Ηνωμένο Βασίλειο Εντυπώσεις απ'το λαμπρό Λονδίνο!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξαιρετικό το άρθρο σου!! Το λάτρεψα! :) Πέρσυ τέτοια εποχή πήγα πρώτη φορά Λονδίνο και πάνω κάτω στα περισσότερα που είπες συμφωνώ απόλυτα. Λες και τα έγραφα εγώ.. Κανονίζω να ξαναπάω μάλλον! Αλλά αυτή τη φορά με τόσες φορές που το έχω διαβάσει εδώ πέρα, το πήρα απόφαση. Θα πάω σε θέατρο!!! Οπότε, έχουμε και λέμε: 1.πως μπορώ να κλείσω εισιτήρια για θέατρο στο Λονδίνο και 2.τι dress-code παίζει με τα θέατρα; (όπως καταλαβαίνεις δεν πηγαίνω ούτε στην Ελλάδα σε θέατρο) :p
1. Ειτε online, ειτε απο το θεατρο, ειτε απο το ξενοδοχειο σου, ειτε απο τη Leicester square, ειτε λιγο πριν την παρασταση στο θεατρο. Αν δεν καιγεσαι 100% για να δεις καποια συγκεκριμενη παρασταση, πηγαινε την ιδια μερα στη Leicester και εκει θα βρεις φθηνα εισιτηρια.

2. Ο,τι θες φορας.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πουθενά αλλού δεν μου έχει συμβεί ο υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ που ρωτήσαμε εαν έχει μετατροπέα για τη μπρίζα -καλά το λέω;- μόνο και μόνο για να μας εξυπηρετήσει να έρθει μαζί μας μια απόσταση 300 -400 μέτρα για να μας δείξει το κατάστημα που θα μπορούσαμε να το βρούμε.
Σε άλλες χώρες,ψάχνουν μαζί σου κανά δίωρο μέχρι να βρείς το μαγαζί με τα ηλεκτρικά...αλλά δεν το κάναμε θέμα.Μην δώσουμε και όσκαρ ευγένειας στους μπουρτζόβλαχους τώρα!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε άλλες χώρες,ψάχνουν μαζί σου κανά δίωρο μέχρι να βρείς το μαγαζί με τα ηλεκτρικά...
Αυτοι φταινε που στο Λονδινο ειναι ολα στα ποδια σου και δεν χρειαζεται να ψαχνουν διωρα;
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αυτοι φταινε που στο Λονδινο ειναι ολα στα ποδια σου και δεν χρειαζεται να ψαχνουν διωρα;
Βεβαίως και φταίνε!!! Περπατάνε 2-3 λεπτά μαζί σου και μετά νομίζεις οτι σου έκαναν και χάρη.Ε όχι!!! Αν θέλουν να επιβεβαιώσουν τους τίτλους ευγενείας τους,να πάνε να στο φέρουν οι ίδιοι,μην βγαίνεις και στο κρύο,μαζί με καμιά κερασμένη μπυρίτσα :bleh:
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όχι μπυρίτσα αφού θα έχει κρύο, ένα κρασάκι!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπυριτσα, μπυριτσα... καλα τα λεει. Κρασακι να πας να πιεις στο Παρισι.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στο Παρίσι πουθενά δεν ήπια σούπερ κρασί :( Σοκαριστικό,ε; Εντάξει πιείτε εσείς μπύρα, εμένα να μου φέρουν fish and chips
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Θα πάω σε θέατρο!!! Οπότε, έχουμε και λέμε: 1.πως μπορώ να κλείσω εισιτήρια για θέατρο στο Λονδίνο και 2.τι dress-code παίζει με τα θέατρα; (όπως καταλαβαίνεις δεν πηγαίνω ούτε στην Ελλάδα σε θέατρο) :p
Το θεμα με τα εισιτηρια και το αγχος το ειχα και εγω. Ηθελα παρα πολυ να παω αλλα ανησυχουσα για τα χρηματα κι ετσι δεν εκλεισα απ'το ιντερνετ.
Πηγα στη leicester το ιδιο πρωι, αλλα οι τιμες δε με ικανοποιουσαν, 51 λιρες το φτηνοτερο στη πλατεια. Οποτε μετα πηγα στο θεατρο κι εκει βρηκα με 25 λιρες :clap: θεση στο 1ο εξωστη. Πιο πανω απ'το πρωτο μη κλεισεις. Δε νομιζω να βλεπεις. Τα εισιτηρια ειχαν μονο 25 λιρες γιατι ηταν "destricted view", ayτο σημαινει οτι μπροστα σου εχεις ενα κολωνακι που περιοριζει τη θεα. Ομως το κολωνακι ειναι πολυ λεπτο, δε σε εμποδιζει ιδιαιτερα. Υπαρχει ομως και μια θεση ακριβως μπροστα απ'το κολωνακι, ενταξει αυτη μη τη προτιμησεις. Η κυρια στο ταμειο θα σου δειξει το πλανο των θεσεων και θα ξερεις που θα κατσεις. Ειχα αγχος μεχρι να παω αλλα τελικα οι θεσεις αποδειχθηκαν τελειες για τα λεφτα που δωσαμε. Εχει και κυαλια αμα θες να παρεις. Κι οσο παρακολουθεις να σκεφτεσαι οτι ο,τι ακους ειναι ζωντανοοοο!!!! Τα σκηνικα, τα κοστουμια ειναι υπεροχα. Θα σ'αρεσει σιγουρα. Και διαβασε και την υποθεση πριν πας να'σαι διανασμενος. Εγω δεν την ηξερα, ευτυχως με βοηθησαν τα αγγλικα μου και τη καταλαβα. Και προσοχη μην αργησεις γιατι ειναι πολυ τυπικοι.

alaniari οπως σου ειπε κι ο tripakias φορας ο,τι θες. Εγω ημουν απ'το πρωι στο δρομο και πηγα με τη φορμα το αθλητικο και το μπουφαν. :D καταλαβαινεις. αλλοι φορουσαν εξωπλατα μπλουζακια και κατι ελληνες διπλα μας ηταν με κοστουμι και φορεμα με γοβες. Ο καθενας παει με ο,τι θελει.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
767
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σε άλλες χώρες,ψάχνουν μαζί σου κανά δίωρο μέχρι να βρείς το μαγαζί με τα ηλεκτρικά...αλλά δεν το κάναμε θέμα.Μην δώσουμε και όσκαρ ευγένειας στους μπουρτζόβλαχους τώρα!!!!

Αν σου έχει συμβεί αυτό μπράβο, δηλαδή μπράβο στους κατοίκους της χώρας στην οποία αναφέρεσαι. Εγώ πάντα στο μυαλό μου έχω τον μέσο Έλληνα -ξέρεις αυτόν που κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο στο δρόμο πατώντας την κόρνα και μοιράζοντας μούντζες- που το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να σου δώσει οδηγίες για το πως θα πας εκεί που θέλεις. Συγκριτικά με τη χώρα μας οι Άγγλοι είναι ευγενέστατοι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μανελακι μου αρεσε πολυ το αρθρο σου.Σου δημιουργει πραγματικα μεγαλη ορεξη να ξανα-ταξιδεψεις Λονδινο (και οχι Λοδινο βεβαιως βεβαιως)
Για πειτε περισσοτερα για τη μικρη Βενετια.
Κωστα θα σε μαλωσω ...που ειναι η μικρη Βενετια ...?δε μας τα εχεις μαθει αυτα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω γραψει καπου για τη little venice. Θα το βρω και θα το παραθεσω (αν δεν με προλαβει ο ταχυς mod).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μανελακι μου αρεσε πολυ το αρθρο σου.Σου δημιουργει πραγματικα μεγαλη ορεξη να ξανα-ταξιδεψεις Λονδινο (και οχι Λοδινο βεβαιως βεβαιως)
Για πειτε περισσοτερα για τη μικρη Βενετια.
Κωστα θα σε μαλωσω ...που ειναι η μικρη Βενετια ...?δε μας τα εχεις μαθει αυτα...
Ο Κωστας ειναι ο tripakias; Ο Traveller εχει γραψει για τη Μικρη Βενετια στο Εναλλακτικο Λονδινο στη Travelpedia. Η Μικρη Βενετια ειναι βορεια του Paddington. Μαλλον αξιζει περισσοτερο να παει κανεις καλοκαιρι που θα'χει πρασινισει ο τοπος! Σταση Warnick Avenue με το tube και μετα με πλοιαριο πηγαινεις Camden :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom