Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

Extra muros

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.194
Φυσικά υπάρχουν εμπόδια π.χ θορύβου, υγειονομικού ενδιαφέροντος κλπ.
Αυτό λέω κι εγώ, υπάρχουν εμπόδια. Βέβαια, δεν ξέρω γ Βαρκελώνη αλλά στην Ελλάδα μπορεί να σε βοηθήσει καμια "Νανσυ", καμιά διευθύντρια ΔΟΥ, κάνα όργανο της τάξεως, να τα υπερκερασεις, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Αυτό λέω κι εγώ, υπάρχουν εμπόδια. Βέβαια, δεν ξέρω γ Βαρκελώνη αλλά στην Ελλάδα μπορεί να σε βοηθήσει καμια "Νανσυ", καμιά διευθύντρια ΔΟΥ, κάνα όργανο της τάξεως,
Δεν ξέρω ποια είναι η "Νανσυ" αλλά μπορώ να φανταστώ. Κι εδώ μπορούν να ξεπεραστούν
τα εμπόδια αλλά με νόμιμο τρόπο. Πχ. Εδώ στην επαρχία που μένω τώρα, μια κυρία πήρε δυο-τρεις επαγγελματικές ραπτομηχανές κι επειδή έκαναν θόρυβο την υποχρέωσαν να κάνει ειδική
ηχομόνωση και δεν ακούγεται τίποτα. Κι έτσι της έδωσαν άδεια λειτουργίας. Το εργαστήριο
που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ τον υποχρέωσαν να βάλει απορροφητήρα με φίλτρο
ενεργού άνθρακα. Έχω άπειρα παραδείγματα που το σπίτι τους μπορούν και το έκαναν ότι
ήθελαν.
Ακόμα θυμάμαι στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης στην Σοφούλη μια κατοικία την είχε μετατρέψει
σε ιταλικό εστιατόριο.Και πόσα νεοκλασικά έχουν γίνει μπαράκια και εστιατόρια.
Πόσα σπίτια έχουν γίνει "σπίτια"; Για εκεί δεν ξέρω, αλλά εδώ πας στην εφορία, δηλώνεσαι,
σου δίνει ο δήμος τις προδιαφραφές, τις ελέγχει και πας στην τράπεζα να πάρεις pos.
Εν κατακλείδι. Την περιουσία σου μπορείς να την κάνεις ότι θέλεις. Με ελάχιστες εξαιρέσεις.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
@psilos3 αυτο με την "αποσβεση σε 20 χρονια" που λεει ο @Yorgos ,
Προφανως μολις μαζεψει μια συμπαθητική προκαταβολη, θα παρει δανειο για το επομενο σπιτι και θα φορτωσει τη δοση στον ενοικιαστη.
Ο επαγγελματίας ιδιόκτητης διαθέτει ένα ακίνητο που έχει μια Α αξία. Το οποίο θέλει τακτική φροντίδα και επισκευή. Δε κάνει κοινωνική πολιτική. Ούτε υποχρεώνει κάποιον να μείνει με το ζόρι.
Αν ο ενοικιαστής δέχεται όπως λες να πληρώνει ενοίκιο ίσο η μεγαλύτερο από την δόση ενός δανείου γιατί δεν αγοράζει σπίτι και αντί για ενοίκιο να πληρώνει τη δόση;
Να σου πω γιατί.
Γιατί έχει μάθει να μένει τζάμπα να κάνει ζημιές και να μετακομίζει μόλις αλλάξει κάτι στη ζωή του.
Όταν αγοράσεις σπίτι δε γίνεται να μην πληρώνεις τις δόσεις.
Και αν αλλάξεις δουλειά πιο μακριά δεν μπορείς να μετακομίσεις.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ απλά αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα, ουδεμία σχέση έχει με την όλη κουβέντα τι γίνεται στις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, καθώς τα δεδομένα είναι διαφορετικά.
Θα ου επιτρέψεις να διαφωνήσω, είναι ακριβώς αυτό που συζητάμε. Όλη η συζήτηση ξεκίνησε από το σχόλιό μου ότι τα ενοίκια στο κέντρο της Αθήνας σε σχέση με άλλες πρωτεύουσες, λαμβάνοντας υπόψη το μισθό, είναι φθηνά (ακόμη). Δηλαδή μετράω πόσους μίνιμουμ μισθούς χρειάζομαι για να νοικιάσω ένα διαμέρισμα 60-70τμ σε μια γειτονιά σαν το Παγκράτι. Ε στην Αθήνα γίνεται με ένα μίνιμουμ μισθό. Αυτή είναι η κουβέντα. Η ζωή στην Ελλάδα είναι ακριβή σε σχέση με το μισθό, αλλά όχι το ενοικιο, άλλα πράγματα (από τα καύσιμα και το ποτό μέχρι τα καθημερινά ψώνια στο σούπερ μάρκετ) είναι πολύ ακριβά σε σχέση με άλλες πρωτεύουσες, το ενοίκιο όχι: τα σπίτια που βρίσκεις με ένα μίνιμουμ μισθό στην Αθήνα στη Μαδρίτη, τη Βαρκελώνη, τη Λισσαβώνα, τη Ρώμα κλπ δεν τα βρίσκεις ούτε στα όνειρά σου.

Εγώ λέω ότι οι περισσότεροι δε πληρώνονται παραπάνω, τουλάχιστον όσον αφορά μισθό ιδιωτικών υπαλλήλων δίχως προσαυξήσεις λόγω έξτρα εργασιών.
Ο ανιψιός μου, ένα παιδί χωρίς κανένα πτυχίο και καμία εξειδίκευση δουλεύει ντελιβεράς, πληρώνεται περίπου 70-90€ για εργασία λιγότερη από 8ωρο. Τώρα μάλιστα τα ΣΚ δουλεύει και πρέσα στην οικοδομή, 75-80€ μεροκάματο. Ανειδίκευτος εργάτης είναι (πρώτη φορά πήγε οικοδομή, μόλις ξεκίνησε) και πληρώνεται πολύ περισσότερο από 1000€. Άπιαστο όνειρο δεν είναι, όχι στην Αθήνα, 22 ετών ετοιμάζεται να νοικιάσει σπίτι. Η φράση "άπιαστο όνειρο" υποδηλώνει κάτι... άπιαστο (τοϊνκ), ε αυτό δεν είναι, οποιοσδήποτε υγιής άνθρωπος έχει τη διάθεση να μοιράσει πίτσες το κάνει, δε μιλάω καν για την οικοδομή. Όποιος θέλει πληροφορίες για το πού μπορεί να βρει αντίστοιχη δουλειά ας μου στείλει ένα πμ. Συμφωνώ -και προσυπογράφω- ότι για πολλά επαγγέλματα οι αμοιβές στην Ελλάδα είναι άθλιες, από το γιατρό του δημοσίου μέχρι πολλές ακαδημαϊκές, κι εμένα η αδερφή μου έφυγε για τη Σκωτία όπου πληρώνεται τα τετραπλάσια (και κάτι ακόμη) κάνοντας την ίδια δουλειά που έκανε στην Ελλάδα και το κόστο ζωής είναι αισθητά κάτω από το τετραπλάσιο, με άλλου είδους μειονεκτήματα αλλά και πολλά πλεονεκτήματα (το ωράριο πχ και οι απλήρωτες υπερωρίες είναι μεσαιωνικής φύσεως πρόβλημα στην Ελλάδα). Αλλά ούτε άπιαστο ούτε όνειρο είναι το χιλιάρικο.
anipsiosdeliv.jpg



Δυσκολεύομαι να κατανοήσω αυτό το συλλογισμό ειλικρινά, μάλλον είμαι περιορισμένης ευθύνης.
Απλά οικονομικά είναι, δεν είναι καν συλλογισμός, η αναλογία επένδυσης/απόσβεσης είναι η απλούστερη παράμετρος λήψης απόφασης για οποιαδήποτε οικονομική απόφαση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Ο επαγγελματίας ιδιόκτητης διαθέτει ένα ακίνητο που έχει μια Α αξία. Το οποίο θέλει τακτική φροντίδα και επισκευή. Δε κάνει κοινωνική πολιτική. Ούτε υποχρεώνει κάποιον να μείνει με το ζόρι.
Αν ο ενοικιαστής δέχεται όπως λες να πληρώνει ενοίκιο ίσο η μεγαλύτερο από την δόση ενός δανείου γιατί δεν αγοράζει σπίτι και αντί για ενοίκιο να πληρώνει τη δόση;
Να σου πω γιατί.
Γιατί έχει μάθει να μένει τζάμπα να κάνει ζημιές και να μετακομίζει μόλις αλλάξει κάτι στη ζωή του.
Όταν αγοράσεις σπίτι δε γίνεται να μην πληρώνεις τις δόσεις.
Και αν αλλάξεις δουλειά πιο μακριά δεν μπορείς να μετακομίσεις.
Ε, ναι, λεγεται ρισκο. Αν ο επαγγελματιας ιδιοκτητης δεν θελει να παρει το ρισκο αυτο, ας μην το νοικιαζει η ας αλλαξει επαγγελμα. Δεν τον υποχρεωνει κανεις να κανει αυτη τη δουλεια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.996
Likes
16.824
Ο επαγγελματίας ιδιόκτητης διαθέτει ένα ακίνητο που έχει μια Α αξία. Το οποίο θέλει τακτική φροντίδα και επισκευή. Δε κάνει κοινωνική πολιτική. Ούτε υποχρεώνει κάποιον να μείνει με το ζόρι.
Αν ο ενοικιαστής δέχεται όπως λες να πληρώνει ενοίκιο ίσο η μεγαλύτερο από την δόση ενός δανείου γιατί δεν αγοράζει σπίτι και αντί για ενοίκιο να πληρώνει τη δόση;
Να σου πω γιατί.
Γιατί έχει μάθει να μένει τζάμπα να κάνει ζημιές και να μετακομίζει μόλις αλλάξει κάτι στη ζωή του.
Όταν αγοράσεις σπίτι δε γίνεται να μην πληρώνεις τις δόσεις.
Και αν αλλάξεις δουλειά πιο μακριά δεν μπορείς να μετακομίσεις.
Σε πάρα πολλές χώρες δεν παίζει αυτό γιατί μετά μπαίνει σε black list ο ενοικιαστής και πολύ δύσκολα θα βρει σπίτι στο μέλλον
Μη σου πω τι γίνεται αν πάρεις επιπλωμένο στην Αγγλία και κάνεις την παραμικρή ζημιά
Ο άντρας μου σε σπίτι τρύπα στην Αγγλία έσπασε ένα φτηνό ποτήρι κατά λάθος, ζήτησε συγγνώμη,αγόρασε παρόμοιο από την ίδια αλυσίδα καταστημάτων και παρόλα αυτά του κράτησαν χιλιάδες λίρες εγγύηση ως τιμωρία.
Μιλάμε για τρύπα όπου σηκωνες το κρεβάτι για να πας κουζινα

Επίσης έχω φίλους Άγγλους που έχουν εταιρείες που καταγράφουν τι έχουν τα σπίτια προς ενοικίαση και αλίμονο αν κάνεις την παραμικρή ζημιά.

Αν συνεχίσει η έλευση αλλοδαπών που επιθυμούν να επενδύσουν-μεινουν Ελλάδα ,ο ιδιοκτήτης θα διαλέγει άνετα ποιον θα βάλει μέσα.
Αλλιώς τα νοίκια θα πέσουν. Οι Έλληνες έχουμε υπογεννητικοτητα δεν αυξανόμαστε.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
1.951
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τα ενοίκια είναι συνάρτηση του κόστους απόκτησης και απόσβεσης.

Το ενοίκιο είναι συνάρτηση της εμπορικής αξίας. (Το κόστος απόκτησης μπορεί να είναι χαμηλότερο γιατί έτυχε ευκαιρία ή να μην υπάρχει κόστος απόκτησης γιατί πρόκειται για κληρονομιά , δωρεά κλπ)

Η συνήθης εκτίμηση για το ενοίκιο είναι για διαμέρισμα 100 τ.μ. Ε.Α./240 ήτοι απόσβεση της εμπορικής αξίας σε 20 χρόνια (με σημερινές πάντα τιμές) αλλά για μικρό διαμέρισμα (γκαρσονιέρα 30τ.μ.) μπορεί το ενοίκιο να φτάσει Ε.Α./144 ήτοι απόσβεση σε 12 χρόνια. Γι ‘αυτό και σαν επένδυση προτιμάται η αγορά μικρού διαμερίσματος ενώ η αγορά μεγάλου και μάλιστα καινούργιου για ενοικίαση είναι ασύμφορη.
Μεγάλη απόκλιση από τις παραπάνω τιμές σημαίνει είτε ασύμφορη εκμετάλλευση είτε αισχροκέρδεια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Αυτο δεν ειναι αυτορρυθμιση. Απο λιγοτερους δημοτες οι ιδιοκτητες εισπραττουν παλι οσα θελουν. Η εχουν πεσει οι τιμες γιατι μειωθηκαν οι δημοτες?
Οι δημότες που φεύγουν δημιουργούν προσφορά ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων.
Προς το παρόν οι τιμές είναι ακόμα στον Θεό, αλλά παρατηρώ ότι μένουν ξενοίκιαστα.
Επίσης βλέπω μια αύξηση ζήτησης δωματίων. (εγκαταλείπουν τα μεμονωμένα και συγκατοικούν)
Προς το παρόν δεν έχουν πέσει οι τιμές αλλά πιστεύω θα αρχίσουν να πέφτουν. Βέβαια υπάρχει
ακόμα ζήτηση λόγω τουρισμού, αλλά ο χειμώνας πλησιάζει.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Ε, ναι, λεγεται ρισκο. Αν ο επαγγελματιας ιδιοκτητης δεν θελει να παρει το ρισκο αυτο, ας μην το νοικιαζει η ας αλλαξει επαγγελμα. Δεν τον υποχρεωνει κανεις να κανει αυτη τη δουλεια.
ρισκο θεωρεις να εισπρατει ο ιδιοκτητης το ενοικιο για το οποιο συμφωνησε με τον ενικοιαστη;;;;
ρισκο να απαιτει να παραλαβει σε καλη κατασταση το σπιτι που παρεδωσε;;
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε υπαρχει η λιστα που ανεφερε η @alma στην ελλαδα να δεις τοτε ποσοι θα ηταν αστεγοι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Ο ανιψιός μου, ένα παιδί χωρίς κανένα πτυχίο και καμία εξειδίκευση δουλεύει ντελιβεράς, πληρώνεται περίπου 70-90€ για εργασία λιγότερη από 8ωρο. Τώρα μάλιστα τα ΣΚ δουλεύει και πρέσα στην οικοδομή, 75-80€ μεροκάματο. Ανειδίκευτος εργάτης είναι (πρώτη φορά πήγε οικοδομή, μόλις ξεκίνησε) και πληρώνεται πολύ περισσότερο από 1000€. Άπιαστο όνειρο δεν είναι, όχι στην Αθήνα, 22 ετών ετοιμάζεται να νοικιάσει σπίτι. Η φράση "άπιαστο όνειρο" υποδηλώνει κάτι... άπιαστο (τοϊνκ), ε αυτό δεν είναι, οποιοσδήποτε υγιής άνθρωπος έχει τη διάθεση να μοιράσει πίτσες το κάνει, δε μιλάω καν για την οικοδομή. Όποιος θέλει πληροφορίες για το πού μπορεί να βρει αντίστοιχη δουλειά ας μου στείλει ένα πμ. Συμφωνώ -και προσυπογράφω- ότι για πολλά επαγγέλματα οι αμοιβές στην Ελλάδα είναι άθλιες, από το γιατρό του δημοσίου μέχρι πολλές ακαδημαϊκές, κι εμένα η αδερφή μου έφυγε για τη Σκωτία όπου πληρώνεται τα τετραπλάσια (και κάτι ακόμη) κάνοντας την ίδια δουλειά που έκανε στην Ελλάδα και το κόστο ζωής είναι αισθητά κάτω από το τετραπλάσιο, με άλλου είδους μειονεκτήματα αλλά και πολλά πλεονεκτήματα (το ωράριο πχ και οι απλήρωτες υπερωρίες είναι μεσαιωνικής φύσεως πρόβλημα στην Ελλάδα). Αλλά ούτε άπιαστο ούτε όνειρο είναι το χιλιάρικο.

Απλά οικονομικά είναι, δεν είναι καν συλλογισμός, η αναλογία επένδυσης/απόσβεσης είναι η απλούστερη παράμετρος λήψης απόφασης για οποιαδήποτε οικονομική απόφαση.
Ο ανηψιος σου και μπραβο του ειναι η εξαιρεση... οχι που δουλευει 2 δουλειές αλλά που δουλευει σκληρα (οικοδομη και μπραβο του και γω μικρος περασα απο οικοδομη), αλλά ποσους νεους ξερεις να κανουν τετοιες ζορικες δουλειες;; Λογιστικο γραφειο η γραφειο γενικά και ντιλίβερι σαν δευτερη ξερω αρκετους..
θελω να πω οτι εχουμε πολλους πτυχιουχους στην Ελλάδα και προφανως ολοι θελουν να εργαστουν στον τομέα τους και δυσκολευονται.. δεν πάνε ευκολα σε σκληρες σωματικά δουλειες.. γνωριζεις φανταζομαι τι ζητηση υπάρχει στον αγροτικο τομέα αλλά πάλι μονο αλλοδαποι τρεχουν και αυτοι ειναι πια δυσευρετοι..

τις 2 δουλειες τις ανεφερα και γω αρχικά αλλά για ποσο θα μπορει καποιος να το κανει;;

Δεν ειναι κανονας αυτο που λες ..ειναι εξαιρεση.. ναι μεν η δυνατοτητα υπάρχει αλλά δεν στρεφονται νεοι σε οικοδομη και γενικά χειρωνακτικές δουλειες..
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Ο ανιψιός μου, ένα παιδί χωρίς κανένα πτυχίο και καμία εξειδίκευση δουλεύει ντελιβεράς, πληρώνεται περίπου 70-90€ για εργασία λιγότερη από 8ωρο. Τώρα μάλιστα τα ΣΚ δουλεύει και πρέσα στην οικοδομή, 75-80€ μεροκάματο. Ανειδίκευτος εργάτης είναι (πρώτη φορά πήγε οικοδομή, μόλις ξεκίνησε) και πληρώνεται πολύ περισσότερο από 1000€.
παιρνει 1000 ευρω και μπραβο του.
κανει ομως 2 δουλειες κατα πασα πιθανοτητα χωρις ενσημα και χωρις εφορια.
Το θεμα των ενσημων ειναι σοβαρο. Γιατι οσο εισαι νεος δε σε νοιαζει αλλα οταν μεγαλωσεις
καταλαβαινεις το λαθος.
Αν λοιπον αφαιρσεις το κοστος ασφαλισης και εφοριας ποσα παιρνει καθαρα;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
προφανως ολοι θελουν να εργαστουν στον τομέα τους και δυσκολευονται.. δεν πάνε ευκολα σε σκληρες σωματικά δουλειες..
Οι μισοι συμμαθητες του γιου μου επιασαν δουλεια στην εστιαση μια εβδομαδα μετα τις Πανελλαδικες. Ουτε σταση να ηρεμησουν. Τα κοριτσια οχι γενικα, πηγαν διακοπες.
Επισης οι αναπληρωτριες δασκαλες πανε σεζον το καλοκαιρι. Ο τομεας τπν χειμωνα, ορθοστασια το καλοκαιρι. Πανε μια χαρα σε βαριες δουλειες.
Εδω κανεις λαθος, παρα πολλα παιδια δουλευουν σαν σκυλια. Απλα δεν συχναζει τετοιος κοσμος στο φορουμ. Κι εμεις διακοπες κλεισαμε, δεν βγαζω απ εξω τον εαυτο μου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.154
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom