Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
έτσι συμφωνούμε..μα κιτς..
τι συγκρινες δηλ, τον σιδερενιο πυργο με το Κολοσσαίο, τη Σανς Ελυζε με τη βια Κοντοττι, το Πάνθεον με τη Ντεφανς..απορώ..μία πόλη κόσμημα με μία artificial που οι αμερικάνοι στη φτιάχνουν σε ένα χρόνο δίπλα στο Λας Βέγκας αν χρειαστεί...

Ρε Samion άστα αυτά τα επιχειρήματα..Δεν είδες οτι μετά τη chica η Μαρία έκανε στροφή 180μοιρών?Μίλα λίγο για Gilda ,κτλ...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
άρα υπάρχουν καλά κρυμμένα μυστικά...για πείτε, για πείτε...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Προσοχη !!!!!
Εχω βασιμες πληροφοριες οτι ο δημαρχος τη Ρωμης Gianni Αlemanno ξημεροβραδιάζεται στο φορουμ ψαχνοντας πληροφοριες για το Samion για να του δωσει Medaglia Culturale για τον αγωνα που εδωσε υπερ της Ρωμης στο συγκεκριμενο τοπικ:clap::clap::clap::clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αφού λοιπόν είδα και το Παρίσι, επανέρχομαι και πλέον μπορώ να ψηφίσω. :D

Η Ρώμη μου άρεσε περισσότερο.

Δε λέω, όμορφο και αριστοκρατικό το Παρίσι, το βράδυ φωτισμένο ακόμα καλύτερο, ωραίες οι βόλτες στο ποτάμι, όμορφα καλοφτιαγμένα μαγαζάκια, περιποιημένες γειτονιές, καλές συγκοινωνίες.
Το φαγητό δε με ενθουσίασε αλλά δεν έμεινα και νηστική, οι γάλλοι ήταν ευγενικοί και γενικά καλύτεροι απ'ό,τι φανταζόμουν και περίμενα (μιλούσαν και αγγλικά), αλλά ευτυχώς που καταλαβαίνω γαλλικά και μπορούσα να διαβάζω τις ταμπέλες στα εκθέματα των μουσείων οι οποίες ήταν γραμμένες μόνο στα γαλλικά.

Το Παρίσι όμως δε μου έκανε αυτό το "κλικ" που μου έκανε η Ρώμη, την οποία βρήκα πιο του γούστου μου, πιο απλή, πιο καθημερινή και με περισσότερο χρώμα. Για το δε φαγητό δε το συζητώ. Απλά καταπληκτικό.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
εμένα η Ρώμη με απογοήτευσε και έχω πάει δις. μου εβγαλε μια μιζερια, κάτι σαν περασμένα μεγαλεία... την περίμενα πιο αρχοντική, πιο περιποιημένη. προτιμώ χίλες φορές την Φλωρεντία από Ιταλία (και ακόμα περισσότερο την Σιένα) και προφανώς ουτε καν την συγκρίνω με το Παρίσι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εμένα η Ρώμη με απογοήτευσε και έχω πάει δις. μου εβγαλε μια μιζερια, κάτι σαν περασμένα μεγαλεία... την περίμενα πιο αρχοντική, πιο περιποιημένη. προτιμώ χίλες φορές την Φλωρεντία από Ιταλία (και ακόμα περισσότερο την Σιένα) και προφανώς ουτε καν την συγκρίνω με το Παρίσι
το Κολοσσαίο και το Circo Massimo είναι αλήθεια ότι δεν χρησιμοπoιούνται πλέον..άκου περασμένα μεγαλεία!:haha::haha:
Αιώνια μεγαλεία να λες!
η Φλωρεντία και η Σιένα είναι ωραίες αλλά ασύγκριτες με τη Ρώμη. είναι 2 ωραία χωριά μπροστά της. και πληθυσμιακά και πολιτιστικά. αστεία πράγματα..
για το Παρίσι τα έχουμε πει διεξοδικά...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
εμένα η Ρώμη με απογοήτευσε και έχω πάει δις. μου εβγαλε μια μιζερια, κάτι σαν περασμένα μεγαλεία... την περίμενα πιο αρχοντική, πιο περιποιημένη. προτιμώ χίλες φορές την Φλωρεντία από Ιταλία (και ακόμα περισσότερο την Σιένα) και προφανώς ουτε καν την συγκρίνω με το Παρίσι
Νομίζω ότι τα μεγέθη αδικούν τη Ρώμη. Προσωπικά η Ρώμη μου φάνηκε πιο φιλική για το ταξιδιώτη (κυρίως αποστάσεις-έβρισκα πηγούλες να πιω νερό τζάμπα) και σαφέστερα πιο ενδιαφέρουσα από μεριάς αξιοθεάτων που καλύπτουν μεγαλύτερη ιστορική διαδρομή. Τη Φλωρεντία που αναφέρεις άγνωστο γιατί ποτέ δεν την συμπάθησα κι ας έχω παέι 2 φορές. Η Σιένα υπέροχη αλλά πάλι δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με τη Ρώμη λόγω μεγέθους πάλι(σα να συγκρίνεις Ναύπλιο με Αθήνα)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ρωμη για το Foro Romano:clap:
Περασα δυο πρωινα-ενα βροχερο και ενα ηλιολουστο-
να περιπλανιεμαι αναμεσα σε ερειπια και πετρες.

Σε λιγα μερη εχω νοιωσει τοση συγκινηση (και ηταν μερη ολο ερειπια και πετρες);)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ψηφίζω Ρώμη, γιατί διαφέρει αρχιτεκτονικά από τις πρωτεύουσες της Κεντρικής Ευρώπης, μεταξύ αυτών και το Παρίσι...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος

elle79

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία και πάλι Ιταλία!!!
Δεν έχω πάει στο Παρίσι αλλά και να πήγαινα, πάλι Ρώμη θα ψήφιζα.Ρώμη είναι μόνο μία και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με καμία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.773
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom