Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Foteini93

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα! Ενοικιασα αμάξι στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας πιστωτική κάρτα για την εγγύηση. Ενώ μου είπαν ότι το ποσό αποδεσμευτηκε, έχει περάσει μια εβδομάδα και φαίνεται ακόμα δεσμευμένο. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε πότε συνήθως αποδεσμευεται το ποσό;
Ευχαριστώ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.861
Likes
16.086
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα! Ενοικιασα αμάξι στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας πιστωτική κάρτα για την εγγύηση. Ενώ μου είπαν ότι το ποσό αποδεσμευτηκε, έχει περάσει μια εβδομάδα και φαίνεται ακόμα δεσμευμένο. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε πότε συνήθως αποδεσμευεται το ποσό;
Ευχαριστώ!
Στο τελευταίο ταξίδι αποδεσμεύτηκε το ποσό μετά από 10-12 μέρες.
 
Μηνύματα
80
Likes
75
Καλημερα.Εχω βρει δυο εταιριες ενοικιασης αυτοκινητου.autoeurope και doyouitaly(ειναι αξιόπιστες; ). Οταν επιλεγω ημερομηνιες και μέρος παραλαβής-παραδοσης μου εμφανίζει μια λιστα με προτεινομενες εταιρειες. Πληρωνω με πιστωτικη ή χρεωστικη καρτα; Γιατι κάπου διάβασα οτι χρειαζονται πιστωτική για να δεσμεύσουν ενα ποσο
Σε κάποιες πληρώνεις και με χρεωστική αλλά για να παραλάβεις το αυτοκίνητο είναι υποχρεωτική η χρήση πιστωτικής για την δέσμευση ποσού αλλά κυρίως για τα στοιχεία σου.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
169
Likes
725
Καλημέρα! Ενοικιασα αμάξι στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας πιστωτική κάρτα για την εγγύηση. Ενώ μου είπαν ότι το ποσό αποδεσμευτηκε, έχει περάσει μια εβδομάδα και φαίνεται ακόμα δεσμευμένο. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε πότε συνήθως αποδεσμευεται το ποσό;
Ευχαριστώ!
Μεχρι τωρα που εχω χρησιμοποιησει την sixt δεν ειχα θεμα , συνηθως στις 3 αντε 4 ημερες μπαινανε πισω. Με ποια εταιρεια εχεις κλεισει? Στο λεω για να δεις στους ορους ποτε επιστρεφεται η εγγυηση.
 

Foteini93

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μεχρι τωρα που εχω χρησιμοποιησει την sixt δεν ειχα θεμα , συνηθως στις 3 αντε 4 ημερες μπαινανε πισω. Με ποια εταιρεια εχεις κλεισει? Στο λεω για να δεις στους ορους ποτε επιστρεφεται η εγγυηση.
Στη Hertz έκλεισα. Ο υπάλληλος της hertz μας είπε ότι συνήθως σε 2-3 μέρες φαίνεται η αποδέσμευση αλλά εξαρτάται και από τις τράπεζες. Προς το παρόν ακόμα να αποδεσμευτούν.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
169
Likes
725
Στη Hertz έκλεισα. Ο υπάλληλος της hertz μας είπε ότι συνήθως σε 2-3 μέρες φαίνεται η αποδέσμευση αλλά εξαρτάται και από τις τράπεζες. Προς το παρόν ακόμα να αποδεσμευτούν.
Σου ανεφεραν οταν παρελαβαν το αυτοκινητο τπτ για ζημια η οτιδηποτε? Περιεργο μου φαινεται γιατι ειναι γνωστη εταιρεια. Μην ανησυχεις παντως, μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους με mail και να σε ενημερωσουνε!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για πείτε οι πιο έμπειροι. Ενοικίαση ενός μικρού αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο Μαλπένσα, από την targer rent με μεσάζοντα την Holiday Autos στην τιμή των 32€ !!!! για 6 ημέρες, δεν είναι σκανδαλωδώς μικρό το ποσό;
Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω επιτόπου την μεικτή ασφάλεια από την ίδια την εταιρεία. Έχει νοικιάσει κανείς από την συγκεκριμένη εταιρεία;
Το ότι δεν βρίσκεται μέσα στο αεροδρόμιο και θα μας μεταφέρει στην έδρα της εταιρείας πουλμανάκι να μας προβληματίσει για μεγάλες καθυστερήσεις;

Δεύτερη φορά χωρίς το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό και το άγχος περισσεύει! :)
 

Georgie

Member
Μηνύματα
64
Likes
260
Για πείτε οι πιο έμπειροι. Ενοικίαση ενός μικρού αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο Μαλπένσα, από την targer rent με μεσάζοντα την Holiday Autos στην τιμή των 32€ !!!! για 6 ημέρες, δεν είναι σκανδαλωδώς μικρό το ποσό;
Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω επιτόπου την μεικτή ασφάλεια από την ίδια την εταιρεία. Έχει νοικιάσει κανείς από την συγκεκριμένη εταιρεία;
Το ότι δεν βρίσκεται μέσα στο αεροδρόμιο και θα μας μεταφέρει στην έδρα της εταιρείας πουλμανάκι να μας προβληματίσει για μεγάλες καθυστερήσεις;

Δεύτερη φορά χωρίς το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό και το άγχος περισσεύει! :)
Στις πολύ φθηνές τιμές είναι μεγαλύτερη η εγγύηση που σου δεσμεύουν στη κάρτα σου
Εγώ ας πούμε νοίκιασα 1 εβδομάδα στη Γαλικια στο αεροδρόμιο του Santiago από σχετικά μικρή εταιρεία με 86euro μεσαία κατηγορία αλλά μου είχαν δεσμεύσει 1200 από τη κάρτα και είχα περιορισμό στα χιλιόμετρα 2500km.
Βασικό να το νοικιάσεις το πρωί και να τραβήξεις λεπτομερή video το αυτοκίνητο.
Σε σχέση με τη μικτή ασφάλεια εγώ δίνω γύρω στα 60ευρω το χρόνο για να με καλύπτει στην Ευρώπη σε ενοικίαση αυτοκινήτων.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Στις πολύ φθηνές τιμές είναι μεγαλύτερη η εγγύηση που σου δεσμεύουν στη κάρτα σου
Εγώ ας πούμε νοίκιασα 1 εβδομάδα στη Γαλικια στο αεροδρόμιο του Santiago από σχετικά μικρή εταιρεία με 86euro μεσαία κατηγορία αλλά μου είχαν δεσμεύσει 1200 από τη κάρτα και είχα περιορισμό στα χιλιόμετρα 2500km.
Βασικό να το νοικιάσεις το πρωί και να τραβήξεις λεπτομερή video το αυτοκίνητο.
Σε σχέση με τη μικτή ασφάλεια εγώ δίνω γύρω στα 60ευρω το χρόνο για να με καλύπτει στην Ευρώπη σε ενοικίαση αυτοκινήτων.
Ναι η εγγύηση είναι 1500€ και τα χιλιόμετρα απεριόριστα.
Μικτή ασφάλεια εννοούσα αυτή που κάνουμε στην ίδια την εταιρεία για να έχουμε μηδενική απαλλαγή. Φαντάζομαι ότι από εκεί περιμένουν να βγάλουν την διαφορά.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
64
Likes
260
Ναι η εγγύηση είναι 1500€ και τα χιλιόμετρα απεριόριστα.
Μικτή ασφάλεια εννοούσα αυτή που κάνουμε στην ίδια την εταιρεία για να έχουμε μηδενική απαλλαγή. Φαντάζομαι ότι από εκεί περιμένουν να βγάλουν την διαφορά.
Η μικτή ασφάλεια που σου κάνουν στην εταιρεία έχει χρονική διάρκεια όσο εσύ νοικιάζεις το αυτοκίνητο. Μπορείς να κάνεις δική σου ασφάλεια απ' ευθείας σε ασφαλιστική παρόμοια με διάρκεια ενός έτους.
Εγώ τη κάνω στη Car hire excess insurance
 

paykopete

Member
Μηνύματα
169
Likes
725
Η μικτή ασφάλεια που σου κάνουν στην εταιρεία έχει χρονική διάρκεια όσο εσύ νοικιάζεις το αυτοκίνητο. Μπορείς να κάνεις δική σου ασφάλεια απ' ευθείας σε ασφαλιστική παρόμοια με διάρκεια ενός έτους.
Εγώ τη κάνω στη Car hire excess insurance
Ειναι το ιδιο αξιοπιστη με την μικτη ασφαλεια των εταιρειων οπως πχ sixt, hertz ? Δηλαδη την εχεις τσεκαρει σε καποια στραβη?
Το λεω γτ στην sixt (που ειναι τσιμπημενη δεν λεω) , εχω κανει ζημια στο αμαξι και οταν το παρεδωσα απλα ειδανε οτι εχω μικτη και χωρις δευτερη κουβεντα μου πηρανε το αμαξι για παραλαβη!

Επισης βλεπω οτι καλυπτει μεχρι 10Κ ευρω για ζημια σε αμαξι, αρα αμα γινει μια κλοπη αμαξιου δεν σε καλυπτει σε ολο το ποσο. Αυτην την ασφαλεια εχεις με 60 ευρω η ειναι και κατι αλλο που δεν βλεπω εγω?
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom