Ευρώπη ή Εκτός;

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Γειά σου ρε Doug παιχταρά μου.:clap:

Και να θυμάσαι οτι αν εξοικονομήσεις πχ 1500-2000? η καλύτερη επένδυση ειναι ενα - όσο πιο μακρινό τόσο πιο καλο -ταξίδι.
Δεν ειναι 1500? για 10 μέρες, αλλά 1500 ? για εικόνες και αναμνήσεις που κουβαλάς για μια ζωή.
Ασε που είναι ένας καλός λογος για να κόψεις το τσιγάρο . Ειναι περίπου ενα πολύ καλό ταξιδι κάθε 1-2 χρόνια. ( Δεν το κοψα γι αυτό, αλλά λέω οτι το ταξιδι ειναι η ανταμοιβή μου για το κόψιμο).
Κόβεις και μερικές απ τις πάγιες σπατάλες , κάνεις και μερικές άλλες επιλογές ( το χυμα κρασι Ζιτσας ή Λήμνου ειναι εξισου καλό και πολύ πιο φτηνό από τα επώνυμα εμφιαλωμένα).
Ακόμη και τα ρούχα που αγοράζεις από μακρινά μερη ειναι καλη περίπτωση.
( Είναι εθνικ, πολύ πιο φτηνά συνήθως απο οτι στην Ευρώπη, σου θυμίζουν συνέχεια το ταξίδι, κλπ)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Doug, τα είπες πολύ σωστά. Vagantos και εσύ.

Αυτή είναι η ουσία. Οι άνθρωποι που έχουν ένα πάθος, με τέτοιες μεθόδους το καλύπτουν. Και για να συνοψίσω, η απάντηση στο ερώτημα είναι παντού. Και εντός και εκτός. Δύο είναι τα κριτήρια: Διαθέσιμες μέρες και χρήματα. Και τα δύο μπορούν να κανονιστούν.

ΥΓ Μία μικρή διαφωνία έχω με το Βαγγέλη. Στο χύμα κρασί :D.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απ'ότι βλέπω λοιπόν όλοι λίγο πολύ συμφωνούν στο ότι η Ευρώπη έχει τα πλεονεκτήματά της λόγω απόστασης και επομένως και δυνατότητας ταξιδιών σε λιγότερες ημέρες, αλλά τα χαρίσματα των πιο μακρινών χωρών κερδίζουν τις προτιμήσεις μας όταν έχουμε πιο πολύ χρόνο. :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τώρα όμως θα θέσω ένα άλλο ερώτημα. Τι είναι εξωτικό μέρος; Και πως καθορίζεται; Αν παράγει μπανάνες και έχει φοίνικες; Τότε μιλάμε για την Κρήτη που είναι εντός Ευρώπης.
Αν είναι διαφορετικός και περίεργος (για εμάς) λαός; Τότε μιλάμε για τους Άγγλους, που επίσης είναι εντός Ευρώπης.
Αν έχει ιδιαίτερα και εντυπωσιακά τοπία; Τότε μιλάμε για τα Μετέωρα ή την καλντέρα της Σαντορίνης. Εντός Ευρώπης.
:D :D :D
Τι ειναι εξωτικο μεροs....χμμ... Ποιοs ειναι αυτοs που θα του πουν να κατονομασει εναν εξωτικο προορισμο και θα πει την Κρητη?
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_biggrin2.gif
τα Μετεωρα?την Αγγλια?
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_eek5.gif
Τη Σαντορινη?Αν το παω κατα Θανο , τοτε και η Αλασκα εχει περιεργο και εντυπωσιακο τοπιο...ειναι εξωτικη?
Πιστευω οτι η λεξη "εξωτικο" παραπεμπει υποχρεωτικα σε καταλευκεs παραλιεs , τυρκουαζ νερα και κοκοφοινικεs. Και οι φοινικεs τηs Κρητηs ουδεμια σχεση εχουν με αυτουs τηs Κουβαs.
Αυτο δεν ειναι εξωτικο
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_shake.gif
,ενω αυτο ειναι
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_yes.gif

Οσο για το πωs καθοριζεται , θα μπορουσε να καθοριστει γεωγραφικα πιστευω..Οι χωρεs που βρισκονται στην τροπικη ζωνη ειναι εξωτικεs.Αυτεs που βρισκονται στην ευκρατη ζωνη δεν ειναι κι αs παραγουν οσεs μπανανεs θελουν.Μου φαινεται αρκετα ξεκαθαρο.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ζωή με ανησύχησες. Αργούσε η απάντηση στο post μου και δεν ήξερα πως να το εκλάβω.Για να υπερθεματίσω στην άποψή σου και για να αυτοτιμωτηθώ :)harakiri:) για το προκλητικότατο post μου, παραθέτω το λήμμα από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:
εξωτικός -ή -ό [eksotikós] E1 : α.(για χώρα) που είναι μακρινή, συνήθ. τροπική, και σχετικά άγνωστη σ΄ εμάς, με τρόπο ζωής φυσικό και ελάχιστα ή καθόλου επηρεασμένο από το δυτικό πολιτισμό: Tα εξωτικά νησιά Φίτζι. β. που υπάρχει ή προέρχεται από εξωτική χώρα και επομένως είναι για εμάς σπάνιος ή ασυνήθιστος: Eξωτικοί χοροί. Eξωτικά ζώα / πουλιά / φυτά / φρούτα. ~ πολιτισμός. γ. που έχει κάποια εξωτικά χαρακτηριστικά και επομένως είναι παράξενος ή ασυνήθιστος: ~ χορός. Eξωτικό τραγούδι / ντύσιμο / χτένισμα. Eξωτική φωνή / ομορφιά. εξωτικά EΠIPP στη σημ. γ. [λόγ. < γαλλ. exotique (στη νέα σημ.) < ελνστ. ἐξωτικός `εξωτερικός, από άλλη οικογένεια΄ (μσν. σημ.: `ειδωλολάτρης΄)]
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωή με ανησύχησες. Αργούσε η απάντηση στο post μου και δεν ήξερα πως να το εκλάβω.
Απλα περιμενα να μου φυγει το αιμα απ'το κεφαλι Θανο :haha:.Την επομενη φορα θα σε στειλω για οκτω καφεδεs σερι στο Cafe Greco τηs Ρωμηs...
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_nono2.gif
οχι η Ρωμη δεν ειναι εξωτικη!!

Και για να επανελθω στο θεμα για ταξιδι εντοs η εκτοs Ευρωπηs , αν ειχαμε ολοι μαs ενα και μοναδικο ταξιδι να διαλεξουμε , που θα ηταν αυτο?Απο οτι βλεπω απο το ταξιδι ονειρο που εχουμε ολοι , ειναι σε μια μακρινη χωρα.Ουτε εναs απο εσαs δεν εχει ταξιδι ονειρο καπου στην Ευρωπη...αυτο απανταει στο ερωτημα μου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Άστα αυτά τώρα, πας να το γυρίσεις στα εξωτικά σου πάλι εσύ :haha:

Το ερώτημα δεν ήταν πού είναι το dream destination κάθε ενός από εμάς, αλλά πού μας αρέσει να ταξιδεύουμε. :)

Το χειρίστηκες πολύ επιδέξια αλλά σε οσφρίστηκα. :haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν ειχαμε ολοι μαs ενα και μοναδικο ταξιδι να διαλεξουμε , που θα ηταν αυτο?Απο οτι βλεπω απο το ταξιδι ονειρο που εχουμε ολοι , ειναι σε μια μακρινη χωρα.Ουτε εναs απο εσαs δεν εχει ταξιδι ονειρο καπου στην Ευρωπη...αυτο απανταει στο ερωτημα μου.
:clap::haha::clap: Ζωή, έγραψες κι άστους να λένε.

Όποιος ταυτίζει τους εκτός Ευρώπης προορισμούς με "εξωτισμό" και "κοκκοφοίνικες", θαχει αντίρρηση να ταυτιστεί η Ευρώπη με τους "καθεδρικούς";
Αν ήμουν Αμερικανός, σίγουρα θα είχα ως πρώτο προορισμό την Ευρώπη. Όντας Ευρωπαίος (και πολιτισμικά ) θεωρώ ότι είναι προτεραιότητα να γνωρίσω την εκτός Ευρώπης υφήλιο ( κι εδώ "μπαίνει" το οικονομικό).
Και κάτι ακόμη: Κάποιες μεγάλες πόλεις που μου άρεσαν αλλά δεν με εντυπωσίασαν (πχ. Μπουενος Άιρες , Σαντιάγο) ήταν γιατί μου θύμισαν Ευρωπαϊκές.
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Θα μου άρεσε να ταξιδέψω σε χώρες που θα έχουν να δω "κάτι διαφορετικό", ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Αίγυπτος (ταξίδι όνειρο...) και η Ιαπωνία!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραίο το ντέρμπι Ευρώπης - 4Α (Ασίας, Αμερικής,Αυστραλίας, Αφρικής) αλλά άνισο.
Δημήτρη, πολύ ωραίο πράμα η Ευρώπη αλλά ο υπόλοιπος κόσμος είναι άλλο πράμα.

Μόλις ανακάλυψα οτι το προσωπικό μου ντέρμπι είναι πραγματικό ντέρμπι.
Το σκορ μου λοιπόν είναι Ευρώπη 14 - Υπόλοιπος κόσμος 14 :shock:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγω Βαγγελη ειμαι στο 32-7 και το καλοκαιρι θα το κανω 42-7 αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια.Συμφωνω μαζι σου οτι ο υπολοιπος κοσμος ειναι άλλο πράμα που και εγω θελω να τον γνωρισω(ηθη,εθιμα,κουλτουρα,αξιοθεατα,κτιρια,αρχιτεκτονικη,μουσεια)αλλα καταλαβε ομως οτι δεν με ενδιαφερει να γνωρισω αμμουδιες,παραλιες,φοινικες και γαλαζια νερα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
καταλαβε ομως οτι δεν με ενδιαφερει να γνωρισω αμμουδιες,παραλιες,φοινικες και γαλαζια νερα.
Και ποιος νοιάζεται μόνο για αυτά ρε Δημήτρη;
Ειναι σαν να σου λέω ότι τριγυρνάς στην Ευρώπη για να ολοκληρώσεις τη συλλογή με τους καθεδρικούς
Μας ψιλοαδικείς πχ εμένα που σπανιότατα μπαίνω στη θάλασσα :D, αλλά και την Ζωή ακόμη περισσότερο.
Θεωρώ οτι το καλυτερο επιχείρημα να σε μεταπείσω θα ηταν να κάνεις ενα ταξιδι στην Λατινική Αμερική
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom