Ευρώπη ή Εκτός;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από την άλλη όμως έχετε αναρωτηθεί πόση λαχτάρα έχουν οι κάτοικοι της Αφρικής , της Ταιλάνδης , της Κίνας, της Αμερικής να γνωρίσουν την Ευρώπη;; Μήπως στα μάτια αυτών των ανθρώπων η Ευρώπη φαντάζει ένα όνειρο, ένας εξωτικός τόπος;; Θέλω να πω με αυτό οτι τα πάντα είναι σχετικά και παίζει ρόλο η εμπειρία, ο τόπος καταγωγής και ο τρόπος ζωής...

Εδώ είναι όλο το ζουμί. Εμείς ως κάτοικοι Ευρώπης είμαστε συνηθισμένοι να έχουμε δίπλα μας όλα όσα προσφέρει, πακέτο με τον τρόπο ζωής στις πόλεις, κλπ. Οπότε λογικό είναι πολλοί από αυτούς να έλκονται από εξωτικούς προορισμούς που έχουν ησυχία, γαλήνη, πιο παρθένα τοπία, κλπ.

Αντίστοιχο φαντάζομαι είναι και το θέμα με τους εκτός Ευρώπης κατοίκους. :)
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Η απαντηση εχει να κανει με το τι ψαχνει ο καθενας . Εγω προσωπικα θα απαντουσα ΑΣΙΑ χωρις δισταγμο διοτι πιστευω οτι αντιπροσωπευει κατι το εντελως διαφορετικο απο αποψη εμπειριων . Κατα τα ψεματα με την συνεχομενη ''ενοποιηση'' της ευρωπης προσπαθουν να μας κανουν εντελως ομοιους . Ιδιες συνηθειες , ιδιο νομισμα , ιδιο ντυσιμο , ιδια χομπυ κτλ κτλ
Η ΑΣΙΑ αντιπροσωπευει την διαφορετικοτητα , μου δινει προσωπικα την αισθηση οτι βρισκομαι σε αλλον πλανητη , πολυ πιο ομορφο και απλοικο .
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ στο ότι η απάντηση είναι εντελώς υποκειμενική για τον καθένα, και μάλιστα μπορεί να αλλάζει από ταξίδι σε ταξίδι και από ηλικία σε ηλικία, αλλά διαφωνώ κάθετα ότι η Ευρώπη είναι "ομογενοποιημένο" μείγμα. Είναι διαφορετικοί πολιτισμοί, διαφορετικοί άνθρωποι, κουλτούρες, ιστορία, τα πάντα. Τα μόνα κοινά που έχουμε μεταξύ μας είναι το νόμισμα και σε πολύ μικρό βαθμό η γλώσσα (σε λίγες χώρες μιλάνε όλοι αγγλικά).
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
πιστεύω ότι η Ευρώπη δεν παίζεται και δεν την εκτιμούμε όσο πρέπει γιατί είναι δίπλα μας.Η Ευρώπη φίλoι μου είναι μοναδική, υπέροχη, ανεξάντλητη
Συμφωνω,συμφωνω,συμφωνω:clap:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...και επαυξανω.... θελω να δω και αλλα μερη του κοσμου αλλα η ευρωπη ειναι πρωτη...μακαρι να καταφερω να την δω ολη... βεβαια να καταφερω να δω και την νησιωτικη ελλαδα που εχω μεγαλα κενα, γιατι κι εμεις ευρωπη ειμαστε...:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.077
Το θέμα αυτό (Ευρώπη ή εκτός) είναι καθαρό παράδειγμα ψευτοδιλλήματος. Τι θα πει Ευρώπη ή εκτός?

"Παντού φυσικά" είναι η απάντηση....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συμφωνώ στο ότι η απάντηση είναι εντελώς υποκειμενική για τον καθένα, και μάλιστα μπορεί να αλλάζει από ταξίδι σε ταξίδι και από ηλικία σε ηλικία, αλλά διαφωνώ κάθετα ότι η Ευρώπη είναι "ομογενοποιημένο" μείγμα. Είναι διαφορετικοί πολιτισμοί, διαφορετικοί άνθρωποι, κουλτούρες, ιστορία, τα πάντα. Τα μόνα κοινά που έχουμε μεταξύ μας είναι το νόμισμα και σε πολύ μικρό βαθμό η γλώσσα (σε λίγες χώρες μιλάνε όλοι αγγλικά).
Συμφωνώ. Ο κόσμος σε ένα βαθμό αντιστέκεται και κρατά την ταυτότητά του. Άλωστε μήπως και στις "ανεπτυγμένες" χώρες των άλλων ηπείρων δεν κάνουν οτι μπορούν για να μπουν στο μπλέντερ της παγκοσμιοποιημένης μορφής; Βλ. Ντουμπάϊ, Ιαπωνία, Αργεντινή, κ.λ.π. Παντού λοιπόν είναι η απάντηση. Όπου προλάβουμε σε τελευταία ανάλυση.:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Η απαντηση εχει να κανει με το τι ψαχνει ο καθενας . Εγω προσωπικα θα απαντουσα ΑΣΙΑ χωρις δισταγμο διοτι πιστευω οτι αντιπροσωπευει κατι το εντελως διαφορετικο απο αποψη εμπειριων . Κατα τα ψεματα με την συνεχομενη ''ενοποιηση'' της ευρωπης προσπαθουν να μας κανουν εντελως ομοιους . Ιδιες συνηθειες , ιδιο νομισμα , ιδιο ντυσιμο , ιδια χομπυ κτλ κτλ
Η ΑΣΙΑ αντιπροσωπευει την διαφορετικοτητα , μου δινει προσωπικα την αισθηση οτι βρισκομαι σε αλλον πλανητη , πολυ πιο ομορφο και απλοικο .

Σου φαίνεται ότι αντιπροσωπεύει το διαφορετικό γιατί τα πάντα είναι διαφορετικά σε σχέση με την Ευρώπη. Αν σε μια ήπειρο συναντάς την διαφορετικότητα αυτή σαφώς και είναι η Ευρώπη. Άλλη ψυχολογία έχουν οι Άγγλοι, άλλη οι Ιταλοί, άλλη οι Ελληνες, άλλη οι Ρώσοι κ.λ.π...
Τώρα το πόσο απλοική είναι η Ασία και πόσο όμορφες οι πόλεις της θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου... Αλήθεια πιστεύεις οτι θα μπορούσες να ζήσεις στην Ταιλάνδη στην Ινδία ή στην Κίνα;; Εγώ προσωπικά το μόνο μέρος που θα μπορούσα ίσως να ζούσα στην Ασία είναι μόνο η Ιαπωνία αν και εκεί σίγουρα θα είχα προβλήματα προσαρμοστικότητας...
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Πολλοί λένε για την μαγεία των "εξωτικών" προορισμών. Θα συμφωνήσω απόλυτα για τους κοκοφοίνικες, τα δάση , τις ζούγκλες, τις μαγευτικές παραλίες αλλά θα τους ρωτήσω να απαντήσουν ειλικρινά αν θα μπορούσαν να ζήσουν την υπόλοιπη ζωή τους σε αυτά τα μέρη και όχι να τα επισκέφτονται μια φορά τον χρόνο σαν τουρίστες...
Traveller ειλικρινα θα μπορουσα να ζηζω πολυ άνετα την υπολοιπη ζωη μου σε ένα τέτοιο μέρος! Δεν κάνω πλακα, οταν βρισκομαι σε μια εξωτικη παραλία ή βουτάω στα γαλαζοπρασινα νερα της για ωρες ολόκληρες νιωθω άλλος ανθρωπος!


Το θέμα αυτό (Ευρώπη ή εκτός) είναι καθαρό παράδειγμα ψευτοδιλλήματος. Τι θα πει Ευρώπη ή εκτός?

"Παντού φυσικά" είναι η απάντηση....
Gts θέλω να δω αν θα λές τα ίδια αφου επιστρεψεις απο Ταυλάνδη-Μαλαισία!:bleh::haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Traveller ειλικρινα θα μπορουσα να ζηζω πολυ άνετα την υπολοιπη ζωη μου σε ένα τέτοιο μέρος! Δεν κάνω πλακα, οταν βρισκομαι σε μια εξωτικη παραλία ή βουτάω στα γαλαζοπρασινα νερα της για ωρες ολόκληρες νιωθω άλλος ανθρωπος!
Kαι να υποθέσω οτι θα μένεις εκεί που μένουν οι ντόπιοι , θα τρως ότι τρώνε οι ντόπιοι , θα πηγαίνεις στα τοπικά νοσοκομεία και τα παιδιά σου στα τοπικά σχολεία και βέβαια θα δουλεύεις σε κάποια ντόπια εταιρία... Και ασφαλώς την μαγευτική εποχή των μουσώνων όταν δεν θα υπάρχουν τα γαλαζοπράσινα νερά θα παίρνεις την γυναίκα σου ή τους φίλους σου και θα πηγαίνετε σινεμά, θέατρο, εστιατόρια, μπαράκια στο τοπικό κεφαλοχώρι του Βιετνάμ, της Ινδίας ή της Ταυλάνδης...
Εμένα Doug μου δεν μου φαίνετε και η καλύτερη ιδέα... αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Kαι να υποθέσω οτι θα μένεις εκεί που μένουν οι ντόπιοι , θα τρως ότι τρώνε οι ντόπιοι , θα πηγαίνεις στα τοπικά νοσοκομεία και τα παιδιά σου στα τοπικά σχολεία και βέβαια θα δουλεύεις σε κάποια ντόπια εταιρία... Και ασφαλώς την μαγευτική εποχή των μουσώνων όταν δεν θα υπάρχουν τα γαλαζοπράσινα νερά θα παίρνεις την γυναίκα σου ή τους φίλους σου και θα πηγαίνετε σινεμά, θέατρο, εστιατόρια, μπαράκια στο τοπικό κεφαλοχώρι του Βιετνάμ, της Ινδίας ή της Ταυλάνδης...
Εμένα Doug μου δεν μου φαίνετε και η καλύτερη ιδέα... αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά...
πολυ ωραια το εθεσες αυτη την φορα traveller:haha::haha::haha::haha:
doug μιλαω για το χιουμορ, οκ?
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Kαι να υποθέσω οτι θα μένεις εκεί που μένουν οι ντόπιοι , θα τρως ότι τρώνε οι ντόπιοι , θα πηγαίνεις στα τοπικά νοσοκομεία και τα παιδιά σου στα τοπικά σχολεία και βέβαια θα δουλεύεις σε κάποια ντόπια εταιρία... Και ασφαλώς την μαγευτική εποχή των μουσώνων όταν δεν θα υπάρχουν τα γαλαζοπράσινα νερά θα παίρνεις την γυναίκα σου ή τους φίλους σου και θα πηγαίνετε σινεμά, θέατρο, εστιατόρια, μπαράκια στο τοπικό κεφαλοχώρι του Βιετνάμ, της Ινδίας ή της Ταυλάνδης...
Εμένα Doug μου δεν μου φαίνετε και η καλύτερη ιδέα... αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά...
Aν και δεν ειπα πως αν ζουσα εκει θα γινόμουν ψαράς ή μικροπωλητής (αν εννοεις κατι τετοιο οταν λες ντοπιοι), και αυτο καλο μου ακουγεται! Γνωρισα farangs στην Ταυλανδη που περνανε μια χαρα με τις οικογενειες τους, στο Πουκετ μαλιστα ζουν αρκετοι Ελληνες έχοντας εκει μαγαζιά ή ενοικιαζόμενα δωμάτια!
Δυστυχως ομως η συγκεκριμενη συζητηση δεν οδηγει πουθενά, οπως ειπες και εσυ γουστα ειναι αυτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom