Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Όχι λάθος είσαι.
Κανένας ενοικιαστής και κανένας εργαζόμενος δε μπορεί να έχει το πάνω χέρι σε σχέση προσφοράς και ζήτησης.
Δε μπορεί να αποδοθεί ευθύνη στη συμφωνία στον αδύναμο.
Δε συμβαίνει στο καπιταλισμό.
Και ειδικά στο καπιταλισμό βαλκανικού τύπου Aka: αρχοντοχωριατικο που ευδοκιμεί στη νοτιοανατολική Ευρώπη.
Ακριβώς αυτο!
Συνήθως ο ενοικιαστης κάνει πολλές εκπτωσεις στις αναγκες του, δεδομένης της μικρης διαθεσιμοτητας σπιτιων. Αυτο το "βρηκε το μισθιο της αρεσκίας του" να χαμε να λεγαμε...οταν πληρη ανακαινιση σημαινει βαψιμο της κακιας ωρας...
Εχω δει ενα σωρο σαραβαλα να τα θεωρουν φιλετα κ στο τελος κοσμος να αναγκαζεται να νοικιασει κ να τα σουλουπωσει με προσωπικα του εξοδα.
Επίσης κατι που δεν αντιλαμβανονται οι ιδιοκτητες ειναι η φυσικη φθορα κ ότι θα υπάρχουν κοστη συντηρησης που τους βαρυνουν κ όχι μόνο κέρδη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ου επιτρέψεις να διαφωνήσω, είναι ακριβώς αυτό που συζητάμε. Όλη η συζήτηση ξεκίνησε από το σχόλιό μου ότι τα ενοίκια στο κέντρο της Αθήνας σε σχέση με άλλες πρωτεύουσες, λαμβάνοντας υπόψη το μισθό, είναι φθηνά (ακόμη). Δηλαδή μετράω πόσους μίνιμουμ μισθούς χρειάζομαι για να νοικιάσω ένα διαμέρισμα 60-70τμ σε μια γειτονιά σαν το Παγκράτι. Ε στην Αθήνα γίνεται με ένα μίνιμουμ μισθό. Αυτή είναι η κουβέντα. Η ζωή στην Ελλάδα είναι ακριβή σε σχέση με το μισθό, αλλά όχι το ενοικιο, άλλα πράγματα (από τα καύσιμα και το ποτό μέχρι τα καθημερινά ψώνια στο σούπερ μάρκετ) είναι πολύ ακριβά σε σχέση με άλλες πρωτεύουσες, το ενοίκιο όχι: τα σπίτια που βρίσκεις με ένα μίνιμουμ μισθό στην Αθήνα στη Μαδρίτη, τη Βαρκελώνη, τη Λισσαβώνα, τη Ρώμα κλπ δεν τα βρίσκεις ούτε στα όνειρά σου.


Ο ανιψιός μου, ένα παιδί χωρίς κανένα πτυχίο και καμία εξειδίκευση δουλεύει ντελιβεράς, πληρώνεται περίπου 70-90€ για εργασία λιγότερη από 8ωρο. Τώρα μάλιστα τα ΣΚ δουλεύει και πρέσα στην οικοδομή, 75-80€ μεροκάματο. Ανειδίκευτος εργάτης είναι (πρώτη φορά πήγε οικοδομή, μόλις ξεκίνησε) και πληρώνεται πολύ περισσότερο από 1000€.
Ισχυει αυτό που λες, αλλά να ξέρεις ότι ο 30χρονος μηχανικος που τον επιβλέπει που εχει σπουδασει 5 χρόνια κ μπορει να εχει κανει κανενα μεταπτυχιακο παιρνει στην καλυτερη 1200Ε καθαρα γιατι πληρωνει ΤΕΕ, ασφαλεια, εφορια...κ δουλευει περισσοτερες ωρες απο τον εργατη γιατί συνηθως ειναι μπλοκακιας που δεν παιρνει υπερωριες.

Σε αυτον τι να προτεινουμε να αφησει αυτο που με τοσο κοπο κ εξοδα σπουδασε κ να παει να δουλεψει ως ανειδικευτος εργατης για να μπορει να νοικιασει?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Δεν ξερω, επιχειρηση χωρις ρισκο δεν υπαρχει.
η πλειοψηφια των ιδιοκτητων δε νομιζω οτι το κανει ως επιχειρηση. Συνηθως υπαρχει ενα 2ο σπιτι του ζευγαριου το οποιο νοικιαζετε για να συμπληρωθει το εισοδημα.
Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που το κανουν σαν επαγγελμα. Αλλα σαν κλαδος εχει τη μεγαλυτερη φορολογια και για τη κατασκευη την αγορα τη χρηση και εκμεταλευση.
ολες οι επιχειρησεις εχουν ρισκο. υπολογισιμο τις περισσοτερες φορες.
Πως ομως να υπολογισεις το ρισκο οταν δε εχεις προστασια απο το νομο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
ολες οι επιχειρησεις εχουν ρισκο. υπολογισιμο τις περισσοτερες φορες.
Πως ομως να υπολογισεις το ρισκο οταν δε εχεις προστασια απο το νομο;
Εγω απο επιχειρησεις δεν ξερω. Απλα μετραω ποσα καφε και εστιατορια βαρανε μυγες η δεν πιανουν και κλεινουν σε 2 χρονια στη γειτονια μου. Υπολογισιμο ειναι?
Τελος παντων, ειναι επιχειρηματικη δραστηριοτητα με ολα τα καλα και τα κακα της. Ας νοικιαζουν μονο σε φιλους, υπαρχει λυση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.813
η πλειοψηφια των ιδιοκτητων δε νομιζω οτι το κανει ως επιχειρηση. Συνηθως υπαρχει ενα 2ο σπιτι του ζευγαριου το οποιο νοικιαζετε για να συμπληρωθει το εισοδημα.
Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που το κανουν σαν επαγγελμα. Αλλα σαν κλαδος εχει τη μεγαλυτερη φορολογια και για τη κατασκευη την αγορα τη χρηση και εκμεταλευση.
ολες οι επιχειρησεις εχουν ρισκο. υπολογισιμο τις περισσοτερες φορες.
Πως ομως να υπολογισεις το ρισκο οταν δε εχεις προστασια απο το νομο;
Απλό. Σε λίγα χρόνια αν δεν αλλάξει κάτι θα μειωθούν οι μικρό ιδιοκτήτες και θα υπάρξει τέτοια συγκέντρωση σπιτιών σε fund,εταιρίες,μεγάλο ιδιοκτήτες που και θα απαιτήσουν και θα έρθουν μέτρα σαν άλλων χωρών της Ευρώπης.
Χωρίς φορολογική δήλωση πως βγάζεις τριπλάσια εισοδηματα δεν θα νοικιάζεις,αν μια φορά δεν πληρώσεις θα γίνεσαι black listed,αν κάνεις την παραμικρή ζημιά μέσα θα χρεώνεσαι. Ξέρεις πόσα ακίνητα είχε αυτός που νοικιάζε Αγγλία στον άντρα μου και κράτησε εγγυήσεις χιλιάδων λιρών ο γύφτος για ένα φτηνό ποτήρι;Με μεγάλο ιδιοκτήτες και fund δε νομίζω πως θα τα βγάζουμε πέρα. Να δεις τι δικηγόρους έχουν και τι συμβόλαια σε βάζουν να υπογράψεις.
Δε μπορείς να κάνεις ο,τι στη γιαγιά που νοικιάζει γκαρσονιέρα να συμπληρώσει τη σύνταξη της.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.947
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
η πλειοψηφια των ιδιοκτητων δε νομιζω οτι το κανει ως επιχειρηση. Συνηθως υπαρχει ενα 2ο σπιτι του ζευγαριου το οποιο νοικιαζετε για να συμπληρωθει το εισοδημα.
Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που το κανουν σαν επαγγελμα. Αλλα σαν κλαδος εχει τη μεγαλυτερη φορολογια και για τη κατασκευη την αγορα τη χρηση και εκμεταλευση.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών έχει 1 – 2 ενοικιαζόμενα. Πολλές φορές ο ιδιοκτήτης είναι και ο ίδιος ενοικιαστής είτε γιατί λόγω δουλειάς έχει αλλάξει τόπο διαμονής είτε νοικιάζει για παιδί του φοιτητή σε άλλη πόλη και από τη μια εισπράττει ενοίκιο, από την άλλη πληρώνει.

Πράγματι, η κλίμακα του φόρου από ένα σημείο και μετά ανεβαίνει απότομα από το 15% στο 35% και το 45% οπότε μαζί με τυχόν χαρτόσημο-ΟΓΑ και τον ΕΝΦΙΑ γίνεσαι κυριολεκτικά συνέταιρος με την εφορία στο ακίνητό σου. Θα πρέπει να συστήσεις Νομικό Πρόσωπο για να πας στο 22%

Τα μαύρα στα μισθώματα σιγά σιγά θα εκλείψουν με τις ηλεκτρονικές δηλώσεις. Ήδη από φέτος γίνονται διασταυρώσεις των Ε2 με Ε9, δηλώσεις ΕΝΦΙΑ, Κτηματολογίου. Δεν μπορείς π.χ. να δηλώσεις ετήσιο μίσθωμα καταστήματος λιγότερο του 3% της αντικειμενικής που αναφέρεται στο ΕΝΦΙΑ. Ανάβει κόκκινο λαμπάκι στην Εφορία. Πιστεύω ότι θα επεκταθεί και στις κατοικίες αυτός ο έλεγχος.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών έχει 1 – 2 ενοικιαζόμενα. Πολλές φορές ο ιδιοκτήτης είναι και ο ίδιος ενοικιαστής είτε γιατί λόγω δουλειάς έχει αλλάξει τόπο διαμονής είτε νοικιάζει για παιδί του φοιτητή σε άλλη πόλη και από τη μια εισπράττει ενοίκιο, από την άλλη πληρώνει.

Πράγματι, η κλίμακα του φόρου από ένα σημείο και μετά ανεβαίνει απότομα από το 15% στο 35% και το 45% οπότε μαζί με τυχόν χαρτόσημο-ΟΓΑ και τον ΕΝΦΙΑ γίνεσαι κυριολεκτικά συνέταιρος με την εφορία στο ακίνητό σου. Θα πρέπει να συστήσεις Νομικό Πρόσωπο για να πας στο 22%

Τα μαύρα στα μισθώματα σιγά σιγά θα εκλείψουν με τις ηλεκτρονικές δηλώσεις. Ήδη από φέτος γίνονται διασταυρώσεις των Ε2 με Ε9, δηλώσεις ΕΝΦΙΑ, Κτηματολογίου. Δεν μπορείς π.χ. να δηλώσεις ετήσιο μίσθωμα καταστήματος λιγότερο του 3% της αντικειμενικής που αναφέρεται στο ΕΝΦΙΑ. Ανάβει κόκκινο λαμπάκι στην Εφορία. Πιστεύω ότι θα επεκταθεί και στις κατοικίες αυτός ο έλεγχος.
Δίκιο έχεις εκτός από ότι γλιτώνεις αν το γυρίσεις σε νόμιμο πρόσωπο. Εκτός από τον φόρο εισοδήματος έχεις και το ΦΠΑ. Θα χρειαστείς και λογιστή που θα τον πληρώνεις γύρω στα 200 ευρώ το μήνα. Αααα επίσης φόρο επιτηδευματος , συνδρομή στο ΓΕΜΗ και κάτι αλλά που δεν θυμάμαι. Αν έχεις πάνω από 3-4 ακίνητα συμφέρει αλλά όχι και μεγάλη διαφορά μην νομίζεις.
Επίσης δεν είναι εύκολο να πάρεις ΚΑΔ. Για να το γυρίσεις σε νομικό πρόσωπο πρέπει να πληρεί τις προϋποθέσεις του ΕΟΤ νομίζω.

Edit: Συνήθως το γυρνάς σε νομικό πρόσωπο για βραχυπρόθεσμη χρέωση αλλά αν συνυπολογίσεις πως οι έλεγχοι είναι πιο συχνοί, το να φοροδιαφύγεις πιο δύσκολο και το να έχεις με μαύρα τη γυναίκα που καθαρίζει λιγότερο πιθανό ίσως να βγαίνεις και χαμένος σαν νομικό πρόσωπο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, ναι, λεγεται ρισκο. Αν ο επαγγελματιας ιδιοκτητης δεν θελει να παρει το ρισκο αυτο, ας μην το νοικιαζει η ας αλλαξει επαγγελμα. Δεν τον υποχρεωνει κανεις να κανει αυτη τη δουλεια.
Αυτός θα πειλέξει ποιο ρίσκο θα πάρει. Το συγκ
παιρνει 1000 ευρω και μπραβο του.
κανει ομως 2 δουλειες κατα πασα πιθανοτητα χωρις ενσημα και χωρις εφορια.
Το θεμα των ενσημων ειναι σοβαρο. Γιατι οσο εισαι νεος δε σε νοιαζει αλλα οταν μεγαλωσεις
καταλαβαινεις το λαθος.
Αν λοιπον αφαιρσεις το κοστος ασφαλισης και εφοριας ποσα παιρνει καθαρα;;
1. Μα δεν παίρνει 1000€. Παίρνει 1750€ μόνο από το ντελίβερι, συν τα έξοδα βενζίνης που είναι σταθερά περισσότερα από όσα ξοδεύει σε καύσιμα, χωρίς καν να δουλεύει 8ωρο. Και φυσικά είναι ασφαλισμένος, το screenshot είναι από πλατφόρμα, δεν εργάζεται παράνομα. Ναι, εφορία πληρώνει κανονικά.
2. Η δεύτερη δουλειά, στην οικοδομή, είναι συμπληρωματική. Την κάνει επειδή θέλει να μάθει, επειδή του αρέσει και για να βγάλει κάποια έξτρα , παίρνει 75 τις καθημερινές και 80 τα ΣΚ (λιγότερες ώρες). Μια χαρά βγαίνει και χωρίς τη δεύτερη δουλειά. Η κοπέλα του είναι νυχού, επίσης παίρνει αρκετά πάνω από 1000€, εκεί δε ρωτάω περισσότερα, ο κολλητός του δουλεύει σαιζόν 7μηνο, η πρώην κάνει τράνσφερ από το αεροδρόμιο, πολύ πάνω από το χιλιάρικο όλοι.

Άπιαστο όνειρο δεν είναι ο μισθός του χιλιάρικου, μακάρι να πιάναμε όλοι και να ξεπερνούσαμε τα άπιαστα όνειρά μας στα 22. Ναι, για πολλούς πτυχιούχους ισχύει, οι απολαβές τους είναι απαράδεκτες, ειδικά σε σχέση με τις ευθύνες που έχουν, πολύ καλά κάνουν και φεύγουν. Αυτό είναι πρόβλημα και μάλιστα τεράστιο, το ότι έχουμε από τα χαμηλότερα ενοίκια στην ΕΕ στο κέντρο της πρωτεύουσας σε σχέση με τον κατώτατο μισθό δεν είναι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
τα ενοίκια στο κέντρο της Αθήνας σε σχέση με άλλες πρωτεύουσες, λαμβάνοντας υπόψη το μισθό, είναι φθηνά (ακόμη).
Η ζωή στην Ελλάδα είναι ακριβή σε σχέση με το μισθό, αλλά όχι το ενοικιο
Επιμένεις σ' αυτό σου τον ισχυρισμό δηλαδή έτσι, ότι το ενοίκιο είναι φθηνό. Οκ, πάω πάσο, προφανώς ζούμε σε εντελώς διαφορετικές κοινωνίες και δε μπορώ ν' αντιληφθώ εγώ κάποια πράγματα για τα δικά μου δεδομένα.
Παρεμπιπτόντως χθες έμαθα για ενα σπίτι που νοικιαστηκε στην Πλατωνος στη Θεσσαλονίκη (ξέρουν οι κάτοικοι του κέντρου που λεω) στη τιμή των 530€, για 25 ολόκληρα τετραγωνικά. Μάλλον φθηνά το νοίκιασε. Πάμε παρακάτω, απέχουμε παρασάγγας απ' ότι φαίνεται.

Την ατάκα «άπιαστο όνειρο» την ανέφερα διότι πολλοί άνθρωποι παλεύουν χρόνια στην ίδια εταιρεία και δε το χουν δει το χιλιάρικο ούτε ζωγραφιστό. Αν είναι να βάλουμε στην εξίσωση παραμέτρους με δεύτερες δουλειές χαίρω πολύ, να βρω κι εγώ μια τρίτη ας πούμε νυχτοφυλακας γιατί τότε μου περισσεύει χρόνος και νοικιάζω και μεζονέτα άμα λάχει.
Το ότι οι μισθοί στην Ελλάδα είναι για γέλια δε νομίζω οτι το μαθαίνετε από μένα, όπως και το γεγονός πως πλέον έχουμε φτάσει (έχοντας παράδειγμα τα 2 άτομα) να δουλεύει ο ένας μόνο για το ενοίκιο, την ενέργεια και τη θέρμανση και παλι να μη φτάνουν. Βασικά ανθρώπινα πράγματα διαβίωσης δηλαδή.
Τέλος πάντων, χαίρομαι που μάλλον εγώ και ο κύκλος μου αποτελούμε εξαίρεση, οπότε προχωράω παρακάτω στην κουβέντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιμένεις σ' αυτό σου τον ισχυρισμό δηλαδή έτσι, ότι το ενοίκιο είναι φθηνό.
Το τι είναι "φθηνό και τι "ακριβό" είναι σχετικό. Εγώ δεν είπα ότι το ενοίκιο είναι "φθηνό". Είπα ότι είναι συγκριτικά από τα φθηνότερα στην Ευρώπη σε όρους κατώτατου μισθού, που είναι απολύτως μετρήσιμο.


Την ατάκα «άπιαστο όνειρο» την ανέφερα διότι πολλοί άνθρωποι παλεύουν χρόνια στην ίδια εταιρεία και δε το χουν δει το χιλιάρικο ούτε ζωγραφιστό. Αν είναι να βάλουμε στην εξίσωση παραμέτρους με δεύτερες δουλειές χαίρω πολύ, να βρω κι εγώ μια τρίτη ας πούμε
ΚΑμία παράμετρο δεύτερης δουλειάς δεν έβαλα, δεν ξέρω γιατί επιχειρηματολογείς σε πράγματα που δεν αναφέρω.. Ανέφερα κανονικότατες δουλειές που μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε ανειδίκευτος, πρώτες δουλειές.
Το ότι οι μισθοί στην Ελλάδα είναι για γέλια δε νομίζω οτι το μαθαίνετε από μένα,
Ειδικά για πτυχιούχους ισχύει, δε διαφώνησα σε αυτό. Αντιθέτως το ανέφερα τρεις φορές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Είπα ότι είναι συγκριτικά από τα φθηνότερα στην Ευρώπη σε όρους κατώτατου μισθού, που είναι απολύτως μετρήσιμο.
Ναι αλλά ουδεμία σχέση έχει η Βαρκελώνη πχ με τις ποντικοτρυπες της Θεσσαλονίκης στο κέντρο. Άτοπη ίσως η σύγκριση. (Από Αθήνα δε κατέχω τόσο).
Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω πως μπορεί να θεωρούμε τα 650ρια και τα 700ρια κανονικοτητα και φτήνια για ένα απλό διαμέρισμα.


Ανέφερα κανονικότατες δουλειές που μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε ανειδίκευτος, πρώτες δουλειές.
Μπράβο τότε και μαγκιά του, ειναι όμως ο κανόνας ή η εξαίρεση;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
2.397
Γιώργο τα συμπεράσματα για το τι υσχίει σε μια κατάσταση η όχι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα βγάζουμε μέσα από στατιστικές που γίνονται σε χιλιάδες άτομα και όχι από ένα δύο άτομα που γνωρίζουμε και για κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα. Που παίζεις πχ. κορόνα γράμματα κάθε ημέρα την ζωή σου στους δρόμους με το μηχανάκι η την πιθανότητα να μείνεις με μια αναπηρία για πάντα.

Παραθέτω εδώ την ανάρτηση που έκανε ένας από το menfostyle που είπε ότι ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι 1200€ και υπάρχουν από κάτω εκατοντάδες άτομα που εργάζονται και το διέψευσαν στα σχόλια MOS | Φλερτ - Σχέσεις - Αυτοβελτίωση - Ψυχολογία - Επικοινωνία on Instagram: "Δε ζεις άνετα με 1000 ευρώ. αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποιες κινήσεις. ___ Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr #menofstylegr #αυτοβελτίωση #mindset #spyrando #οικογένεια"

Δεν βγαίνει συμπέρασμα για το τι υσχίει επίσης ούτε μέσα από αυτό το forum που η πλειοψηφία του έχει ένα πολύ καλύτερο οικονομικό επίπεδο από τον μέσο Έλληνα.

Μέσα από το link που παρέθεσες έδειξα ότι σχεδόν ένας στους 7 εργαζομένους στην Ελλάδα παίρνει κάτω από 1000€. Με επίσημες στατιστικές του υπουργείου εργασίας αυτό.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Αθήνα ακριβώς αλλά στην Θεσσαλονίκη όσες φορές πήγα να εργαστώ σαν βοηθός σε τεχνικές εργασίες το μεροκάματο μου ήταν 30€ και χωρίς ασφάλιση βέβαια. Οι εργασίες επίσης στην οικοδομή που έχω πάει παλιότερα πέρα από το ότι δεν είναι για τις αντοχές και την φυσική κατάσταση του καθένα εμπεριέχουν και τον απαράδεκτο τρόπο συμπεριφοράς των εργοδοτών που επειδή σου δίνουν κάτι ψίχουλα για μεροκάματο νομίζουν ότι μπορούν να σου φέρονται σαν σκουπίδι.

Εργασίες όπως νυχούδες εμπίπτουν στην κατηγορία της τέχνης που εκεί μπορεί κάποια να βγάλει περισσότερα από ότι ακούγεται. Δεν γνωρίζω όμως αν υσχίει και για απλές υπαλλήλους σε όλα τα καταστήματα αυτό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom