Ηνωμένο Βασίλειο Εντυπώσεις απ'το λαμπρό Λονδίνο!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζα πως ειχα γραψει πιο πολλα. Το μονο που βρηκα ειναι:

"Για little venice πας με tube warwick avenue. Ομορφη περιοχη με ωραια καφε και εστιατορια, αλλα δεν εχει και πολλα πραγματα να κανεις. Ισως να μπειτε στο καραβακι και να κανετε τη διαδρομη (περιπου μια ωρα) μεχρι το Camden. Απ' οτι θυμαμαι κανει μια σταση στο Londo Zoo."
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
manelaki αυτο ηταν?? τελειωσε το στορυ?? αντε γραψε κατι αλλο.

Υ.Γ δεν κοβομαι για το little Venice.. Very touristic !!
Προτιμω Canary Wharf αν σωνει και καλα θελω να δω νερά..
Ειναι πολυ καλυτερο
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
manelaki αυτο ηταν?? τελειωσε το στορυ?? αντε γραψε κατι αλλο.

Υ.Γ δεν κοβομαι για το little Venice.. Very touristic !!
Προτιμω Canary Wharf αν σωνει και καλα θελω να δω νερά..
Ειναι πολυ καλυτερο
Ηταν απλα οι εντυπωσεις μου. Τι αλλο να γραψω στις εντυπωσεις; ;)

Οχι δε μου φανηκε πολυ τουριστικο. Ειχε πολυ λιγο κοσμο σε σχεση με το Notting Hill και το Camden ας πουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι δε μου φανηκε πολυ τουριστικο. Ειχε πολυ λιγο κοσμο σε σχεση με το Notting Hill και το Camden ας πουμε.
Φταιει η εποχη, οταν καλοκαιριαζει γινεται πανικος. Νομιζω καλυτερα που πηγες τωρα.

ΥΓ Η ιστορια ειναι υποχρεωτικη. Δεν θα τη βγαλεις απλα με εντυπωσεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ο Κωστας ειναι ο tripakias; Ο Traveller εχει γραψει για τη Μικρη Βενετια στο Εναλλακτικο Λονδινο στη Travelpedia. Η Μικρη Βενετια ειναι βορεια του Paddington. Μαλλον αξιζει περισσοτερο να παει κανεις καλοκαιρι που θα'χει πρασινισει ο τοπος! Σταση Warnick Avenue με το tube και μετα με πλοιαριο πηγαινεις Camden :cool:
Χμμ εχει φασαριουλα δηλ να πας.

Νομιζα πως ειχα γραψει πιο πολλα. Το μονο που βρηκα ειναι:

"Για little venice πας με tube warwick avenue. Ομορφη περιοχη με ωραια καφε και εστιατορια, αλλα δεν εχει και πολλα πραγματα να κανεις. Ισως να μπειτε στο καραβακι και να κανετε τη διαδρομη (περιπου μια ωρα) μεχρι το Camden. Απ' οτι θυμαμαι κανει μια σταση στο Londo Zoo."
Κωστα ..αναφερομενος!:bleh:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αν και θα μπορούσα να απαντήσω σε όλες τις απόψεις σου θα σταθώ μόνο στα παρακάτω...

Βρεανικο Μουσειο?? καθε αλλο παρα Βρετανικο δεν ειναι. ελληνικα κ εγυπτιακα ολο το μοσειο.

Πινακοθηκη?? τι?? ολα γαλλικα εκθεματα. ε δεν πηγαινα καλυτερα στο Παρισι??

Αγγλοι?? δεν εβλεπες και πολλους. οι περισσοτεροι ηταν ξενοι. κινεζοι, ινδοι, πακιστανο, αφρκανοι, ελληνες, ιταλοι, ιρλανδοι. δεν εβλεπεσ και πολλους αγγλους κ δεν τους ξεχωριζες.

ακριβεια....... αστα...... να μην πω για τα βρωμοξενοδοχεια τους και τα εισητηρια τους στις μεταορεσ τους... φωτια.....

οσο για ψωνια..... οτι και στην Ελλαδα και ακριβως ιδιες τμες...... σε ολα. ρουχα, παπουτσια, καλλυντικα.

Εγω παντως δεν ενουσιαστηκα καθολου. Πολυ μεγαλουπολη με κορνες, κινηση, αλλοδαπους. Αντιθετως το Παρισι, η Ρωμη, Η βιεννη, το Αμστερνταμ που ειναι μεγαλουπολεις και εχω παει ειχανε μια ιδιαιτερη ομορφια.
Ευτυχως η παρεα μας ητανε πολυ καλη (με τους κουμπαρους μασ πηγαμε) και περασαμε καλα.
1. Μουσεία (και ειδικότερα το Βρετανικό): Όσο και να με πιάνει εθνικό παραλήρημα όταν βλέπω τα μάρμαρα, η ουσία του ΒΜ δεν είναι το να εκθέσει τη Βρετανική ιστορία τέχνης ή κουλτούρα αλλά ουσιαστικά την ιστορία τέχνης γενικότερα και πως οι διάφορες κουλτούρες και λαοί επηρέασαν (είτε καλλιτεχνικά, είτε πολιτισμικά, κτλ) ο ένας τον άλλο, όπως επίσης και τι κοινά στοιχεία μπορούμε να δούμε στην ανθρωπότητα μεταξύ λαών που ίσως να μην είχαν έρθει ποτέ σε επαφή ο ένας με τον άλλο. Και όλα αυτά εντελώς δωρεάν. Το (πολύ πετυχημένο) the history of the world in 100 objects ίσως και να είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ στο ραδιόφωνο και αποτελεί λαμπρό παράδειγμα ενός λαού που δεν αφήνει τα εκθέματα στο ράφι χωρίς κριτική σκέψη. Το ίδιο και για το National Gallery. Στο κάτω κάτω το Louvre δεν έχει μόνο Γαλλικά αντικείμενα.

2. Είναι εντελώς άστοχο και άλογο να έρχεται κάποιος στο Λονδίνο περιμένοντας να δει "Αγγλική" κουλτούρα. Τα παρακάτω δύο άρθρα ίσως βοηθήσουν:

Britain's cosmopolitan capital: The world comes to London | The Economist

Londonism and its adherents: The capital's creed | The Economist

Το Λονδίνο έχει σταματήσει να είναι μόνο η Αγγλική πρωτεύουσα και έχει γίνει το πραγματικό melting pot του 21ου αιώνα. Δεν έρχεσαι εδώ να δείς Άγγλους και πόσο μάλιστα Λονδρέζους που γεννήθηκαν εδώ. Εδώ θα δείς άτομα που αποκαλούν τον εαυτό τους Λονδρέζους άλλα είναι απο όλα τα σημεία του χάρτη. Πχ. έχω φίλο Βραζιλιάνο που εθνικά είναι Κινέζος ο οποίος πλέον αποκαλεί τον εαυτό του Λονδρέζο. Το ίδιο και η μαύρη Σουηδή Εβραία λεσβία φίλη μου. Δηλαδή όχι μόνο μια πόλη μεταναστών αλλά μεταναστών που στις ίδιες τις χώρες που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν αποτελούν το concept του "Other". Το Λονδίνο δε σου ανεβάζει τείχη όπως η Νέα Υόρκη, ούτε σε αναγκάζει να μπείς σε καλούπια. Αυτό βέβαια κάποιους Έλληνες (που δηλώνουν μη ρατσιστές) τους ενοχλεί. Έχω ακούσει Έλληνες πως τους κουράζουν οι πολλοί "άραβες" του Λονδίνου και έχω δεί γνωστή Ελληνίδα τηλεπαρουσιάστρια να χασκογελάει μέσα στη μέση του Soho και να κάνει απρεπή σχόλια λές και πρώτη φορά είδε gay άτομα στη ζωή της. Έαν θέλεις πραγματικό κοσμοπολίτικο αέρα με τη πραγματική έννοια του όρου έρχεσαι εδώ, αν όχι τότε μην έρθεις.

Το Παρίσι, που μου αρέσει πάρα πολύ, δεν παύει ως ένα βαθμό στο κέντρο του να είναι σαν θεματικό πάρκο. Το Λονδινό βάζει το council flat estate με τους οικονομικούς μετανάστες μέσα στο κέντρο του Pimlico και του Marylebone και το Kebab Shop 5 μέτρα απο το Dior, γι'αυτό και είναι έτσι όπως είναι. Και σε μερικούς απο εμάς μας αρέσει πολύ αυτό.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Το ίδιο και η μαύρη Σουηδή Εβραία λεσβία φίλη μου.
:shock::shock: συλλεκτικο κομματι :shock::shock:
προσπαθουσα 5 λεπτα να τα συνδεσω ολα αυτα :bleh:
Πλακα κανω και συγνωμη για το σπαμ:D
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
:shock::shock: συλλεκτικο κομματι :shock::shock:
προσπαθουσα 5 λεπτα να τα συνδεσω ολα αυτα :bleh:
Πλακα κανω και συγνωμη για το σπαμ:D
Εάν υπήρχε affirmative action στην Αγγλία θα της είχαμε δώσει υπουργείο τώρα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom