμφορηθουν τα πανεπιστημια Αθηνας και Θεσσαλονικης και να γινουν πιο ελκυστικες οι σχολες της επαρχιας που οι θεσεις μενουν αδειες πολυ συχνα γιατι η μιση Ελλαδα και βαλε προτιμαει να σπουδασουν στα σπιτια τους, στα αστικα κεντρα που ζουν. Αποκεντρωση λεγεται.
Καλα το σκεφτηκαν όσον αφορα την αποκέντρωση .. αλλα τα κατάφεραν ;; υπαρχουν στοιχεια πριν και μετά την αποφαση για να δουμε αν μειωνονται οι αριθμοι των φοιτητων στα 2 μεγάλα αστικά κεντρα;; δεν ξερω ποσα χρονια ισχυει αλλά πρεπει να ειναι πανω απο10ετία..

Βεβαια αυτο ενα παιδι δεν το σκεφτεται τοσο οσο ο γονιος γιατι αν πιασει μεγαλη βαθμολογια θα θελει να παει σε "καλο" πανεπιστημιο στο πεδίο που το ενδιαφερει..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.462
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως για να καταλάβω, εσείς ρε παιδιά αν είχατε ένα ακίνητο για ενοικίαση, θα το δίνατε 200-300 ευρώ; Η θα προσπαθούσατε να βγάλετε το μέγιστο κέρδος; Πες τε μου ειλικρινά.
Θα το εδινα στη βραχυχρονια. Με ανυπαρκτη στην πραξη νομοθεσια ποιος να εμπιστευτει ποιον? Στον 1ο κοσμο καθυστερεις το ενοικιο κ σε πετανε την αλλη μερα, εδω καθυστερεις μηνες, χρονια, καταστρεφεις κιολας κ δεν τρεχει μια και ξανανοικιαζεις αλλου θυματος το σπιτι.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Παντού ακριβά είναι πια.
Υπάρχει στεγαστικό πρόβλημα σε πολλές χώρες της δυτικής Ευρώπης.
Τα πράγματα σε Αγγλία Ιρλανδία είναι πολύ άσχημα.
Αναφέρω τις δύο χώρες επειδή ζω σε αυτές.
Η κόρη μου Λονδίνο και εγώ με τη σύζυγό μου Δουβλίνο.
Ευτυχώς πήραμε σπίτι τις καλές εποχές της φούσκας του Celtic Tiger. Σπίτι που το αγοράσαμε 300 Χιλ και τώρα εύκολα το δίνεις για τα διπλά! Δεν υπερβάλλω.
Αλλά δε θα βρεις άλλου, εκτός και αν πας στην επαρχία στη μέση του πουθενά!
Στο Δουβλίνο κάτι χρεπια νοικιάζουν σε όχι και τόσο καλές περιοχές που κάτω από 2000 το μήνα ενοίκιο δε βρίσκεις.. Και αν είσαι τυχερός.
Υπάρχει ολόκληρη λίστα αναμονής για έγκριση από το γραφείο real estate με κριτήρια τρελά.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Ποιότητα ζωής κατ΄ αρχάς είναι η υγεία.
Όλα τα άλλα έπονται.
Το βασικότερο.
Και να συμπληρώσω ότι επειδή γράφτηκε το 2 μέρες την εβδομάδα έξοδος ότι αυτό δεν υπάρχει στην Ευρώπη . Υπάρχει μάλλον στην Ισπανία αλλά στο πολύ casual και μπορεί να υποστηριχθεί από τις τιμές που υπάρχουν.
Ας πούμε εύκολα θα βγει ένας Ισπανός να πιει 2 μπύρες και να πληρώσει 4 ευρώ ενώ ο Έλληνας θα χρειασθεί 10!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom