Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Απλα δεν καταλαβα γιατι ενα ταξίδι στην Νεα Υόρκη πχ «ειναι πιο φυσιολογικό απο ενα τετοιο ταξίδι.
Ειναι απλα αλλου ενδιαφέροντος.
Γιατι αν πας ως εκει, δεν κυνηγας αν θα βρεις τα αξιοθεατα με κυνηγι 200 ευρω τη βραδια? Γιατι θα τα δεις σιγουρα? Γιατι το βορειο σελας ειναι ενα φαινομενο που η φυση το δινει δωρεαν και τυχαια αλλα το κυνηγι του ειναι ακριβη και επωδυνη για ωρες στην παγωνια εμπορικη δραστηριοτητα για να ανατραπει η τυχαιοτητα? Γιατι ισως, δεν ξερω, η θεαση του βαζει τον θεατη στην ομαδα των εκλεκτων που "δεν το εχασαν"? Τυχαιες σκεψεις κανω. Σεβομαι οσους το κυνηγουν αν αυτο επιθυμουν.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Γιατι αν πας ως εκει, δεν κυνηγας αν θα βρεις τα αξιοθεατα με κυνηγι 200 ευρω τη βραδια? Γιατι θα τα δεις σιγουρα? Γιατι το βορειο σελας ειναι ενα φαινομενο που η φυση το δινει δωρεαν και τυχαια αλλα το κυνηγι του ειναι ακριβη και επωδυνη για ωρες στην παγωνια εμπορικη δραστηριοτητα για να ανατραπει η τυχαιοτητα? Γιατι ισως, δεν ξερω, η θεαση του βαζει τον θεατη στην ομαδα των εκλεκτων που "δεν το εχασαν"? Τυχαιες σκεψεις κανω. Σεβομαι οσους το κυνηγουν αν αυτο επιθυμουν.
Καταλαβαινω την οπτικη σου.
Απλα τα χρήματα τα δινεις επίσης για τη ασφάλεια σου. Μπορεις να νοικιάσεις ενα ΙΧ και να γυρνας μεσα στην νυχτα σε αδιευκρίνιστες χειμερινές συνθήκες.
Ετσι εκανε γνωστός μου και του βγηκε φτηνότερα. Εγω ας πουμε δεν θα ηθελα να παρω τετοια ευθύνη.
Επισης το ποσο επώδυνο ειναι κατι εχει να κανει με τον ανθρωπο. Προσωπικά αντέχω το κρύο περισσοτερο απο την ζεστη. Επομένως δεν το εχω ετσι στο μυαλο μου.
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ πάντως από το Τρόμσο έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν ξαναπάω σε χιόνι. Τις τελευταίες δύο μέρες όταν περπατάγα στην πόλη, έμπαινα κάθε 15 λεπτά σε σουπερμάρκετ και καταστήματα για να ζεσταθω! Είχα και ισοθερμικα και ειδικές καλτσες. Όχι τοπ ποιότητα αλλά και πάλι δεν ήμουν απροετοιμαστος!
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Εγώ πάντως από το Τρόμσο έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν ξαναπάω σε χιόνι. Τις τελευταίες δύο μέρες όταν περπατάγα στην πόλη, έμπαινα κάθε 15 λεπτά σε σουπερμάρκετ και καταστήματα για να ζεσταθω! Είχα και ισοθερμικα και ειδικές καλτσες. Όχι τοπ ποιότητα αλλά και πάλι δεν ήμουν απροετοιμαστος!
Τι θερμοκρασίες ειχε την ημερα τον Νοεμβριο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.035
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Murmansk στη Ρωσια: πανω απο 90% πιθανοτητες, πολυ φθηνοτερα απο Νορβηγιες κλπ, ελαχιστος τουρισμός, πολλα να δεις και να κανεις τριγύρω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.465
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χίλια ευρώ μας βγήκαν πάντως οι οχτώ μέρες στην Ισλανδία, με οικονομία φυσικά , τέσσερα άτομα και είδαμε το σέλας 4 φορές. Είχαμε και τζιπ και πηγαίναμε όσο σκοτεινά θέλαμε.
Το Μουρμανσκ το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά καλό είναι να κάνουμε υπομονή για τη Ρωσία. Δείτε στο instagram φωτογραφίες με το σέλας, γίνεται χαμός στη Ρωσία, τόσο βόρεια. Πρέπει να είναι δώδεκα ώρες με το τρένο από Μόσχα.
7 best places to see the Northern Lights in Russia
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Χίλια ευρώ μας βγήκαν πάντως οι οχτώ μέρες στην Ισλανδία, με οικονομία φυσικά , τέσσερα άτομα και είδαμε το σέλας 4 φορές. Είχαμε και τζιπ και πηγαίναμε όσο σκοτεινά θέλαμε.
Το Μουρμανσκ το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά καλό είναι να κάνουμε υπομονή για τη Ρωσία. Δείτε στο instagram φωτογραφίες με το σέλας, γίνεται χαμός στη Ρωσία, τόσο βόρεια. Πρέπει να είναι δώδεκα ώρες με το τρένο από Μόσχα.
7 best places to see the Northern Lights in Russia
Ποιον μήνα πήγατε Ισλανδία?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.465
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ποιον μήνα πήγατε Ισλανδία?
Απρίλιο και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Διαβάζω ότι έχει πολύ κόσμο τους καλοκαιρινούς μήνες και όλα είναι σχεδόν διπλάσια. Εν τω μεταξύ μη φανταστείς στερηθηκαμε πολλά όταν λέω οικονομία, απλά μαγειρεύαμε και πίναμε το πρωί καφέ δικό μας. Το γεγονός ότι ήταν όλα δια του 4 βοήθησε.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Εγώ που κοιτάω τώρα για Tromso 29 Δεκέμβρη - 5 Γενάρη (με ενδιάμεσες στάσεις και από 2 διαμονές σε Λονδίνο στο πήγαινε και Κοπεγχάγη στο γύρνα για μείωση των εξόδων, καθώς η διαμονή στο Tromso είναι ακριβή) βγαίνουν πτήσεις και διαμονή για 7 μέρες 700 ευρώ/άτομο.

Θεωρείτε είναι καλά;

Στην ουσία πετάς Αθήνα - Λονδίνο, μένεις 2 βράδια Λονδίνο, μετά Λονδίνο - Tromso με 3 διανυκτερεύσεις εκεί και έπειτα Tromso - Κοπεγχάγη 2 βράδια και πίσω.

Δυστυχώς, η άδειά μας περιορίζεται στις γιορτές :/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.035
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χίλια ευρώ μας βγήκαν πάντως οι οχτώ μέρες στην Ισλανδία, με οικονομία φυσικά , τέσσερα άτομα και είδαμε το σέλας 4 φορές. Είχαμε και τζιπ και πηγαίναμε όσο σκοτεινά θέλαμε.
Το Μουρμανσκ το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά καλό είναι να κάνουμε υπομονή για τη Ρωσία. Δείτε στο instagram φωτογραφίες με το σέλας, γίνεται χαμός στη Ρωσία, τόσο βόρεια. Πρέπει να είναι δώδεκα ώρες με το τρένο από Μόσχα.
7 best places to see the Northern Lights in Russia
Δεν υπαρχει λογος να παει κανεις με το τραινο, ειναι πολυ οικονομικες οι εσωτερικες πτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom