Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Επιτέλους, έλαμψε η αλήθεια! Εσύ, Samion, τι είσαι?

Xαχχαχα όντως ρε Samion, μέσα σε ένα φόρουμ που λυσσαλέα υπερασπίζεται οτιδήποτε ιταλικό, αυτή τη ρήση την έβαλες για καλό;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Xαχχαχα όντως ρε Samion, μέσα σε ένα φόρουμ που λυσσαλέα υπερασπίζεται οτιδήποτε ιταλικό, αυτή τη ρήση την έβαλες για καλό;;
άλλο να υποστηρίζουμε το Καλό, το Τέλειο (κάθε τι ιταλικό δηλ..) άλλο να αλλάζουμε την ταυτότητά μας..που πάντως αν έχει με καποιον σχέση, είναι με τη Ρώμη και όχι με το Παρίσι. ιστορία Α' δημοτικού.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Διόρθωση:

Xαχχαχα όντως ρε Samion, μέσα σε ένα φόρουμ που λυσσαλέα υπερασπίζεσαι οτιδήποτε ιταλικό, αυτή τη ρήση την έβαλες για καλό;;
@ Samion... Δε δείχνει έτσι, όμως... (τουλάχιστον, απ' όσα γράφεις). Όταν δέχεσαι ως θέσφατο και τέλειο ο,τιδήποτε προέρχεται από τη γείτονα, κάτι πρέπει να μην πάει καλά...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διαβάζω τόσες μέρες χωρίς να γράφω και γελάω... travel war είναι οκ αλλά μην το παρακάνουμε...

1. Αυτά τα δακρύβρεχτα ότι οι Ναζί κατέστρεψαν το Λονδίνο και τα αξιοθέατά του έχουν μεγάλη πλάκα... εκτός από το σοβαρό του θέματος, ότι δηλαδή οι Άγγλοι ήταν μια μιλιταριστική ιμπεριαλιστική αυτοκρατορία και ελάχιστα σε θέματα αρχών, διέφερε από τους παράφρονες Ναζί, έχουμε και την αστεία πλευρά... ποια ήταν ρε tripakias τα μεγαλειώδη μνημεία που καταστράφηκαν στον πόλεμο? Λατρεύω το Λονδίνο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... το Λονδίνο είναι υπέροχο για την ατμόσφαιρά και την ζωή του βασικά και όχι για τα μνημεία του... τα μόνα ουσιαστικά που καταστράφηκαν τότε είναι ορισμένες γραφικές γειτονιές που ναι αν υπήρχαν σήμερα θα έδιναν έξτρα χρώμα στην πόλη... από εκεί και μετά ναι εξελίχθηκε το μουσείο της κυρίας Τυσσώ , η ρόδα και το μάτι... αν εξαιρέσεις ρε tripakias τα πραγματικά σπουδαία μουσεία δεν νομίζω πια το Λονδίνο να είναι και ο παράδεισος των αξιοθεάτων...

2. Όσο για την Ρώμη δεν το καταλαβαίνω πραγματικά το σκεπτικό σου... αν η Ρώμη δεν είχε τα μνημεία που έχει απλά δεν θα ήταν Ρώμη... μα εκεί ακριβώς εστιάζεται η γοητεία της πόλης... στο πως μια πόλη ενσωμάτωσε τα αρχαία κλασσικά μνημεία της στον σύγχρονο τρόπο ζωής... ε και αυτό η Ρώμη το καταφέρνει άριστα... μα και το ότι όλοι σεβάστηκαν τα ανοχύρωτο της Ρώμης στον πόλεμο και δεν την πείραξε κανείς πρέπει να σου λέει πολλά...

Τέρμα με τα σοβαρά τώρα... αυτοί οι λαπάδες οι Ρωμαίοι θα πάνε ποτέ στο Παρίσι να μάθουν να φτιάχνουν κανένα κρέας της προκοπής... αυτοί στο τέλος θα ξεπεράσουν κι εμάς που τρώμε το κρέας μας κάρβουνο... άντε στους δάσκαλους ρε να μάθετε κι αφήστε τα μαθήματα μαγειρικής σε κανέναν πραγματικά πρωτοπόρο... φτιάξτε κανένα λαπά και καμιά μακαρονάδα και αφήστε τα σοβαρά σε άλλους...
Τωρα το Λονδινο εχει μπλεχτει σε ενα war που δεν το αφορα. Βεβαια θα μου πεις δωσεις ενα παραδειγμα για το τι θεωρεις καλο αναγκαστηκα θα αναφερθεις στο τελειο.

1. Δεν θαυμασα ποτε μου τη Βρετανικη Αυτοκρατορια. Για το αν μ' αρεσει μια πολυ και ποσο κρινω παντα το σημερα των πολεων και την εικονα που βλεπω με τα ματια μου . Αλλοι ασχολουνται με το χθες. Κι ουτε ειπα ποτε για το Λονδινο πως ειναι ο σουπερ προορισμος για αξιοθεατα. Εχει παρα πολλα αλλα το μεγαλου του ατου ειναι πως ειναι ανεξαντλητο.
Καλα κανουν και σου προκαλουν γελιο οι βομβαρδισμοι. Ετσι κι αλλιως ολα της φαντασιας ηταν. Λουφτβαφε, Μπλιτζ, εκατονταδες χιλιαδες κατεστραμμενα λονδρεζικα σπιτια και κτιρια, χιλιαδες νεκροι... Ολα αυτα δεν υπηρξαν και δεν εγιναν ποτε. Κι αν εγιναν ειναι για γελια.

2. Μα δεν κατηγορησα τη Ρωμη ποτε για τα μνημεια της. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τοσο καιρο που γραφω πως περα απο τα μνημεια δεν εχει τιποτ' αλλο να προσφερει. Κι οταν παω καπου διακοπες δεν θελω μονο αγαλματα και μουσεια, θελω να δω και να ζησω κι αλλα πραγματα.
Το οτι δεν την πειραξε κανεις τη Ρωμη δεν μου λεει πολλα αλλα κατι μου λεει. Ομως οχι αυτο που φανταζεσαι. Μου λεει πως μαλλον τους ηταν αδιαφορη. Με την ιδια λογικη ο ελληνικος πολιτισμος που παγκοσμιως υμνειται δεν θα ειχε καμμια απωλεια (αντιθετα τα μνημεια του τα κατασαραξαν). Η Ρωμη ρεπει να ηταν υπερ του δεοντος ανιαρη και τοτε (οπως και σημερα) αφου ο ιδιος της ο αυτοκρατορας αποφασισε να μεταθεσει την εδρα της αυτοκρατοριας σε αλλο μερος, στο Βυζαντιο.


τιμή μου. δεν έχει εξάλλου καμμία σχέση με το βούρκο σας (του παρισιού εννοώ). μπορείς μόνο να το κάνεις από την αγαπημένη μου ponte Cavour?

amultimedia.quotidiano.net_data_images_gallery_2011_19677_tevere2.JPG
Πραγματι θες γυαλια ομως. Δεν γινεται να βλεπεις αυτα τα νερα σαν πρασινα και να μην καταλαβαινεις πως ειναι βουρκος...
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Διόρθωση:



@ Samion... Δε δείχνει έτσι, όμως... (τουλάχιστον, απ' όσα γράφεις). Όταν δέχεσαι ως θέσφατο και τέλειο ο,τιδήποτε προέρχεται από τη γείτονα, κάτι πρέπει να μην πάει καλά...
Thanx για τη διόρθωση, όντως ξέφυγε!

Ναι τώρα το είπες αυτό Samion και θα μας τη λένε ότι αγαπάμε Ιταλία γιατί είμαστε γουαναμπήδες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@ Samion... Δε δείχνει έτσι, όμως... (τουλάχιστον, απ' όσα γράφεις). Όταν δέχεσαι ως θέσφατο και τέλειο ο,τιδήποτε προέρχεται από τη γείτονα, κάτι πρέπει να μην πάει καλά...
ε δεν αρνήθηκα κ την ταυτότητά μου, αν εννοείς αυτό..κατι καλά δεν πάει εδώ, όχι εκεί. εκεί κ τον πολιτισμό τους σεβονται και κανουν τους άλλους να τον σεβαστούν. εδώ μας αποκαλούν βορειοαφρικανούς πλέον ανοικτά...τεσπα να μην επεκταθώ σε άλλες συζητήσεις..
συνεχίζω μόνο την αμλετική μου σκέψη...

Πρωτοχρονιά με εκατομμυρια μεθυσμένους, λαμπιόνια και λούνα παρκ?
ahipparis.com_wp_content_uploads_2009_12_crowd_and_ferris_wheel_sepia1.jpg


ή Πρωτοχρονιά στην πιο μεγαλειώδη πλατεία του κόσμου, σε υποβλητική ατμόσφαιρα να γιορτάζω το παρόν μέσα στη μαγεία του Αιώνιου?
awww.guide_online.it_wp_content_uploads_2011_11_Capodanno_Roma.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτιθεσαι για αλλη μια φορα. 15 περιπου χρονια κανω αλλαγη εξω στους δρομους...Μεγαλυτερο ξενερωμα απο την Πρωτοχρονια στη Ρωμη δεν υπαρχει...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τις γιορτές τις κάνουν οι άνθρωποι. Όχι τα ντεκόρ. Τα ντεκόρ απλά βοηθάνε. Αν δεν έχεις κάποιον/ους να μοιραστείς, όπου και νά' σαι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.208
εδώ μας αποκαλούν βορειοαφρικανούς πλέον ανοικτά...
Και χεστήκαμε κανονικότατα όμως.....αυτό είναι το πρόβλημά μας, πώς μας βλέπουν οι Ιταλοί, οι Γάλλοι, οι Νιγηριανοί κτλ....τώρα μάλιστα, περίμενα την επιβεβαίωσή τους ότι είμαι γνήσιος απόγονος του Θεμιστοκλή και του Μιλτιάδη. Πέφτω από τα σύννεφα...
Οι μόνοι που νοιάζονται νομίζω είναι κάτι ψυχανώμαλοι και ανέραστοι που ζουν στη κοσμάρα τους...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εκτιθεσαι για αλλη μια φορα. 15 περιπου χρονια κανω αλλαγη εξω στους δρομους...Μεγαλυτερο ξενερωμα απο την Πρωτοχρονια στη Ρωμη δεν υπαρχει...
α μα έχω κουραστεί πια να το λέω..η Ρώμη δεν είναι ντίσνευλαντ να πάρεις τον οδηγό στο χέρι κ να κινείσαι. αυτά είναι για άλλες ντισνευστάιλ πόλεις. η Ρώμη θέλει γνώση για να την ευχαριστηθείς. δεν είπαμε να γίνετε ιταλοί, απλά ρωτήστε κάποιον που ξέρει αυτό που σας ενδιαφέρει. αλλιώς καταλήγεις να κάνεις πρωτοχρονιά με κινέζους στο Τέρμινι ή να τρως ψαρόσουπες στην πατρίδα της πάστας και του καλοψημένου κρέατος..
και δεν εννοώ να ρωτάτε εμένα. έκαστος στο είδος του. για νύχτα πχ sapi, για φαι trav κ ούτω καθ' εξής...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι μόνοι που νοιάζονται νομίζω είναι κάτι ψυχανώμαλοι και ανέραστοι που ζουν στη κοσμάρα τους...
Ποιόν είπες ανέραστο ρε; Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ είμαι απευθείας απόγονος! Έχω και όλα τα pedigree, άμα λάχει! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.067
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom