Ευρώπη ή Εκτός;

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Καθε προορισμος ταξιδιωτικος εχει τη δική του μοναδικότητα.
Οπώτε δεν μπορώ να απορρίψω αυτή τη μοναδικότητα.

Μπορώ να απορριψω τα Χαιλαντς της Σκωτίας, η την χιονισμένη Φιλανδία η το κράμα πολιτισμών της Ισπανίας για να επιλέξω την ονειρεμένη Απω Ανατολή η την μαγευτική Λατινική Αμερική.
Και το αντιστροφο...
Οπωτε αν ηταν ποδοσφαιρικός αγώνας και επρεπε να διαλέξω ενα σημειο θα διάλεγα το σημειο του Χ
:cool:
Τα παντα στη ζωη ομως ειναι θεμα προτεραιοτητων!καλη και η Ευρωπη αλλα οπως εχει ειπωθει τη γυρνάμε και σε μεγαλυτερη ηλικια!
Μιας και αναφερθηκες σε ποδοσφαιρικο αγωνα τη θα προτιμουσες να δεις?
"Καλαμαρια-Ατρόμητο" ή "Ρεαλ-Μπαρτσελονα"?
Καπως ετσι βλεπω και το εντος Ευρώπης ή Εκτός!
Φυσικα διαλεγω τη δευτερη επιλογη!!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τα παντα στη ζωη ομως ειναι θεμα προτεραιοτητων!καλη και η Ευρωπη αλλα οπως εχει ειπωθει τη γυρνάμε και σε μεγαλυτερη ηλικια!
Εχεις δικιο,τα καλα τα αφηνουμε παντα για το τελος.:haha::bleh:
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Παιδιά γιατί το κουράζεται? Π Α Ν Τ Ο Υ!!!!!!!!!!!!!!
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν πάντα οι κατάλληλες προϋποθέσεις {βλέπε χρόνος χρήμα και ανάλογη παρέα} γυρνάς την υδρόγειο κλείνεις τα μάτια και βγάζεις εισιτήρια για εκεί που τυχαία επιλεγεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις χαμένος, Όπου και να πας κάτι έχει να δεις κάτι θα μάθεις
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εκτός Ευρώπης θα έλεγα αν είχα άπειρο χρόνο και χρήμα. Επειδή όμως και τα δύο είναι περιορισμένα, προτιμώ να κάνω ΚΑΙ μερικά σύντομα ταξιδάκια στην Ευρώπη (γιατί τόσο συχνά εκτός Ευρώπης δε γίνεται).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.531
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μιας και αναφερθηκες σε ποδοσφαιρικο αγωνα τη θα προτιμουσες να δεις?
"Καλαμαρια-Ατρόμητο" ή "Ρεαλ-Μπαρτσελονα"?
Φυσικά διαλέγω και εγώ την Μπαρστελόνα, ως φανατικός φίλος της Μπαρτσελόνα...:clap:
Αλλά επειδη, οπως επισης εχει προαναφερθει, οι χρονικοι λογω δουλειας και οικονομικοι περιορισμοί ειναι παράμετροι μη αμελητέες, η Ευρώπη ειναι πρωτη μου επιλογη...
Αν καθομουν το καλοκαίρι 2 μήνες και οχι 2 βδομάδες και αλλες 2 βδομάδες τα χριστουγεννα και αλλες 2 βδομάδες το πασχα και αν εβγαζα το μηνα 2000 Ε και άνω, σαφώς και θα επελεγα χωρις 2η σκεψη τους εξωτικους προορισμούς....

Γενικα ομως πιστευω οτι ο καθε τοπος εχει τη δική του μαγεια...
ειτε ταξιδεψω 20 χιλιομετρα μακρυα, ειτε 200 χιλιομετρα, ειτε 2000 χιλ. ειτε 20000 χιλιομετρα...

φιλικά!!!
:cool:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Eπειδή:
νοιώθω - αρκετά - ευρωπαίος,
δεν έχω και πολλά λεφτά - ουτε και μελλοντικά προβλέπεται,
οι "υποχρεώσεις'" μεγαλώνουν,
τα δυο τελευταία ταξιδια μου ηταν στην Ευρώπη,
πέρασα πολύ όμορφα, σε Ολλανδία, Βέλγιο, Τσεχία και Γερμανία,
δεν κάνω σνόρκελιν
χρόνο ευτυχώς, έχω πλέον,
γι αυτό ψηφίζω συνειδητά και με πάθος
την ΕΥΡΩΠΗ
ως τον 5ο καλύτερο προορισμό
μετά από Ασία, Αμερική, Αφρική και Αυστραλία.
Ποτέ δεν θα πω
'"απελθέτω απ εμού το ταξίδιον τούτο"
Αλλά οσο όμορφα και να ήταν τα ευρωπαϊκά ταξίδια, τα μη ευρωπαϊκά ηταν όλα ¨αλλο" πράμα.
Όταν θέλεις να δεις τα μεγαλύτερα μνημεία της ανθρωπότητας, κάποιες διαφορετικές κοινωνίες, ξεχωριστή φύση κλπ τότε η πέραν της Ευρώπης υδρόγειος έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
Και κάτι ακόμη προσωπικό:
Αυτό που απήλαυσα περισσότερο στην Δ. Ευρώπη είναι η ζωή σε μια οργανωμένη, ευνομούμενη πολιτεία και βέβαια και ολα τα αξιοθέατα.
Όμως πραγματική συγκίνηση, ένοιωσα στις Πυραμίδες, στο Σινικό Τείχος, στον Αμαζόνιο, το Ταζ Μαχάλ και στο Μάτσου Πίτσου.
Και ακόμη έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να παρατηρείς ανθρώπους και συμπεριφορές ανθρώπων που ζουν πολύ μακριά από μας - σε απίστευτες συνθήκες, πχ Ινδία, Κένυα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και κάτι ακόμα.
Οι - εκτός Ευρώπης προορισμοί - τύπου Ντουμπάι δεν με απασχολούν ( θα πήγαινα μόνο αν μου έκανε κάποιος τα έξοδα).
Σ αυτή την περίπτωση η Πράγα πχ ειναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για να δουμε λοιπον...η Ευρωπη κερδιζει νομιζω.Αναμενομενο..

Απλα να πω στο φιλο thanosth οτι δεν βγαζω 2000+ ευρω το μηνα (κοψε , κοψε κι αλλο , κι αλλο , κι αλλο , ωπα καπου εκει..). Ουτε εχω καθισει ποτε στη ζωη μου 2 εβδομαδεs Πασχα η Χριστουγεννα (μονο ωs μαθητρια
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_lol.gif
, γελασα και μονο που το σκεφτηκα) και για το καλοκαιρι δυο εβδομαδεs ειναι παρα πολυ που καθομαι.
Πιστευειs οτι εμειs που παμε σε εξωτικουs προορισμουs καθομαστε 2 μηνεs εκει που παμε?
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_shake.gif


Οσο για σενα vagantos παραλιγο να παθω καρδιακο οταν νομισα οτι θα ψηφιζεs Ευρωπη
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_bash.gif
χαχα Και εχειs δικιο , κι εγω με αυτη τη σειρα θα την ψηφιζα...πεμπτη!
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_xyxthumbs.gif
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να επανατοποθετηθώ πιο αναλυτικά ...
Με τον περιορισμένο χρόνο και χρήμα που έχουμε σχεδόν όλοι, 5-6 ταξίδια το χρόνο, μακρινά δε γίνονται. Επίσης οικονομικά ένα μακρινό ταξίδια αντιστοιχεί σε 5 περίπου μικρά σ/κ διαρκείας στην Ευρώπη.
Αν τα οικονομικά μου βγαίνουν να κάνω 1 μακρινό ταξίδι ανά Χ μήνες, προτιμώ να το κάνω ανά 2Χ μήνες και στο ενδιάμεσο να κάνω μικρά ταξιδάκια. Αυτή είναι η διαφοροποίησή μου. Το μακρινό ταξίδι μπορεί να είναι καλύτερο από το κοντινό, αλλά το κοντινό είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το σπίτι μου :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σε μένα, υπάρχει και ενα αλάνθαστο κριτήριο που μου δείχνει πόσο πετυχημένο ή συναρπαστικό ήταν το ταξίδι.
Την επομένη κάθε ταξιδιού, αν την ώρα του πρωινού ξυπνήματος η πρώτη σκέψη ειναι: " που βρίσκομαι;" σημαίνει οτι το ταξίδι ηταν πολύ καλό.
Αν μάλιστα επαναληφθεί και για 3-4 πρωινά ακόμη, οτε πιάνει το τέλειο.
Αυτό λοιπόν συνέβη σε ολα τα εκτός Ευρώπης ταξίδια.
Οπότε..

ΥΓ1. Για τζετ λαγκ και τα συναφή, δεν εχω αντιληφθεί τίποτα.
ΥΓ2. Άλλη φορά θα σας αποκαλύψω πως αντιμετωπίζω μικροπροβλήματα υγείας, στα μακρινά ταξίδια.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Πρωτα απ ολα ουτε μισθο πανω απο 2000? παιρνω (κατι λιγοτερο απο τα μισα μαλιστα) ουτε 2 μηνες αδεια δικαιουμαι!το ιδιο και οι φιλοι μου που ταξιδευουμε μαζι!Η κοπελα μου (πτυχιουχος οικονομικων) μαλιστα ουτε τα 800? δεν φτανει!Απλα οπως επιμενω να λεω, τα παντα στη ζωη ειναι θεμα προτεραιοτητων!Πρωτα απο ολα να χουμε ολοι την υγεια μας!Δεν ειπαμε να ταξιδευουμε υποχρεωτικα εκτος!κανουμε τα κουμαντα μας οσον αφορα το οικονομικο και πραττουμε αναλογως!Αν εχουμε ενα 3ημερακι ταξιδευουμε στην ομορφη Ελλαδα μας,αν 5-6 γιατι οχι Ευρώπη αλλα αν εχω προγραμματισει απο καιρο μια 10+ημερη αδεια και τα οικονομικα μου το επιτρεπουν γιατι να μην ταξιδεψω εκτος?ειπε κανεις πως τα μακρινα ταξιδια
πρεπει να δειαρκουν ενα μηνα?Εγω π.χ στην Ινδονησια εμεινα 10 μερες και ομως περασα τελεια!Επισης φετος τα Χριστουγεννα θα μεινω εδω επειδη εχω προγραμματισει ταξιδι για τον Φεβρουαριο Καμποτζη.Καλοκαιρι αν εξαιρεσεις Σαβ/κα δεν πηγα κανονικες διακοπες!
Γιατι να παω καθε βραδυ στα μπουζουκια ή καθε Σάββατο ας πουμε?
Γιατι να εχω το πιο συγχρονο κινητο ή να πληρωνω τεραστιους λογαριασμους σ αυτο?
Γιατι να βγαινω "10" φορες τη μερα για καφε?
Γιατι...γιατι....γιατι....?
Λιγο πολυ ολοι εδω μεσα εχουμε το μικροβιο των ταξιδιων οποτε καταλαβαινετε τι εννοώ!
Θυσιες θελει φιλοι μου.......!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατι να παω καθε βραδυ στα μπουζουκια ή καθε Σάββατο ας πουμε?
Γιατι να εχω το πιο συγχρονο κινητο ή να πληρωνω τεραστιους λογαριασμους σ αυτο?
Γιατι να βγαινω "10" φορες τη μερα για καφε?
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ :clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom