Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
στο ντουμπαι πριν ενα μηνα νοικιασα απο την ευροπκαρ αμαξι με εξτρα ασφαλεια της εταιριας μια βδομαδα ενα μεσαιο αυτοκινητο πληρωσα με καρτα στην παραλαβη 216 ευρω μου χρεωσαν την καρτα 400 ευρω πληρωσα εξτρα διοδια οπως με ειχαν ενημερωσει και μου τα γυρισαν μετα απο 10 μερες φανταζομαι για κλησεις ισως κρατουσαν απο αυτα δεν γνωριζω τι ρολο παιζει τελικα η εγγυηση αυτη γιατι για τα υπολοιπα ηταν η ασφαλεια συγκρουση λαστιχα καθρεφτες τα παντα ολα ειδα στο σαιτ της τροχαιας οτι δεν εια κλησεις εκει ολα ειναι ηλεκτρονικα ερχονται σχεδον αμεσως
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
για οσους ειρωνευονται εδω μεσα εγραψα απλα προσωπικη εμπειρια στο εξωτερικο μηπως νομιζετε οτι ολοι αυτοι που ερχονται στην ελλαδα πληρωνουν τις παραβασεις παρκαρισμα κτλ????????αααααα και επισης εχω σταματησει να πληρωνω τις κλησεις στην ελλαδα γιατι πληρωνω τελη κυκλοφοριας φορους φορο στη βενζινη ενφια ας λουφαρω και εγω το κρατος μονο αυτες που εχουν δικαστηριο πληρωνω για υπερβολικη ταχυτητα με ρανταρ εδω και χρονια απο το 92 συγκεκριμενα οτι πηραν πηραν οποιος θελει πληρωνει οποιος θελει οχι και δεν ερχονται και στην εφορια εκτος και αν ειναι πολυ μεγαλα το ποσο και αν αν αν
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.136
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επίσης δέσμευσαν στη κάρτα 92€ για καύσιμα, τα οποία οφείλω να πω, αποδέσμευσαν αμέσως μετά την παραλαβή. Μου συμβαίνει πρώτη φορά γι αυτό και το αναφέρω.
Σε όλες τις εταιρείες, δεσμεύουν κάποιο ποσό. Εαν έχεις ασφαλεια με πλήρη κάλυψη αυτό είναι περίπου 100Ε για τα καύσιμα συνήθως, αλλιώς είναι αρκετά μεγαλύτερο.
Με centauro προσφατα είχα πολύ καλή εμπειρία στο Bergamo. Πολύ καλές τιμές και ολοκαίνουρια αυτοκίνητα. Αν βγεις εκτός Ιταλιας όντως υπάρχει ένα εξτρα fee το οποίο είναι standard ανεξαρτήτως ημερών.
Επίσης, επειδή μας το έδωσαν σχεδόν με άδειο ντεποζιτο, μας κράτησαν μονο 5Ε! εγγυηση το οποίο μας επεστράφη μολις το παραδώσαμε (επίσης αδειο)
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Καλησπερα σας. Εψαξα αρκετα και βρηκα οτι αυτο το νημα ταιριαζει πιο κοντα στις ερωτησεις που θελω να κανω
Αρχικα να αναφερω οτι 16 Σεπτεμβριου εχω προγραμματισει οικογενειακo ταξιδακι Ιταλια και συγκεκριμενα Apulia με ενα παιδακι 2.5 ετων . Προορισμος το αεροδρομιο του Μπαρι.
Θα μπορουσε καποιος με ταξιδιωτικη εμπειρια προς εκεινα τα μερη να μου δωσει τα φωτα του απο ποια εταιρια να ενοικιασω αμαξι; Να αναφερω οτι ειναι η πρωτη φορα που ενοικιαζω αμαξι στο εξωτερικο. Επισης επειδη εχω ακουσει και διαβασει οτι το parking στις ιταλικες πολεις ειναι καπως περιεργο θα μπορουσα να παρω καποια εβδομαδιαια καρτα για parking επι πληρωμη; Αξιζει; ;Ή απλα οπου βρω παρκαρω απλα θα πρεπει να μεριμνω καθε φορα για καρτα;
Τελος αν κανω κρατηση απο καποια εταιρια online τυπου autoeurope χρειαζεται να κλεισω ασφαλεια ή θα εχω καποιο θεμα απορριψης απο την εκαστοτε εταιρια οταν ερθει η ωρα παραλαβης του αυτοκινητου ;
Σας ευχαριστω
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.574
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επισης επειδη εχω ακουσει και διαβασει οτι το parking στις ιταλικες πολεις ειναι καπως περιεργο θα μπορουσα να παρω καποια εβδομαδιαια καρτα για parking επι πληρωμη; Αξιζει; ;Ή απλα οπου βρω παρκαρω απλα θα πρεπει να μεριμνω καθε φορα για καρτα;
Στην Ιταλία υπάρχουν παρκόμετρα και το πάρκινγκ δεν είναι περίεργο απλά είναι ακριβό.

Τελος αν κανω κρατηση απο καποια εταιρια online τυπου autoeurope χρειαζεται να κλεισω ασφαλεια ή θα εχω καποιο θεμα απορριψης απο την εκαστοτε εταιρια οταν ερθει η ωρα παραλαβης του αυτοκινητου ;
Η έξτρα ασφάλεια πάντα είναι προαιρετική. Προτιμώ να κλείνω on line αυτοκίνητο χωρίς έξτρα ασφάλεια και να κάνω έξτρα ασφάλεια όταν πάω στα γραφεία της εταιρείας για να παραλάβω το αυτοκίνητο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.574
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωχ. Οταν λες ακριβο; Της ταξεως;
Στα μέρη που έχω πάει εγώ (απο Ρώμη και πάνω) ξεκινούσε απο 1,5€/ώρα σε όχι και τόσο τουριστικά μέρη έως και 5€/ώρα σε πολύ τουριστικά μέρη. Εξαρτάται που θα παρκάρεις. Πάντως το πάρκινγκ στην Ιταλία είναι πιο ακριβό απο οτι στην Ελλάδα (αυτό εννοούσα όταν έλεγα οτι είναι ακριβό, συγκριτικά με Ελλάδα). Συνήθως το έβρισκα γύρω στα 2-2,5€/ώρα. Τώρα δεν ξέρω που μπορεί να έχει φτάσει.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
120
Likes
292
Καλησπέρα
Εμείς νοικιάσαμε ΙΧ το τριήμερο της 25ηςΜαρτιου που πήγαμε για λίγο στις Βόρειες λίμνες της Ιταλίας.
Νοικιάσαμε από goldcar που είναι μια φθηνή εταιρεία και την έχω ξανά εμπιστευτεί στην Ισπανία. Κλείσαμε με full ασφάλεια οπότε δεν χρειάστηκε να μας κρατήσουν χρήματα μέσω πιστωτικής κάρτας που ήταν κάτι που ήθελα να αποφύγω.
Επειδή εμείς επισκευτηκαμε χωριά ως επί το πλείστον είχε δωρεάν πάρκινγκ.
Στο παρελθόν που είχαμε πάει Ιταλία με τι δικό μας ΙΧ σε ποιο μεγάλες πόλεις απλά πληρώναμε στα μηχανήματα αυτόματων πληρωμών που έχει, εύκολη διαδικασία, όχι κάτι που χρειάζεται να σας ανησυχεί ιδιαίτερα
 
Μηνύματα
84
Likes
79
Σε όλη την Ευρώπη, σχεδόν, υπάρχει χρέωση για την στάθμευση των αυτοκινήτων και πληρώνονται επι τόπου είτε μετρητά είτε με κάρτα. Η χρέωση ξεκινάει απο 0,50 έως 1,5€ την ώρα συνήθως αλλά μπορεί να φτάσει και στα 4€, εκτός των βραδυνών ωρών απο τις 10 μέχρι το πρωί στις 8 περίπου που είναι δωρεάν περιφερειακά του κέντρου. Ανάλογα με την εταιρεία και το κράτος είναι και η εγγύηση που ζητάνε. Κάνε πλήρη ασφάλεια την ώρα που νοικιάζεις το αυτοκίνητο για να έχεις καλύτερη τιμή αλλά και για να έχεις μικρή εγγύηση έως καθόλου κατα την παραλαβή. Η παραλαβή γίνεται με πιστωτική κάρτα ΠΑΝΤΑ, που πρέπει να είναι στο όνομα του οδηγού. Μόνο στην Ελβετία μας κρατήσανε 250€ για 10 ημέρες μετα την παράδοση στα άλλα κράτη τίποτε. Στην Ιταλία απλά όταν μπήκαμε στο Μιλάνο σε κάποιο δακτύλιο στήλανε το πρόστιμο (100€) μαζί με φωτογραφία στο σπίτι, με συστημένη επιστολή, ειδάλλως θα το βεβαιώναν στην Ελληνική Εφορία στο διπλάσιο (πληρώθηκε με κάρτα). Προσοχή γιατι πλέον υπάρχουν πολλές κάμερες για την κυκλοφορία και είσαι σχεδόν υπο παρακολούθηση. Βασικό σημείο, παραδίδουμε το αυτοκίνητο στην ίδια πόλη γιατί σε άλλη πόλη υπάρχει χρέωση απο 250€ συνήθως και σε άλλη χώρα ακόμη μεγαλύτερη. Δοκίμασε να νοικιάσεις απο το skyscanner (Skyscanner). Νομίζω έχει πολύ καλές τιμές και είναι αξιόπιστο. Το έχουμε χρησιμοποιήσει για ταξίδια στο εξωτερικό τα τελευταία 10 χρόνια και ικανοποιηθήκαμε.
 
Last edited:

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
Νοίκιασα το Πάσχα αυτοκίνητο στο Bari κάνοντας δύο διανυκτερεύσεις στην Ματέρα, δύο κοντά στο Polignano a mare και Itria Valley και δύο στο Λέτσε.
Η εταιρεία ήταν η Loran η οποία αν και δεν έχει τις καλύτερες κριτικές σε μένα ήταν εξαιρετικοί επαγγελματίες και τυπικοί χωρίς όμως υπερβολές.
Εκτός του Μπάρι δεν πλήρωσα πουθενά πάρκινγκ αφού στα χωριά της Απουλίας απλά παρκάρεις λίγο έξω από το κέντρο ενώ στο Λέτσε είχε δωρεάν πάρκινγκ κάτω στο δρόμο στο σπίτι που νοίκιασα.
Γενικά πολύ καλοί δρόμοι, καθόλου διόδια, το αυτοκίνητο σου λύνει τα χέρια....
ΥΓ: για την έξτρα ασφάλεια επέλεξα την ασφάλεια του site που έκανα την κράτηση (booking) καθώς ήταν περίπου στο 1/3 της τιμής για έξτρα ασφάλεια που εδινε η Loran. Απλώς αν έκανα κάποια ζημιά θα την πλήρωνα στην Loran και μετά θα έστελνα φωτό και ότι άλλο χρειαζόταν στην ασφάλεια που πλήρωσα.
 
Last edited:

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Καλημερα.Εχω βρει δυο εταιριες ενοικιασης αυτοκινητου.autoeurope και doyouitaly(ειναι αξιόπιστες; ). Οταν επιλεγω ημερομηνιες και μέρος παραλαβής-παραδοσης μου εμφανίζει μια λιστα με προτεινομενες εταιρειες. Πληρωνω με πιστωτικη ή χρεωστικη καρτα; Γιατι κάπου διάβασα οτι χρειαζονται πιστωτική για να δεσμεύσουν ενα ποσο
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
5.852
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημερα.Εχω βρει δυο εταιριες ενοικιασης αυτοκινητου.autoeurope και doyouitaly(ειναι αξιόπιστες; ). Οταν επιλεγω ημερομηνιες και μέρος παραλαβής-παραδοσης μου εμφανίζει μια λιστα με προτεινομενες εταιρειες. Πληρωνω με πιστωτικη ή χρεωστικη καρτα; Γιατι κάπου διάβασα οτι χρειαζονται πιστωτική για να δεσμεύσουν ενα ποσο
Δες και στο Skyscanner. Πιστωτικη και στο ονομα του οδηγου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.577
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom