Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
... θα πω ότι η Ρώμη πραγματικά με εξέπληξε με τον τρόπο που ενσωματώνει το παλιό με το νέο, είναι ίσως από τα λίγα μέρη που νιώθεις ότι είσαι μέρος ενός αρχαίου σκηνικού που όμως κατοικείται από σημερινούς ανθρώπους...
Ε;

...και έχει όλα τα σύγχρονα προβλήματα των μεγαλουπόλεων όπως φοβερό κυκλοφοριακό, εγκληματικότητα, περιθωριακούς τύπους τα βράδια σε κάποιες γειτονιές, κλεφτρόνια κτλ.
Α, νταξ αυτα εννοουσες; Αυτα τα εχει δεν αμφιβαλλω...

Δυστυχώς άλλες μεγαλουπόλεις όπως πχ το Λονδίνο δε με έχουν μπάσει στο κλίμα ή την όποια ιδιαιτερότητά τους (αν έχουν τελικά) με τον τρόπο της Ρώμης... αν και αυτό είναι θέμα άλλου travel-war.
Αγαπητε τι παλιο περιμενεις να δεις στο Λονδινο; Η πολη βομβαρδιστηκε και καταστραφηκε απο τους ναζι. Τα αγγλακια αντισταθηκαν. Σε αντιθεση με τη Ρωμη που ηταν που ηταν στοπλευρο τους και τους Γαλλους που παραδοθηκαν μεσα σε 6 μερες.
Κι ομως το Λονδινο μεσα σε λιγα χρονια καταφερε να μαζεψει τα κομματια και να πρωταγωνιστησει στο τουριστικο παιχνιδι.
Αναρωτιεμαι αν κατι τετοιο αθαινε η Ρωμη, τι θα ειχε να επιδειξει; Για σκεψου και βρες ενα συγχρονο επιτευγμα, ενα συγχρονο αξιοθεατο. Η συγχρονη Ρωμη ειναι μια πολη που παρακμαζει, δεν εχει να προσφερει τιποτα περα απο την περιουσια που της αφησαν οι προγονοι της. Τιποτα απολυτως...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Samion, με το συμπάθιο αλλά, ώρες-ώρες, σαν ο Ιταλός Λιακό μου ακούγεσαι...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η συγχρονη Ρωμη ειναι μια πολη που παρακμαζει, δεν εχει να προσφερει τιποτα περα απο την περιουσια που της αφησαν οι προγονοι της. Τιποτα απολυτως...
Αγνοείς την έννοια της κλασικής ομορφιάς που παραμένει άφθαρτη μετά από αιώνες χωρίς να χρειάζεται τουριστικά φτιασιδώματα και γιρλάντες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αγνοείς την έννοια της κλασικής ομορφιάς που παραμένει άφθαρτη μετά από αιώνες χωρίς να χρειάζεται τουριστικά φτιασιδώματα και γιρλάντες.
Ε καλα δεν ειναι και ο,τι πιο ομορφο υπαρχει στη φυση. Για την ακριβεια ειναι κατωτερο χιλιαδων προορισμων.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Αγαπητε τι παλιο περιμενεις να δεις στο Λονδινο; Η πολη βομβαρδιστηκε και καταστραφηκε απο τους ναζι. Τα αγγλακια αντισταθηκαν. Σε αντιθεση με τη Ρωμη που ηταν που ηταν στοπλευρο τους και τους Γαλλους που παραδοθηκαν μεσα σε 6 μερες.
Κι ομως το Λονδινο μεσα σε λιγα χρονια καταφερε να μαζεψει τα κομματια και να πρωταγωνιστησει στο τουριστικο παιχνιδι...
Διαβάζω τόσες μέρες χωρίς να γράφω και γελάω... travel war είναι οκ αλλά μην το παρακάνουμε...

1. Αυτά τα δακρύβρεχτα ότι οι Ναζί κατέστρεψαν το Λονδίνο και τα αξιοθέατά του έχουν μεγάλη πλάκα... εκτός από το σοβαρό του θέματος, ότι δηλαδή οι Άγγλοι ήταν μια μιλιταριστική ιμπεριαλιστική αυτοκρατορία και ελάχιστα σε θέματα αρχών, διέφερε από τους παράφρονες Ναζί, έχουμε και την αστεία πλευρά... ποια ήταν ρε tripakias τα μεγαλειώδη μνημεία που καταστράφηκαν στον πόλεμο? Λατρεύω το Λονδίνο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... το Λονδίνο είναι υπέροχο για την ατμόσφαιρά και την ζωή του βασικά και όχι για τα μνημεία του... τα μόνα ουσιαστικά που καταστράφηκαν τότε είναι ορισμένες γραφικές γειτονιές που ναι αν υπήρχαν σήμερα θα έδιναν έξτρα χρώμα στην πόλη... από εκεί και μετά ναι εξελίχθηκε το μουσείο της κυρίας Τυσσώ , η ρόδα και το μάτι... αν εξαιρέσεις ρε tripakias τα πραγματικά σπουδαία μουσεία δεν νομίζω πια το Λονδίνο να είναι και ο παράδεισος των αξιοθεάτων...

2. Όσο για την Ρώμη δεν το καταλαβαίνω πραγματικά το σκεπτικό σου... αν η Ρώμη δεν είχε τα μνημεία που έχει απλά δεν θα ήταν Ρώμη... μα εκεί ακριβώς εστιάζεται η γοητεία της πόλης... στο πως μια πόλη ενσωμάτωσε τα αρχαία κλασσικά μνημεία της στον σύγχρονο τρόπο ζωής... ε και αυτό η Ρώμη το καταφέρνει άριστα... μα και το ότι όλοι σεβάστηκαν τα ανοχύρωτο της Ρώμης στον πόλεμο και δεν την πείραξε κανείς πρέπει να σου λέει πολλά...

Τέρμα με τα σοβαρά τώρα... αυτοί οι λαπάδες οι Ρωμαίοι θα πάνε ποτέ στο Παρίσι να μάθουν να φτιάχνουν κανένα κρέας της προκοπής... αυτοί στο τέλος θα ξεπεράσουν κι εμάς που τρώμε το κρέας μας κάρβουνο... άντε στους δάσκαλους ρε να μάθετε κι αφήστε τα μαθήματα μαγειρικής σε κανέναν πραγματικά πρωτοπόρο... φτιάξτε κανένα λαπά και καμιά μακαρονάδα και αφήστε τα σοβαρά σε άλλους...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αυτοί οι λαπάδες οι Ρωμαίοι θα πάνε ποτέ στο Παρίσι να μάθουν να φτιάχνουν κανένα κρέας της προκοπής... αυτοί στο τέλος θα ξεπεράσουν κι εμάς που τρώμε το κρέας μας κάρβουνο...
Ευτυχώς που υπάρχουν κι οι Τοσκανέζοι και σώζουν τα προσχήματα με την (πραγματική) bisteka fiorentina! Πόσο μου λείπει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.208
... αυτοί οι λαπάδες οι Ρωμαίοι θα πάνε ποτέ στο Παρίσι να μάθουν να φτιάχνουν κανένα κρέας της προκοπής... αυτοί στο τέλος θα ξεπεράσουν κι εμάς που τρώμε το κρέας μας κάρβουνο...
Θα με κάνεις να σε πω άσχετο τώρα και δε θέλω...αν έφαγες κάρβουνο το κρέας σου στη Ρώμη αγορίνα, σε κανά ελληνικό χασάπικο θα πήγες....τα φιλέτα στη Ρώμη και τη Βενετία (ιδίως αυτό που έφαγα με τη σάλτσα με πράσινο πιπέρι) είναι αξεπέραστα (μόνο στη Ζάμπια έχω φάει αντίστοιχο, αν όχι καλύτερο). Σε παρακαλώ, όχι και κάρβουνο το κρέας στη Ρώμη, έλεος...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα με κάνεις να σε πω άσχετο τώρα και δε θέλω...αν έφαγες κάρβουνο το κρέας σου στη Ρώμη αγορίνα, σε κανά ελληνικό χασάπικο θα πήγες....τα φιλέτα στη Ρώμη και τη Βενετία (ιδίως αυτό που έφαγα με τη σάλτσα με πράσινο πιπέρι) είναι αξεπέραστα (μόνο στη Ζάμπια έχω φάει αντίστοιχο, αν όχι καλύτερο). Σε παρακαλώ, όχι και κάρβουνο το κρέας στη Ρώμη, έλεος...
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις πάει Αργεντινή/Ουρουγουάη....

Από την άλλη, βέβαια, είμαι σίγουρος ότι και στη Ρώμη μπορείς να φάς πολύ καλό κρέας. Τόσα Γαλλικά εστιατόρια έχει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.208
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις πάει Αργεντινή/Ουρουγουάη....

Από την άλλη, βέβαια, είμαι σίγουρος ότι και στη Ρώμη μπορείς να φάς πολύ καλό κρέας. Τόσα Γαλλικά εστιατόρια έχει...
Όχι δεν έχω πάει ακόμα. Αλλά τι σχέση έχει αυτό τώρα με τη Ρώμη...στην Ιταλία τρως πολύ καλό κρέας, μην ακούω κουλαμάρες και στο φέρνουν πολύ όμορφα ψημένο. προσωπικά πάντα medium το παραγγέλνω και πάντα λαχταριστό έρχεται, μαλακό και με το αιματάκι του.
Για το Παρίσι επιφυλάσσομαι όμως, δεντο έχω γνωρίσει ακόμα γευστικά όπως πρέπει. Είναι δύσκολο το Παρίσι και η γαλλική κουζίνα, κακά τα ψέμματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, με το συμπάθιο αλλά, ώρες-ώρες, σαν ο Ιταλός Λιακό μου ακούγεσαι...
ε ναι, πρέπει να ανοίγεις τα λινκ που βάζω. και να διαβάσεις κιόλας..βαρετό το ξέρω. είμαστε προθυμοι να βοηθήσουμε πάντως.
δεν μπορώ να το ανοίξω, αλλά αν είναι προσβλητικό μαύρο φίδι που σε έφαγε..δεν θα σε ξεπλένει ούτε ο βαρδάρης..
Αγνοείς την έννοια της κλασικής ομορφιάς που παραμένει άφθαρτη μετά από αιώνες χωρίς να χρειάζεται τουριστικά φτιασιδώματα και γιρλάντες.
τι του λες τώρα...βαλτου κι ένα λεξικό..πες του ότι δεν είναι σούπα..
οι Ρωμαίοι θα πάνε ποτέ στο Παρίσι να μάθουν να φτιάχνουν κανένα κρέας της προκοπής...
όντως. αυτή τη Saltimbocca και τα scaloppine πρέπει να πανε στα γαλλικά μαγέρικα να τους μάθουν να τη φτιάχνουν..
Τόσα Γαλλικά εστιατόρια έχει...
2-3 καταγώγια για περαστικούς άσχετους..δίπλα ακριβώς από το διάσημο ψαροσουπομάγαζο..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.976
Likes
15.615
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
δεν μπορώ να το ανοίξω, αλλά αν είναι προσβλητικό μαύρο φίδι που σε έφαγε..δεν θα σε ξεπλένει ούτε ο βαρδάρης..
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
ο βαρδάρης είναι άνεμος ρε
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom