Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Ελα Samion.........μη γίνεσαι κακούλης! Τυχαίνει να διαφωνούν και κάποιοι μαζί σου! Μη το παίρνεις προσωπικά!
Οσο για το Παρίσι και το πώς και πού πήγα δε σου πέφτει λόγος. Το ίδιο και για τη Ρώμη. Αφήνω σ'εσάς τους καλοταξιδευτές τα ανώτερα και τα καλύτερα. Στα παιδιά της "τάξης" μου, μας αρκεί και ο κατιμάς (και τώρα θα δώσω τροφή για πιο κακεντρεχή σχόλια από κάποιους.χαχαχα)

Απεργία δεν είχε διότι τα υπέροχα απορριματοφόρα τους, παρόμοια με αυτά τα δικά μας που γυρνάνε στα απομακρυσμένα χωριά, περνούσαν κάτω από το ξενοδοχείο μας κάθε βράδυ στις 2 και κάτι και μάζευαν ό,τι δεν άφηναν (τα μισά τα σκορπούσαν δηλ.)
Είχε τόση βρώμα η πόλη που εκτός του ότι αναδυόταν από παντού η μυρωδιά από δημόσια ουρητήρια, αν κράταγες χαρτάκι στο χέρι, σου ερχόταν να το πετάξεις κάτω που ήταν σκουπιδότοπος.

Οταν λέω προχειρότητα, εννοώ τις παροχές τους. Παραμελημμένα μετρο (μόνο ένα καινούριο σειρμό πέτυχα), χαλασμένα μηχανήματα εισιτηρίων, ατελείωτες ουρές χωρίς λόγο (στο τερμινι, στα μουσεία κλπ), ταμπέλες χειρότερες από τις δικές μας (μια σπασμένες, μια καλυμένες με άπειρα αυτοκόλητα). Να προσθέσω εδώ και τη σχετική αγένεια των ανθρώπων (μπορεί να ήταν και βαριεστημάρα) αλλά και τη συνεχή παλαβομάρα τους, που, προσωπικά με κούρασε.

Η Ρώμη είναι όμορφη, δεν αντιλέγω.Λάτρεψα τις εκκλησίες και τα σοκάκια της το βράδυ (γιατί περπάτησα πάααααρα πολύ, τόσο που γυρίσαμε όλοι με πρησμένους αστραγάλους). Για μένα όμως το Παρίσι είναι απλά ΑΠΑΙΧΤΟ. (συμπεριλαμβανομένης και της Eurodisnay που αν και θεώρησα χαμένη μέρα είχε τελικά τη γλύκα του). Λυπάμαι Samion:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.007
Likes
20.173
Εγώ δε διαφωνώ για τη προτίμησή σου στο Παρίσι, σεβαστή καθ'όλα, αλλά τη Ρώμη τόσο βρώμικη που λες δεν την έχω δει ποτέ, όπως ίσως ποτέ δεν την έχουν δει και τόσοι άλλοι εδώ μέσα.

Δεύτερον, μας είπες ότι τα σπουδαία έχουν χαντακωθεί στη προχειρότητα και μετά μας εξηγείς πως το μετρό είναι παλιό και ότι τα μηχανήματα εισιτηρίων είναι χαλασμένα. Αυτά είναι στα σπουδαία που είδες στη Ρώμη? Όπως βλέπεις, κάτι σε χάλασε προφανώς στη Ρώμη, αλλά μάλλον δε κατάλαβες τι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ελα Samion.........μη γίνεσαι κακούλης! Τυχαίνει να διαφωνούν και κάποιοι μαζί σου! Μη το παίρνεις προσωπικά!
Οσο για το Παρίσι και το πώς και πού πήγα δε σου πέφτει λόγος. Το ίδιο και για τη Ρώμη. Αφήνω σ'εσάς τους καλοταξιδευτές τα ανώτερα και τα καλύτερα. Στα παιδιά της "τάξης" μου, μας αρκεί και ο κατιμάς (και τώρα θα δώσω τροφή για πιο κακεντρεχή σχόλια από κάποιους.χαχαχα)

Απεργία δεν είχε διότι τα υπέροχα απορριματοφόρα τους, παρόμοια με αυτά τα δικά μας που γυρνάνε στα απομακρυσμένα χωριά, περνούσαν κάτω από το ξενοδοχείο μας κάθε βράδυ στις 2 και κάτι και μάζευαν ό,τι δεν άφηναν (τα μισά τα σκορπούσαν δηλ.)
Είχε τόση βρώμα η πόλη που εκτός του ότι αναδυόταν από παντού η μυρωδιά από δημόσια ουρητήρια, αν κράταγες χαρτάκι στο χέρι, σου ερχόταν να το πετάξεις κάτω που ήταν σκουπιδότοπος.

Οταν λέω προχειρότητα, εννοώ τις παροχές τους. Παραμελημμένα μετρο (μόνο ένα καινούριο σειρμό πέτυχα), χαλασμένα μηχανήματα εισιτηρίων, ατελείωτες ουρές χωρίς λόγο (στο τερμινι, στα μουσεία κλπ), ταμπέλες χειρότερες από τις δικές μας (μια σπασμένες, μια καλυμένες με άπειρα αυτοκόλητα). Να προσθέσω εδώ και τη σχετική αγένεια των ανθρώπων (μπορεί να ήταν και βαριεστημάρα) αλλά και τη συνεχή παλαβομάρα τους, που, προσωπικά με κούρασε.

Η Ρώμη είναι όμορφη, δεν αντιλέγω.Λάτρεψα τις εκκλησίες και τα σοκάκια της το βράδυ (γιατί περπάτησα πάααααρα πολύ, τόσο που γυρίσαμε όλοι με πρησμένους αστραγάλους). Για μένα όμως το Παρίσι είναι απλά ΑΠΑΙΧΤΟ. (συμπεριλαμβανομένης και της Eurodisnay που αν και θεώρησα χαμένη μέρα είχε τελικά τη γλύκα του). Λυπάμαι Samion:haha:
να μη λυπάσαι..και για να μην εισαι εκτός κλίματος σου συνιστώ να διαβάσεις τις προηγούμενες 33 σελίδες του θέματος.΄και φυσικά δεν μ'ενδιαφέρει που πήγες κ τι έκανες. ότι γράφουμε εδώ δημόσια εννοείται ότι είναι ανοικτά σε σχολιασμό. κ όποιος τον αντέχει..
επί του θέματος τώρα, φαίνεται ότι πήγες σε άλλη πόλη ή απλά δεν κυκλοφόρησες σωστά. αν πας βράδυ στο Campo dei Fiori ή ένα πρωί στο μετρό ή στη φοντάνα σε μία μέρα με πολύ κόσμο μπορεί να σου φανεί βρώμικο και έιναι λογικό οι υπηρεσίες να μην προλαβαίνουν σε μία πόλη με >20 εκατ. τουρίστες και ένα κέντρο πολυ πολύ μικρότερο από του Παρισιού.
τους ιταλούς και τις ιταλίδες τους λατρεύουμε. δεν μπορώ να σε πείσω να κάνεις το ίδιο. θέμα ιδιοσυγκρασίας.
για τις ουρές να διαβάζεις άλλη φορά προσεκτικά το φόρουμ. προσωπικά δεν κάνω καμμία ουρά, διάβασε όλα τα τιπ που έχουν γραφεί και θα κανεις το ίδιο.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Εγώ δε διαφωνώ για τη προτίμησή σου στο Παρίσι, σεβαστή καθ'όλα, αλλά τη Ρώμη τόσο βρώμικη που λες δεν την έχω δει ποτέ, όπως ίσως ποτέ δεν την έχουν δει και τόσοι άλλοι εδώ μέσα.

Δεύτερον, μας είπες ότι τα σπουδαία έχουν χαντακωθεί στη προχειρότητα και μετά μας εξηγείς πως το μετρό είναι παλιό και ότι τα μηχανήματα εισιτηρίων είναι χαλασμένα. Αυτά είναι στα σπουδαία που είδες στη Ρώμη? Όπως βλέπεις, κάτι σε χάλασε προφανώς στη Ρώμη, αλλά μάλλον δε κατάλαβες τι...

Βρε παιδιά μη διυλίζετε τον κώνωπα. Φυσικά και δεν εννοούσα σπουδαίο το μετρο. Αυτό το ανέφερα ως εντύπωση προχειρότητας. Αλλά εσένα δε σε χαλάει να βλέπεις το Κολοσσαίο πχ. με πάγκους μικροπωλητών ολόγυρα, γεμάτο σκουπίδια στο πεζοδρόμιό του? Ε μα, την άποψή μου είπα και κοντεύω να χαρακτηριστώ από ψεύτρα (αφού δεν μπορείτε να πιστέψετε τα περί σκουπιδιών και βρώμας) μεχρι δεν ξέρω τι άλλο. Το ήξερα οτι πρέπει να έχεις "αρετή και τόλμη" για να μιλήσεις σ'αυτό το φόρουμ, αφού ουκ ολίγες φορές υπάρχουν στανταρ άτομα που "προγκάνε" με τον χειρότερο τρόπο όποιον τολμήσει να εκφραστεί αντίθετα, αλλά για όνομα Θεού, μη το παίζετε τόσο ειδήμονες σε όλα. Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια και αυτό δε σηκώνει καμία συζήτηση. Το γενικότερο σχόλιο δεν πάει μόνο σε σένα όπως καταλαβαίνεις. Σε καμία περίπτωση, προσωπικά δε θα ανεχτώ να περνάω από εξετάσεις, κάθε φορά που θέλω να γράψω κάτι. Οποιος ενοχλείται με την κρίση μου και τις απόψεις μου, ας με αγνοήσει. Δεν έχει όμως δικαίωμα να με σχολιάζει και μάλιστα επικριτικά και ειρωνικά. Είναι το λιγότερο αγενες.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Ωχ βρε σάμιον με κούρασες!
Εχω μελετήσει τα άπαντα πριν φύγω και δε σηκώνω κουβέντα επ αυτού. Και τα εισιτήρια κλεισμένα από το νετ ήταν, αν εννοείς αυτό. Παρ'αυτα, οι ουρές, ουρές, για το τίποτα.
Σε πληροφορώ οτι περίμενα να έχει πολύ περισσότερο τουρισμό απ'όσο είδα. Και μη μου πεις οτι έχει περισσότερο τουρισμό από το παρίσι σε εορταστική περίοδο. Εκείνοι πώς προλαβαίνουν και καθαρίζουν? Είσαι δογματικός και δεν κρίνεις σωστά.

Για να μην αμφιβάλεις, πήγα στην ίδια πόλη που εσύ λατρεύεις, την περπάτησα όσο φαντάζομαι εσύ δε θα την έχεις περπατήσεις μέσα σε 6 μέρες, απλά αποφεύγω να κάνω φιγούρα με περίργες αναφορές. Οσο για τα σχόλια σε δημόσια φόρουμ και όποιος αντέξει.......ε, εδώ να σου πω οτι είναι θέμα ποιότητος ανθρώπου και μόνο!
Αυτά από μένα και φτάνει το war γιατί παραέγινε.

Μπορούμε να μιλάμε και εμείς οι κοινοί θνητοί και να σηκώνουμε κεφάλι σε όσους μας κατραπακιάζουν. ναι? άν δεν είναι έτσι, ας γραφτεί στους κανόνες του φόρουμ, διαφορετικά θα συνεχίσω να αντιστέκομαι. Ήταν κάτι που προσπαθούσα να αγνοήσω αλλά καμιά φορά ξέρεις, φίλε σάμιον, μιλά και το διαβολάκι μέσα μας και δε μας αφήνει να αγιάσουμε
Αντε και καλό καλοκαίρι

ΥΓ. Στην αγαπημένη σου αλιτάλια να συστήσεις να αυξήσεις τα βανάκια έκτακτης βοήθειας, διότι δεν προλάβαιναν τα υπάρχοντα να μαζέψουν τις "χυμένες" αποσκευές που υπήρχαν σπαρμένες σε όλο το Fumicino
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Είχε τόση βρώμα η πόλη που εκτός του ότι αναδυόταν από παντού η μυρωδιά από δημόσια ουρητήρια, αν κράταγες χαρτάκι στο χέρι, σου ερχόταν να το πετάξεις κάτω που ήταν σκουπιδότοπος.
Ρε παιδιά, για τη Ρώμη μιλάμε;:shock: Πού έμενες?????????
Εγώ πάντως κάποια χρόνια έμεινα εκεί και σαν δημόσια ουρητήρια μύριζαν μόνο τα δημόσια ουρητήρια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ωχ βρε σάμιον με κούρασες!
Εχω μελετήσει τα άπαντα πριν φύγω και δε σηκώνω κουβέντα επ αυτού. Και τα εισιτήρια κλεισμένα από το νετ ήταν, αν εννοείς αυτό. Παρ'αυτα, οι ουρές, ουρές, για το τίποτα.
Σε πληροφορώ οτι περίμενα να έχει πολύ περισσότερο τουρισμό απ'όσο είδα. Και μη μου πεις οτι έχει περισσότερο τουρισμό από το παρίσι σε εορταστική περίοδο. Εκείνοι πώς προλαβαίνουν και καθαρίζουν? Είσαι δογματικός και δεν κρίνεις σωστά.

Για να μην αμφιβάλεις, πήγα στην ίδια πόλη που εσύ λατρεύεις, την περπάτησα όσο φαντάζομαι εσύ δε θα την έχεις περπατήσεις μέσα σε 6 μέρες, απλά αποφεύγω να κάνω φιγούρα με περίργες αναφορές. Οσο για τα σχόλια σε δημόσια φόρουμ και όποιος αντέξει.......ε, εδώ να σου πω οτι είναι θέμα ποιότητος ανθρώπου και μόνο!
Αυτά από μένα και φτάνει το war γιατί παραέγινε.

Μπορούμε να μιλάμε και εμείς οι κοινοί θνητοί και να σηκώνουμε κεφάλι σε όσους μας κατραπακιάζουν. ναι? άν δεν είναι έτσι, ας γραφτεί στους κανόνες του φόρουμ, διαφορετικά θα συνεχίσω να αντιστέκομαι. Ήταν κάτι που προσπαθούσα να αγνοήσω αλλά καμιά φορά ξέρεις, φίλε σάμιον, μιλά και το διαβολάκι μέσα μας και δε μας αφήνει να αγιάσουμε
Αντε και καλό καλοκαίρι

ΥΓ. Στην αγαπημένη σου αλιτάλια να συστήσεις να αυξήσεις τα βανάκια έκτακτης βοήθειας, διότι δεν προλάβαιναν τα υπάρχοντα να μαζέψουν τις "χυμένες" αποσκευές που υπήρχαν σπαρμένες σε όλο το Fumicino
καλό καλοκαίρι και σε σένα. χρειάζεσαι λίγο ρηλάξ απ' ότι φαίνεται από τα γραφόμενά σου. εδώ πάντως χρειάζεσαι λίγο ρηλάξ γιατι σου ξαναλέω είσαι εκτός κλιματος του θέματος.
για να μην κάνεις εσύ, εγώ και ο οποιοσδήποτε φιγούρα μπορείς να μιλάς με στοιχεία. ειδικά όταν αναφέρεσαι στην Αλιτάλια. και να την ξεχωρίσεις από το fIumicino. το τελευταίο είναι ένα από τα αεροδρόμια που χρησιμοποεί.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δε νομίζω οτι ενοχλείται κανείς με τη κρίση σου, τις απόψεις μας παραθέτουμε..
Έχω πάει αμέτρητες φορές στη Ρώμη, ποτέ δεν παρατήρησα το πρόβλημα των σκουπιδιών, τί να πω?? Τελευταία φορά ήμουν εκεί την πρωτομαγιά που τυχαίνει να γίνεται το concerto , τίγκα στον κόσμο, και παρόλα αυτά πάλι όλα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια...Μάλλον επικεντρωνόμουν σ άλλα πράγματα...
Στο Παρίσι είχα πάει το 2004, αν θυμάμαι καλά κι εκεί το μετρό δεν φημίζεται για την καθαριότητά του...
Όσο για την αγένεια που ανέφερες θυμάμαι πόσο ευγενικοί και πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν (ειδικά αν μιλούσες Αγγλικά) ήταν οι Γάλλοι...
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
καλό καλοκαίρι και σε σένα. χρειάζεσαι λίγο ρηλάξ απ' ότι φαίνεται από τα γραφόμενά σου. εδώ πάντως χρειάζεσαι λίγο ρηλάξ γιατι σου ξαναλέω είσαι εκτός κλιματος του θέματος.
για να μην κάνεις εσύ, εγώ και ο οποιοσδήποτε φιγούρα μπορείς να μιλάς με στοιχεία. ειδικά όταν αναφέρεσαι στην Αλιτάλια. και να την ξεχωρίσεις από το fIumicino. το τελευταίο είναι ένα από τα αεροδρόμια που χρησιμοποεί.
ΟΚ με τάπωσες!:roll:
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλά, εγώ δεν είμαι αντικειμενική γιατί λατρεύω τη Ρώμη, αλλά για το θέμα της καθαριότητας ας πούμε ότι "πειράχτηκα". Χιλιάδες άτομα αράζουν σε κάθε πλατεία, παγκάκι, σκαλί, συντριβάνι, πάρκο, πεζούλι και τρώνε παγωτά, πίτσες, κορνέτι, πίνουν μπίρες, κρασιά, καπνίζουν.
Πρώτον, όλοι αυτοί πώς κάθονται κάτω και δε σιχαίνονται;
Δεύτερον, και όλοι αυτοί να πετάξουν κάτω τα σκουπίδια τους το πρωί δε θα τα δεις. Εκτός αν άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα σε ένα χρόνο, τι να πω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.491
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχουμε πει κατ'εξακολούθηση, ότι όποιος γράφει κάτι δημόσια εδώ, υπόκειται σε κριτική, inter alia σκληρή. Η απαίτηση επομένως ότι όταν γράφουμε κάτι δε θέλουμε να το σχολιάζουν άλλοι είναι άκυρη.

Επίσης, ΕΙΔΙΚΑ στα travel-wars, προσπαθούμε να "υπερασπιστούμε" την προτίμησή μας με ακόμα πιο ζόρικα μέσα απ'ότι στο υπόλοιπο φόρουμ. Γι'αυτό και λέγονται travel WARS. Όσοι θεωρούν ότι τα συγκεκριμένα θέματα είναι πολύ σκληρά γι'αυτούς μπορούν να μη συμμετέχουν και να δραστηριοποιηθούν σε άλλες ενότητες.

:)
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Δε νομίζω οτι ενοχλείται κανείς με τη κρίση σου, τις απόψεις μας παραθέτουμε..
Έχω πάει αμέτρητες φορές στη Ρώμη, ποτέ δεν παρατήρησα το πρόβλημα των σκουπιδιών, τί να πω?? Τελευταία φορά ήμουν εκεί την πρωτομαγιά που τυχαίνει να γίνεται το concerto , τίγκα στον κόσμο, και παρόλα αυτά πάλι όλα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια...Μάλλον επικεντρωνόμουν σ άλλα πράγματα...
Στο Παρίσι είχα πάει το 2004, αν θυμάμαι καλά κι εκεί το μετρό δεν φημίζεται για την καθαριότητά του...
Όσο για την αγένεια που ανέφερες θυμάμαι πόσο ευγενικοί και πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν (ειδικά αν μιλούσες Αγγλικά) ήταν οι Γάλλοι...
Μπορεί να μην ενοχλείσαι εσύ, γιατί πράγματι νοιώθω οτι παραθέτεις απόψεις και μάλιστα με λεπτότητα. Δεν ισχύει το ίδιο για άλλους

Τελικά, οι εμπειρίες μας διαμορφώνουν τη γνώμη. Στο Παρίσι, επειδή τυγχάνει να μιλάω και αγγλικά και γαλλικά αλλά όχι τέλεια, μιλούσα γαλλικά, αλλά συχνά, αν κόλλαγα ή απο κεκτημένη ταχύτητα, το γύριζα στο αγγλικό. Παρατήρησα λοιπόν, πως όταν τους μιλούσα γαλλικά μου απαντούσαν γαλλικά και το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο που το γύριζα σε αγγλικά, συνέχιζαν κι εκείνοι στα αγγλικά. Δεν έννοιωσα ούτε στιγμή τον πόλεμο των 2 γλωσσών. Να σου πω οτι στη Ρώμη, αγγλικά μιλούσαμε, ελληνικά μιλούσαμε, γαλλικά μιλούσαμε, γερμανικά μιλούσαμε.......μας απαντούσαν Ιταλικά!(εξαιρείται το ξενοδοχείο, έτσι?). Μας έπιαναν τα γέλια. Απορίας άξιον πώς καταλάβαιναν όλες τις γλώσσες σχεδόν και μας απαντούσαν στη γλώσσα τους! Και είναι αξιοσημείωτο πως σε μια τόσο τουριστική περιοχή, δε μιλάνε τουλάχιστον αγγλικά (ειδικά σε σημεία που συναλάσσονται με τουρίστες. Μας έτυχε ταμίας στο Κολοσσαίο, που συνεννοηθήκαμε με τη νοηματική). Τέλος πάντων. Αυτά δε μειώνουν την αξία της πόλης, όμως είναι σημεία σύγκρισης με άλλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.766
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom