Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
σε λίγες μέρες θά έρθει από την Αιώνια το βαρύ πυροβολικό, η sapienza, με φωτογραφικά ντοκουμέντα από τη χριστουγεννιάτικη Αιώνια που θα τρίβετε τα ματια σας. και από την αποστολη στο ψαροσουπομάγαζο. ήδη εντοπίστηκε η περιοχή, σε λίγες ώρες θα έχει εντοπιστεί και ο δρόμος, θα φωτογραφηθεί από τη sapienza που θα αποκαλύψει την υφαινόμενη δολοπλοκία εναντίον του ρωμαικού φαγητού.
sapienza (τσιράκι μου για μερικούς, capo Cupola για μας) στηριζόμαστε πάνω σου!;)
Και πολύ καλά κάνεις Samion..Ως άνθρωπος της αυλής σου, θα κάνω τ αδύνατα δυνατά,ν αποκαλύψω όλες τις δολοπλοκίες και ν αναδείξω τα σημεία που σαφώς υπερτερεί η πόλη μας...

Παραθέτω φωτο μου απ τα περασμένα Χριστούγεννα στην Αιώνια!!!

aclaireinitaly.files.wordpress.com_2009_12_dscn1742.jpg


Παρακαλείται όποιος γνωρίζει μαγαζί που φτιάχνει καλή μπουγιαμπέσα,να στείλει σχετικές πληροφορίες.. Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παρακαλείται όποιος γνωρίζει μαγαζί που φτιάχνει καλή μπουγιαμπέσα,να στείλει σχετικές πληροφορίες.. Ευχαριστώ!
το ύποπτο ψαροσουπομάγαζο εντοπίστηκε. βρίσκεται στην περιοχή του Βατικανού (riva αριστερά δηλ). σε λίγες ώρες θα έχεις κ την ακριβή διεύθυνση...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και πολύ καλά κάνεις Samion..Ως άνθρωπος της αυλής σου, θα κάνω τ αδύνατα δυνατά,ν αποκαλύψω όλες τις δολοπλοκίες και ν αναδείξω τα σημεία που σαφώς υπερτερεί η πόλη μας...

Παραθέτω φωτο μου απ τα περασμένα Χριστούγεννα στην Αιώνια!!!

aclaireinitaly.files.wordpress.com_2009_12_dscn1742.jpg


Παρακαλείται όποιος γνωρίζει μαγαζί που φτιάχνει καλή μπουγιαμπέσα,να στείλει σχετικές πληροφορίες.. Ευχαριστώ!
Θα μιλήσει η Ρώμη για carrousel? Μα ειδικά τα Χριστούγεννα, το Παρίσι είναι γεμάτο, και μάλιστα με κάποια από τα αυθεντικότερα παραδοσιακά Carrousel που σώζονται ακόμα. Τουλάχιστον 20 είναι στημένα κάθε χρόνο, σε όλες τις μεγάλες πλατείες στο κέντρο του Παρισιού (πέρυσι είχε π.χ. σε Hotel de Ville, Odeon, Madeleine, Concorde, Trocadero, και σε πολλά ακόμη σημεία στο κέντρο).
Αλλά και όλο το χρόνο, όχι μόνο τα Χριστούγεννα, το Παρίσι έχει μπόλικα carrousel σε κεντρικά σημεία...

Μπουγιαμπέσα? Έχω ένα καλό και (χμ...) φτηνό στη Μασσαλία, ενδιαφέρεσαι?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί, μετάνιωσες που ψήφισες Ρώμη?
Όχι ψήφισα Ρώμη γιατί μόνο αυτή έχω επισκεφτεί, απλά δε θυμόμουνα αν είχα επιλέξει Παρίσι την τελευταία στιγμή.

Πάντως για να βοηθήσω λίγο την κουβέντα αν και δεν έχω επισκεφτεί το Παρίσι, θα πω ότι η Ρώμη πραγματικά με εξέπληξε με τον τρόπο που ενσωματώνει το παλιό με το νέο, είναι ίσως από τα λίγα μέρη που νιώθεις ότι είσαι μέρος ενός αρχαίου σκηνικού που όμως κατοικείται από σημερινούς ανθρώπους και έχει όλα τα σύγχρονα προβλήματα των μεγαλουπόλεων όπως φοβερό κυκλοφοριακό, εγκληματικότητα, περιθωριακούς τύπους τα βράδια σε κάποιες γειτονιές, κλεφτρόνια κτλ. Δεν είναι όμως ένα φτιασιδωμένο σκηνικό που έχει στηθεί προς τιμήν των μαζών των τουριστών, αλλά είναι η πραγματική όψη μιας πόλης που έχει διατηρήσει το χαρακτήρα της αιώνες τώρα.

Δυστυχώς άλλες μεγαλουπόλεις όπως πχ το Λονδίνο δε με έχουν μπάσει στο κλίμα ή την όποια ιδιαιτερότητά τους (αν έχουν τελικά) με τον τρόπο της Ρώμης... αν και αυτό είναι θέμα άλλου travel-war.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα μιλήσει η Ρώμη για carrousel? Μα ειδικά τα Χριστούγεννα, το Παρίσι είναι γεμάτο, και μάλιστα με κάποια από τα αυθεντικότερα παραδοσιακά Carrousel που σώζονται ακόμα. Τουλάχιστον 20 είναι στημένα κάθε χρόνο, σε όλες τις μεγάλες πλατείες στο κέντρο του Παρισιού (πέρυσι είχε π.χ. σε Hotel de Ville, Odeon, Madeleine, Concorde, Trocadero, και σε πολλά ακόμη σημεία στο κέντρο).
Αλλά και όλο το χρόνο, όχι μόνο τα Χριστούγεννα, το Παρίσι έχει μπόλικα carrousel σε κεντρικά σημεία...

Μπουγιαμπέσα? Έχω ένα καλό και (χμ...) φτηνό στη Μασσαλία, ενδιαφέρεσαι?
Έπεσες στη μπλόφα μου φίλτατε...Φυσικά και το λούνα παρκ σας θα ήταν γεμάτο,δεν αμφέβαλε κανείς άλλωστε!!!

Μια ομορφιά!


Όσο για τη μπουγιαμπέσα ήμουν σίγουρη οτι εσύ θα είχες κάτι να προτείνεις!!!:bleh:

Έλα ρε Παοκάρα!!!!Άσχετο,αλλα μου βγήκε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
να διαβάζεις περισσότερο Βικυ για να μην εκτίθεσαι όπως με το παντεσπάνι..;)
τι κάνει στη χώρα που το ανέπτυξε?...
Οτι και να τους λες δεν καταλαβαίνουν ..
Πάμε να χτυπήσουμε μια πίτα γύρο στην Αιώνια να γκουστάρουμε!!!(δε θέλω σχόλια για την προφορά μου..)

έχει όλα τα σύγχρονα προβλήματα των μεγαλουπόλεων όπως φοβερό κυκλοφοριακό, εγκληματικότητα, περιθωριακούς τύπους τα βράδια σε κάποιες γειτονιές, κλεφτρόνια κτλ. Δεν είναι όμως ένα φτιασιδωμένο σκηνικό που έχει στηθεί προς τιμήν των μαζών των τουριστών, αλλά είναι η πραγματική όψη μιας πόλης που έχει διατηρήσει το χαρακτήρα της αιώνες τώρα..
Κι επειδή εμείς είμαστε ακομπλεξάριστοι σας αφιερώνουμε κι ένα τραγουδάκι για τη σκοτεινή και επικίνδυνη πλευρά της Ρώμης!

 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom