Ακριβο μου ταξιδι

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν κλείνει το μαγαζί όποτε γουστάρει, απλώς θα χάσει την πελατεία του. Δεν σημαίνει οτι επειδή είναι ελεύθερος κ μπορει να ορισει τις 'αδειες του', μπορει ρεαλιστικα να το κανει.
Αν ενας γιατρος, δικηγορος, κομμωτης, οδοντιατρος, whatever, δεν ειναι σε μια βαση καπως σταθερα σε ημερομηνιες, χανει ανταγωνιστικο πλεονεκτημα, αρα πελατεια, αρα τη δουλεια του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν κλείνει το μαγαζί όποτε γουστάρει, απλώς θα χάσει την πελατεία του. Δεν σημαίνει οτι επειδή είναι ελεύθερος κ μπορει να ορισει τις 'αδειες του', μπορει ρεαλιστικα να το κανει.
Αν ενας γιατρος, δικηγορος, κομμωτης, οδοντιατρος, whatever, δεν ειναι σε μια βαση καπως σταθερα σε ημερομηνιες, χανει ανταγωνιστικο πλεονεκτημα, αρα πελατεια, αρα τη δουλεια του.
Οσους ξερω το κανουν, μαζι κι εγω. Καποια στιγμη επιλεγεις αν ζεις για να δουλευεις ή δουλεύεις για να ζεις. Φυσικα εχει κοστος, θα μπορουσες να μην πας διακοπες και να πληρωνεσαι, αλλα η μεγαλυτερη ευελιξια ειναι κι ενας λογος για τον οποιο επιλεγεις να εισαι ελευθερος επαγγελματιας.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν κλείνει το μαγαζί όποτε γουστάρει, απλώς θα χάσει την πελατεία του. Δεν σημαίνει οτι επειδή είναι ελεύθερος κ μπορει να ορισει τις 'αδειες του', μπορει ρεαλιστικα να το κανει.
Αν ενας γιατρος, δικηγορος, κομμωτης, οδοντιατρος, whatever, δεν ειναι σε μια βαση καπως σταθερα σε ημερομηνιες, χανει ανταγωνιστικο πλεονεκτημα, αρα πελατεια, αρα τη δουλεια του.
+1 ....Ήθελα να το γράψω κιεγω .... Ισχύει οι περισσότεροι που ξέρω ,μέσα στο άγχος είναι.Δλδ σε σημείο να τους ενημερώνω για κάποιες προσφορές και να μου λένε δύσκολα ,δε ξέρω τι υποχρεώσεις θα έχω τότε...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.640
Likes
10.158
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Εκλεισα 3ημερο στη Μαδριτη το 2025 με κριτηριο οτι η πτηση επιστροφης ειναι μεσα στη νυχτα να κοιμηθουμε στο αεροπλανο για να εξοικονομησουμε ενα 100ρικο απο την τελευταια διαμονη.
Εκει μας φτασανε οι αθλιοι :p.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Ταξιδεψα 2 φορες Βορεια Ελλαδα με ΚΤΕΛ, μια τον Ιουλη και μια τον Αυγουστο. Πληρωσα 75 ευρω τον Ιουλη και 85 τον Αυγουστο. Περσι πληρωνα 65. Προπερσι 55.
Να μαντεψω οτι τα Χριστουγεννα θα παει στα 95?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.794
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ταξιδεψα 2 φορες Βορεια Ελλαδα με ΚΤΕΛ, μια τον Ιουλη και μια τον Αυγουστο. Πληρωσα 75 ευρω τον Ιουλη και 85 τον Αυγουστο. Περσι πληρωνα 65. Προπερσι 55.
Να μαντεψω οτι τα Χριστουγεννα θα παει στα 95?
Με ξεπέρασε το ότι πριν μερικές μέρες έκανα το Αθηνα-Θεσσαλονικη στα 52 euros (αεροπορικώς) και το Θεσσαλονίκη-Αθήνα στα 45 (ΚΤΕΛ). Μισή ώρα διάρκεια ταξιδιού το μεν, έξι το δε.
Ο μόνος λόγος που γύρισα με ΚΤΕΛ ήταν το ότι αποφάσισα την επιστροφή σχεδόν τελευταία στιγμή και δε γινόταν αλλιώς. Πέρα από αυτό, η συγκεκριμένη τιμή για τη συγκεκριμένη υπηρεσία είναι εμπαιγμός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Με ξεπέρασε το ότι πριν μερικές μέρες έκανα το Αθηνα-Θεσσαλονικη στα 52 euros (αεροπορικώς) και το Θεσσαλονίκη-Αθήνα στα 45 (ΚΤΕΛ). Μισή ώρα διάρκεια ταξιδιού το μεν, έξι το δε.
Ο μόνος λόγος που γύρισα με ΚΤΕΛ ήταν το ότι αποφάσισα την επιστροφή σχεδόν τελευταία στιγμή και δε γινόταν αλλιώς. Πέρα από αυτό, η συγκεκριμένη τιμή για τη συγκεκριμένη υπηρεσία είναι εμπαιγμός.
Δεν με ενοχλει η τιμη καθ αυτη οσο ο ρυθμος. Αυξηση 13% απο Ιουλη σε Αυγουστο οταν μετα απο 2 χρονια τον Οκτωβρη θα παρω αυξηση ωριμανση μισθου 2%.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
324
Likes
769
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Λάρισα - Αθήνα με το ΚΤΕΛ, εδώ και χρόνια σταθερά 55€ πήγαινε-ελα (30€ μονή διαδρομή)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom