Ακριβο μου ταξιδι

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν σας κάνει εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει flix bus (για εσωτερικά δρομολόγια)?
Όταν εμείς κλείσαμε Βροτσλαβ-Βαρσοβία, 5 και κάτι ώρες ταξίδι με 5€?
Και όταν δεν υπάρχει αντίπαλο δέος επι ξηρας (βλ. τρενο)?
Είναι μεγάλη η μαφία των ελληνικων ΚΤΕΛ....
Η αγορά της Πολωνίας είναι 3,5 φορές μεγαλύτερη απ' της Ελλάδας και στις χώρες με τις οποίες συνορεύει ζουν 100,000,000 άτομα. Λες να υπάρχει ο ίδιος ανταγωνισμός και το ίδιο περιθώριο κέρδους σε σχέση με μια μικρή απομονωμένη χώρα όπως η Ελλάδα;
 

vikara

Member
Μηνύματα
504
Likes
4.639
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η αγορά της Πολωνίας είναι 3,5 φορές μεγαλύτερη απ' της Ελλάδας και στις χώρες με τις οποίες συνορεύει ζουν 100,000,000 άτομα. Λες να υπάρχει ο ίδιος ανταγωνισμός και το ίδιο περιθώριο κέρδους σε σχέση με μια μικρή απομονωμένη χώρα όπως η Ελλάδα;
Θέλεις να πεις ότι φταίει το μέγεθος και η θέση της χώρας φταίει?
Όχι τα συμφέροντα?
Flix bus υπάρχουν και σε μικρότερες και το ίδιο απομονωμένες χώρες της βαλκανικής, βλεπε Βουλγαρία,Σκοπια κα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.083
Likes
6.548
Θέλεις να πεις ότι φταίει το μέγεθος και η θέση της χώρας φταίει?
Όχι τα συμφέροντα?
Flix bus υπάρχουν και σε μικρότερες και το ίδιο απομονωμένες χώρες της βαλκανικής, βλεπε Βουλγαρία,Σκοπια κα.
Θα έρθει η flixbus να κάνει δρομολόγιο Γιάννενα Πωγώνι όλο τον χρόνο και θα έχει το εισιτήριο 5 ευρώ ενώ ταυτόχρονα θα κάνει καθημερινά Γιάννενα Αθήνα με άλλα 5;


Τα ίδια όπως τότε με την ryanair που νόμιζαν θα έρθει και θα πετάει Αθήνα Κοζάνη και Θεσσαλονίκη Πάτρα με 10 ευρώ και τελικά κάνει εποχικά στους σούπερ τουριστικούς προορισμούς και μόνο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τα ΚΤΕΛ σαν μονοπώλιο έχουν και ορισμένες υποχρεώσεις. Πρέπει να καλύψουν και τα εσωτερικά δρομολόγια του νομού. Έτσι μπορεί το δρομολόγιο Αλεξανδρούπολη - Αθήνα με το εισιτήριο των 70 ευρώ να είναι εξαιρετικά προσοδοφόρο για το ΚΤΕΛ Έβρου, το δρομολόγιο Σουφλί – Ρούσσα με τα δύο – τρία εισιτήρια που θα κόψει να είναι 95% ζημιογόνο. Το ίδιο και το Ορεστιάδα – Ορμένιο, το ίδιο και το Διδυμότειχο – Μεταξάδες. Δεν μπορεί όμως το ΚΤΕΛ να κόψει αυτά τα δρομολόγια και να κάνει μόνο τα κερδοφόρα (όπως κάνουν τα flix bus) γιατί ακριβώς είναι μονοπώλιο. Ούτε μπορεί να βάλει εισιτήριο 100 ευρώ σε καθέναν από τους δυο επιβάτες που πιθανόν να έχει το «Σουφλί – Ρούσσα» για να ισοφαρίσει το κόστος των 200 ευρώ που θα έχει το δρομολόγιο. Εάν είχε την δυνατότητα να κρατήσει μόνο το δρομολόγιο Αλεξανδρούπολη – Αθήνα και μόνο συγκεκριμένες ώρες θα μπορούσε να έχει το εισιτήριο αντί για 70 στα 25 ευρώ και πάλι να είναι κερδοφόρο.

Επίσης τα ΚΤΕΛ πρέπει να έχουν την ίδια σταθερή τιμή στο εισιτήριο είτε έχουν πληρότητα 100% είτε 5% κάτι που δεν συμβαίνει με τις αεροπορικές.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Δεν σας κάνει εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει flix bus (για εσωτερικά δρομολόγια)?
Όταν εμείς κλείσαμε Βροτσλαβ-Βαρσοβία, 5 και κάτι ώρες ταξίδι με 5€?
Και όταν δεν υπάρχει αντίπαλο δέος επι ξηρας (βλ. τρενο)?
Είναι μεγάλη η μαφία των ελληνικων ΚΤΕΛ....
Εν τω μεταξυ αρχιζουν (τουλάχιστον εγω τωρα το πηρα πρεφα) και τα Flix train στη Γερμανία..
πηγε ο γιος μου σημερα απο Βερολινο σε Κολωνια με αυτό.. τι ειπες του λέω!!! εδω εμεις δεν εχουμε καν train και μπηκε και κει η Flix περα απο τα λεωφορεια;;;

FlixBus: Cheap Coach Travel Across the UK & Europe
Και απο οτι βλεπω σε ενα μηνα απο τωρα 30 ευρω πηγαινε ελα Βερολινο Κολωνια .. 5,5 ωρες ταξιδι..
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.168
Likes
25.443
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εν τω μεταξυ αρχιζουν (τουλάχιστον εγω τωρα το πηρα πρεφα) και τα Flix train στη Γερμανία..
πηγε ο γιος μου σημερα απο Βερολινο σε Κολωνια με αυτό.. τι ειπες του λέω!!! εδω εμεις δεν εχουμε καν train και μπηκε και κει η Flix περα απο τα λεωφορεια;;;
Έχει κάποια χρόνια που κυκλοφορούν τα Flixtrain στη Γερμανία. Έκανα τη διαδρομή Βερολίνο - Ντόρτμουντ με 5€.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Όταν συγκρίνουμε χρόνο ταξιδιού με λεωφορείο και αεροπλάνο να δούμε πότε φεύγουμε από το σπίτι και πότε φτάνουμε το σημείο που θα μείνουμε. Γιατί το Αθήνα Θεσσαλονίκη η πτήση να κρατάει 1 ώρα αλλά 4 με 5 ώρες τις θέλεις άνετα.
Όσο για το κόστος αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις σήμερα το ΚΤΕΛ έχει ίδια τιμή. Το αεροπλάνο όχι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Όσο για το κόστος αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις σήμερα το ΚΤΕΛ έχει ίδια τιμή. Το αεροπλάνο όχι.
Ακριβώς. Κι επειδή πολλοί άνθρωποι για διάφορους λόγους δεν μπορούν να προγραμματίσουν πολύ νωρίτερα τα ταξίδια, τότε συνηθως το αεροπλάνο βγαίνει πολύ ακριβότερο .
Πχ 1-2 βδομάδες πριν σπανίως βρίσκεις τιμή ευκαιρίας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.796
Likes
12.479
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν συγκρίνουμε χρόνο ταξιδιού με λεωφορείο και αεροπλάνο να δούμε πότε φεύγουμε από το σπίτι και πότε φτάνουμε το σημείο που θα μείνουμε. Γιατί το Αθήνα Θεσσαλονίκη η πτήση να κρατάει 1 ώρα αλλά 4 με 5 ώρες τις θέλεις άνετα.
Όσο για το κόστος αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις σήμερα το ΚΤΕΛ έχει ίδια τιμή. Το αεροπλάνο όχι.
Ισχύει αυτό που λες, αλλά προσωπικά έκλεισα το 50αρι που ανέφερα παραπάνω ATH-SKG μια μόλις εβδομάδα πριν. Παραμονές Δεκαπενταύγουστου. Με ετζιαν. Για αυτό και σοκαριστηκα τόσο. Δυστυχώς -εκτος εξαιρέσεων- δεν έχω την πολυτέλεια να προγραμματίζω καιρό πριν τα ταξίδια μου. Επίσης (πάλι μιλώντας για την δική μου περίπτωση) χρειάζομαι πολύ λιγότερο χρόνο να μεταβώ στο αεροδρόμιο σε σχέση με τον σταθμό των υπεραστικών, του τρένου ή το λιμάνι. Και δεν αποτελώ καμία τρανή εξαίρεση.

Από εκεί και πέρα, επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω από @jimp ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα, να αναφέρω ότι έχω την στοιχειώδη νοημοσύνη να αντιληφθώ τις ιδιαιτερότητες του κάθε μέσου και το γεγονός ότι ενίοτε εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες.

Παρ' όλα αυτά το ΚΤΕΛ για το συγκεκριμένο δρομολόγιο ήταν παραδοσιακά εξαιρετικά πιο οικονομικό από το αεροπλάνο κι αυτός ήταν και ο λόγος που ένα μεγάλο μέρος του επιβατικού κοινού το προτιμούσε. Το ότι έφτασαν να έχουν την ίδια σχεδόν τιμή προσωπικά με σόκαρε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.083
Likes
6.548
Από εκεί και πέρα, επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω από @jimp ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα, να αναφέρω ότι έχω την στοιχειώδη νοημοσύνη να αντιληφθώ τις ιδιαιτερότητες του κάθε μέσου και το γεγονός ότι ενίοτε εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες.
Μα δεν είναι θέμα νοημοσύνης ή όχι, απλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα γιατί ίσως δεν τα ξέρεις αυτά, έδωσαν και άλλοι παραδείγματα γιατί και πώς.
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί ...γιατί τώρα μπήκα στο παρόν..θέμα,,,η flix bus από τον Ιούνιο έχει βάλει δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Σόφια κι έτσι ανταγωνίζεται τους υπόλοιπους ...πχ τον arda tours με τον οποίο έχω ταξιδέψει αρκετές φορές .
Το έμαθα κατά τύχη από φίλους που ταξίδεψαν για πρώτη φορά στη Σόφια τον Ιούλιο και ...ψάχνοντας μου είπαν ότι με την flix bus το εισιτήριο για ένα άτομο μετ' επιστροφής κόστισε μόλις 25 ευρώ ....ενώ με τον arda η τιμή είναι σταθερή στα 40,...απλά κάνει προσφορά σε όσους ταξιδεύουν πολύ συχνά μετά από 6 διαδρομές μετ' επιστροφής έχεις μια δωρεάν μονή διαδρομη
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
504
Likes
4.639
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί ...γιατί τώρα μπήκα στο παρόν..θέμα,,,η flix bus από τον Ιούνιο έχει βάλει δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Σόφια κι έτσι ανταγωνίζεται τους υπόλοιπους ...πχ τον arda tours με τον οποίο έχω ταξιδέψει αρκετές φορές .
Το έμαθα κατά τύχη από φίλους που ταξίδεψαν για πρώτη φορά στη Σόφια τον Ιούλιο και ...ψάχνοντας μου είπαν ότι με την flix bus το εισιτήριο για ένα άτομο μετ' επιστροφής κόστισε μόλις 25 ευρώ ....ενώ με τον arda η τιμή είναι σταθερή στα 40,...απλά κάνει προσφορά σε όσους ταξιδεύουν πολύ συχνά μετά από 6 διαδρομές έχεις μια δωρεάν διαδρομη
Ναι,για εξωτερικό έχει δρομολόγια η flix bus. Σοφια,Σκοπια, Βουκουρέστι...Για εσωτερικό όμως ούτε κατά διάνοια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom